Справа № 265/9267/21
Провадження № 3/265/2886/21
23 листопада 2021 року місто Маріуполь
Суддя Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області Міхєєва Інна Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли з Державної екологічної інспекції у Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
16 листопада 2021 року на адресу суду з Державної екологічної інспекції у Донецькій області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 85 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №005504, 15 жовтня 2021 року о 05.30 годині на узбережжі річки Кальміус в місті Маріуполі було виявлену громадянку ОСОБА_1 , яка здійснювала лов риби за допомогою забороненого знаряддя лову - сітки «павук» (1,8?1,8 м, вічко 18 мм) та виловила рибу: судак у кількості 19 особин, піленгас у кількості 3 особини. Своїми діями ОСОБА_1 порушила ст. 27 Закону України «Про тваринний світ», п.п. 3.14, 3.15 Правил любительського та спортивного рибальства, за що передбачена відповідальність за ч. 4 ст. 85 КУпАП.
Відповідно до розрахунку, долученого до протоколу, сума шкоди, заподіяної внаслідок незаконного лову ОСОБА_1 риби, становить 73712 (сімдесят три тисячі сімсот дванадцять) гривень.
Згідно зі ст. 280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення.
Суд при цьому зазначає, що диспозиція ч. 4 ст. 85 КУпАП передбачає відповідальність в разі грубого порушення правил рибальства (рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову.
В той же час диспозиція ст. 249 КК України передбачає відповідальність в разі незаконного зайняття рибним, звіриним або іншим водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду.
При цьому суддя враховує, що за п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 10 грудня 2004 року № 17 «Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля» зазначено, що відповідальність за злочин, передбачений ст. 249 КК, настає лише за умови, що діями винної особи заподіяно істотну шкоду. На те, що шкода є істотною, можуть вказувати, зокрема, такі дані: знищення нерестовищ риби; вилов риби в період нересту, нечисленних її видів або тих, у відтворенні яких є труднощі; добування великої кількості риби, водних тварин чи рослин або риби чи тварин, вилов яких заборонено, тощо. Якщо внаслідок вчинених дій істотна шкода не настала, винна особа за наявності до того підстав може нести відповідальність за ч. 3 або ч. 4 ст. 85 КУпАП.
Відповідно до такси обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних об'єктах України, затверджених Постановою Кабінету України від 21 листопада 2011 року №1209 (в редакції постанови КМУ від 06.10.2021 №1039), розмір збитків, заподіяних внаслідок незаконного добування однієї одиниці риби судак звичайний складає 211 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює 3587 гривням., риби піленагс - 109 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дорівнює 1853 гривням.
Таким чином, загальна сума шкоди, спричиненої в результаті вчинення ОСОБА_1 ікримінованого правопорушення, становить 73712 гривень (3587?19+1853?3).
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно із ст. 253 КУпАП, якщо при розгляді справи суд дійде висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення суд виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених ст. 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи. При цьому постанова про закриття справи виноситься, крім іншого, у випадку передачі матеріалів прокурору, органу досудового розслідування.
З урахуванням вищенаведеного, суддя вважає за необхідне матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 85 КУпАП передати прокурору для організації проведення досудового розслідування, оскільки в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 249 України, а провадження по вказаній справі закрити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 253, 278, 280, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 85 КУпАП передати до Лівобережної окружної прокуратури для організації проведення досудового розслідування.
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності відповідальності за ч. 4 ст. 85 КУпАП закрити на підставі ст. 253 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І. Міхєєва