Іменем України
25 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5191/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТФОРМС» про стягнення коштів за податковим боргом,
До Луганського окружного адміністративного суду 23 вересня 2021 року надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТФОРМС» (далі - відповідач, ТОВ «БЕСТФОРМС»), в якому позивач просить стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету кошти за податковим боргом з податку на додану вартість у розмірі 92340,00 грн, з яких: основного платежу в розмірі 92000,00 грн, штрафних санкцій у розмірі 340,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач 09 квітня 2020 року зареєстрований Сєвєродонецькою міською радою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 13831020000005764 та перебуває на податковому обліку в Сєвєродонецькій ДПІ ГУ ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 09 квітня 2020 року № 121420087108.
Платником податків до контролюючого органу подано податкову декларацію від 18 грудня 2020 року № 9338939015, згідно з якою ТОВ «БЕСТФОРМС» самостійно визначено грошове зобов'язання з податку на додану вартість за листопад 2020 року в сумі 92000,00 грн, яке станом на 09 вересня 2021 року не погашено.
Позивачем проведено камеральну перевірку з питань неподання, своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ «БЕСТФОРМС» за грудень 2020 року, за результатами проведення якої складено акт від 10 лютого 2021 року № 188/12-32-18-08-12/43590290. За результатами перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 08 квітня 2021 року № 00005841808, згідно з яким контролюючим органом на підставі пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України застосовано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 340,00 грн. Податкове повідомлення-рішення направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення, який повернувся на адресу контролюючого органу 12 травня 2021 року «за закінченням встановленого строку зберігання», що відповідно до вимог статті 42 Податкового кодексу України вважається врученим платнику податків. Сума штрафної санкції у загальному розмірі 340,00 грн, що визначена в податковому повідомленні-рішенні, станом на 09 вересня 2021 року є узгодженою та не сплаченою.
Станом на 09 вересня 2021 року в інтегрованій картці відповідача обліковується заборгованість з податку на додану вартість на загальну суму 92340,00 грн, з яких: основне зобов'язання - 92000,00 грн, штрафні санкції - 340,00 грн.
У зв'язку з несплатою відповідачем грошових зобов'язань та з метою погашення податкового боргу, контролюючим органом відповідно до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України ТОВ «БЕСТФОРМС» сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 13 квітня 2021 року № 10640-13, яку направлено рекомендованим листом з повідомлення про вручення на податкову адресу ТОВ «БЕСТФОРМС», який повернувся до контролюючого органу без вручення з причин «за закінченням терміну зберігання» 17 травня 2021 року.
Станом на даний час вищезазначена податкова вимога не погашена, податковий борг відповідача не сплачений та продовжує збільшуватись.
Ухвалою від 28 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 25-26).
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ТОВ «БЕСТФОРМС», місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Федоренка, будинок 10, код за ЄДРПОУ 43590290, зареєстровано як юридичну особу 09 квітня 2020 року за № 13831020000005764, перебуває за основним місцем обліку в ГУ ДПС у Луганській області, Сєвєродонецька ДПІ (м. Сєвєродонецьк), що підтверджено ідентифікаційними даними платника податків ТОВ «БЕСТФОРМС» (арк. спр. 7-9).
ТОВ «БЕСТФОРМС» подано до ГУ ДПС у Луганській області податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2020 року, в якій визначено податкові зобов'язання в сумі 92000,00 грн (арк. спр. 22).
Також ГУ ДПС у Луганській області проведено камеральну перевірку ТОВ «БЕСТФОРМС» з питань неподання, своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість за грудень 2020 року, результати проведення якої оформлено актом від 10 лютого 2021 року № 188/12-32-18-08-12/43590290. Дані камеральної перевірки свідчать про неподання податкової звітності ТОВ «БЕСТФОРМС» з податку на додану вартість за грудень 2020 року, за що пунктом 120.1 статті 120 Податкового кодексу України передбачена відповідальність (арк. спр. 16-17).
На підставі акта від 10 лютого 2021 року № 188/12-32-18-08-12/43590290, ГУ ДПС у Луганській області винесено податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 08 квітня 2021 року № 00005841808, яким за встановлене порушення підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу України та на підставі пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України до ТОВ «БЕСТФОРМС» застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 340,00 грн за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (арк. спр. 19).
Податкове повідомлення-рішення разом з розрахунком штрафу направлено рекомендованим відправленням за місцем реєстрації ТОВ «БЕСТФОРМС», однак повернуто 12 травня 2021 до контролюючого органу без вручення із зазначенням причин невручення: «за закінченням терміну зберігання» (арк. спр. 21).
ГУ ДПС у Луганській області виставлено ТОВ «БЕСТФОРМС» податкову вимогу форми «Ю» від 13 квітня 2021 року № 10640-13, якою повідомлено, що загальна сума податкового боргу платника податків станом на 12 квітня 2021 року становить 92000,00 грн, у тому числі основний платіж - 92000,00 грн, (арк. спр. 11).
Зазначена вимога направлена контролюючим органом за зареєстрованим місцезнаходженням відповідача, однак поштове відправлення 17 травня 2021 року повернуто до податкового органу без вручення із зазначенням причин невручення: «за закінченням терміну зберігання» (арк. спр. 11 зворот).
За даними Інформації про наявність/відсутність податкового боргу у платника по Україні в цілому станом на 09 вересня 2021 року, довідки про загальну суму позовних вимог станом на 09 вересня 2021 року, витягу з ІКП за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) станом на 31 травня 2021 року за ТОВ «БЕСТФОРМС» наявний податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в України товарів (робіт, послуг) у сумі 92340,00 грн (арк. спр. 12-15).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункту 14.1.175 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункту 14.1.265).
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з пунктом 42.5 статті 42 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб підприємців протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України);
згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України).
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (абзац перший пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Пунктом 58.3 статті 58 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відповідно до абзацу першого пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 120.1 статті 120 Податкового кодексу України неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Згідно з пунктами 123.1, 123.2 статті 123 Податкового кодексу України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв'язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Діяння, передбачені пунктом 123.1 цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
З вищеописаних доказів судом встановлено, що станом на 31 травня 2021 року за ТОВ «БЕСТФОРМС» обліковується податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в України товарів (робіт, послуг) у загальній сумі 92340,00 грн, що виник через несплату відповідачем самостійно визначених грошових зобов'язань та за податковим повідомленням-рішенням, яке в адміністративному або судовому порядку не оскаржено та є узгодженим.
За даними облікової картки платника ТОВ «БЕСТФОРМС», сформованої станом на 01 жовтня 2021 року за відповідачем продовжує обліковуватися податковий борг по податку на додану вартість в сумі 92340,00 грн (арк. спр. 31).
Відповідачем доказів сплати вказаного податкового боргу суду не надано.
Пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелом самостійної сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов'язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов'язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Пунктами 95.1-95.3 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки ТОВ «БЕСТФОРМС» вручено податкову вимогу, яка є чинною, суд дійшов висновку, що позивач дотримав визначених статтею 95 Податкового кодексу України вимог та має всі підстави для вжиття заходів щодо погашення податкового боргу ТОВ «БЕСТФОРМС» шляхом стягнення коштів з рахунків платника у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платника податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Враховуючи, що відповідачем на час розгляду даної адміністративної справи податковий борг з податку на додану вартість у сумі 92340,00 грн не сплачений, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки ГУ ДПС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72, код за ЄДРПОУ ВП 44082150) до Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТФОРМС» (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Федоренка, будинок 10, код за ЄДРПОУ 43590290) про стягнення коштів за податковим боргом задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТФОРМС» кошти за податковим боргом з податку на додану вартість у загальній сумі 92340,00 грн (дев'яносто дві тисячі триста сорок гривень 00 коп.), у тому числі 92000,00 грн (дев'яносто дві тисячі 00 коп.) основного платежу, 340,00 грн (триста сорок гривень 00 коп.) штрафних санкцій, на користь Державного бюджету України з рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТФОРМС» у банках, обслуговуючих платника податків, та з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова