Постанова від 17.11.2021 по справі 160/5956/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2021 року м. Дніпросправа № 160/5956/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Мельника В.В. (доповідач),

суддів: Чепурнова Д.В., Сафронової С.В.,

за участю секретаря судового засідання Трошиної А.С.,

розглянувши у відкритому

судовому засіданні в м. Дніпро

апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд»

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року (головуючий суддя - Озерянська С.І.) в адміністративній справі

за позовом Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд»

до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Укргазбуд» (далі - Позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області (далі - Відповідач), в якому просило:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 29.01.2020 року №0002850504.

В обґрунтування адміністративного позову Позивач, зокрема, зазначив про те що, помилковість внесення коду КВЦПЗ в декларації з плати за землю не впливають на обрахунок розміру земельного податку Позивачем, оскільки ним було застосовано коефіцієнт функціонального призначення 1.2, який застосовується до коду КВЦПЗ - 11.03 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, що відповідає призначенню/цільовому використанню земельної ділянки та основній діяльності товариства. Такий же код і коефіцієнт зазначено в даних та довідці ДЗК за 2008 рік по даній ділянці, отже, на думку Позивача, застосування у розрахунку вартості ставки земельного податку 2,3% та 3% з обґрунтуванням, що інформація про земельну ділянку не внесена до відомостей ДЗК та відсутній код класифікації цільового призначення земельної ділянки є неправомірним та хибним.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року по справі №160/5956/20 в задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовлено (т. 2, а.с. 159-162).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Позивач оскаржив його в апеляційному порядку (т. 2, а.с. 168-173).

В апеляційній скарзі Позивач, із посиланням на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняте нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Вимоги апеляційної скарги мотивовано, зокрема, тим, що судом першої інстанції не взято до уваги те, що базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, нормативна грошова оцінка земельної ділянки проводиться у визначеному законом порядку, підставою для нарахування податку є дані державного земельного кадастру, інформацію про нормативну грошову оцінку землі подають центральні органи виконавчої влади, що реалізують політику у сфері земельних відносин. Згідно розрахунку наданого Відповідачем, при визначенні розміру грошового зобов'язання з земельного податку контролюючим органом було використано інформацію, отриману на запит від відділу ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, оформлену довідкою ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 15.04.2019 №44619/10/04-36-52-43, де НГО розраховується згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів» від 25.11.2016 №489. Позивач вказує, що у вказаному розрахунку відсутнє посилання на Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розрахунку базової одиниці вартості земельної ділянки для розрахунку податку.

Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просить суд апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Обґрунтовуючи відзив Відповідач вказав, зокрема, про те, що, у відповідності з вимогами чинного законодавства України, загальна сума земельного податку, яка повинна бути нарахована ПрАТ «Укргазбуд» за період з 01.01.2017 року 30.09.2018 року складає 762 703, 77 грн., у т.ч за 2017 рік - 268 400, 15 грн. та за 9 місяців 2018 року - 494 303, 62 грн. ПрАТ «Укргазбуд» при нарахуванні річної суми земельного податку за вищевказану земельну ділянку було занижено нормативно грошову оцінку земельної ділянки за 2017 рік та 9 місяців 2018 року внаслідок застосування коефіцієнту функціонального використання Кф із зазначенням « 1,2» замість» 2,0». Зокрема, ставки земельного податку за 9 місяців 2018 року, у т.ч.: за січень, лютий внаслідок застосування ставки « 1%» замість « 3%» та за березень-вересень внаслідок застосування ставки « 1%» замість « 2,3%». Таким чином, ПрАТ «Укргазбуд» порушено п.п.16.1.4 п. 16.1 ст. 16, пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271, абз. 1 п. 284.1, п. 286.1 ст. 286, п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VII (зі змінами та доповненнями), що призвело до зниження суми земельного податку за земельну ділянку площею 0, 8187 га (кадастровий номер 1210100000:03:024:0006), яка знаходиться на території Соборного району за період з 01.01.2017 року по 30.09.2018 року на загальну суму - 575 592, 76 грн., у т.ч.: за 2017 рік на суму - 161 479, 59 грн. та 9 місяців 2018 року на суму - 414 113, 17 грн.

Позивач подав клопотання про залишення без розгляду відзиву Відповідача на апеляційну скаргу, з огляду на пропуск строку для його подання.

Розглянувши клопотання Позивача, колегія суддів, порадившись на місці, ухвалила у задоволенні клопотання про залишення без розгляду відзиву відмовити, у зв'язку з тим, що Відповідач строк для подання відзиву (до 13 вересня 2021 року) пропустив з поважних причин, оскільки копію апеляційної скарги Позивача останній отримав лише 28 вересня 2021 року.

Позивач, який був належним чином сповіщений про місце, дату та час розгляду справи в судове засідання своїх представників не направив, про причини неявки суд не сповістив.

За таких обставин, колегія суддів, з урахуванням думки представника Відповідача, ухвалила розглянути справу без участі представників учасників справи, які не з'явились.

17 листопада 2021 року у судовому засіданні представник Відповідача проти вимог апеляційної скарги заперечив у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника Відповідача, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Приватне акціонерне товариство «Укргазбуд» зареєстроване 29.04.1994 року як юридична особа за адресою: Київська область, Броварський район, с. Зазим'є, вул. Деснянська, буд. 141, перебуває на обліку в ГУ ДПС у Київській області, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Приватне акціонерне товариство «Укргазбуд» є правонаступником АТФ «Укргазбуд» та ПАТ «Укргазбуд» та здійснює свою діяльність як безпосередньо так і через відокремлені підрозділи без статуту юридичних осіб.

Приватне акціонерне товариство «Укргазбуд» знаходиться на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області як платник податку на землю.

На підставі рішення виконкому Дніпропетровської міської ради від 20.04.1995 року № 532 Дніпропетровською міською радою народних депутатів Дніпропетровської області видано Спеціалізованому управлінню електромонтажних робіт №5 приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» Державний акт від 17.05.1995 року Серії ДПД 69 на право постійного користування землею площею 0, 8187 га, кадастровий номер 1210100000:03:024:0006 за місцезнаходженням по вул. Стартова, 5, м. Дніпропетровськ, Дніпропетровська область для фактичного розміщення виробничої ділянки.

Згідно даних Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для розрахунку плати за землю від 16.05.2008 року № 1797 стосовно земельної ділянки наданої СУЕМР-5 АТФ «Укргазбуд» площею 0,8187 га кадастровий номер - 1210100000:03:024:0006 зазначена наступна інформація: землі не с/г призначення; код ділянки яка оподатковується - 69138004; поштова адреса - Стартова, вул. 5 (Жовтневий); назва об'єкту - територія виробничого майданчика: зональний коефіцієнт Км2 - 2.35; сукупний локальний коефіцієнт КмЗ - 0.82; коефіцієнт функціонального використання Кф 1,20; грошова оцінка земельної ділянки віднесена до періоду з 01.01.2008 по 31.12.2008 - 4619504,30 грн. Довідка дійсна протягом 2008 року. Базова вартість одного квадратного метра землі становить 244,01 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1.028.

За 2017 р. та 2018 р. ПрАТ «Укргазбуд» подано до ДПІ у Соборному районі м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області звітні податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності), за земельну ділянку, яка знаходиться за адресою вул. Стартова, 5, м. Дніпро, Дніпропетровська область, Соборний район на підставі державного акту на право постійного користування землею площею 0,8187 га кадастровий номер - 1210100000:03:024:0006.

ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» з питань повноти нарахування плати за землю (орендна плата та/або земельний податок) за земельну ділянку, що перебуває у користуванні ПрАТ «Укргазбуд» на підставі акту постійного користування площею 0, 8187 га, кадастровий номер - 1210100000:03:024:0006 за період з 01.01.2017 року по 30.09.2018 року.

За результатом проведеної перевірки складно акт №16093/04-36-05-04/14277604 від 13.12.2019 року, яким встановлено порушення п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16, пп.271.1.1 п. 271.1 ст. 271, абз.1 п. 284.1 ст. 284, п. 286.1 ст. 286, п. 289,1 ст. 289 Податкового кодексу України, внаслідок чого, було встановлено заниження земельного податку за земельну ділянку, розташовану на території Соборного району м. Дніпра за період з 01.01.2017 року по 30.09.2018 року на загальну суму - 575592,76 грн., у тому числі: за 2017 рік на суму - 161479,59 грн. та 9 місяців 2018 року на суму - 414113,17 грн.

На підставі акту перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення: № 0002850504 від 29.01.2020 року про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб у розмірі 719 490,95 грн., з яких: 575592,76 грн. - за податковим зобов'язанням, 143898,19 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Правомірність винесення Відповідачем податкового повідомлення-рішення №0002850504 від 29.01.2020 є предметом судового розгляду у даній справі.

Приймаючи рішення по суті заявлених позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що оскільки за результатами перевірки діяльності платника податків Відповідачем встановлено заниження суми податкових зобов'язань Позивача, тому контролюючим органом правомірно донараховано ПАТ «Укргазбуд» грошове зобов'язання та застосовано штрафні санкції у порядку та розмірах, визначених ПК України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Статтею 269 Податкового кодексу України визначено, що платником податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі.

Статтею 270 Податкового кодексу України передбачено, що об'єктом оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Відповідно до підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Згідно з пунктом 274.1 статті 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно пп. 1 п. 284.1 ст. 284 Податкового кодексу України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Пунктом 286.1 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з підпунктом 14.142 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України дані державного земельного кадастру - це сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону.

Відповідно до підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

З аналізу вище викладених норм податкового законодавства випливає те, що об'єктом оподаткування є земельні ділянки, надані в оренду або користування, а для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Водночас, правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні визначає Закон України «Про оцінку земель».

Відповідно до статті 5 Закону України «Про оцінку земель» грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Статтею 15 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Згідно із статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до вимог статті 20 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Як зазначалось вище, на підставі рішення виконкому міської ради від 20.04.1995 року №532 Дніпропетровською міською радою народних депутатів Дніпропетровської області видано Спеціалізованому управлінню електромонтажних робіт №5 приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» державний акт від 17.05.1995 року серія ДПД 69 на право постійного користування землею» площею 0,8187 га кадастровий номер 1210100000:03:024:0006 за місцезнаходженням вул. Стартова, 5, м. Дніпропетровськ Дніпропетровська область для фактичного розміщення виробничої ділянки.

Згідно даних Державного земельного кадастру про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для розрахунку плати за землю від 16.05.2008 року № 1797 стосовно земельної ділянки наданої СУЕМР-5 АТФ «Укргазбуд» площею 0, 8187 га кадастровий номер - 1210100000:03:024:0006 зазначена наступна інформація: землі не с/г призначення; код ділянки яка оподатковується - 69138004; поштова адреса - Стартова, вул. 5 (Жовтневий); назва об'єкту - територія виробничого майданчика; зональний коефіцієнт Км2 - 2.35; сукупний локальний коефіцієнт КмЗ - 0.82; коефіцієнт функціонального використання Кф 1,20; грошова оцінка земельної ділянки віднесена до періоду з 01.01.2008 по 31.12.2008 4619504,30 грн. Довідка дійсна протягом 2008 року. Базова вартість одного квадратного метра землі становить 244,01 грн. з урахуванням коефіцієнтів індексації 1.028.

В примітці зазначено: дані Державного земельного кадастру стосуються тільки нормативної оцінки, а розрахунок плати за землю здійснюється відповідно до діючого законодавства; у разі зміни назви, юридичного статусу, придбання або відчуження будівель та споруд, землекористувачу необхідно у місячний термін з моменту настання таких змін звернутись до міського управління земельних ресурсів для забезпечення внесення змін у земельно - кадастрову документацію; у разі змін в діючому законодавстві, прийняття міською радою рішень щодо змін в грошовій оцінці земель міста дійсна довідка втрачає чинність; у разі закінчення дії документів що встановлюють право користування землею, землекористувачу необхідно у місячний термін з моменту закінчення дії документів зареєструвати у Державному земельному кадастрі обов'язок внесення плати за землю та отримати уточнені дані для розрахунку плати за землю (т. 1, а.с. 42).

Так, за 2017 р. та 2018 р. ПрАТ «Укргазбуд» подано до ДПІ у Соборному районі м. Дніпра ГУ ДФС у Дніпропетровській області звітні податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності) за земельну ділянку, яка знаходиться по вул. Стартова, 5, м. Дніпропетровськ, Дніпропетровська область, Соборний район) на підставі державного акту на право постійного користування землею, а саме:

- за 2017 рік, у якій позивачем самостійно обчислено річну суму земельного податку у розмірі 106920, 56 грн. із розбивкою вказаної суми помісячно по 8 910, 05 грн. виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 13059796,86 грн. та ставки податку 1%;

- за 2018 рік у якій позивачем самостійно обчислено річну суму земельного податку у розмірі 106920, 56 грн. із розбивкою вказаної суми помісячно по 8 910, 05 грн. виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки у розмірі 13059796,86 грн. та ставки податку 1%.

Дослідивши копії вказаних декларацій з земельного податку за 2017-20018 року, колегія суддів встановила, що річна сума земельного податку у розмірі 106920,56 грн. була розрахована Позивачем враховуючи розмір нормативної грошової оцінки 13059796,86 грн.

На запит Соборного управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 15.04.2019 року № 44615/10/04-36-52-43 «Про надання довідок про нормативно грошову оцінку земельних ділянок за 2017-2018 роки з визначенням цільового призначення вищевказаної земельної ділянки кадастровий номер - 1210100000:03:024:0006», Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області надано відповідь листом від 17.05.2019 року № 8-4-0.38-768/107-189, якою повідомлено, що за 2017-2018 роки станом на 01.01.2017 року та станом на 01.01.2018 року складає 3278, 37 грн. на рік на 1 кв.м із застосуванням Кф=2.

При цьому, відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 13.07.2016 №7/11 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010 року №5/6 «Про місцеві податки та збори на території міста», яке набрало чинності з 01.08.2016 року, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, які перебувають у постійному користуванні фізичних та юридичних осіб (крім державної та комунальної форми власності), становить 1 відсоток від їх нормативної грошової оцінки.

Рішенням Дніпровської міської ради від 15.02.2017 № 12/18 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27.12.2010 року №5/6 «Про місцеві податки та збори на території міста», яке набуло чинності з 01.03.2017 року, визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, що перебувають у власності або у постійному користуванні юридичних і фізичних та осіб, у тому числі за землі загального користування, становить 1% від їх нормативної грошової оцінки.

Рішенням від 06.12.2017 р. №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста», яке набуло чинності з 01.01.2018 року, ставки земельного податку та розмір орендної плати за землю: код 20 - за умови невизначеності кодів класифікації видів цільового призначення земель, що застосовується у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (згідно з наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548) - 3%.

Згідно з Рішенням від 21.02.2018 року №8/30 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» (що набрало чинності з 01.03.2018 р.), ставка земельного податку за користування земельними ділянками певного цільового призначення: 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості - 2,30% від нормативної грошової оцінки (за період з 01.03.2018 року по 30.09.2018 року).

З урахуванням вказаних рішень, суд першої інстанції правильно вказав про те, що в період з 01.01.2017 року по 01.03.2017 року ставка податку складає 1% нормативної грошової оцінки, в період з 01.03.2017 року по 01.01.2018 року -1%, в період з 01.01.2018 року по 01.03.2018- 3%, з 01.03.2018 по 30.09.2018 року -2,3%.

При цьому, Позивачем було розраховано ставку податку за 2017 рік та січень-вересень 2018 року виключно у розмірі 1%.

Разом з цим, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №489 від 25.11.2016 року, який застосовується з 01.01.2017 року, було затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі - Порядок №489).

Відповідно до приміток 1 та 2 додатку 2 Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, яким встановлено коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф), для земельних ділянок, інформація про які не внесена до відомостей Державного земельного кадастру, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), застосовується із значенням 2,0 У разі якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки застосовується із зазначенням 2.0.

При цьому, згідно з п. «б» ч. 2 ст. 21 Закон України «Про Державний земельний кадастр» (в редакції чинній станом на 01.01.2017 року) відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель: на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються; на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони); на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.

З матеріалів справи встановлено, що Позивачем, як постійним землекористувачем, з 01.01.2017 року не було внесено інформацію до Державного земельного кадастру за новими кодами КВЦПЗ, які були визначені Порядком №489 на заміну попередньої системи класифікації - УКЦВЗ (Український класифікатор цільового використання землі).

При цьому, доводи Позивача про те, що оскільки в акті на право постійного користування та в даних ДЗК, отриманих ним у 2008 році, зазначено цільове використання ділянки «для фактичного розміщення виробничої бази», яке, на думку Позивача, відповідає коду КВЦПЗ - 11.03, тому останній правильно застосовував коефіцієнт функціонального призначення 1.2, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними, у зв'язку з тим, що самостійне прирівняння Позивачем цільового використання ділянки, яке використовувалось до 01.01.2017 року, з кодом КВЦПЗ, який застосовується з 01.01.2017 року, без внесення відповідних даних до Державного земельного кадастру, не є підставою для застосування Позивачем коефіцієнта функціонального призначення 1.2.

Таким чином, контролюючий орган при розрахунку грошового зобов'язання правомірно застосував Кф 2.0, передбачений для земельних ділянок, відносно яких у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель, який застосовується з 01.01.2017 року.

Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 17.05.2019 року № 8-4-0.38-768/107-19, яким Відповідач керувався при здійсненні розрахунку, нормативна грошова оцінка 1 м. кв. земельної ділянки за адресою: м. Дніпро, вул. Стартова, 5 на 2017-2018 роки складає 3287,37 грн. із застосуванням Кф -2,0.

З урахуванням зазначеного, сума земельного податку на 2017 рік становить 268400,15 грн., на 2018 рік - 494303,62 грн, що свідчить про заниження ПрАТ «Укргазбуд» показників в податкових деклараціях плати за землю за 2017-2018 роки на загальну суму 575592,76 грн., в тому числі: за 2017 рік - 161479,59 грн., за 9 місяців 2018 року - 414113,17 грн.

Згідно з абзацом 2 пункту 123.1 статті 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що контролюючим органом правомірно донараховано ПАТ «Укргазбуд» грошове зобов'язання та застосовано штрафні санкції у порядку та розмірах, визначених ПК України, що свідчить про відсутність підстав для скасування спірного податкового повідомлення-рішення.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (PRONINA v. UKRAINE, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).

Суд враховує й те, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

За даних обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції під час розгляду даної справи об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права які регулюють саме ці правовідносини, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються належними письмовими доказами, які зібрані та досліджені судом під час розгляду даної адміністративної справи, рішення суду першої інстанції у даній справі про відмову в задоволенні адміністративного позову прийнято без порушення норм процесуального та матеріального права, і тому рішення суду першої інстанції у даній адміністративній справі від 01 березня 2021 року скасуванню не підлягає.

Керуючись статтями 243, 310, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 березня 2021 року по справі №160/5956/20 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

В повному обсязі постанова складена 24 листопада 2021 року.

Головуючий - суддя В.В. Мельник

суддя Д.В. Чепурнов

суддя С.В. Сафронова