Єдиний унікальний номер 725/1433/21
Номер провадження 2/725/257/21
18.11.2021 року м. Чернівці
Першотравневий районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді: - Галичанського О.І.,
при секретарі: - Симик І.М.,
за участю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою : АДРЕСА_1 ) до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернівцігаз» ( код ЄДРПОУ 03336166 , м. Чернівці , вул. Винниченка, 9а) ) про визнання протиправним та скасування рішення комісії ,-
Позивачка звернулася до суду з позовом до АТ «Оператор газорозподільної системи «Чернівцігаз» про визнання дій неправомірними, щодо задоволення акту про порушення від 06.01.2021 року в частині затвердження не облікованих об'ємів природного газу, за наступних обставин:
Позивач являється побутовим споживачем природного газу за місцем свого проживання АДРЕСА_1 . Квартира позивачки підключена до системи газопостачання та їй відкрито особистий рахунок - НОМЕР_1 .
Відповідач здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. 06.01.2021 року до місця проживання позивача прибув працівник відповідача ПАТ «Чернівцігаз» та при огляді встановленого в квартирі засобу вимірювальної техніки (ЗВТ)- лічильника газу «Самгаз 0-4», 1998 року випуску, заводський № 2106567, виявив ознаки несанкціонованого втручання, а саме скол на склі лічильника.
Представником відповідача був складений Акт про порушення від 06.01.2021р., лічильник газу був демонтований та направлений для проведення експертизи.
14.01.2021 року комісією представників відповідача в кількості 3 осіб, була проведена експертиза демонтованого у квартирі позивачки лічильника, внаслідок якої встановлено, що пломби лічильника не пошкоджені, заводське та повірочне тавро на лічильнику цілі. Сторонні предмети всередині ЗВТ відсутні.
Виявлено також подряпини від стороннього предмету на кришці, склі, шестернях, що свідчить (на думку членів комісії) про несанкціонований доступ до лічильного механізму. Члени комісії прийшли до висновку, шо факт втручання в роботу ЗВТ підтверджено.
В даному Акті міститься твердження, що експертиза проводиться за участю позивача, в той же час вказано, що споживач не з'явився. Позивачка звертає увагу суду, що виявлені членами комісії пошкодження не відповідають пошкодженню, виявленому представником відповідача при складанні ним Акта про порушення від 06.01.2021р.
В Акті експертизи не зазначено посад, які займають члени комісії підприємства-відповідача.
В лютому 2021р. на адресу позивача надійшов платіжний рахунок від 09.02.2021р., в якому комісія підприємства-відповідача з розгляду актів про порушення пред'являє їй вимогу на сплату 15547,18 грн., що являє собою вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.
Разом з рахунком позивачеві надійшов лист від відповідача, в якому той повідомив, що 09.02.2021р. комісією АТ «Чернівцігаз» розглянуто акт про порушення, внаслідок якого здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу. Комісією прийнято рішення про задоволення акту про порушення та донарахування вартості не облікованого об'єму природного газу в сумі 15547.18 грн. В листі також зазначено, що в разі несплати вказаної вище суми, до ОСОБА_2 можуть бути застосовані заходи з припинення розподілу природного газу.
Позивачка вказує, що не втручалась в роботу газового лічильника, 1998 року випуску, не погоджується з висновком експертизи про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, стверджує , що скол на склі лічильника цілком міг виникнути внаслідок довготривалої його експлуатації.
Враховуючи наведене , просить суд :
-визнати протиправним та скасувати рішення комісії АТ «Чернівцігаз» з розгляду актів про порушення Кодексу ГРМ, оформлене протоколом № 2 від 09.02.2021 р., в частині задоволення акту про порушення від 06.01.2021р.. складеного відносно споживача природного газу ОСОБА_1 та в частині затвердження необлікованих об'ємів природного газу в кількості 2061.75 куб.м. та його вартості в сумі 15547.18 грн. відносно споживача природного газу ОСОБА_1 ;
- визнати протиправним та скасувати Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу та його вартості від 09.02.2021р.. яким здійсненні донарахування споживачу ОСОБА_2 обсягу природного газу в кількості 2061.75 куб.м. та його вартості в сумі 15547,18 грн.
У судовому засіданні представник позивачки позовні вимоги підтримав у повному обсязі і просив задовольнити на підставах, викладених у позовній заяві. Також були надані пояснення по суті справи, які аналогічні заявленому позову.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просив в задоволенні позовних вимог відмовити , оскільки працівниками АТ « Чернівцігаз» були дотримані всі вимоги норм чинного законодавства, будь-яких порушень вимог законодавства з боку відповідача не було.
Суд, заслухавши позицію сторін, дослідивши письмові матеріали цивільної справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, дійшов висновку про таке.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.4 Закону України«Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право в т.ч. на: захист своїх прав державою; належну якість продукції та обслуговування.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.
Постановою Національної комісії,що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року №2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем, дія якого поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Згідно п.2 гл.1 розділу VI Кодексу, доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного КодексуУкраїни за формою Типового договору розподілу природного газу.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу /п.7 гл.3 розд. VI Кодексу/
Відповідно до розділу І Глави 1 пункту 4 Кодексу Оператор ГРМ - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Позивачка є споживачем природного газу у квартирі АДРЕСА_1 на підставі договору про надання населенню послуг з газопостачання , де встановлено лічильник газу «Самгаз 0-4», 1998 року випуску, заводський № 2106567 та відкрито особистий рахунок - НОМЕР_1 .
Наявність правовідносин також підтверджується сторонами.
06.01.2021 року за адресою проживання позивачки працівником АТ « Чернівцігаз» при огляді встановленого у квартирі засобу вимірювальної техніки ( ЗВТ ) , було виявлено ознаки несанкціонованого втручання, а саме - скол на склі лічильника. Було складено акт про порушення від 06.01.2021 року , лічильник демонтований на направлений на експертизу. ( а.с. 13-15). З даним документами позивачку було ознайомлено, що підтверджується її підписом у них.
Відповідно до п.7 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ , до демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу.
Відповідно до п.7 глави 9 розділу Х Кодексу, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: 1) пошкодження пломб; 2) пошкодження ЗВТ (лічильника газу); 3) наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; 4) непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; 5) наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; 6) наявність несанкціонованого газопроводу; 7) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Порядок складання акту про порушення визначено главою 5 розділу ХІ Кодексу, відповідно до п.1 якої, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Зауважень споживача ( позивачки по справі) акт про порушення від 06.01.2021 року не містить.
Як зазначено вище, акт про порушення було складено представником відповідача в присутності позивачки, яка заперечень проти встановленого порушення не висловлювала, отримала копію акту. Зі змісту акту про порушення вбачається, що представником відповідача зазначені дані про лічильник газу споживача, його показання.
В акті про монтаж- демонтаж лічильника зазначено про встановлення іншого лічильника. Споживача повідомлено про час та місце проведення засідання комісії з розгляду цього акту.
Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
У разі відмови споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.
Згідно протоколу щодо направлення ЗВТ на експертизу ( а.с.15) позивачка поставила свій підпис .
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
У протоколі щодо направлення ЗВТ на експертизу вказана дата проведення експертизи «14.01.2021 року о 10 год 00хв». Позивачка була ознайомлена з датою та часом проведення експертизи , про що свідчить її підпис у протоколі.
Згідно акту №4 експертизи лічильника газу , складеного комісією АТ «Чернівцігаз» встановлено, що на ЗВТ є подряпини від стороннього предмету на кришці , склі, шестернях, що свідчить про несанкціонований доступ до лічильного механізму. (а.с. 16). Підпис споживача в акті відсутній.
Дослідивши матеріали справи , суд не вбачає протиправних дій, щодо складання актів про порушення, протоколу про демонтаж та направлення лічильника на експертизу, визначену відповідачем.
Згідно з п.1 глави 2 розділу XI Кодексу -до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:1) наявність несанкціонованого газопроводу;2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Пунктом 4 гл. 1 розділу І Кодексу визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Відповідно до п.1 глави 3 розділу XI Кодекс, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Згідно пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюєтьсяЗаконом України «Про судову експертизу»).
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються / пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу.
Як вбачається з акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму газу і його вартості від 09.02.2021 року до споживача ОСОБА_2 з приводу виявленого правопорушення - несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, прийнято рішення про задоволення Акту про порушення та про донарахування споживачу обсягу природного газу 2061,75 куб. м. та його вартості 15547,18 гривень.
Розглядаючи спір з урахуванням доводів представника позивача про те, що відповідачем не доведено, що пошкодження лічильника газу здійснено з вини позивача, суд враховує заперечення представника відповідача щодо законності дій АТ « Чернівці газ» з приводу виявлення порушення вимог Кодексу ГРС споживачем ОСОБА_2 .
Враховуючи вище викладене, суд дослідивши докази кожен окремо та їх сукупності, вислухавши пояснення сторін, вважає, що безпідставними є доводи позивача про відсутність підстав для покладення обов'язку відшкодування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу саме на його, оскільки наявність втручання в роботу лічильника у вказаному домоволодінні підтверджена належними доказами у справі. Вказані обставини є підставою для донарахування обсягів природного газу споживачу, оскільки позивач, несе обов'язки з його утримання та невтручання у роботу системи газопостачання. Позивач, як власник домоволодіння, в якому встановлений лічильник газу, зобов'язаний забезпечити його цілісність.
З огляду на зазначене, дії щодо нарахування заборгованості у розмірі 15547,18 грн та виявлення порушення у вигляді несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, оформлені актом-розрахунком необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості на підставі акта порушення, з проведення експертизи лічильника газу, нарахування збитків за порушення встановленого порядку користування природним газом здійснені з дотриманням вимог чинного законодавства.
Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно з частинами 1, 5, 6 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з положень ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити суду, та відмінності, які існують в державах - учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. (Проніна проти України, №63566/00, пр.23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Європейський суд з прав людини у рішенні в справі "Серявін та інші проти України" вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Названий Суд зазначив, що, хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довод (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України).
Згідно з ч.ч. 1,2 ст.141 ЦПК України щодо розподіл судових витрат між сторонами, встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інші судові витрати,пов'язані зрозглядом справи,покладаються: 1)у разі задоволення позову на відповідача; 2) у разі відмови в позові на позивача. Оскільки у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі, позивач звільнена від сплати судового збору , судові витрати компенсуються за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись статями 12, 81, 141, 247,263-265 ЦПК України, суд
У задоволенні позовних вимог- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Чернівецького апеляційного суду в 30-ти денний строк з дня його проголошення .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці О. І. Галичанський