Справа №701/694/21
Провадження №3/701/373/21
24 листопада 2021 року суддя Маньківського районного суду, Черкаської області Калієвський Ігор Дмитрович, розглянувши матеріали, що поступили з ВПД №1 Уманського РУП Головного управління Національної поліції в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , приватний підприємць, ІПН: НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , 05.08.2021 року о 23 год. 45 хв., був затриманий по вул. Вячеслава Липинського, в смт. Маньківка Уманського (Маньківського) району Черкаської області, за керування транспортним засобом автомобілем "Renault Master" державний номерний знак НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння та відмовився від проходження в установленому законом порядку освідування на стан алкогольного сп'яніння, чим порушив п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
ОСОБА_1 та його представник в судовому засіданні вину у скоєнному правопорушенні не визнали та ОСОБА_1 пояснив, що на момент зупинки автомобіля він не перебував за кермом, а за кермом перебувала його знайома гр. ОСОБА_2 яка попросила у нього покерувати автомобілем, але після того як під час руху вони почули звуковий сигнал сирени поліцейського автомобіля ОСОБА_2 зупинила автомобіль, так як у неї не було посвідчення водія, та пересіла на сидіння пасажира спереду даного автомобіля, а він вийшов з автомобіля і під час коли працівники поліції до нього підійшли перебував біля автомобіля. Працівники поліції попросили документи на автомобіль, проте їх він їм ненадав. Також працівники автомобіля запропонували йому пройти освідування на стан сп"яніння за допомогою приладу або проїхати з ними в лікарню. Він від даної пропозиції відмовився, оскільки він не перебував за кермом, тому і вважав що йому непотрібно проходити освідування. Працівники поліції будь-яких запитань гр. ОСОБА_2 не задавали і взагалі з нею не спілкувались. Все спілкування відбувалося близько 2 хв. після чого він сів за кермо автомобіля та продовжив рух. Ніяких протоколів чи документів при ньому працівниками поліції не складалось, йому на ознайомлення не надавалося і від підпису він не відмовлявся. Копії протоколу йому ніхто не вручав. Ніяких його прав йому не було роз"яснено, тому він та його представник вважають, що в його діях немає складу адміністративного правопорушення за ч.2 ст. 130 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно із вимогами ст. ст. 245, 252 КУпАП під час провадження у справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та обєктивне дослідження всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом, а відповідно до приписів ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов"язаний з"ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також зясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв"язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушення визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обовўязковими елементами якого є: об"єкт, об"єктивна сторона, суб"єкт, суб"єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, а саме за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, згідно зі ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обовязок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Вимоги положень ч. ч. 3-6 Розділу X Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі передбачають, що направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп'яніння і проведення такого огляду здійснюються відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103(зі змінами). Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності). У разі проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я висновок про його результати долучається до протоколу про адміністративне правопорушення (у разі підтвердження стану сп'яніння). У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно з п. п. 4-8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляд, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 року № 1103, огляд на місці зупинки транспортного засобу. Результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду, форма якого затверджується МОЗ за погодженням з МВС. У разі встановлення стану сп'яніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються в протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду. Акт огляду на стан сп'яніння за результатами такого огляду, проведеного поліцейським, складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається в поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення в разі встановлення стану сп'яніння. Підтвердження стану сп'яніння в результаті огляду та згода водія транспортного засобу з результатами такого огляду є підставою для його притягнення згідно із законом до відповідальності. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Огляд може також проводитися в спеціально обладнаних пересувних пунктах (автомобілях), що належать закладам охорони здоров'я і відповідають установленим МОЗ вимогам. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки здоров'я і дії водія щодо ухилення від огляду.
Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров'я України за № 1452/735 від 09.11.2015 року, визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду.
Згідно з п. п. 6, 7 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно достатті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За приписами ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні безпосередньо показала, що дійсно 05.08.2021 р. вона перебувала близько 23 год. біля заправки ПП "Северин" і зателефонувала до свого знайомого ОСОБА_1 щоб той її підвіз додому бо вже було пізно а таксі всі були на викликах. Коли ОСОБА_1 підїхав, щоб її забрати остання попросила його дати їй покерувати автомобілем, на що останній погодився. Під час руху вони почули звуковий сигнал поліцейського автомобіля і вона зупинила свій автомобіль та попросила ОСОБА_1 помінятися місцями, оскільки в неї не було посвідчення водія та пересіла на пасажирське місце, а ОСОБА_1 вишов з автомобіля до працівників поліції, які до нього підійшли коли він стояв поруч з автомобілем. АВони про щось розмовляли, вона точно не чула всієї розмови. До неї працівники поліції не підходили,пояснень не відбирали, ніяких запитань не ставили. Вся ця подія відбувалася протягом 1- 2 хв. Після чого ОСОБА_1 сві за кермо автомобіля і вони поїхали далі. Ознак сп"яніння у ОСОБА_1 на її погляд явних не було.
Згідно оглянутого відеозапису який міститься в матеріалах справи на диску"Videx CD-RЯкий не підписаний і в матеріалах справи не зазначено яким технічним пристроєм проводилася відеофіксація, вбачається, що дійсно на момент того як працівники поліції підійшли до автомобіля ОСОБА_1 не перебував за кермом, а стояв поруч з автомобілем. Даних які б зафіксували факт керування ОСОБА_1 автомобілем на момент зупинки автомобіля чи під час руху автомобіля на даному відеозапису немає, що підтверджується як показами самого ОСОБА_1 , показами свідка ОСОБА_2 та не спростовуються матеріалами даної справи.
Із матеріалів даної адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_1 не був відсторонений від керування транспортним засобом, жодних доказів цього в матеріалах справи немає.
Також в протоколі та в матеріалах справи відсутня будь-яка інформація щодо вручення ОСОБА_1 копії протоколу про адміністративне правопорушення від 05.08.2021 р.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено ознаки сп"яніння: запах з ротової порожнини, нечітка мова, порушення кординації рухів, а згідно акту зазначено лише запах з ротової порожнини.
В матеріалах наявний акт огляду на стан алкогольного сп"яніння з використанням технічних засобів від 05.07.2021 р., проте сама подія згідно даних протоколу відбулася 05.08.2021 р. Час складення акту зазначений як 23 год. 47 хв.(а.с.3).
В даному акті та в матеріалах справи відсутня будь-яка інформація про вручення ОСОБА_1 копії акту чи про відмову останнього від отримання даної копії.
Суд зазначає, що навіть можлива відмова від проходження огляду на стан сп"яніння не є підставою до невиконання вимог Порядку щодо вручення копії акту правопорушнику.
Також в матеріалах справи наявне направлення на огляд водія транспортного засобу від 05.07.2021 р., проте сама подія згідно даних протоколу відбулася 05.08.2021 р. Час складення акту зазначений як 23 год. 48 хв.(а.с.4).
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення зазначено дату 05.08.2021 р. час складення 23 год. 50 хв. Час вчинення правопорушення 23 год.45 хв.(а.с.2), тобто час спілкування працівників поліції і ОСОБА_1 згідно відеозапису тривав з 00:30 хв. по 03:50 хв., тобто 3 хв. 20 секунд, а весь період часу з моменту зупинки до повного складання протоколу, акту і направлення склав 5 хв., що свідчить проте, що працівники поліції на складення протоколу, акту та направлення витратили 1 хв.40 секунд, що в свою чергу ставить під сумнів повного дотримання порядку оформлення та складення адміністративних матеріалів.
Відеозапис не містить жодної інформації щодо роз"яснення ОСОБА_1 його прав передбачених ст. 268 КУпАП, як і не містить зафіксованих обставин складення протоколу, акту та направлення на місці зупинки в зазначений час та відмову ОСОБА_1 від отримання копії протоколу.
Наданий суду відеозапис не містить часової помітки по якій можна встановити точний час даних подій.
Пояснення ОСОБА_1 , з урахуванням відсутності належних доказів, які їх спростовують, суд розцінює як такі, що відповідають фактичним обставинам справи.
Відповідно дост.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ч.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова проти України»).
Проаналізувши вищевикладене, повно та всебічно дослідивши всі докази по справі з наданням їм належної оцінки, з врахуванням того, що в матеріалах справи відсутні інші докази, що саме ОСОБА_1 перебував під час керування транспортним засобом в стані сп"яніння та відмовився від проходження огляду на стан сп"яніння, які визнані належними та допустимими, вбачається, що в діях гр. ОСОБА_1 не містяться ознаки адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП, а викладені в протоколі про адміністративне правопорушення дані не відповідають дійсності та не знайшли свого підтвердження в судовому засіданні та спростовані іншими доказами, тому провадження по даній справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, оскільки воно було розпочате, в зв"язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення у відповідності до вимог п.1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 10, 23, 33-35, 130, 247, 251, 252, 266, 280, 283 КУпАП, -
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, провадженням закрити, в зв"язку з відсутністю в його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Маньківський районний суд впродовж 10 діб.
СуддяІ. Д. Калієвський