79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"15" листопада 2021 р. Справа № 914/2291/19
Західний апеляційний господарський суд, в складі колегії:
Головуючого (судді-доповідача) Якімець Г.Г.,
Суддів: Бойко С.М., Матущак О.І.,
за участю секретаря судового засідання Кришталь М.Б.,
та представників:
від позивача (скаржника) - не з'явився
від відповідача - Поліщук О.С.
від третьої особи - Піцикевич В.В.
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл», б/н від 13 серпня 2021 року
на рішення Господарського суду Львівської області від 25 червня 2021 року (підписане 19.07.2021 року), суддя Кітаєва С.Б.
у справі №914/2291/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл», м. Львів
до відповідача Львівської міської ради, м. Львів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Релігійна організація «Релігійна громада української греко-католицької церкви Парафія всіх святих українського народу у Залізничному районі м. Львова», м. Львів
про визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради №3615 від 21.06.2018 «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18»
08 листопада 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл» звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до відповідача - Львівської міської ради про визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради №3615 від 21.06.2018 «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18».
Ухвалою суду від 22 квітня 2021 року до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Релігійну організацію «Релігійна громада української греко-католицької церкви Парафія всіх святих українського народу у Залізничному районі м. Львова».
Рішенням Господарського суду Львівської області від 25 червня 2021 року у справі №914/2291/19 в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду мотивоване тим, що ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» не набуло права власності чи права користування земельною ділянкою, оскільки підставою подання позову є ухвала Львівської міської ради від 27.12.2007 року №1478 «Про погодження ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. О.Кульчицької, 18 у м. Львові», якою лише орієнтовно погоджено місце розташування земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Суд встановив, що позивачем не подано жодного документу, передбаченого Земельним кодексом України, на підставі якого у нього виникло б право на земельну ділянку по вул. Кульчицької, 18. Одночасно, судом встановлено, що у термін, встановлений у п.2 ухвали від 27.12.2007 №1478 ТОВ «Спортивний клуб «Сокіл» не подало до Львівської міської ради на затвердження проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та із заявами/клопотаннями, зокрема, про внесення змін у п.2 ухвали №1478 від 27.12.2007 до Львівської міської ради не зверталось. Суд у рішенні зазначає, якщо особа, отримавши дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, сама зволікає з його розробкою та поданням на затвердження, вона цілком може очікувати, що земельна ділянка буде надана в користування іншій особі. Разом з цим, суд врахував практику Верховного Суду про те, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою, що не реалізований замовником протягом тривалого часу, не є перешкодою з боку уповноваженого органу у наданні такого дозволу іншим особам з метою ефективного використання в подальшому такої земельної ділянки.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл» звернулося до Західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 25 червня 2021 року у справі №914/2291/19 та прийняти нове рішення, яким позов задоволити: визнати незаконною та скасувати ухвалу Львівської міської ради №3615 від 21.06.2018 «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18». Зокрема, зазначає, що позивачем виготовлено технічну документацію з землеустрою та за замовленням позивача Відділом Держземагенства у м. Львові 09 червня 2015 року зареєстровано земельну ділянку площею 1,18 га за адресою: м. Львів, вул. О. Кульчицької, 18, а також присвоєно їй кадастровий номер 4610136300:04:007:0059, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Також апелянт посилається на судові рішення у справі №26592/11/9104, якими зобов'язано Львівську міську раду розглянути на черговому засіданні сесії Львівської міської ради у 2012 році питання щодо затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду площею 1,18 га на вул. О. Кульчицької, 18 у м. Львові ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл». Поряд з тим, апелянт вважає не розглянутим звернення останнього щодо затвердження міською радою проекту землеустрою. Також наголошує, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою дає особі правомірні, небезпідставні сподівання та очікування,, що після розробки проекту землеустрою земельну ділянку буде надано, якщо для цього не буде законних перешкод. Зазначає про охоронюваний законом інтерес, який в цьому випадку порушено міською радою та який підлягає захисту у судовому порядку. На думку скаржника, відповідач, надавши спірній земельній ділянці статус скверу, унеможливив розгляд звернення позивача щодо затвердження поданого позивачем проекту землеустрою.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Зокрема, зазначає, що спірна ухвала міської ради прийнята з врахуванням громадської думки та з метою задоволення суспільного інтересу, з дотриманням принципів справедливості, розумності і добросовісності. Також вказує, що у позивача не виникло майнових прав на земельну ділянку, які могли б бути порушеними державними органами. Щодо тверджень скаржника про невиконання з боку відповідача рішення суду у справі №26592/11/9104, останній зазначає, що міською радою 26 грудня 2016 року розглянуто проект ухвали про затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду, однак, такий був відхилений, оскільки не набрав необхідної кількості голосів.
Третя особа у відзиві на апеляційну скаргу проти вимог апеляційної скарги заперечує, просить суд оскаржуване рішення залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Зокрема, зазначає, що починаючи з 21 травня 2015 року (з моменту прийняття Львівською міською радою ухвали №4657, згідно з якою територія по вул. О. Кульчицької, 18 віднесена до функціональної зони Р-3 - зона озеленених територій загального користування), у позивача втратився «охоронюваний законом інтерес» та будь-які правомірні очікування чи сподівання щодо вказаної земельної ділянки.
Ухвалою суду від 18 жовтня 2021 року розгляд справи відкладено на 15 листопада 2021 року.
15 листопада 2021 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про ознайомлення з матеріалами справи та відкладення розгляду справи.
Поряд з тим, клопотання про відкладення розгляду справи надійшло і від директора позивача.
Також 15 листопада 2021 року до суду надійшла заява від кореспондентки телеканалу «Еспресо» Островської Ірини Степанівни з проханням дозволити знімальній групі телеканалу «Еспресо» бути присутніми та здійснювати відеозйомку судового засідання у справі №914/2291/19.
Відповідно до ч.5 ст.8 ГПК України особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити у залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених цим Кодексом.
У зв'язку з наведеним, суд допустив знімальну групу телеканалу «Еспресо» до залу судового засідання та не заперечував проти здійснення відеозапису судового засідання.
В судове засідання з'явилися представники відповідача та третьої особи, а також вільні слухачі, яких суд допустив до залу судового засідання в обмеженій кількості, у зв'язку з запровадженням карантину.
Представники відповідача та третьої особи проти вимог апеляційної скарги заперечили, просили рішення Господарського суду Львівської області від 25 червня 2021 року у справі №914/2291/19 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, з підстав, наведених у відзивах на апеляційну скаргу.
Представник позивача в судове засідання вдруге не з'явився, поряд з тим, подав клопотання (одне - від представника позивача та одне від директора позивача) про відкладення розгляду справи. Вказані клопотання мотивовані тим, що адвокат позивача перебуває за межами України, що зумовило укладення 13 листопада 2021 року договору про надання правової допомоги з іншим адвокатом (Галаса Жанною Теофілівною), з метою представництва інтересів позивача в апеляційному суді під час розгляду цієї справи, у зв'язку з чим, зазначає про необхідність вказаного адвоката ознайомитись з матеріалами справи та підготувати позицію захисту.
Розглянувши клопотання позивача, колегія суддів вирішила відмовити у їх задоволенні, з огляду на наступне:
Відповідно до ч.1 ст.216 ГПК України суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 202 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.202 ГПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: 1) неявка в судове засідання учасника справи, щодо якого немає відомостей про направлення йому ухвали з повідомленням про дату, час і місце судового засідання; 2) перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними; 3) виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, крім випадків, коли відповідно до цього Кодексу судове засідання може відбутися без участі такої особи; 4) необхідність витребування нових доказів, у випадку коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження.
Частиною 11 ст.270 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання учасника справи, стосовно якого немає відомостей щодо його повідомлення про дату, час і місце судового засідання, або за його клопотанням, коли повідомлені ним причини неявки будуть визнані судом поважними.
Слід зазначити, що апеляційне провадження у справі відкрито ухвалою суду від 25 серпня 2021 року.
Колегія суддів звертає увагу, що явка представників учасників справи в судове засідання не визнавалась обов'язковою, поряд з тим, розгляд справи вже відкладався у попередньому судовому засіданні 18 жовтня 2021 року, в яке представник позивача також не з'явився та про причини неявки суд не повідомив.
Поряд з тим, представник позивача не був позбавлений можливості ознайомитися з матеріалами справи до початку судового засідання 15 листопада 2021 року та забезпечити явку представника у судове засідання. Крім того, позивач не був позбавлений можливості забезпечити участь у судовому засіданні будь-якого свого іншого представника чи директора товариства. Одночасно колегія суддів звертає увагу про сплив, передбаченого ст.273 ГПК України, строку розгляду спору.
Враховуючи все наведене вище, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення клопотань позивача та чергового відкладення розгляду справи.
Оскільки явка представника позивача в судове засідання не визнавалась обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Західний апеляційний господарський суд, заслухавши пояснення представників відповідача та третьої особи, розглянувши доводи апеляційної скарги та дослідивши наявні докази по справі, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного:
Як встановлено місцевим господарським судом та вбачається з матеріалів справи, 27 грудня 2007 року Львівською міською радою прийнято ухвалу №1478 «Про погодження ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. О. Кульчицької, 18 у м. Львові», згідно якої міська рада ухвалила:
1.Погодити товариству з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл» місце розташування земельної ділянки та надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,18 га на вул. О. Кульчицької, 18 в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу з готелем, закладом громадського харчування і офісними приміщеннями з підземними автостоянками за рахунок земель житлової та громадської забудови.
2.Товариству з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл» у тримісячний термін подати у встановленому порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для затвердження міською радою.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2012 року у справі №26592/11/9104 (залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.10.2014 (К/9991/18661/12)), скасовано постанову Галицького районного суду міста Львова від 04 лютого 2011 року у справі №2а-1051/10 за позовом ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» до Львівської міської ради про зобов'язання до вчинення дій, та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково: зобов'язано Львівську міську раду розглянути на черговому засіданні сесії Львівської міської ради у 2012 році питання щодо затвердження проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки та надання земельної ділянки в оренду площею 1,18 га на вулиці О. Кульчицької, 18 у місті Львові ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл».
21 травня 2015 року Львівською міською радою прийнято ухвалу №4657 «Про затвердження містобудівної документації «План зонування території м. Львова (зонінг). Том 1 Частина 4, 5. Залізничний та Шевченківський райони».
Копією Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (номер витягу - НВ-4602246582015, дата формування - 09.06.2015), яка долучена позивачем до позовної заяви, підтверджується, що 09 червня 2015 року відділом Держземагенства у м. Львові проведено реєстрацію ділянки за адресою: Львівська область, м. Львів, вул. О. Кульчицької, 18 площею 1,18 га для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу з готелем закладом громадського харчування і офісними приміщеннями з підземними автостоянками та присвоєно їй кадастровий номер 4610136300:04:007:0059.
На виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2012 року, управління земельних ресурсів підготувало проект ухвали Львівської міської ради «Про затвердження ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вулиці О. Кульчицької, 18».
22-26 грудня 2016 року на пленарному засіданні Львівської міської ради розглянуто проект ухвали «Про затвердження ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вулиці О. Кульчицької, 18» та не набравши необхідної кількості голосів на підтримку, проект ухвали відхилено.
Поряд з тим, судом встановлено, що за результатами розгляду заяви членів ініціативної групи на ім'я секретаря ради, зареєстрованої у «Центрі надання адміністративних послуг м. Львова» 30 травня 2018 року за №3-Б-48216-Л-003 відповідно до ст.9 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та Тимчасового положення про місцеві ініціативи у м. Львові, управлінням «Секретаріат ради» підготовлено проект ухвали міської ради «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18», який розглянуто на пленарному засіданні Львівської міської ради 21 червня 2018 року.
21 червня 2018 року Львівською міською радою прийнято ухвалу №3615 «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької,18».
29 листопада 2018 року Львівською міською радою прийнято ухвалу №4288 «Про державну реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку на вул. О. Кульчицької, 18 та надання управлінню земельних ресурсів департаменту містобудування дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 1,18 га (кадастровий номер 4610136300:04:007:0059) на вул. О. Кульчицької, 18 на земельні ділянки орієнтовною площею 0,1583 га та 1,0217 га.
25 квітня 2019 року Львівською міською радою прийнято ухвалу №4938 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 08.07.2010 №3724 «Про затвердження переліку та меж скверів Залізничного району м. Львова», якою доповнено додаток ухвали №3724 від 08.07.2010 пунктом 10, а саме: Сквер на вул. О. Кульчицької, 18; площа - 1,0217 га.
У листопаді 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл» звернулося до суду з цим позовом до Львівської міської ради про визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради №3615 від 21.06.2018 «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18».
Разом з цим, судом першої інстанції також встановлено, що після звернення позивача до суду з цим позовом, Львівською міською радою 05 березня 2020 року прийнято ухвалу №6430 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки та надання дозволу Залізничній районній адміністрації на виготовлення проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки на вул. О. Кульчицької, 18». Так, Львівська міська рада ухвалила: затвердити управлінню земельних ресурсів департаменту містобудування технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 1,1800 га (кадастровий номер 4610136300:04:007:0059) на вул. О. Кульчицької, 18 на земельні ділянки: площею 0,1583 га (кадастровий номер 4610136300:04:007:0060) та площею 1,0217 га (кадастровий номер 4610136300:04:007:0061); надати Залізничній районній адміністрації дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки площею 1,0217 га (кадастровий номер 4610136300:04:007:0061) для збереження та використання скверу на вул. О. Кульчицької за рахунок земель житлової та громадської забудови подальшим її переведенням до земель рекреаційного призначення. Львівській міській раді здійснити державну реєстрацію речового права відповідно до ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" на земельні ділянки: площею 0,1583 га (кадастровий номер 4610136300:04:007:0060) та площею 1,0217 га (кадастровий номер 4610136300:04:007:0061).
07 вересня 2020 року Львівською міською радою прийнято ухвалу №6647 «Про затвердження Залізничній районній адміністрації проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (зміна цільового призначення) та надання земельної ділянки на вул. О. Кульчицької, 18», якою змінено Залізничній районній адміністрації цільове призначення земельної ділянки площею 1,0217 га на вул. О. Кульчицької, 18 (кадастровий номер 4610136300:04:007:0061), яка є у комунальній власності міста для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови, на цільове призначення: для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення, а також затверджено Залізничній районній адміністрації проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (зміна цільового призначення) та надано земельну ділянку площею 1,0217 га (кадастровий номер 4610136300:04:007:0061) на вул. О. Кульчицької, 18 у постійне користування для збереження та використання скверу (код КВЦПЗ 07.01 - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення) за рахунок земель рекреаційного призначення, перевівши їх із земель житлової та громадської забудови. Поряд з тим, встановлено Залізничній районній адміністрації обмеження відповідно до законодавства України на користування земельною ділянкою скверу на вул. О. Кульчицької, 18, заборонивши зміну цільового використання землі та доручено здійснити державну реєстрацію речового права на земельну ділянку відповідно до ЗУ "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру земельна ділянка площею 1,0217 га кадастровий номер 4610136300:04:007:0061 цільове призначення 07.01. - для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення; категорія земель - землі рекреаційного призначення; вид використання - для збереження скверу.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (інформаційна довідка №250286231, сформована 29.03.2021 та інформаційна довідка №250286354, сформована 29.03.2021) земельні ділянки площею 1,0217 га (кадастровий номер 4610136300:04:007:0061) та площею 0,1583 га (кадастровий номер 4610136300:04:007:0060) є комунальною власністю.
Також місцевим господарським судом на час розгляду справи встановлено, що ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» звернулось до суду з позовом до відповідача - Львівської міської ради про визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради №6430 від 05 березня 2020 року. Так, ухвалою Господарського суду Львівської області від 09 грудня 2020 року зупинено провадження у справі №914/2653/20 до набрання законної сили рішенням адміністративного суду у справі №380/344/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл» до Львівської міської ради про визнання протиправними і скасування ухвал та рішення господарського суду у справі №914/1959/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл» до Львівської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Релігійної організації «Релігійна громада української греко - католицької церкви Парафії всіх святих українського народу у Залізничному районі м. Львова» про визнання незаконною та скасування п. 2 та 3.2 ухвали Львівської міської ради №4288 від 29.11.2018 «Про державну реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку на вул. О. Кульчицької, 18 та надання управлінню земельних ресурсів департаменту містобудування дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на вул. О. Кульчицької, 18».
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 22 грудня 2020 року зупинено провадження у справі №914/1959/19 за позовом ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» до відповідача - Львівської міської ради про визнання незаконними та скасування п.2 та п.3.2 ухвали Львівської міської ради №4288 від 29 листопада 2018 року «Про державну реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку на вул. О. Кульчицької, 18 та надання управлінню земельних ресурсів департаменту містобудування дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на вул. О. Кульчицької, 18» до набрання законної сили судовим рішенням Західного апеляційного господарського суду з розгляду апеляційної скарги Релігійної організації "Релігійна громада Української Греко Католицької Церкви Парафії всіх Святих українського народу у Залізничному районі м. Львова" на ухвалу Господарського суду Львівської області від 23.11.2020 у справі №914/1959/19.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2020 року зупинено апеляційне провадження у справі №380/344/20 за позовом ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» до Львівської міської ради, за участю третьої особи без самостійних вимог: Релігійна організація "Релігійна громада Української греко-католицької церкви парафії Всіх Святих Українського Народу у Залізничному районі м. Львова" про визнання протиправними і скасування ухвал Львівської міської ради №4657 від 21 травня 2015 року та №4938 від 25 квітня 2019 року - до набрання законної сили рішенням у справі №914/2291/19.
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (ч.2 ст.16 ЦК України).
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ст.21 ЦК України).
Відповідно до ч.10 ст.59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Звертаючись з цим позовом про визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради №3615 від 21.06.2018 «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18», ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» зазначає про порушення вказаною ухвалою охоронюваного законом інтересу позивача на отримання в оренду земельної ділянки за адресою: вул. О. Кульчицької, 18, у зв'язку з прийняттям Львівською міською радою ухвали №1478 від 27 грудня 2007 року «Про погодження ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. О. Кульчицької, 18 у м. Львові».
Як зазначалось судом вище, вказаною ухвалою Львівської міської ради №1478 від 27 грудня 2007 року Товариству з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,18 га на вул. О.Кульчицької, 18 в оренду терміном на 10 років для будівництва та обслуговування спортивно-оздоровчого комплексу з готелем, закладом громадського харчування і офісними приміщеннями з підземними автостоянками за рахунок земель житлової та громадської забудови. Поряд з тим, у п.2 вказаної ухвали передбачено обов'язок Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл» у тримісячний термін у встановленому порядку подати проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для затвердження міською радою.
Однак, у термін, встановлений у п.2 ухвали №1478 від 27 грудня 2007 року, ТОВ «Спортивний клуб «Сокіл» не подало до Львівської міської ради на затвердження проект землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки. Разом з тим, позивач не звертався до міської ради про продовження строку, визначеного у п.2 ухвали №1478 від 27 грудня 2007 року.
Натомість, позивач зазначає, що ним було виготовлено технічну документацію з землеустрою та за замовленням позивача відділом Держземагентства у м. Львові 09 червня 2015 року зареєстровано земельну ділянку площею 1,18 га за адресою: м. Львів, вул. О.Кульчицької, 18 та присвоєно їй кадастровий номер 4610136300:04:007:0059.
Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з ст.123 ЗК України передача земельних ділянок відбувається шляхом прийняття рішення на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Частиною 6 ст.186 ЗК України визначено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст.126 ЗК України).
Так, судом встановлено, що позивачем не подано доказів, які б підтверджували виникнення в останнього будь-якого права на спірну земельну ділянку.
Набуття особами права власності або користування на земельну ділянку відбувається поетапно - починаючи з отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, який оформлюється відповідним рішенням органу місцевого самоврядування або органу державної влади, погодження та затвердження такого проекту землеустрою та завершується рішенням про передачу земельної ділянки у власність або користування. Ухвала про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за своєю правовою природою є ненормативним індивідуальним актом застосування норм права (правозастосовчим актом індивідуальної дії), який за юридичними наслідками відноситься до правоконстатуючих актів (констатує факт надання згоди), є виконаним в силу самого факту його прийняття.
Суд першої інстанції правильно звернув увагу на практику Великої Палати Верховного Суду про те, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного вирішення питання про надання її у власність, а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов'язані з неправомірністю прийняття рішення органом місцевого самоврядування (постанова від 28 листопада 2018 року у справі №826/5735/16). Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки дозвіл не є правовстановлюючим актом (постанова від 17 жовтня 2018 року у справі №380/624/16-ц).
Розпорядження про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок є одним з підготовчих етапів і обов'язковою передумовою до розгляду уповноваженим органом державної влади або органу місцевого самоврядування питання щодо передачі землі в оренду для зацікавленої особи і зовсім не гарантує їй подальше отримання землі в оренду (постанови Верховного Суду України від 13 грудня 2016 року в справі №815/5987/14 та Верховного Суду від 13 березня 2018 року в справі №766/6141/16-а).
Більше того, надання дозволу на розробку проекту землеустрою, що не реалізований замовником протягом тривалого часу, не є перешкодою з боку уповноваженого органу у наданні такого дозволу іншим особам, з метою ефективного використання в подальшому такої земельної ділянки.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» не набуло права власності чи права користування спірною земельною ділянкою, оскільки ухвалою Львівської міської ради від 27.12.2007 року №1478 «Про погодження ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. О. Кульчицької, 18 у м. Львові», на яку посилається позивач, лише орієнтовно погоджено місце розташування земельної ділянки та надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Така ухвала не породжує у позивача права на земельну ділянку та не може бути підставою для виникнення такого права у майбутньому.
Одночасно колегія суддів вважає безпідставними посилання скаржника на невиконання відповідачем постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2012 року у справі №26592/11/9104, оскільки відповідачем подано суду належні докази, які підтверджують, що проект ухвали «Про затвердження ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. О. Кульчицької, 18» розглядався на пленарному засіданні 5-ї сесії Львівської міської ради 26 грудня 2016 року та був відхилений, оскільки не набрав необхідної кількості голосів. Слід зазначити, що предметом спору у цій справі не є оскарження результатів розгляду міською радою вказаного проекту чи питання виконання Львівською міською радою постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 лютого 2012 року у справі №26592/11/9104, а позивач оскаржив до суду ухвалу Львівської міської ради №3615 від 21 червня 2018 року «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18», яка на його думку порушує інтереси останнього.
За змістом ст.144 Конституції України, статей 12, 122 ЗК України, ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських рад належить вирішення питань про надання у користування земельних ділянок комунальної власності відповідних територіальних громад. До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Відповідно до ст.71 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження, а згідно з пп.34 п.1 ст.26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
В силу положень ст.83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Згідно з ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Поряд з тим, статтею 9 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» члени територіальної громади мають право ініціювати розгляд у раді (в порядку місцевої ініціативи) будь-якого питання, віднесеного до відання місцевого самоврядування. Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Місцева ініціатива, внесена на розгляд ради у встановленому порядку, підлягає обов'язковому розгляду на відкритому засіданні ради за участю членів ініціативної групи з питань місцевої ініціативи. Рішення ради, прийняте з питання, внесеного на її розгляд шляхом місцевої ініціативи, обнародується в порядку, встановленому представницьким органом місцевого самоврядування або статутом територіальної громади.
Ухвалою Львівської міської ради №1969 від 18 травня 2017 року затверджено Тимчасове положення про місцеві ініціативи у м. Львові, яке визначає механізм внесення та розгляду Львівською міською радою місцевих ініціатив.
Так, за результатами розгляду заяви членів ініціативної групи на ім'я секретаря ради, зареєстрованої у «Центрі надання адміністративних послуг м. Львова» 30 травня 2018 року за №3-Б-48216-Л-003, відповідно до ст.9 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та Тимчасового положення про місцеві ініціативи у м. Львові, Управлінням «Секретаріат ради» підготовлено проект ухвали міської ради «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18», який розглянуто на пленарному засіданні Львівської міської ради 21 червня 2018 року.
Ухвалою Львівської міської ради №3615 від 21 червня 2018 року «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18» ухвалено підтримати місцеву ініціативу «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18» згідно з додатком.
Вказаним додатком передбачено: Місцева ініціатива «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18». Ініціативна група мешканців: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Кількість дійсних підписів на підтримку місцевої ініціативи: 602. Дата реєстрації місцевої ініціативи: 30.05.2018 року. Письмово описана проблема: «Надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18, є необхідною передумовою для збереження зеленої зони для потреб громади Залізничного району міста Львова, зокрема, мешканців вулиць О. Кульчицької, С. Петлюри, І. Виговського, Любінської, Садової, Кульпарківської та багатьох інших.
Вказана територія є вкрай важливою для мешканців мікрорайону та парафіян Храму Всіх Святих Українського Народу. Перш за все, з огляду на близьке розташування до храму. Так, кожного року, під час святкування Воскресіння Господнього на даній території громада святить паски та крашанки, тут відбуваються святкові заходи у день храмового свята, під час яких, практично уся галявина стає заповненою людьми. Церква забезпечує систематичне прибирання зазначеної ділянки. Також, дана територія використовується мешканцями як певна зона відпочинку. Кожного дня сюди приходять батьки з маленькими дітьми, підлітки та пенсіонери, щоб провести своє дозвілля, поспілкуватися та просто відпочити. Саме тут зосереджені зелені насадження та розташовані лавочки аби мешканці метушливого міста мали місце для спокійного відпочинку. Більшість дерев та зелених насаджень у цій зоні було висаджено руками самих мешканців, що в свою чергу свідчить про небайдужість мешканців до даного зеленого куточка та надає ще більшої суспільної цінності та громадської значущості даній місцевості. Варто згадати, що влітку минулого року з'явилась інформація про потенційну небезпеку забудови зони рекреаційного призначення за адресою: вул. О. Кульчицької, 18, і ми спільно стали на її захист. Так, на громадських слуханнях 02 серпня 2017 року "Щодо будівництва на території громадського простору по вул. О. Кульчицької, 18" 161 представник громади підтримав резолюцію "Заборонити будівництво на території громадського простору по вул. О. Кульчицької, 18". Це були одні із наймасовіших локальних громадських слухань, які до того ж відбувались у сезон відпусток. Ділянка по вулиці О. Кульчицької, 18, має не лише рекреаційне, традиційне та обрядове значення. Це територія, яка об'єднує мешканців, робить нас дружніми та єдиними. Більше того, громада вже довгий час виношує ідею облаштування території вказаного громадського простору відповідно до сучасних вимог».
Згідно інформаційної довідки щодо проекту ухвали на підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою вул. О. Кульчицької, 18» 30 травня 2018 року ініціативною групою мешканців подано 606 підписів громадян України, з яких 602 підписи є дійсними.
Вказана Місцева ініціатива відповідає Тимчасовому положенню про місцеві ініціативи у м. Львові, затвердженому ухвалою Львівської міської ради №1969 від 18 травня 2017 року та не містить заборон, передбачених п.1.7 Тимчасового положення.
У відповідності до п.5.2 вказаного Положення Управління «Секретаріат ради» підготувало проект ухвали про підтримку даної ініціативи.
Згідно протоколу пленарного засідання 13-ї сесії Львівської міської ради 7-го скликання 21.06.2018-27.06.2018 року п.30 розглядався проект ухвали «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18». За результатами голосування: «за» - 37, «проти» - 0, «утрим.» - 0. Ухвалу прийнято.
Відтак, враховуючи наведене вище, керуючись чинним законодавством, Львівською міською радою 21 червня 2018 року прийнято ухвалу №3615 «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18».
Поряд з тим, колегія суддів відхиляє посилання скаржника на те, що прийняття міською радою вказаної ухвали порушує законний інтерес останнього, який (інтерес) виник у позивача, на його думку, на підставі ухвали Львівської міської ради №1478 від 27 грудня 2007 року «Про погодження ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. О. Кульчицької, 18 у м. Львові», з підстав, зазначених судом вище.
Статтею 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1 ст.86 ГПК України).
За встановлених судом обставин у справі, колегія суддів погоджується з висновком місцевого господарського суду про відмову в задоволенні позову ТзОВ «Спортивний клуб «Сокіл» про визнання незаконною та скасування ухвали Львівської міської ради №3615 від 21.06.2018 «Про підтримку місцевої ініціативи «Про надання статусу скверу громадському простору за адресою: вул. О. Кульчицької, 18».
Доводи скаржника не спростовують висновків місцевого господарського суду про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст.236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Статтею 276 ГПК України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на наведене, колегія суддів дійшла висновку про залишення рішення місцевого господарського суду без змін, а апеляційної скарги - без задоволення.
Судовий збір за подання апеляційної скарги, у відповідності до ст.129 ГПК України, покладається на скаржника.
Керуючись ст.ст.236, 270, 275, 276, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд,
постановив:
Рішення Господарського суду Львівської області від 25 червня 2021 року у справі №914/2291/19 залишити без змін, а апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спортивний клуб «Сокіл» - без задоволення.
Матеріали справи №914/2291/19 повернути до Господарського суду Львівської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку у відповідності до вимог ст.ст.286-291 ГПК України.
Повну постанову складено 19 листопада 2021 року
Головуючий (суддя-доповідач) Якімець Г.Г.
Суддя Бойко С.М.
Суддя Матущак О.І.