Постанова від 17.11.2021 по справі 521/18956/21

Справа №521/18956/21

Номер провадження 3/521/10757/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2021 року м. Одеса

Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Морозова І.В., за участю секретаря - Димитрової Н.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

До Малиновського районного суду м. Одеси з відділення поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП України в Одеській області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 156 КУпАП, відносно ОСОБА_1 .

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що «07.11.2021 за адресою: АДРЕСА_2 , гр. ОСОБА_1 , здійснювала торгівлю алкогольними виробами без дозвільних документів, без ліцензії, чим порушила діюче законодавство України».

За даним фактом працівниками поліції відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ 577264 від 07.11.2021.

В судовому засіданні ОСОБА_1 була присутня, вину у вчиненні правопорушення не визнала. Пояснила, що на всіх пляшках алкогольних напоїв наявні марки акцизного податку.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши думку учасників судового засідання, суддя вважає, що провадження по справі відносно ОСОБА_1 , підлягає закриттю, у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.

За нормами статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Положеннями статті 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно ст. 252 КпАП України орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Частиною 1 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.

Дана норма носить бланкетний характер, а тому серед ознак суті такого адміністративного правопорушення обов'язково повинно бути посилання на конкретний нормативно-правовий акт (його пункти), яким встановлюються відповідні правила та якого не дотрималась особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, порушивши тим самим законодавчі приписи.

Однак у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному відносно ОСОБА_1 не конкретизовано суті порушення, не вказано вказано нормативний акт, його статтю (частину, пункт, абзац статті), вимоги якої порушила особа щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, а також не вказано, яка саме частина статті 156 КУпАП інкримінується особі.

Крім того, у протоколі про адміністративне правопорушення від 07 листопада 2021 року серії ВАБ № 577264 посадова особа органу поліції кваліфікує дії ОСОБА_1 як здійснення торгівлі алкогольними напоями без ліцензії.

Однак, наведені у вказаному протоколі діяння ОСОБА_1 містять ознаки складу правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 156 КУпАП, але можуть кваліфікуватися за 1 статті 164 КУпАП, відповідно до якої передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності.

Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони правопорушення з ч. 1 ст. 156 КУпАП є саме роздрібна торгівля алкогольними і слабоалкогольними напоями без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, а не роздрібна торгівля алкогольними напоями без ліцензії. Тобто формулювання правопорушення у викладеній в протоколі формі не відповідає ознакам правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП.

Отже у протоколі про адміністративне правопорушення не правильно розкрито об'єктивну сторону правопорушення, відсутня конкретна ознака, яка входить до складу вказаного правопорушення та наявність якої має значення для юридичної кваліфікації за зазначеною частиною 1 статті 156 КУпАП, що, в свою чергу, свідчить про неконкретність пред'явленого ОСОБА_1 обвинувачення.

Згідно з положеннями КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушенняпроводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.

Вказані вимоги закону також узгоджуються з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яку національні суди повинні враховувати при здійсненні правосуддя.

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини («Малофеєв проти Росії» та «Карелін проти Росії») у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу. У такому випадку справа про адміністративне правопорушення має бути закрита у зв'язку з відсутністю складу правопорушення

ЄСПЛ наголошує, що у разі самостійного визначення кваліфікації дій особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

З огляду на викладену практику ЄСПЛ суддя під час розгляду справ про адміністративні правопорушення позбавлений можливості самостійно уточнювати (здійснювати) кваліфікацію діяння особи, стосовно якої розглядається справа.

За таких обставин, ураховуючи викладене, суд, відповідно до положень ст. 252 КпАП України, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, з урахуванням положень ст. 251 КпАП України, приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбачений ч. 1 ст. 156 КпАП України.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності складу адміністративного правопорушення.

Тому, дане адміністративне провадження повинно бути закрито, а судовий збір не підлягає стягненню з особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у зв'язку з встановленням обставин визначених п. 1 ч. 1 ст. 247 КпАП України.

Керуючись ст. ст. 184, 247, 283, 284 КУпАП, ст. 150 СК України, суд -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченогоч. 1 ст. 156 КУпАП, закрити відповідно до ч. 1 п. 1 ст. 247 КпАП України, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності до Одеського апеляційного суду через суд, що її виніс, протягом десяти днів з моменту її винесення

Суддя І.В. Морозова