Справа № 752/24792/21
Провадження № 1-кс/752/8420/21
13.10.2021 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Києві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Києві, ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, в якому особі не повідомлено про підозру №62020000000000374 від 17.04.2020, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознакою кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191, ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України,
слідчий першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Києві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Києві, ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до суду з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, в якому особі не повідомлено про підозру №62020000000000374 від 17.04.2020, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознакою кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191, ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України, на 12 місяців.
Клопотання обґрунтовано тим, що Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Києві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Києві, місцезнаходження якого: місто Київ, проспект Голосіївський, 50, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62020000000000374 від 17.04.2020 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367 КК України.
До Державного бюро розслідувань 16.04.2020 від Рахункової палати надійшли матеріали Звіту про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству культури України на підготовку кадрів для сфери культури і мистецтва вищими навчальними закладами ІІІ та IV рівнів акредитації, зі змісту якого наявні ознаки можливого зловживання службовим становищем керівництвом Міністерства культури України.
23.11.2020 прокурором Офісу Генерального прокурора підслідність у кримінальному провадженні була визначена за слідчими Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Києві.
Досудовим розслідуванням встановлено, що контрольними групами Рахункової палати, до складу яких включено працівників апарату даного відомства, з 05.02.2019 до 19.07.2019 проведено аудит ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству культури України на підготовку кадрів для сфери культури і мистецтва вищими навчальними закладами ІІІ та IV рівнів акредитації.
Аудитом встановлено, що Законами України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» і «Про Державний бюджет України на 2018 рік», постановами Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 №511 «Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2017 році» та від 11.07.2018 №556 «Про державне замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2018 році», а також паспортом бюджетної програми на 2017-2018 роки за КПКВК 1801060 «Підготовка кадрів для сфери культури і мистецтва вищими навчальними закладами ІІІ і IV рівнів акредитації» використання бюджетних коштів на підготовку слухачів на підготовчих відділеннях закладів вищої освіти (далі - ЗВО) не передбачено.
Державні контракти на підготовку фахівців, науково-педагогічних та наукових кадрів, які укладалися між Мінкультури і Національною музичною академією України імені П.І. Чайковського, Одеською національною музичною академією імені А.В. Нежданової, Львівською національною музичною академією імені М.В. Лисенка, Харківським національним університетом мистецтв імені П.І. Котляревського, не передбачали за державним замовленням випуск слухачів підготовчих відділень у 2017-2018 роках. Проте, протягом цих років на підготовчих відділеннях вказаних ЗВО за державним замовленням отримували освітні послуги особи, які зараховувалися на навчання (2 роки) в попередні роки.
Без законодавчих підстав, зокрема без відповідних бюджетних призначень на вказані цілі та не за визначеними у паспорті бюджетної програми напрямами використання бюджетних коштів, а лише на основі листів посадових осіб Мінкультури ОСОБА_5 і ОСОБА_6 , на підготовку 55 слухачів підготовчих відділень вказаних ЗВО, за розрахунками, витрачено 934,4 тис. грн, що згідно з вимогами статті 119 Бюджетного кодексу України є нецільовим використанням бюджетних коштів.
Аудитом також встановлено, що з 10 ЗВО 8 закладам надано статус «національний». При цьому оплата праці таких національних закладів є різною: тільки 4 ЗВО застосовують збільшений коефіцієнт підвищення посадових окладів науково-педагогічним і науковим працівникам, з яких Київський національний університет культури і мистецтв та Національна музична академія України імені П.І. Чайковського - безпідставно. Без законодавчих підстав штатними розписами Київського національного університету культури і мистецтв та Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського встановлювався і Мінкультури затверджувався збільшений коефіцієнт підвищення посадових окладів науково-педагогічним і науковим працівникам за Статус «національний» із перевищенням від 50 до 85 відсотків.
Загальна сума витрат бюджетних коштів за КІІКВК 1801060, спрямованих протягом 2017-2018 років та І кварталу 2019 року на оплату праці 807 науково-педагогічних і наукових працівників Київського національного університету культури і мистецтв та 5 проректорів Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського, внаслідок законодавчо неврегульованого застосування збільшеного додаткового коефіцієнта підвищення посадового окладу за статус «національний», становила 385 233,5 тис. грн (КНУКіМ - 383 045,4 тис. грн та НМАУ - 2 188,1 тис. грн).
Вказане може свідчити про ознаки вчинення протиправних дій службовими особами Міністерства культури України при встановленні розміру заробітної плати в цій сфері.
Враховуючи вищевикладене, в діях службових осіб Міністерства культури України наявні ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367 КК України.
Станом на теперішній час, органом досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні проведенні наступні слідчі (розшукові) та процесуальні дії:
-на виконання ухвали Печерського районного суду м. Києва проведений тимчасовий доступ до речей і документів в Рахунковій палаті та витребувані документи, що стали підставою для проведення аудиту, складання та затвердження Звіту про результати аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству культури України на підготовку кадрів для сфери культури і мистецтва вищими навчальними закладами 3-4 рівнів акредитації; рішення Рахункової палати від 27.06.2017 № 13-4 та матеріали до нього;
-витребувані в Міністерстві культури та інформаційної політики України документи щодо укладання та виконання державних контрактів на підготовку фахівців, науково-педагогічних та наукових кадрів за 2017-2019 роки; паспорти бюджетних програм та зміни до них; накази Міністерстві культури України та спільні накази Міністерстві культури України і Міністерстві фінансів України; звіти з виконання бюджетних програм та звіти з використання бюджетних коштів;
-витребувані в Національній музичній академії України імені П.І. Чайковського документи щодо укладання та виконання державних контрактів на підготовку фахівців, науково-педагогічних та наукових кадрів за 2017-2019 роки; паспорти бюджетних програм та зміни до них; звіти з виконання бюджетних програм та звіти з використання бюджетних коштів;
-витребувані в Київському національному університету культури та мистецтв документи щодо укладання та виконання державних контрактів на підготовку фахівців, науково-педагогічних та наукових кадрів за 2017-2019 роки; паспорти бюджетних програм та зміни до них; звіти з виконання бюджетних програм та звіти з використання бюджетних коштів;
-витребувані в Харківському національному університету мистецтв імені І.П. Котляревського документи щодо укладання та виконання державних контрактів на підготовку фахівців, науково-педагогічних та наукових кадрів за 2017-2019 роки; паспорти бюджетних програм та зміни до них; звіти з виконання бюджетних програм та звіти з використання бюджетних коштів;
-витребувані в Одеській національній музичній академії імені А.В. Нежданової документи щодо укладання та виконання державних контрактів на підготовку фахівців, науково-педагогічних та наукових кадрів за 2017-2019 роки; паспорти бюджетних програм та зміни до них; звіти з виконання бюджетних програм та звіти з використання бюджетних коштів;
-витребувані в Львівській національній музичній академії імені М.В. Лисенка документи щодо укладання та виконання державних контрактів на підготовку фахівців, науково-педагогічних та наукових кадрів за 2017-2019 роки; паспорти бюджетних програм та зміни до них; звіти з виконання бюджетних програм та звіти з використання бюджетних коштів.
Незважаючи на зазначений вище комплекс проведених слідчих (розшукових) та процесуальних дій, завершити досудове розслідування в межах строків досудового розслідування не вдалося можливим у зв'язку з винятковою складністю кримінального провадження, значним обсягом документів, яких необхідно дослідити у межах кримінального провадження, протиепідемічними заходами, введеними на території України щодо запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, затримкою в часі при витребуванні та отриманні документів в підприємствах, установах та організаціях, а також зважаючи на завантаженість слідчого у розслідуванні інших кримінальних провадженнях.
Вісімнадцяти місячний строк досудового розслідування кримінального провадження закінчується 17.10.2021, однак, завершити досудове розслідування до вказаного строку не представляється за можливе, оскільки на даний час у рамках кримінального провадження необхідно провести ряд слідчих (розшукових) та процесуальних дій, зокрема:
-допитати як свідків службових осіб Міністерства культури та інформаційної політики України (Міністерству культури України) щодо ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству культури України, щодо укладання та виконання державних контрактів на підготовку фахівців, науково-педагогічних та наукових кадрів за 2017-2019 роки;
-допитати як свідків службових осіб Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського щодо ефективності використання коштів державного бюджету, щодо виконання бюджетних програм;
-допитати як свідків службових осіб Київського національного університету культури та мистецтв щодо ефективності використання коштів державного бюджету, щодо виконання бюджетних програм;
-допитати як свідків службових осіб Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського щодо ефективності використання коштів державного бюджету, щодо виконання бюджетних програм;
-допитати як свідків службових осіб Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової щодо ефективності використання коштів державного бюджету, щодо виконання бюджетних програм;
-допитати як свідків службових осіб Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка щодо ефективності використання коштів державного бюджету, щодо виконання бюджетних програм;
-ініціювати проведення Держаудитслужбою ревізії ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству культури України, у 2017-2019 роках;
-у разі необхідності провести почеркознавчі експертизи;
-з метою визначення розміру шкоди та завданих матеріальних збитків, що спричинені протиправними діями службових осіб, призначити судово-економічну експертизу;
-встановити інших осіб, яким відомо про обставини вчинення вказаного кримінального правопорушення з метою подальшого проведення допиту з їхньої участю;
-у разі виникнення протиріч провести одночасні допити свідків;
-отримати відповіді на доручення слідчого;
-виконати вимоги ст. 290 КПК України, скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування, який направити для погодження в Київську міську прокуратуру;
-виконати інші слідчі (розшукові) дії у кримінальному провадженні, необхідність у яких виникне під час здійснення досудового розслідування.
Отже, без висновків судових експертиз, результатів проведення зазначених слідчих (розшукових) дій, а також заходів забезпечення кримінального провадження неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, надати належну правову оцінку, що забезпечить прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
На підставі викладеного, беручи до уваги, що для отримання доказів, які можуть бути використані під час судового розгляду, а також те, що вказані дії не могли бути завершені раніше з об'єктивних причин, слідчий просить задовольнити клопотання та продовжити строк досудового розслідування на 12 місяців.
Слідчий подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що воно підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Слідчим суддею встановлено, що Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Києві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Києві, місцезнаходження якого: місто Київ, проспект Голосіївський, 50, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62020000000000374 від 17.04.2020 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367 КК України.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні закінчується 17.10.2021.
Слідчим суддею встановлено, що у даному кримінальному провадженні необхідно завершити проведення ряду слідчих та процесуальних дій, а саме:
-допитати як свідків службових осіб Міністерства культури та інформаційної політики України (Міністерству культури України) щодо ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству культури України, щодо укладання та виконання державних контрактів на підготовку фахівців, науково-педагогічних та наукових кадрів за 2017-2019 роки;
-допитати як свідків службових осіб Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського щодо ефективності використання коштів державного бюджету, щодо виконання бюджетних програм;
-допитати як свідків службових осіб Київського національного університету культури та мистецтв щодо ефективності використання коштів державного бюджету, щодо виконання бюджетних програм;
-допитати як свідків службових осіб Харківського національного університету мистецтв імені І.П. Котляревського щодо ефективності використання коштів державного бюджету, щодо виконання бюджетних програм;
-допитати як свідків службових осіб Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової щодо ефективності використання коштів державного бюджету, щодо виконання бюджетних програм;
-допитати як свідків службових осіб Львівської національної музичної академії імені М.В. Лисенка щодо ефективності використання коштів державного бюджету, щодо виконання бюджетних програм;
-ініціювати проведення Держаудитслужбою ревізії ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству культури України, у 2017-2019 роках;
-у разі необхідності провести почеркознавчі експертизи;
-з метою визначення розміру шкоди та завданих матеріальних збитків, що спричинені протиправними діями службових осіб, призначити судово-економічну експертизу;
-встановити інших осіб, яким відомо про обставини вчинення вказаного кримінального правопорушення з метою подальшого проведення допиту з їхньої участю;
-у разі виникнення протиріч провести одночасні допити свідків;
-отримати відповіді на доручення слідчого;
Слідчий першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Києві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Києві, ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до суду з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, в якому особі не повідомлено про підозру №62020000000000374 від 17.04.2020, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознакою кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191, ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України, на 12 місяців.
В силу положень ст.294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 1-3 частини другої статті 219 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу 2 ч.1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:
1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;
2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно з ч. 1 ст. 295-1 КПК України у випадках, передбачених статтею
294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповідно до положень ч.2 ст. 295-1 КПК України клопотання про продовження строку досудоовго розслідування до повідомлення особі про підозру зазначаються:
1) найменування (номер) кримінального провадження;
2) всі слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, проведені під час кримінального провадження;
3) обставини, що перешкоджали здійснити інші необхідні процесуальні дії раніше;
4) строк, необхідний для проведення або завершення процесуальних дій;
5) інші відомості, що обґрунтовують необхідність продовження строку досудового розслідування.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. При цьому слідчий, прокурор зобов'язані зазначити у відповідному клопотанні найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування.
Враховуючи викладене, зважаючи на те, що строк досудового розслідування закінчується, однак у кримінальному провадженні необхідно завершити проведення ряду слідчих дій для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, які не можливо було завершити з об'єктивних причин, і які спрямовані на здійснення повного і об'єктивного досудового розслідування, встановлення осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, обставин його вчинення, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання слідчого та наявність підстав для продовження строку досудового розслідування.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, ст.376 КПК України, слідчий суддя,
клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у м.Києві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м.Києві, ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, в якому особі не повідомлено про підозру №62020000000000374 від 17.04.2020, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознакою кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191, ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України, задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №62020000000000374 від 17.04.2020, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознакою кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 191, ч.2 ст.364, ч.2 ст.367 КК України, на 12 місяців.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1