ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
23 листопада 2021 року м. Київ № 640/11859/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шевченко Н. М., розглянувши в письмовому порядку питання призначення експертизи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа - Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація про визнання протиправними дій,
У провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває адміністративна справа за позовом за позовом ОСОБА_1 до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, третя особа - Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація про визнання протиправними дій.
Підставою звернення до суду стало переконання позивача у тому, що ним ніколи не підписувалась заява про реєстрацію фізичною особою-підприємцем, натомість, відомості в ЄДРПОУ щодо нього вважає такими, що внесені безпідставно.
У судовому засіданні позивачем подано клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи, на яку запропоновано поставити наступні питання:
- Чи виконано рукописний текст в описі документів, що подаються державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація фізичної особи-підприємця» ОСОБА_1 ?
- Чи виконано рукописний текст у заяві про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ?
- Чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 в описі документів, що подаються державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація фізичної особи-підприємця» ОСОБА_1 ?
- Чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у заяві про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ?
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явились, що не перешкоджає розгляду згаданої заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза) (ч. 3 ст. 102 КАС України).
Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. (ч. 4 ст. 102 КАС України).
Заявлені представником позивача питання належним чином сформовані та спрямовані на з'ясування обставин, що мають значення для вирішення спору по суті, з огляду на що, їх слід визнати такими, що потребують висновку експерта.
З метою всебічного та повного з'ясування обставин справи, керуючись п. 4 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
З огляду на вищевикладене, зважаючи на те, що матеріали справи будуть передані експертам, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до одержання результатів судової почеркознавчої експертизи.
Згідно з ч. 1 ст. 103 КАС України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків. (ч. 5 ст. 103 КАС України)
Керуючись ст. ст. 102, 103, 183, 243, 248, 256, 293- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Клопотання ОСОБА_1 про призначення судової почеркознавчої експертизи задовольнити.
2. Проведення судової почеркознавчої експертизи доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз (вул. Смоленська, 6, м. Київ).
3. Визначити наступні питання, які потребують висновку експерта:
1) Чи виконано рукописний текст в описі документів, що подаються державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація фізичної особи-підприємця» ОСОБА_1 ?
2) Чи виконано рукописний текст у заяві про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ?
3) Чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 в описі документів, що подаються державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація фізичної особи-підприємця» ОСОБА_1 ?
4) Чи виконано підпис від імені ОСОБА_1 у заяві про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ?
4. Експерта попередити про кримінальну відповідальність, передбачену ст. ст. 384, 385 КК України.
5. Оплату витрат за проведення судової експертизи покласти на ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ).
6. З метою дослідження надати експертам матеріали адміністративної справи № 826/9175/18, в якій знаходяться всі необхідні документи.
7. Провадження у справі зупинити до одержання результатів судової земельно-технічної експертизи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі за правилами, встановленими ст. ст. 293- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.М. Шевченко