Справа №522/10350/20
Провадження №1-кс/522/12084/21
25 листопада 2021 року місто Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого СВ ВП №5 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області майор поліції ОСОБА_6 , погоджене заступником керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування,-
Слідчий СВ ВП №5 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області майор поліції ОСОБА_6 звернувся до суду із клопотанням, погодженим заступником керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_7 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42019162030000070 від 22.11.2019 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України до п'яти місяців, посилаючись на наступне.
У провадженні СВ ВП №5 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області перебуває кримінальне провадження №42019162030000070 від 22.11.2019 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що Досудовим розслідуванням встановлено, що Наказом Голови Державної служби морського та річкового транспорту України №146-К від 25.03.2019 ОСОБА_5 , переведено на посаду начальнику відділу контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Південний» - Капітану порту «Півданний» Чорноморського міжрегіонального управління державної служби морського та річкового транспорту України.
Статтею 75 Кодексу торгівельного мореплавства України, визначено, повноваження капітана морського порту, а саме:
1. Розпорядження капітана морського порту з питань забезпечення безпеки мореплавства і порядку в морському порту, що належать до його компетенції, обов'язкові для всіх суден, юридичних і фізичних осіб, які перебувають в акваторії та на території цього морського порту.
Згідно ст. 77 Кодексу торгівельного мореплавства України - Капітан морського порту призначається на посаду і звільняється з посади центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту, за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському і річковому транспорті. Капітан морського порту підпорядковується керівнику центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському і річковому транспорті.
Статтею 79 Кодексу торгівельного мореплавства України визначено, що розпорядження капітана морського порту з питань забезпечення безпеки мореплавства і порядку в морському порту, що належить до його компетенції, обов'язкові для всіх суден, юридичних і фізичних осіб, які перебувають в акваторії та на території цього морського порту.
Правило 19 глави п. І частини А «Контроль» Міжнародної конвенції з охорони людського життя на морі - СОЛАС-74 вимагає: «…в разі якщо закінчився термін дії одного з конвенційних свідоцтв, або є суттєва невідповідність між фактичним станом судна або його обладнання та постачання, посадова особа держави порту, яка здійснює контроль має вжити заходів, що забезпечують, щоб судно не вийшло в плавання поки не буде усунена небезпека для судна або людей на борту».
Положенням про «Державну службу морського та річкового транспорту України» визначено:
П.1. Державна служба морського та річкового транспорту України (Морська адміністрація) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику у сферах морського та річкового транспорту, торговельного мореплавства, судноплавства на внутрішніх водних шляхах, навігаційно-гідрографічного забезпечення мореплавства, а також у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості).
П.2. Морська адміністрація у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
П.3. Основними завданнями Морської адміністрації є:
1) виконання окремих функцій з реалізації державної політики у сферах: «… безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості).
П.4. Морська адміністрація відповідно до покладених на неї завдань:
… 15) здійснює контроль за проведенням аварійно-рятувальних робіт на морському та річковому транспорті, в акваторії морських портів, а також пошуку і рятування на морі в зоні відповідальності України в акваторії Чорного та Азовського морів відповідно до міжнародних договорів України;
… 22) визначає межі зон нагляду, на які поширюються повноваження капітанів морських портів щодо здійснення ними державного нагляду за безпекою мореплавства;
11. Голова Морської адміністрації:
… 22) має у підпорядкуванні капітанів морських портів.
Відповідно до Положення про відділ контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Южний»:
п.1.4.Відділ безпосередньо підпорядковується начальнику Чорноморського міжрегіонального управління;
п.2.1. Основні завдання: Здійснення відповідно до вимог законодавства України державного нагляду (контролю) за безпекою на морському та річковому транспорті в межах Одеської області;
п.3.1.16. У межах повноважень здійснює контроль за проведенням аварійно-рятувальних робіт, пошуку і рятування на морі в зоні відповідальності України;
п.3.1.18. Здійснює контроль та нагляд за впровадженням та функціонуванням систем управління безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті (крім суден флоту рибної промисловості);
п.3.1.24. У межах повноважень бере участь у розслідуванні та проведенні аналізу причин аварійної події на морському та річковому транспорті, готує пропозиції до плану профілактичних заходів щодо запобігання їх виникненню і за дорученням керівництва контролює проведення зазначених заходів (крім аварій з суднами флоту рибної промисловості);
п.3.1.25. Здійснює контроль за проведенням аварійно-рятувальних робіт на морському та річковому транспорті;
п.3.1.46. Забезпечує перевірку суднових документів, дипломів і кваліфікаційних свідоцтв;
п.4.2. За невиконання або неналежне виконання функціональних обов'язків, передбачених цим Положенням, керівник Відділу, державні службовці та працівники Відділу несуть відповідальність у встановленому законодавством порядку;
п.5.1. Відділ очолює начальника Відділу - капітан Одеського морського порту «Южний», який призначається на посаду та звільнюється з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу;
п.5.4. Начальник Відділу - Капітан морського порту «Южний» здійснює свої повноваження відповідно до цього Положення, Положення про капітана морського порту та служби капітана морського порту, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.03.2013 №190, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.04.2013 за №632/23164, в частині, що не суперечить законодавчим актам вищої юридичної сили;
Згідно Наказу №78 Державної служби морського та річкового транспорту України від 25.02.2019 «Про визначення меж зон нагляду за безпекою мореплавства», визначено межі зони нагляду за безпекою мореплавства, на яку поширюються повноваження капітана морського порту «Южний», щодо здійснення ним державного нагляду за безпекою мореплавства.
Також встановлено, що під час виконання своїх службових обов'язків ОСОБА_5 керується Кодексом торгівельного мореплавства України, Положенням про відділ контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Южний» Чорноморського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України, затверджене наказом Державної служби морського та річкового транспорту України від 27.09.2018 №69 та іншими нормативно-правовими актами України.
Так, 12.08.2019 Постом регулювання руху суден «Южний» (далі ПРРС «Южний») отримано інформацію від капітана судна «Delfi» (IMO 8866266) ОСОБА_8 , про те, що на судні нестабільно працює наявне навігаційне обладнання та у подальшому, 27.10.2019 отримано інформацію про несправність головного двигуна судна.
Через несприятливі погодні умови, 02.11.2019 судно «Delfi» (IMO 8866266) перетнуло кордон 12-ти мильної зони України та ПРРС «Южний» зафіксовано дрейф некерованого судна «Delfi» (IMO 8866266) про що проінформовано в цей же день начальника відділу контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Південний» - Капітану порту «Півданний» Чорноморського міжрегіонального управління державної служби морського та річкового транспорту України - ОСОБА_5 , яким 03.11.2019 та 04.11.2019 направлено відповідні повідомлення до Морської адміністрації, ДП АМПУ та Мінінфраструктури про аварійну морську подію.
У зв'язку з погодними умовами, що продовжували погіршуватися, ПРРС «Южний» 14.11.2019 зафіксовано, що судно «Delfi» (IMO 8866266) втратило правий якір і всю довжину якірного ланцюга.
Силами Одеського загону морської охорони Державної прикордонної служби України 16.11.2019 проведено огляд судна «Delfi» (IMO 8866266) відповідно до якого встановлена відсутність діючих суднових документів, а також порушення чинного законодавства України, на підставі чого судно може бути затримане та відконвойоване в найближчий порт про, що проінформовано в цей же день капітана порту «Южний» ОСОБА_5 .
Надалі, 20.11.2019 о 18:47:37 год. технічно несправне судно «Delfi» (IMO 8866266), на борту якого знаходилося менша кількість екіпажу за мінімальну, з непрацюючими головними двигунами, знаходячись в точці з координатами 46”30'00 Півн та 31”05'05 Сх, в районі Одеської Банки поблизу порту «Южний», на 16 каналі УКХ надав сигнал «Лихо».
О 18 год. 59 хв. 21.11.2019 некероване з неконтрольованим дрейфом судно «Delfi» (IMO 8866266) вийшло з зони Пункту регулювання руху суден (ПРРС) «Южний» та зайшло в зону контроля ПРРС «Одеса» та почало дрейфувати через якірну стоянку №356 в напрямку якірної стоянки №354.
В подальшому, через несприятливі погодні умови, що продовжували погіршуватися, 22.11.2019 о 09 год. 22 хв. сталася серйозна аварія, в якій судно танкер-бункерувальник «Delfi» (IMO 8866266) потрапило на мілину в акваторії морського порту Одеса на території пляжу «Дельфін» у межах траверсів 10 та 10А внаслідок якого стався витік нафтопродуктів.
Так, неналежним чином виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, в порушення п.2.1. положення про відділ контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Южний», Начальником відділу контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Южний» - капітаном порту «Южний» ОСОБА_5 не було вжито відповідних дії до судна-порушника, ще починаючи з 02.11.2019 року по 21.11.2019 коли судно «Delfi» (IMO 8866266) перебувало в акваторії порту «Южний».
Таким чином, через неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, начальник відділу - капітан порту «Южний» ОСОБА_5 , передбачаючи можливість заподіяння шкоди своєю бездіяльністю, але легковажно розраховуючи на її відвернення, не вжив необхідних, достатніх та передбачених законом заходів, належним чином не оцінив загрозу виникнення надзвичайної ситуації у вигляді дрейфу неконтрольованого технічно несправного судна, яке без необхідних документів перетнуло державний кордон України в зоні його відповідальності, чим не виконав вимоги ст.79 Кодексу торгівельного мореплавства України (КТМУ) 2018 (в редакції 05.01.2017 р.), завдання та обов'язки, передбачені п.2.1, п.3.1.16, п.3.1.18, п.3.1.24, п.3.1.25, п.3.1.46 Положення про відділ контролю (нагляду) за безпекою судноплавства на морському та річковому транспорті в морському порту «Южний» Чорноморського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України (затверджено 27.09.2018 р. наказом Державної служби морського та річкового транспорту України №69).
Внаслідок службової недбалості 22.11.2019 о 09 год. 22 хв. сталася серйозна аварія, в якій судно «Delfi» (IMO 8866266) потрапило на мілину в акваторії морського порту Одеса на території пляжу «Дельфін» у межах траверсів 10 та 10А внаслідок якого стався витік нафтопродуктів.
Через неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, розмір заподіяних збитків Одеській філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в період проведення аварійно-рятувальних робіт по локалізації та ліквідації аварійного розливу нафтопродуктів і забруднюючих речовин з судна «Delfi» (IMO 8866266), становить 7 228 370 гривень 46 копійок.
02 вересня 2021 року ОСОБА_5 вручене письмове повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам та державним інтересам.
На думку слідства, підозра ОСОБА_5 , у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення обґрунтовується комплексом зібраних у кримінальному провадженні доказів, а саме: повідомленням УСБУ в Одеській області про вчинення кримінального правопорушення, показами свідків, висновком водно-технічної експертизи, висновком судової економічної експертизи, та іншими матеріалами кримінального провадження, які в сукупності підтверджують обставини кримінального правопорушення та відповідають критерію належності та допустимості.
В ході досудового розслідування, у кримінальному провадженні виконано певний обсяг слідчий дій, в результаті яких зібрані докази, які на думку слідства обґрунтовують підозру у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, а саме: повідомленням УСБУ в Одеській області про вчинення кримінального правопорушення, показами свідків, висновком водно-технічної експертизи, висновком судової економічної експертизи, та іншими матеріалами кримінального провадження, які в сукупності підтверджують обставини кримінального правопорушення та відповідають критерію належності та допустимості.
Постановою виконувача обов'язків керівника Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_9 від 25.10.2021 строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до 3 (трьох) місяців, тобто до 01.12.2021 року.
Однак, закінчити досудове розслідування, у передбачений п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України строк, протягом 3 (трьох) місяців з дня повідомлення ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, не представляється можливим, оскільки для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати наступне:
- долучити до матеріалів кримінального провадження висновок судової екологічної експертизи, проведення якої потребує значного часу;
- допитати посадових осіб Державної екологічної інспекції Південно - Західного округу (Миколаївська та Одеська області);
- підготувати матеріали кримінального провадження для виділення їх в окреме провадження відносно невстановлених слідством осіб, в діях яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України;
- долучити до матеріалів кримінального провадження характеризуючі матеріали на ОСОБА_5 ;
- виконати вимоги, передбачені ст. 291 КПК України, а саме скласти обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування.
Обставинами, що перешкоджали здійснити вищевказані процесуальні дії раніше, є складність кримінального провадження, яка виявляється у великій кількості проведення необхідних слідчих дій, тощо.
Відомості, які будуть отримані в результаті перелічених слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, мають значення доказів у кримінальному провадженні, оскільки підтвердять або спростують причетність підозрюваного до вчинення кримінального правопорушення за обставинами кримінального провадження, а також встановлення інших осіб, які можуть бути причетні до вчинення даного кримінального правопорушення.
Тому слідчий просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні.
В судовому засіданні прокурор, клопотання підтримали та просили його задовольнити.
Захисник ОСОБА_4 у судовому засіданні заперечував щодо продовження строків. Підозрюваний ОСОБА_5 підтримав свого адвоката.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, які обґрунтовують доводи клопотання, приходжу до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч.1 ст.28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки.
У відповідності до ч.3 ст.294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу:
1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора;
3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.
В судовому засіданні встановлено, що у провадженні СВ ВП №5 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області перебуває кримінальне провадження №42019162030000070 від 22.11.2019 року за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
В ході досудового розслідування, у кримінальному провадженні виконано певний обсяг слідчий дій, в результаті яких зібрані докази, які на думку слідства обґрунтовують підозру у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, а саме: повідомленням УСБУ в Одеській області про вчинення кримінального правопорушення, показами свідків, висновком водно-технічної експертизи, висновком судової економічної експертизи, та іншими матеріалами кримінального провадження, які в сукупності підтверджують обставини кримінального правопорушення та відповідають критерію належності та допустимості.
Для завершення досудового розслідування та для прийняття законного та обґрунтованого рішення за вказаними матеріалами досудового розслідування необхідно виконати певний обсяг процесуальних та слідчих дій, на які посилається слідчий.
02 вересня 2021 року ОСОБА_5 вручене письмове повідомлення про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом правам та державним інтересам.
Строк досудового розслідування за у кримінальному провадженні №42019162030000070 від 22.11.2019 року закінчується 01.12.2021 року
З урахуванням пояснень наданих прокурором у судовому засіданні, враховуючи ті слідчі та процесуальні дії, які слід вчинити в кримінальному провадженні, значний об'єм слідчих дій, тривалість проведення призначених експертиз, необхідність встановлення додаткових доказів, слідчий суддя вважає клопотання слідчого про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні №42019162030000070 від 22.11.2019 року, обґрунтованим, а відтак наявними підстави для його задоволення.
Керуючись ст.ст.28, 294, 295-1 КПК України,-
Клопотання слідчого СВ ВП №5 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області майор поліції ОСОБА_6 , погоджене заступником керівника Одеської обласної прокуратури ОСОБА_7 , про продовження строку досудового розслідування - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження № 42019162030000070 від 22.11.2019 року за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України до 5 (п'яти) місяців, тобто до 01.02.2022 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1