Справа № 761/33160/21
Провадження № 3/761/9078/2021
27 вересня 2021 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Аббасова Н.В., за участі секретаря судового засідання Архипова І.Р., прокурора Дяченка В.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу щодо
гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Подільськ Одеської області, українця, громадянина України, заступника начальника юридичного забезпечення і правової роботи Державного підприємства «Державний резервний насіннєвий фонд України», який зарестрований за адресою - АДРЕСА_2, фактично мешкає за адресою - АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
Як убачається із протоколів про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 06.09.2021, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду завідувача майданчика № 3 зберігання безхазяйного майна відділу забезпечення зберігання безхазяйного майна Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (далі - КП «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради), тобто у силу п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення ч. 1, 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію про майновий стан за 2019 рік, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням таких функцій, а також щорічну декларацію про майновий стан за 2020 рік.
На обґрунтування висунутого обвинувачення зазначено, що наказом КП «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради від 30.01.2017 № 07-к ОСОБА_1 прийнято з 02.02.2017 на посаду начальника майданчика № 3 зберігання безхазяйного майна відділу забезпечення зберігання безхазяйного майна вказаного підприємства.
Згідно наказу КП "Благоустрій" виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1-0/7 від 30.01.2017 внесені зміни до наказу № 07-к від 30.01.2017 "Про прийняття на робту ОСОБА_1 ", а саме, абзац 4 наказу викладено у новій редакції: "Завідувач майданчика".
01.02.2017 ОСОБА_1 був ознайомлений з антикорупційним законодавством.
У силу ч.1 ст. 45 Закону та пункту 1 Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» на ОСОБА_1 покладений обов'язок щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)» встановлено, що декларації, які у силу ст. 45 Закону подаються за минулий рік до 1 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування мають подати до 1 червня.
Таким чином, на ОСОБА_1 , як на посадову особу юридичної особи публічного права, покладався обов'язок подати щорічну декларацію за 2019 рік до 01.06.2020.
Водночас перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 щорічну декларацію про майно, доходи та витрати за 2019 рік подав 05.07.2021 о 19:15 год., тобто з порушенням встановленого Законом строку, що свідчить про вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У подальшому, відповідно до наказу КП «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради від 27.05.2020 № 235-к ОСОБА_1 з 02.06.2020 звільнено з займаної посади.
У силу абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону та пп. 2 п. 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (затв. Рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3) особа зобов'язана у разі припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, подати декларацію про майно, доходи та витрати і зобов'язання фінансового характеру за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення виконання таких функцій.
З наведеного витікає, що ОСОБА_1 , будучи звільненим 02.06.2020 з відповідної посади, мав не пізніше 23:59 год. 01.07.2020 подати декларацію про майно, доходи та витрати і зобов'язання фінансового характеру за період з 01.01.2020 по 02.06.2020.
Однак, ОСОБА_1 подав декларацію про майно, доходи та витрати за вказаний вище період лише 05.07.2021, тобто з суттєвим порушення встановленого Законом строку, за що передбачена відповідальність ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Також відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону та Рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» на ОСОБА_1 покладений обов'язок у разі припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави до 1 квітня наступного року після припинення діяльності, подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Таким чином, ОСОБА_1 , припинивши свою діяльність 02.06.2020, зобов'язаний був до 01.04.2021 подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.
Однак, встановлено, що ОСОБА_1 виконав вказаний вище обов'язок лише 01.06.2021 о 20:33 год., тобто з порушенням встановленого Законом строку.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад вказаних адміністративних правопорушень, тому просив накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
ОСОБА_1 підтвердив викладені вище обставини, вину у скоєнні інкримінованих правопорушень визнав у повному обсязі, однак зазначив, що умислу порушувати покладений на нього обов'язок не мав, строк подання декларацій порушив у зв'язку з недостатньою інформованістю та незнанням положень Закону.
Суддя, заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи - протоколи про адміністративні корупційні правопорушення від 06.09.2021 № 488, 489, 490 та долучені до них матеріали, дійшов висновку про таке.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП утворює несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону суб'єктами вказаного адміністративного проступку є, зокрема посадові особи юридичних осіб публічного права.
Отже у силу ст. 45 Закону ОСОБА_1 , будучи у силу п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктом декларування, мав відповідно до вимог Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню короновірусної хвороби (COVID-19)» до 00:00 год. 01 червня 2020 подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий - 2019 рік.
Водночас декларацію за 2019 рік ОСОБА_1 подав 05.07.2021, тобто поза межами вказаного вище строку без наявності поважних причин пропуску.
Крім того, у силу положень Порядку формування, ведення та оприлюднення інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (затв. Рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3) ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, мав не пізніше двадцяти робочих днів з дня фактичного припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій місцевого самоврядування, тобто не пізніше 01.07.2020, подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Водночас, ОСОБА_1 покладений на нього обов'язок вчасно не виконав, подав декларацію про майно, доходи та витрати за період, що передував звільненню та не був охоплений попередньо поданою декларацією лише 05.07.2021, чим вчинив правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також, у силу абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону ОСОБА_1 , припинивши виконання обов'язків, пов'язаних з виконанням функцій місцевого самоврядування, у зв'язку із звільненням зобов'язаний був до 01.04.2021 подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік, у якому вона припинила трудову діяльність.
Отже, ОСОБА_1 , подавши декларацію за 2020 рік, у якому він припинив діяльність, лише 01.06.2021, допустив порушення покладеного на нього обов'язку.
Таким чином, несвоєчасне виконання покладених на суб'єкта декларування обов'язків щодо подачі декларацій, тягне відповідальність, передбачену ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до положень ч.2 ст.33 КУпАП при накладенні стягнення судом враховані характер правопорушення, ступінь вини правопорушника, його майновий стан.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 172-6, 283, 284 КУпАП, суддя
гр. ОСОБА_1 піддати адміністративному стягненню за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником упродовж десяти днів з дня її винесення через Шевченківський районний суд м.Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Відповідно до вимог ст. 307-308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладання штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Суддя Н.В. Аббасова