Провадження № 3/760/9284/21
Справа № 760/23254/21
03 вересня 2021 року м. Київ
Солом'янський районний суд міста Києва в складі головуючого - судді Зуєвич Л.Л.,
за участю: секретаря судового засідання - Кушніра Р.С.,
представника Київської митниці Державної митної служби України - Келеберденка В.В. (довіреність від 21.07.2021),
розглянувши матеріали, які надійшли від Київської митниці Держмитслужби (далі - Київська митниця) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Житомирська обл., місце проживання зі слів громадянки: АДРЕСА_1 ; місце роботи: безробітна (зі слів громадянки), паспорт НОМЕР_1 , виданий 05.10.2015, запис 19770810-00603, орган що видав 1820), за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 471 Митного кодексу України (далі - МК України),
Обставини, викладені у протоколі митного органу (а.с. 2-5)
01.09.2021 до Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про порушення митних правил № 0471/10000/21 від 30.03.2021 (а.с. 1-4), за змістом якого:
«30.03.2021 року о 15 годині 00 хвилин під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу „Приліт" терміналу „D" ДПМА "Бориспіль" громадянки України ОСОБА_1 , яка прилетіла до України з Єгипту, м. Шарм Ель Шейх рейсом № QU 4232, літаком а/к "Азур", та своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчила про факти, що мають юридичне значення.
Під час проведення вибіркового митного контролю багажу на каналі «зелений коридор» залу „Приліт" терміналу „D" ДПМА "Бориспіль", після перетину громадянкою України ОСОБА_1 , «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю „зелений коридор", після проведення опитування громадянки на наявність у неї лікарських засобів, було виявлено:
-410 таблеток помаранчевого кольору у 41 (сорока одному) новому непошкодженому профальгованому блістері, з написом на англійській мові «1,2,3» ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg), у десяти упаковках,
Всі виявлені лікарські засоби знаходились в дорожній валізі пасажирки поверх особистих речей.
Таблетки переміщувалися без ознак приховування. На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації громадянка України ОСОБА_1 , не надала, з приводу декларування до інспекторів митниці не зверталася. Рецепта на переміщувані нею лікарські засоби не мала.
Діюча речовина - Pseudoephedrine, яка входить до складу лікарського засобу «1,2,3» ТМ «hikma» відносяться до таблиці IV списку № 1 прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. № 770 „Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів".
Частиною 2 статті 366 МК України передбачено, що канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Таким чином громадянка України ОСОБА_1 , яка прилетіла до України з Єгипту, м. Шарм Ель Шейх рейсом № QU4232, літаком а/к "Азур", під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» порушила встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України».
Щодо пояснень особи, про притягнення якої до адміністративної відповідальності ставиться питання, в протоколі опитування
В протоколі опитування в справі про порушення митних правил № 0471/10000/21 від 30.03.2021 ОСОБА_1 зазначила, що ліки ввозились на територію України з метою для власних потреб. Крім того зазначає, що перший раз порушує правила, свою вину у вчиненні відповідного правопорушення визнає, наголосила, що це сталося через незнання митних правил України.
Щодо явки учасників провадження в судові засідання та наданих у засіданні пояснень
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил - громадянка ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлялася відповідальною особою Київської митниці шляхом направлення на його адресу протоколу про порушення митних правил за ст. 471 МК України, що підтверджується наявним в матеріалах доказами (а.с. 27).
Крім того, про дату час та місце судового розгляду суд повідомляв громадянку ОСОБА_1 через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.
Будь-яких заяв та клопотань від особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, станом на момент розгляду справи не надійшло. Про причини неявки суд не повідомлено.
Згідно ч. 4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Приписами ст. 525 МК України встановлено, що справа про порушення митних правил розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання посадовою особою митного органу або судом (суддею) матеріалів, необхідних для вирішення справи.
Тобто, законодавством встановлено строки здійснення провадження у справах про притягнення до відповідальності з метою забезпечення учасникам процесу визначеності у часі, протягом якого суд розгляне справу. Водночас протягом такого строку особу наділено процесуальними правами та обов'язками, що дає їй можливість, в тому числі з використанням адміністративного ресурсу (повноважень суду щодо витребування доказів, допиту свідків тощо), представити суду доводи на захист своєї правової позиції. Добросовісна участь особи у процесі вирішення її справи полягає в активній участі у розгляді її справи і недопущенні зловживань наданими їй правами.
Дотримання балансу між інтересами всіх сторін при розгляді справи покладено на суд, який, вирішуючи питання про права та обов'язки сторін, також зобов'язаний дотримуватися встановлених законодавством правил та строків розгляду справи.
За наведених обставин, з метою дотримання розумних строків розгляду справи та враховуючи, що особа, яка притягається до відповідальності, про час та місце розгляду справи повідомлялась, що підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за участі представника Київської митниці, який проти такого розгляду у судовому засіданні 03.09.2021 не заперечував.
Представник митного органу в судовому засіданні підтримав позицію Київської митниці щодо притягнення громадянки ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, посилаючись на наявність в матеріалах справи достатніх доказів, які свідчать про порушення ним митних правил.
Мотиви суду
Заслухавши пояснення представника митниці, розглянувши отримані матеріали, суд звертає увагу на наступне.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно з ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП), адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 466 МК України, адміністративні стягнення за порушення митних правил не може бути застосовано інакше, як на підставі та в порядку, що встановлені цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Стаття 33 КУпАП визначає, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Диспозиція ст. 471 МК України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у порушенні встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідно до ст. 366 МК України, митний контроль товарів, транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України громадянами здійснюється за двоканальною системою.
Згідно ч. 1 цієї статті, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Частиною 2 статті 366 МК України передбачено, що канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає «зелений коридор» або «червоний коридор» для проходження митного контролю.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 6 ст. 366 МК України громадяни, які проходять (проїжджають) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. V.2 Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.
Диспозиція ст. 471 МК України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у порушенні встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Згідно ч. 1 ст. 197 МК України у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються органами доходів і зборів на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державними органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів органам доходів і зборів передбачено законами України.
Згідно ч. 2 даної статті, переліки таких товарів (із зазначенням їх опису та коду згідно з УКТ ЗЕД), а також порядок видачі відповідних дозволів та їх обігу з використанням засобів інформаційних технологій затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно "Переліку товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012, № 436, для переміщення через митний кордон України лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, які визначено постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. N 770, необхідний дозвіл на право ввезення (вивезення) чи на право транзиту наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів.
Згідно ст. 26 Закону України від 15.02.1995 № 60/95-ВР "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" фізичні особи мають право перевозити наркотичні засоби і психотропні речовини, придбані за призначенням лікаря, за наявності та на підставі рецепта, виданого закладом охорони здоров'я відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.
В ході проведення митного контролю речей (багажу), який переміщувала громадянка ОСОБА_1 було виявлено 410 таблеток помаранчевого кольору у 41 (сорока одному) новому непошкодженому профальгованому блістері, з написом на англійській мові «1,2,3» ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg), у десяти упаковках,
Всі виявлені лікарські засоби знаходились в дорожній валізі пасажирки поверх особистих речей.
Таблетки переміщувалися без ознак приховування. На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації громадянка України ОСОБА_1 , не надала, з приводу декларування до інспекторів митниці не зверталася. Рецепта на переміщувані нею лікарські засоби не мала.
Діюча речовина - Pseudoephedrine, яка входить до складу лікарського засобу «1, 2, 3» ТМ «hikma» відносяться до таблиці IV списку № 1 прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів».
Частиною 2 статті 366 МК України передбачено, що канал, позначений символами зеленого кольору («зелений коридор»), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Таким чином громадянка України ОСОБА_1 , яка прилетіла до України з Єгипту, м. Шарм Ель Шейх рейсом № QU4232, літаком а/к "Азур", під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДПМА «Бориспіль» порушила встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України.
В ході здійснення провадження у вищезазначеній справі, з метою проведення ідентифікації та визначення вартості товарів, було призначено комплексну експертизу. Проведення зазначеної експертизи доручено фахівцям Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.
Згідно Висновку СЛЕД Держмитслужби від 29.04.2021 № 1420003203-0144 надані на дослідження препарати містять речовини віднесені до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю (Список № 1, Таблиця IV, ПКМУ від 06.05.2000 № 770)
Крім того зазначено, що надані на дослідження препарати незареєстровані в Україні в Державному реєстрі лікарських засобів та не підлягають реалізації в мережах аптек України.
Загальна вартість тимчасово вилучених у громадянки України ОСОБА_1 за протоколом про порушення митних правил № 0471/10000/21 препаратів (згідно Висновку СЛЕД Держмитслужби від 29.04.2021 № 1420003203-0144) складає 3 210,30 грн (а.с. 23).
Згідно з ст. 471 МК України порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить висновку, що громадянка України ОСОБА_1 допустила порушення ст. 471 МК України, а саме: встановленого порядку проходження митного контролю у зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення на митну територію України предметів переміщення яких через митний кордон України обмежено/заборонено законодавством України.
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер та ступінь правопорушення, обставини правопорушення, особу правопорушника, та приходить висновку що громадянку України ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності та застосувати відносно останньої адміністративне стягнення передбачене вказаною статтею у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією безпосередніх предметів правопорушення.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) та Закону України «Про судовий збір» з громадянки України ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 280, 283, 284 КУпАП, ст.ст. 471, 527-529 МК України, суд
Визнати винною громадянку України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Житомирська обл., місце проживання зі слів громадянки: АДРЕСА_1 ; місце роботи: безробітна (зі слів громадянина), паспорт НОМЕР_1 , виданий 05.10.2015, запис 19770810-00603, орган що видав 1820) у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Накласти на громадянку України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Житомирська обл., місце проживання зі слів громадянки: АДРЕСА_1 ; місце роботи: безробітна (зі слів громадянина), паспорт НОМЕР_1 , виданий 05.10.2015, запис 19770810-00603, орган що видав 1820) адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700 (одна тисяча сімсот) гривень, який необхідно сплатити за наступними реквізитами:
Отримувач: ГУК у м.Києві/ Солом'янський район/21081100, код ЄДРПОУ: 37993783; МФО: 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/р № UA568999980313040106005026010, призначення платежу: номер справи про ПМП №___, П.І.Б. (порушника).
Конфіскувати на користь держави безпосередні предмети порушення митних правил, а саме: 410 таблеток помаранчевого кольору у нових непошкоджених профальгованих блістерах, з написом на англійській мові «1, 2, 3» ТМ «hikma» (діюча речовина - псевдоефедрин 30 mg), країна виробництва Єгипет, вилучені відповідно до протоколу митних правил № 0471/10000/21 від 30.03.2021.
Стягнути з громадянки України ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Житомирська обл., місце проживання зі слів громадянки: АДРЕСА_1 ; місце роботи: безробітна (зі слів громадянина), паспорт НОМЕР_1 , виданий 05.10.2015, запис 19770810-00603, орган що видав 1820), судовий збір у розмірі 454,00 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні на наступні реквізити:
отримувач коштів: рахунок UA908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106.
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Л. Л. Зуєвич