Справа № 509/1698/21
15 листопада 2021 року смт. Овідіополь
Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді: Панасенка Є.М.
за участю секретаря судового засідання Степанової Н.С.,
представника позивача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу № 509/1698/21 за позовом ОСОБА_1 до Одеської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
В квітні 2021 року позивач звернувся до суду з позовом в якому просить визнати бездіяльність Овідіопольської РДА Одеської області щодо не проведення безоплатного капітального ремонту домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , який належить ОСОБА_1 . Також просив зобов'язати Овідіопольську РДА скласти перелік, визначити види та обсяг робіт, які необхідно виконати, скласти дефектний акт, кошторисний розрахунок, яким визначитися із загальною вартістю капітального ремонту та у місячний строк прийняти рішення про проведення безоплатного капітального ремонту домоволодіння, яке належить членові сім'ї померлого ветерана війни ОСОБА_1 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він як член сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, та має право на пільги встановлені законодавством України. За життя його батьку ОСОБА_2 та діду ОСОБА_2 продано будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті батька, яка настала в березні 2008 року від травми, отриманої при виконанні інтернаціонального боргу, він як син має право на звернення до суду з вказаними вимогами. Останній раз ремонт будинку зі сторони відповідача проводився ще за життя батька позивача, у 2006 році, після смерті взагалі жодним чином на листи, заяви та звернення відповідач не реагував, завжди надсилав листи, щодо створення комісій, узгоджень кошторису, однак жодних дій з приводу вирішення проблеми не здійснював. Також було повідомлено, що ремонт передбачено в 2016 році, однак далі були листи з повідомленнями про відсутність коштів.
Позивач посилається на п.8 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і зазначає, що інваліди мають право на позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та позачерговий ремонт жилих будинків і квартир у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого Постановою КМУ від 20.09.2009 р. №565 передбачено зокрема, що безоплатний капітальний ремонт житлових будинків і квартир проводиться для тих осіб, що мають право згідно п. 8 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на безоплатний капітальний ремонт житлових будинків та квартир - інваліди війни та прирівняні до них особи.
Оскільки до цього часу відповідач не виділив кошти на ремонт будинку, не згадує про необхідність вирішення питання щодо капітального ремонту, тому позивач вважає відмову відповідача у проведенні капітального ремонту такою, що порушує його право на дану пільгу і просить задовольнити позов.
12.04.2021 року ухвалою судді Овідіопольського районного суду Одеської області відкрито провадження у справі, призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, визначено дату підготовчого засідання.
За результатами розгляду клопотання представника позивача, ухвалою суду від 10.06.2021 року на стадії підготовчого провадження замінено відповідача Овідіопольську РДА Одеської області її правонаступником Одеською районною державною адміністрацією Одеської області, продовжено строк підготовчого засідання.
В підготовчому засіданні представник позивача позов підтримав.
В підготовчому засіданні представник відповідача не визнав позов, зазначив про відсутність документів, які необхідні для вирішення даного питання, просив суд надати час щоб усю документацію було передано в їх розпорядження від ліквідованої Овідіопольської РДА. Заперечень щодо призначення справи до судового розгляду не надав.
Ухвалою суду від 13.09.2021 року закрито підготовче провадження, та справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позов, просив суд задовольнити вимоги в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив викладене в позовній заяві.
Належним чином повідомлений відповідач явку свого представника в судовому засіданні не забезпечив. Клопотань та заяв на адресу суду не надсилав. Причини неявки суду невідомі.
Суд, заслухавши представника позивача, вивчивши письмові докази та оцінивши досліджені докази в сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Свідоцтвом серії НОМЕР_1 від 04.11.2008 року встановлено, що позивач ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни. Посвідчення безтермінове і дійсне на всій території України, та відповідно п.8 ч.1 ст. 8 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно довідки виданої ОСОБА_1 07.08.2009 року управлінням праці та соціального захисту населення Овідіопольської райдержадміністрації, він перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Овідіопольської РДА та внесений до Єдиного державного автоматизованого реєстру пільгових категорій громадян як член, сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни та користується пільгами згідно діючого законодавства.
Відповідно свідоцтва про право на спадщину за законом, ОСОБА_1 належить спадкове майно, яке складається з 19/50 частин житлового будинку з господарчими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Свідоцтво зареєстровано в реєстрі за № 226 державним нотаріусом Овідіопольської державної нотаріальної контори Одеської області Мірошниченко Л.М. 27.02.2009 року.
Право власності за ОСОБА_1 зареєстровано 06.04.2009 року, номер запису 164, в книзі 2, що підтверджується Витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно за № 22393657. Вказана частина житлового будинку з господарчими будівлями та спорудами належить йому на праві спільної часткової власності.
У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2009 р. №565, якою затверджений Порядок проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків та квартир осіб, які мають на це право, позивач набув право на безоплатне проведення ремонту належної йому квартири.
Відповідно п. 5 Постанови «Про затвердження Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир осіб, які мають на це право», для вирішення питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування утворює комісію у складі спеціалістів житлово-експлуатаційних і ремонтно-будівельних організацій, представників органу, що фінансує виконання ремонтних робіт (є головним розпорядником коштів місцевого бюджету), органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб. Співголовами комісії призначаються заступник керівника органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування та керівник органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету. Рішення про проведення безоплатного капітального ремонту приймається у місячний строк після подання заяви особою, що має право на пільгу, на підставі результатів обстеження комісією будинку, квартири. Обстеження проводиться у присутності особи, яка подала заяву.
Також, відповідно даному Порядку, комісія після обстеження будинку, квартири складає перелік, визначає види і обсяги робіт, які необхідно виконати, з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту та виходячи з переліку основних робіт згідно з додатками 3 і 4, орієнтовної тривалості ефективної експлуатації елементів будинку, квартири, визначеної правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій. За результатами обстеження будинку, квартири складаються дефектний акт, кошторисний розрахунок і визначається загальна вартість капітального ремонту. Загальна вартість капітального ремонту розраховується згідно з вимогами ДБН Д.1.1-1-2000"Правила визначення вартості будівництва" та ДБН Д.2.4-2000 "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи".
Вартість безоплатного капітального ремонту визначається як добуток вартості капітального ремонту 1 кв. метра будинку, квартири та площі, яка належить особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності у таких будинку, квартирі. При цьому площа не може перевищувати 21 кв. метра загальної площі будинку, квартири.
Відповідно п.7 Комісія після обстеження будинку, квартири складає перелік, визначає види і обсяги робіт, які необхідно виконати, з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту та виходячи з переліку основних робіт згідно з додатками 3 і 4, орієнтовної тривалості ефективної експлуатації елементів будинку, квартири, визначеної правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій.
Відповідно п.9 Порядку, за заявою особи, щодо якої прийнято рішення про проведення безоплатного капітального ремонту, комісія приймає рішення про виконання в межах вартості безоплатного капітального ремонту одного чи кількох видів ремонтних робіт, визначених за результатами обстеження (перекриття всієї площі покрівлі, заміна віконних рам, перекриття всієї площі підлоги будинку тощо).
Листом від 15.07.2016 року повідомлялося, що 5 липня 2016 року спеціалістами відділу будівництва управління житлово-комунального господарства та будівництва і управління соціального захисту населення Овідіопольської РДА проведено огляд будинку та ОСОБА_1 було повідомлено, що дефектний акт та кошторис буде складено в кінці серпня поточного року. Згідно законодавства України безоплатний капітальний ремонт будинку передбачений у жовтні 2016 року.
Повідомленням Овідіопольської РДА від 07.12.2016 року позивача було поставлено до відома, що в державному бюджеті на 2016 рік у частині міжбюджетних відносин по коду 41030900 «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послух зв'язку, інших передбачених законодавством пільг на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку відміною податку з власників транспортних засобів, інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян» не передбачені кошти на проведення видатків. Зі свого боку Овідіопольською РДА, а саме відділом будівництва управління житло-комунального господарства та будівництва складено кошторис на капітальний ремонт частини житлового будинку, яка належить позивачу. При отриманні коштів буде проведено роботу щодо безоплатного капітального ремонту будинку.
Суд розцінює зазначені листи як фактичну відмову у наданні позивачеві скористатися його правом на пільгу, оскільки така пільга не залежить від наявності фінансування.
Отже, спірним питанням у справі є правомірність дій відповідача щодо фактичної відмови у наданні позивачеві члену сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни скористатися його правом на пільгу, відповідно до приписів п.8 ч.1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Закон України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (надалі - Закон № 3551-XII) визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Згідно з нормами статті 2 зазначеного Закону законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України. Права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.
Нормами статті 4 Закону № 3551-XII визначено, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Відповідно до положень статті 7 Закону № 3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
До осіб з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень зазначеної статті, також належать особи з інвалідністю з числа учасників бойових дій на території інших держав, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, пов'язаних з перебуванням у цих державах.
Згідно з пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року № 20-РП/04 ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. Розділ 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» визначає поняття і зміст статусу ветеранів війни (учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни) та осіб, на яких поширюється дія його положень. Це колишні військовослужбовці, які безпосередньо як у воєнний, так і в мирний час, виконували інші обов'язки військової служби та тилового забезпечення, пов'язані з необхідністю захисту Батьківщини, у тому числі з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій.
З огляду на зазначені правові норми, обов'язковими умовами, за якими особу можна віднести до інвалідів війни, є наявність інвалідності, доказів залучення такої особи до військовослужбовців або до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не оскаржується відповідачем померлий батько позивача - ОСОБА_3 мав статус інваліда війни другої групи та на нього поширювалась дія Закону № 3551-XII.
Як встановлено судом на підставі довідки Одеського обласного бюро СМЕ, зв'язок смерті (захворювання, що спричинило смерть) ОСОБА_3 пов'язаний з травмою, отриманою при виконанні обов'язків військової служби - при виконанні інтернаціонального боргу.
Отже, з аналізу зазначених норм чинного законодавства України та з наявних матеріалів справи, суд доходить висновку, що померлий батько позивача мав пільги для ветеранів війни - інвалідів війни, і помер від захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при виконанні інтернаціонального боргу, відповідно до статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» належить до інвалідів війни, а згідно статті 4 Закону № 3551-XII - до ветеранів війни.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Так, згідно підпункту 2 пункту «а» частини 1 статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать вирішення відповідно до законодавства питань про подання допомоги особам з інвалідністю, ветеранам війни та праці, сім'ям загиблих (померлих або визнаних такими, що пропали безвісти) військовослужбовців, а також військовослужбовців, звільнених у запас (крім військовослужбовців строкової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу) або відставку, особам з інвалідністю з дитинства, багатодітним сім'ям у будівництві індивідуальних жилих будинків, проведенні капітального ремонту житла, у придбанні будівельних матеріалів; відведення зазначеним особам у першочерговому порядку земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва та городництва.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має у приватній спільній частковій власності житловий будинок, з господарчими будівлями та спорудами, має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, і відповідно до п. 8 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, однак ремонт не проводиться із-за відсутності коштів на його проведення.
При цьому суд вважає, що листи керівництва Овідіопольської РДА (а.с. 11, 12, 13-14), на відміну від Рішення суб'єкта владних повноважень, не є актом індивідуальної дії, та обраний судом спосіб захисту прав позивача є належним та достатнім.
З огляду на викладене, суд вважає, що право ОСОБА_1 на проведення ремонту у домоволодінні за адресою: АДРЕСА_1 , порушене та підлягає відновленню шляхом зобов'язання Одеської районної державної адміністрації Одеської області виконати вимоги Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і прийняти рішення про проведення безоплатного капітального ремонту вказаного домоволодіння, та в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 4, 5, 12, 13, 81, 89, 258-259, 263-265, 268 ЦПК України, суд,-
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Одеської районної державної адміністрації Одеської області.
Зобов'язати Одеську районну державну адміністрацію Одеської області відповідно до п.8 ч.1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", п.п. 2, 3, 5-11 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 565, прийняти рішення про проведення безоплатного капітального ремонту домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , яке належить членові сім'ї померлого ветерана війни ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду безпосередньо або через Овідіопольський районний суд Одеської області протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складено 25.11.2021 року.
Головуючий: Є. М. Панасенко