Постанова від 22.11.2021 по справі 686/27629/21

Справа № 686/27629/21

Провадження № 3/686/8857/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2021 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Бацуца Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від ХРУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ч. 1 ст. 184 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, українку, мешканку АДРЕСА_1 , не працюючу,

ВСТАНОВИЛА:

15 листопада 2021 року начальником СЮП ВП ХРУП ГУНП в Хмельницькій області Ковальською Н.М. був складений протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , за змістом якого остання ухилилася від виконання, передбачених ч.1, 2 ст. 150 СК України та ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» обов'зків щодо свого малолітнього сина ОСОБА_2 , 2009 року народження, який 02 листопада 2021 року, близько 12 год. 00 хв., був учасником бійки на території СЗОШ № 25 ім. І. Огієнка, що по АДРЕСА_2 , чим своїми діями завдав шкоду життю та здоров'ю малолітньому ОСОБА_3 .

Справа підлягає поверненню до ХРУП ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання, оскільки при складанні протоколу про адміністративне правопорушення допущені порушення вимог закону та зміст самого протоколу не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП і містить істотні порушення.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до виписаних у ст.ст. 252, 254-256 КУпАП положень, протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.

Вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення визначені

ст. 256 КУпАП, серед яких у протоколі обов'язково зазначаються відомості про місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси потерпілих, свідків, якщо вони є, інші відомості, необхідні для вирішення справи.

В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд.

З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.

Положеннями ст. 276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного складання такого протоколу, повернути матеріали адміністративної справи органу, який його склав, для належного (додаткового) оформлення.

Як вбачається із матеріалів справи, орган, що склав протокол, вищезазначених вимог закону не виконав.

Так, адмінпротокол складений з істотними недоліками, які унеможливлюють розгляд матеріалів виходячи з наступного.

Адміністративним правопорушенням, визначеним диспозицією ч. 1 ст. 184 КУпАП, є ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.

Згідно ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Крім того, згідно з ч.1, 2 ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган / посадова особа/ встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком екперта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими а автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм, стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Аналізуючи надані суду матеріали, судом встановлено, що начальником СЮП ВП ХРУП ГУНП в Хмельницькій області Ковальською Н.М. не надано належної оцінки інформації про подію, яка відбулась 02 листопада 2021 року на території СЗОШ № 25 ім. І. Огієнка, що по вул. С.Бандери, 14/1 в м. Хмельницькому, не проаналізовано і не виконано вимоги законодавця щодо зазначення у протоколі про адміністративне правопорушення суті адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 184 КУпАП, у чому саме полягало ухилення ОСОБА_1 від виконання покладених на неї обов'язків щодо виховання сина, не зазначено, що саме спричинив малолітній ОСОБА_2 малолітньому ОСОБА_3 , дії якого можуть підпадати під ознаки кримінального чи адміністративного правопорушення, і таким чином впливати на суть можливого вчинення адміністративного правопорушення його матір'ю Вардою у розрізі ст. 184 КУпАП( по різним частинам цієї статті ).

Так, із матеріалів справи видно, що у неповнолітнього ОСОБА_3 були виявлені тілесні ушкодження, однак експертиза щодо встановлення ступеня тяжкості даних тілесних ушкоджень не проведена. Висновок експертизи впливає на кваліфікацію події, що відбулась 2 листопада 2021 року, після чого необхідно встановити, чи було вчинено кримінальне або адміністративне правопорушення. В залежності від встановленого вже кваліфікуються дії батьків за відповідною частиною статті 184 КУпАП.

Сформовані та надіслані суду матеріали позбавляють суд можливості провести розгляд справи у відповідності до вимог законодавства.

За таких обставин справа за ч. 1 ст. 184 КУпАП підлягає поверненню для доопрацювання, під час якого необхідно усунути вищезазначені недоліки, правильно скласти протокол, в якому повно і правильно викласти об'єктивну сторону, передбачену відповідною частиною ст. 184 КУпАП, вірно і повноцінно виконати законодавчі вимоги з оформлення всіх матеріалів про притягнення особи до адміністративної відповідальності.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 7, 245, 256, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП повернути до ХРУП ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання.

Звернути увагу керівника ХРУП ГУНП в Хмельницькій області на низький рівень законодавчих знань у уповноваженого працівника поліції, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, що на думку суду, потребує відповідного реагування.

Постанова суду оскарженню не підлягає.

СУДДЯ: