Справа № 712/12194/21
Провадження № 3/712/3688/21
24 листопада 2021, суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В., за участю прокурора Гадіон Н.М., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від оперуповноваженого оперуповноважений Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України лейтенанта поліції Никогда Олена Сергіївна, відповідно до Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Постанови Кабінету Міністрів України від 2 і 10.2015 №877 «Про затвердження Положення про Національну поліцію», «Положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України», затвердженого наказом Національної поліції від 23.10.2019 №1077 та «Положення про Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України», затвердженого наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 06.11.2019 №17 та ст.254-256 КУпАП, стосовно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , місце роботи Шполянська міська рада об'єднаної територіальної громади Черкаської області (на момент вчинення), посада: спеціаліст II категорії відділу з питань земельних відносин (на момент вчинення)
за ч.1 ст.172-6 КпАП України ,-
На розгляд Соснівського райсуду м. Черкаси надійшли матеріали адміністративної справи про порушення вимог ч.1 ст. 172-6КпАП України відносно відносно ОСОБА_1 .
ОСОБА_1 , будучи звільненим із посади спеціаліста II категорії відділу з питань земельних відносин Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області та відповідно до підпункту «в» п. 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст. 45 Закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з- питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) декларацію особи, яка припинняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адмінвідповідальності. В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав. Суд, заслухавши прокурора, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного. Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до Розпорядження Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади №455-к/тр від 26.07.2021 року «Про звільнення ОСОБА_1 » звільнити ОСОБА_1 , спеціаліста І категорії відділу з питань земельних відносин міської ради об'єднаної територіальної громади із займаної посади, за власним бажанням, 30 липня 2021.
Згідно з п.п. «в» п.1 ч.І ст.3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи органів місцевого самоврядування. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов'язки передбачені ст.45 Закону.
Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні - органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
У розумінні підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та зобов'язаний подавати декларацію відповідно до встановлено Загоном порядку.
Частиною 2 ст. 45 Закону, передбачено, що особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану а виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Згідно із п. 5 ч. 1, ч. 9 ст. 12 Закону, Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях, Нормативно-правові акти Національного агентства, які пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Рішеннями Національного агентства №№ 2,3 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» та «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 надало відповідні роз'яснення щодо Закону відповідно до яких, декларація суб'єкта декларування, який припиняє припиняє відповідну діяльність (декларація перед звільненням) - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня вчинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у п.п. «а» та «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону. Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 припинив повноваження спеціаліста II категорії відділу з питань земельних відносин Шполянської міської ради об'єднаної територторіальної громади Черкаської області 30.07.2021, а тому граничний термін декларації «перед звільненням» є 00 годин 00 хвилин 30.08.2021.
УСР в Черкаській області, згідно з вимогами ст. 251 КУпАП встановлено фактичні обставини, що можуть свідчити про наявність адміністративного порушення, та інші аспекти, що мають значення для правильного вирішення
Зокрема, за результатами моніторингу загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави місцевого самоврядування, які розміщені на офіційному веб-сайті пального агентства, установлено, що ОСОБА_1 лише 06.09.2021 в _ порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону подав декларацію суб'єкта, який уповноважений виконання функцій держави або місцевого самоврядування по типу «перед звільнення».
Відповідно до повідомлення Національного агентства від 02.03.2017 щодо роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиний ший реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави місцевого самоврядування співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до цього реєстру.
Згідно із ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а відповідальність настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій під час несвоєчасного подання декларації, без них причин.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи звільненим із посади спеціаліста II відділу з питань земельних відносин Шполянської міської ради об'єднаної територіальної громади Черкаської області та відповідно до «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію (перед звільненням), оскільки граничний термін подачі був 30.08.2021, а декларація подана 06.09.2021, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови не подання та не своєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КпАП України, а тому підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
На підставі викладеного, керуючись ч.1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції», ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 1700грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у сумі 454грн.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя Соснівського
районного суду м. Черкаси Рябуха Ю.В.