м. Вінниця
23 листопада 2021 р. Справа № 120/7610/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши у письмовому провадженні матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, -
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду відкрито провадження в адміністративний справі та вирішено її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, відповідно до положень ст. 262 КАС України.
Ухвалою суду від 09.08.2021 запропоновано позивачу висловити свою думку щодо заміни неналежної сторони в справі, а саме відповідача - Департамент соціальної політики Вінницької міської ради.
Вказана ухвала суду була направлена позивачу на електронну адресу, зазначену ним в позовній заяві.
Проте, у встановлений судом строк позивачем не подано до суду відповідну заяву та не висловлено свою позицію щодо заміни відповідача.
Вказане питання поставлено судом на розгляд у зв'язку з тим, що позивачем в якості відповідача в справі зазначено Департамент соціальної політики Вінницької міської ради. Разом з тим, на підтвердження заявлених позовних вимог, позивачем до позовної заяви долучено копію його звернення до Департаменту соціальної політики (вул. Сумська, 64, м. Харків, 61000), в якому він просив надати інформацію щодо розміру щорічної грошової допомоги до 05 травня за період з 2019 по 2020 роки, яка була йому виплачена. Також позивач до матеріалів позову надав копію листа Департаменту соціальної політики Харківської міської ради від 02.11.2020 №2470/0/147-20, в якому зазначена інформація щодо розміру щорічної грошової допомоги до 05 травня учасникам бойових дій, за період з 2019 по 2020 роки.
Ухвалою суду від 12.05.2021 було витребувано у позивача та відповідача докази щодо перебування позивача на обліку в Департаменті соціальної політики та виплати позивачу одноразової грошової допомоги до 5-го травня саме Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради.
На виконання вимог вказаної ухвали відповідачем в справі - Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради 21.05.2021 року надано лист - відповідь від 21.05.2021 № 308-00-008-35706, в якому зазначено, що за даними Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, громадянин ОСОБА_1 на обліку в Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради не перебуває. Щорічна разова грошова допомога до 5 травня в 2019 - 2020 роках ОСОБА_1 через Департамент соціальної політики Вінницької міської ради не виплачувалась.
Позивачем витребувані судом докази не надано.
Ухвалою суду від 24.05.2021 витребувано:
- у позивача докази на підтвердження того, що він отримував виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня в 2019-2020 роках саме від Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради; докази щодо його звернення до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради з проханням про доплату грошової допомоги за 2019-2020 роки та отриману на звернення відповідь;
- у Департаменту соціальної політики Харківської міської ради інформацію (докази ) щодо перебування ОСОБА_1 на обліку в Департаменті соціальної політики Харківської міської ради, як особи, яка має право на пільги, та виплати йому через Департамент соціальної політики Харківської міської ради в 2019-2020 роках одноразової грошової допомоги до 5 травня, з зазначенням розміру виплаченої допомоги.
На виконання вимог ухвали суду від 24.05.2021 року від Департаменту соціальної політики Харківської міської ради надійшли пояснення, в яких зазначено, що за інформацією Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Управлінні в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Разом з тим, зазначено, що Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації нараховано та виплачено ОСОБА_1 щорічну одноразову грошову допомогу до 5-го травня у 2019-2020 роках.
Позивачем витребувані судом докази повторно не надано до суду.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до Положення про Департамент соціальної політики Харківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 09.12.2020 № 7/20, у своїй діяльності Департамент соціальної політики керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, актами Президента України, рішеннями міської ради та виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням та іншими нормативними актами.
Відповідно до п. 1 Положення про Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр), затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації № 535 від 1611.2016, Центр є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Згідно із пп. 3.1, 3.2 Положення до головних завдань Центру віднесено забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави; підготовлення документів на виплату всіх видів грошових допомог, компенсаційних виплат інвалідів, постраждалим від аварії на ЧАЕС, а також разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з підпунктом 4.11 пункту 4 вказаного Положення Центр відповідно до покладених на нього завдань проводить перерахунки розмірів грошової допомоги, забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням програмних засобів.
Верховний Суд у рішенні від 29.09.2020 року в зразковій справі №440/2722/20 зазначив, що Мінсоцполітики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни, а тому управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є органами, уповноваженими здійснювати виплату вказаної допомоги.
З огляду на викладене та виходячи з наявних матеріалів справи, суд приходить до висновку, що Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької міської ради не здійснював нарахування та виплату позивачу відповідної допомоги у 2019-2020 роках, в свою чергу таке нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня в 2019 - 2020 роках здійснено Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Вирішуючи процесуальне питання щодо заміни неналежного відповідача, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Пунктом 9 частини 1 статті 4 КАС України встановлено, що відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до ч. 3, 4, 7 ст. 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Відтак, можливість заміни неналежного відповідача залежить від думки позивача в справі.
З огляду на не подання позивачем заяви, в якій би була висловлена його думка щодо заміни неналежного відповідача, суд вважає, що відсутня згода позивача на заміну відповідача.
Разом з тим, визначення позивачем в позовній заяві як відповідача - Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, який, за встановлених судом фактичних обставин справи, є неналежним відповідачем, перешкоджає належному розгляду та вирішенню даної справи, прийняттю в ній законного та обгрунтованого рішення.
Відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення до участі в даній справі як другого відповідача - Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Керуючись ст. 46, 48, 248, 256 КАС України, суд -
Залучити до участі у справі як другого відповідача - Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Встановити Обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації 15-денний строк, з дня отримання даної ухвали, для подання відзиву на позовну заяву в порядку ст. 261 КАС України. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, а також докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.
Обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації надіслати копію позовної заяви з додатками.
Ухвала суду першої інстанції оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна