Справа № 487/2090/21
Провадження № 2/487/1698/21
(заочне)
02.11.2021 року Заводський районний суд міста Миколаєва у складі: головуючого судді - Нікітіна Д.Г., при секретарі - Оцабера М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -
31.03.2021 року директор Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради Василенко С. звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача кошти допомоги в сумі 125,64 грн.
Позовна заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що гр. ОСОБА_1 не задекларувала дохід, код Ознаки доходу 107, «сума заборгованості платника податку за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, окрім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з р. ІІ Кодексу, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу (пп. 164.2.7 ПКУ)», який був списаний ТОВ «ТриМоб» на користь ОСОБА_1 в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру вищезазначеної допомоги, а саме в період 01.07.2018 р. по 31.12.2018 року. Рішенням управління було зроблено перерахунок допомоги, розмір допомоги став з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. в сумі 253 гри,78 коп. У зв'язку з тим, що заявниця надала недостовірну інформацію про доходи сім'ї виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в сумі 125 гри. 64 коп. Кошти на рахунок Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради не надходили.
Ухвалою суду від 24.05.2021 року відкрито спрощене провадження по справі.
Представником позивача до суду надано заяву, в якій підтримує позовні вимоги та просить розглянути справу за відсутністю представника позивача на підставі наявних доказів, що додані до позову, не заперечує проти ухвалення заочного рішення в разі неявки відповідача.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяв та клопотань від нього до суду не надходило, відзив до суду не подано.
У зв'язку з неявкою відповідача та не надання відзиву суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності сторін та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Враховуючи, що всі особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи і оцінивши отримані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала па обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Згідно з п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02. 2003 р. № 250 (далі - Порядок) (чинна редакції на момент звернення), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується '-у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до п.6. Порядку для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).
Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Форми заяви, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей.
Згідно до п. 14 вищезазначеного Порядку, розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом, яка затверджена Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом наказом від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (чинна редакція на момент звернення).
Відповідно до н. 5.20 Методики до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальних допомог та декларації про доходи та витрати осіб від 18.01.2019 року гр. ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в сумі 274 грн.72 коп. щомісяця.
В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що гр. ОСОБА_1 не задекларувала дохід, код Ознаки доходу 107, « сума заборгованості платника податку за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, окрім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з р. ІІ Кодексу, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу (пп. 164.2.7 ПКУ)», який був списаний ТОВ «ТриМоб» на користь ОСОБА_1 в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру вищезазначеної допомоги, а саме в період 01.07.2018 р. по 31.12.2018 року.
Рішенням управління було зроблено перерахунок допомог, розмір допомоги став з 01.01.2019 р. по 30.06.2019 р. в сумі 253 гри,78 коп.
У зв'язку з тим, що заявниця надала недостовірну інформацію про доходи сім'ї виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім'ям за період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року в сумі 125 гри. 64 коп.
Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішується питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до п. 6 ст. 175 ЦПК України Департаментом були вжиті заходи для досудового врегулювання спору, а саме: гр. ОСОБА_1 було повідомлено про переплату з зазначенням періоду за який виникла переплата державних коштів, суму переплати, розрахункового рахунку на який потрібно повертати кошти та періоду на добровільне виконання вимог. Однак кошти иа рахунок Департамен ту не надходили.
Згідно ч. 1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Таким чином, на підставі викладеного, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, та необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради кошти допомоги в сумі 125 грн. 64 коп.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 11, 12, 13, 76-81, 83, 141, 259, 263-265, 282, 352, 354-355 ЦПК України, суд -
Позов Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради суму надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 125 грн. 64 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄРДПОУ: 03194499, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили через 30 днів після його проголошення та може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва в строк і порядок, встановлений ст. ст. 354, 355 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте районним судом при поданні відповідачем письмової заяви про перегляд заочного рішення протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем до апеляційного суду Миколаївської області шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Д.Г. Нікітін