29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"11" листопада 2021 р. Справа № 924/852/21
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладія С.В., при секретарі судового засідання Шевчук І.А., розглянувши матеріали справи
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Поділля Метал» смт. Стара Ушиця, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області
до Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області
до департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області
про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010р.
Представники сторін:
від позивача: Мєлєкєсцев О.І. - згідно ордеру ВХ1017711 від 29.09.2021р.
від відповідача 1: Зюзіна Т.В. - за довіреністю № 8/02-25-250 від 22.01.21р.
відповідача 2: Зюзіна Т.В. - згідно виписки
В судовому засіданні згідно зі ст. 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Поділля Метал» звернулося до господарського суду Хмельницької області з позовною заявою до Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, до департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010р. в частині визначення розміру орендної плати.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 30.04.2010 між сторонами укладено договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10, предметом якого є оренда нежитлової будівлі (колишнього кінотеатру) по проспекту Грушевського, 15 в м. Кам'янець-Подільський, загальною площею 3565,3 кв. м. Пунктом 9.9 договору встановлено його термін дії - до 31 грудня 2014 року. Господарським судом Хмельницької області 28.06.2015 винесено рішення, яким визнано поновленим договір на той самий строк та на тих самих умовах. Таким чином, договір діяв до 31.12.2019. Позивач зазначає, що відповідачі з 01.01.2020 не вживали жодних дій щодо продовження терміну дії договору оренди, але і не вимагали звільнити орендоване приміщення та не заперечували щодо його подальшого використання позивачем. Відтак, 10.03.2020 між сторонами було укладено додаткову угоду до договору оренди, якою констатовано факт продовження терміну дії договору оренди до 31.12.2024 та внесено відповідні зміни в договір оренди. Однак, на переконання позивача процедура продовження терміну дії договору оренди не була повністю завершена в порядку, передбаченому Законом України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-ХІІ. Зокрема, при продовженні договору оренди необхідно було провести оцінку орендованого приміщення з метою визначення нового стартового розміру місячної орендної плати, оскільки остання оцінка орендованого приміщення проводилась більше ніж три роки тому. В січні 2020 року відповідач провів конкурс по відбору суб'єктів оціночної діяльності, однак, переможець конкурсу не зміг провести оцінку орендованого приміщення з метою встановлення місячної орендної плати, оскільки в орендованій будівлі тривають роботи з реконструкції, площа та конфігурація будівлі не відповідають технічному паспорту. У зв'язку із вказаним відповідач повідомив, що для визначення розміру місячної орендної плати буде застосовуватись п. 7 ст. 18 нового Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-ІХ від 01.02.2020, зокрема її розмір буде встановлюватись від останнього місячного нарахування орендної плати за останній місяць оренди.
Позивач не погоджується із такою позицією відповідача, вказує, що станом на 29.01.2020 новий Закон України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-ІХ ще не діяв. Зважаючи на вступ в дію нового Закону з 01.02.2020, враховуючи зміст п. 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону, стаття 18 Закону № 157-ІХ не діяла до 01.07.2020, а тому жодні посилання на неї в період з січня по липень 2020 року є недоречними та необґрунтованими. Позивач вказує, що листом від 24.05.2021 він звертався до відповідача з прохання винести на розгляд питання внесення змін до договору та укласти додаткову угоду до договору стосовно визначення розміру місячної орендної плати з урахуванням вимог нового Закону № 157-IX виходячи з балансової вартості об'єкта оренди. У даному листі позивач також констатує неможливість проведення оцінки об'єкта оренди та запропоновано відповідачу з 01.02.2020р. (дня вступу в дію нового Закону №157-ІХ) визначити стартовий розмір місячної орендної плати, що передбачений статтею 8 вже діючого Закону, зокрема від балансової вартості об'єкта оренди, яка на той час складала 1415660,00грн. Враховуючи, що відповідачі в порушення приписів ч. 2 ст. 188 ГК України пропозицію позивача залишили без відповіді, зіславшись лише на те, що дане питання потребує додаткового вивчення, а також з врахуванням того що договір не приведено у відповідність до норм чинного законодавства, позивач звернувся до суду із даним позовом та просить визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010р. в частині визначення розміру орендної плати.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 02.09.2021р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 30.09.2021р.
Ухвалою суду від 30.09.2021р. в підготовчому засіданні оголошено перерву до 12.10.2021р.
Ухвалою суду від 12.10.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу №924/852/21 до судового розгляду по суті на 25.10.2021р.
25.10.2021р. в судовому засіданні оголошено перерву до 11.11.2021р.
Відповідач (Кам'янець-Подільська міська рада) у відзиві на позовну заяву від 17.09.2021 вказує, що доводи позивача є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам закону, не підтверджені належними та допустимими доказами. Зазначає, що 30.04.2010 між Кам'янець-Подільською міською радою, управлінням комунального майна Кам'янець-Подільської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Поділля Метал» було укладено договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10. предметом якого згідно п. 1 договору є оренда окремо визначеної нежитлової будівлі комунальної власності - нежитлової будівлі (колишній кінотеатр), яка знаходиться за адресою: м. Кам'янець-Подільський, проспект Грушевського, 15, загальною площею 3565,3 кв. м. для використання його під розміщення молодіжно-розважального центру та кінозалу. Згідно п. 1.7 договору об'єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янця-Подільського. 28.09.2015 рішенням господарського суду Хмельницької області у справі № 924/1018/15 визнано поновленим договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010, укладений між Кам'янець-Подільською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Поділля Метал», на тих самих умовах та на той самий строк. 10.03.2020 між сторонами укладено додаткову угоду до договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року, згідно п. 1 якої сторони констатують, що відповідно до п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 року № 157-IX, ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 року № 2269-ХІІ та ст. 631 Цивільного кодексу України, договір вважається продовженим на тих самих умовах на той самий термін. У відповідності до п. 2 додаткової угоди пункт 9.9 договору оренди № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року викладено в наступній редакції: «Дія договору встановлюється з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року». Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 204971059, 21.03.2020 проведено державну реєстрацію права користування (оренди) будівлею на строк до 31.12.2024.
Разом з тим, згідно п. 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 157-ІХ цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 лютого 2020 року, крім: положень статей 5, 6, 11, 14, частини восьмої статті 15, частини шостої статті 16 цього Закону (в частині роботи ЕТС), які стосуються внесення (включення) та опублікування інформації в ЕТС, подання заяв, у тому числі заяв на оренду, в ЕТС. опублікування в ЕТС Переліків, договорів оренди, укладених без проведення аукціону, змін і доповнень до договорів оренди, які вводяться в дію з 1 жовтня 2020 року. Внесення (включення) та опублікування інформації, оприлюднення Переліків, договорів оренди, укладених без проведення аукціону, змін і доповнень до договорів оренди, що передбачені статтями 5, 6, 14. частиною восьмою статті 15, частиною шостою статті 16 цього Закону, здійснюються на офіційних вебсайтах орендодавців, а також у друкованих засобах масової інформації, якщо це передбачено рішенням представницького органу місцевого самоврядування, до моменту введення в дію положень, передбачених цим підпунктом. Подання заяв, у тому числі заяв на оренду, передбачених статтями 6, 11. 14 цього Закону, здійснюється в паперовій або в електронній формі (без використання ЕТС) до моменту введення в дію положень, передбачених цим підпунктом пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень; положень пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень, які вводяться в дію з дня набрання чинності цим Законом. Договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року. Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 157-ІХ). Згідно ч. 2 ст. 17 3акону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992р. № 269-ХІІ, який був чинним на момент закінчення строку дії договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30 квітня 2010р., у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Частиною 2 ст. 11 вказаного Закону було передбачено, що у разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.
Згідно листа виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради № 2/02-16-382 від 29.01.2020 проведення оцінки є неможливим, в зв'язку з проведенням в орендованому приміщенні робіт з реконструкції і, як наслідок, невідповідності площі та конфігурації будівлі даним, зазначеним в технічному паспорті. Зазначене сторонами по справі не оспорюється.
Зважаючи на вказане та враховуючи приписи п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 157-ІХ, ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-ХІІ сторони уклали додаткову угоду від 10.03.2020 до договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року, згідно п. 1 якої констатували, що договір вважається продовженим на тих самих умовах на той самий термін. У відповідності до п. 2 додаткової угоди пункт 9.9 договору оренди № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року викладено в наступній редакції: «Дія договору встановлюється з 01 січня 2020року по 31 грудня 2024 року».
Таким чином, підписавши додаткову угоду від 10.03.2020, позивач погодився на продовження договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010 на визначених ним умовах, в тому числі і з умовою договору про сплату орендної плати у розмірі, вказаному в п. 3.1 договору.
Пунктом 3.1 договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року в редакції договору про внесення змін від 01.02.2011, сторони визначили, що за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Положення про порядок передачі в оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Кам'янця-Подільського та нарахування орендної плати, затвердженого рішенням сесії міської ради від 23.12.2008 року № 7 місячний розмір якої, згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього договору, станом на 30.11.2010 року становить 28339,86 грн. разом з ПДВ.
Згідно п. 3.3 договору оренди розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках передбачених законодавчими актами України. Зазначає, що підставою для вчинення відповідачами дій та внесення змін до договору оренди майна за рішенням суду на вимогу однієї із сторін є наявність відповідного застереження в договорі щодо обов'язку вчинення таких дій та/чи щодо підстав для зміни договору чи прямої вказівки в законі про необхідність вчинення дій, внесення змін.
Отже, вважає, що положеннями вищевказаного договору оренди не передбачено обов'язку відповідачів вчиняти визначені позивачем дії та такої підстави для зміни розміру орендної ставки, як визначення її розміру, виходячи з балансової вартості будівлі, у разі неможливості проведення оцінки об'єкта оренди.
Також звертає увагу суду, що з аналогічним позовом товариство з обмеженою відповідальністю «Поділля метал» уже зверталося до Кам'янець-Подільської міської ради. Департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець - Подільської міської ради про визнання незаконною бездіяльності щодо не визначення розміру орендної плати та внесення змін в договір оренди № 08.04/10 від 30.04.2010; зобов'язання визначити розмір орендної плати" та внести зміни у договір оренди № 08.04/10 від 30.04.2010 (справа № 924/827/20). В постанові Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.02.2021 року у справі № 924/827/20, вказано, що колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що визначені у позові підстави не можуть вважатись випадком, передбаченим законодавчими актами України.
Так, ані Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-ХІІ, у відповідності до якого продовжувався договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010, ані чинний Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 № 157-ІХ не містить норм щодо визначення розміру орендної плати за користування об'єктом оренди, виходячи з його балансової вартості, у випадку неможливості проведення оцінки об'єкта оренди.
Також у постанові Північно-західного апеляційного господарського суду від 01 лютого 2021 року у справі № 924/827/20 вказано: «що неможливість проведення оцінки об'єкта оренди для визначення розміру орендної плати у разі продовження дії договору не може вважатися підставою для внесення змін до договору оренди майна та визначення розміру орендної плати, виходячи з балансової вартості об'єкта оренди, оскільки законодавчими актами України не встановлено такої підстави, а сторонами договору оренди безпосередньо в самому договорі не передбачене відповідне застереження. Враховуючи викладене, місцевий господарський суд дійшов правильного висновку про відсутність правових підстав для визнання незаконною бездіяльності відповідачів щодо невизначення з 01 лютого 2020 року розміру орендної плати для ТОВ «Поділля метал» за користування нежитловою будівлею колишнього кінотеатру «Юність» від її балансової вартості та невнесення змін в договір оренди № 08.04/10 від 30.04.2010, та для зобов'язання відповідачів визначити розмір орендної плати від балансової вартості будівлі та внести зміни у договір оренди №08.04/10 від 30.04.2010 в частині розміру орендної плати, та, відповідно, задоволення позовних вимог.»
Звертає увагу суду на твердження Позивача, що відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-ІХ вартість об'єкта оренди для цілей визначення стартової орендної плати є його балансова вартість станом на останнє число місяця, який передує даті визначення стартової орендної плати. У ст. 1 Закону № 157-ІХ, визначено термін: стартова орендна плата - плата за користування майном, розрахована відповідні до цього Закону, яка зазначається в оголошенні про передачу майна в оренду. Тобто стартова орендна плата не може бути застосовано до Договору оренди .№08.04/10 від 30.04.2010 та не має правових підстав стосовно визначення з 01.02.2020 року; розміру стартової місячної орендної плати від балансової вартості об'єкта оренди та внесення змін в даний Договір оренди.
Згідно з Порядком передачі в оренду державного і комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 р. № 483 (набрання чинності відбулося 17.06.2020), визначено механізм передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду відповідно до положень Закону України «Про оренду державного та комунального майна». У п. 146 Порядку прописано, що стартова орендна плата визначається в порядку передбаченому пунктом 52 цього Порядку, але не може бути нижчою за останню місячну орендну плату, встановлену договором, що продовжується. Зазначає, що у п. 146 Порядку передачі в оренду державного і комунального майна, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020 № 483, прописано, що стартова орендна плата не може бути нижчою за останню місячну орендну плату, встановлену договором, що продовжується.
Відповідач 1 вказує, що розрахунок орендної плати виконано у відповідності до постанови КМУ від 04.10.1995 № 786 «Про методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу». Також звертає увагу, що у відповідності до п. 11.8 Положення про порядок надання майна територіальної громади міста Кам'янця-Подільського в оренду та користування, у новій редакції (затверджено рішенням Кам'янець- Подільської міської ради від 11.11.2014 № 6/71) при продовженні договору оренди орендна плата визначається на підставі виготовленої оцінки із застосуванням орендних ставок, які діють на дату продовження договору, але не менше розміру орендної плати за останній місяць оренди. Тому нарахування орендної плати здійснюється у відповідності до чинного законодавства України. Враховуючи викладене, відповідач 1 просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач (Департамент економіки та розвитку інфраструктури міста) в відзиві на позовну заяву заперечу, посилається на те, що 30.04.2010 між Кам'янець-Подільською міською радою, управління комунального майна Кам'янець-Подільської міської ради та ТОВ «Поділля Метал» було укладено договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 предметом якого згідно п. 1 договору є оренда окремо визначеної нежитлової будівлі комунальної власності - нежитлової будівлі (колишній кінотеатр), яка знаходиться за адресою: м. Кам'янець-Подільський, проспект Грушевського, 15, загальною площею 3565,3 кв. м. для використання його під розміщення молодіжно-розважального центру та кінозалу. Згідно п. 1.7 договору об'єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янця-Подільського. 28.09.2015 рішенням господарського суду Хмельницької області у справі № 924/1018/15 визнано поновленим договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010, укладений між Кам'янець-Подільською міською радою та ТОВ «Поділля Метал», на тих самих умовах та на той самий строк. 10.03.2020 між сторонами укладено додаткову угоду до договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року, згідно п. 1 якої сторони констатують, що відповідно до п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 року № 157-IX, ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 року № 2269-ХІІ та ст. 631 Цивільного кодексу України, договір вважається продовженим на тих самих умовах на той самий термін. У відповідності до п. 2 додаткової угоди пункт 9.9 договору оренди № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року викладено в наступній редакції: «Дія договору встановлюється з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року». Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 204971059, 21.03.2020 проведено державну реєстрацію права користування (оренди) будівлею на строк до 31.12.2024.
Зазначає, що позивач звертаючись із даним позовом до суду, посилається на наявність у відповідачів обов'язку - визначити розмір орендної плати, виходячи з розміру балансової вартості об'єкта оренди відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-ІХ від 03.10,2019 (далі Закон № 157-ІХ).
Пунктом 3.1 договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010 року в редакції договору про внесення змін від 01.02.2011 року сторони визначили, що за користування об'єктом-оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Положення про порядок передачі в оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Кам'янця-Подільського та нарахування орендної плати, затвердженого рішенням сесії міської ради від 23.12.2008 року № 7 місячний розмір якої, згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього договору, станом на 30.11.2010 року становить 28339 грн. 86 коп.. разом з ГІДВ.
Згідно п. 3.3 договору оренди розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках передбачених законодавчими актами України.
При цьому зазначає, що підставою для вчинення відповідачами дій та внесення змін до договору оренди майна за рішенням суду на вимогу однієї із сторін є наявність відповідного застереження в договорі щодо обов'язку вчинення таких дій та/чи щодо підстав для зміни договору чи прямої вказівки в законі про необхідність вчинення дій, внесення змін.
Отже, положеннями вищевказаного договору оренди не передбачено обов'язку відповідачів вчиняти визначені позивачем дії та підстави для зміни розміру орендної ставки, як визначення її розміру, виходячи з балансової вартості будівлі, у разі неможливості проведення оцінки об'єкта оренди.
Зазначає, ані Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-ХП у відповідності до якого продовжувався договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010, ані чинний Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 01.10.2019 № 157-ІХ не містить норм щодо визначення розміру орендної плати за користування об'єктом оренди, виходячи з його балансової вартості, у випадку неможливості проведення оцінки об'єкта оренди. Крім того, зазначає, що у п. 146 Порядку передачі в оренду державного і комунального майна, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020, прописано, що стартова орендна плата не може бути нижчою за останню місячну орендну плату, встановлену договором, що продовжується. Таким чином, як вказує відповідач 2, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог, і у позові слід відмовити у повному обсязі.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено.
30.04.2010 між Кам'янець-Подільською міською радою, управлінням комунального майна Кам'янець-Подільської міської ради (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Поділля Метал» (Орендар) укладено договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10, згідно якого є оренда окремо визначеної нежитлової будівлі комунальної власності (п.1 договору).
Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець відповідно до рішення тридцять шостої (позачергової) сесії міської ради четвертого скликання № 2 від 16 серпня 2005 року та рішення 56 сесії Кам'янець-Подільської міської ради 5 скликання № 20 від 30.03.2010 року передав, а орендар прийняв в оренду нежитлову будівлю (колишній кінотеатр) (далі - об'єкт оренди), який знаходиться за адресою: м. Кам'янець-Подільський, пр. Грушевського, 15, загальною площею 3565,3 кв. м., для використання його під розміщення молодіжно-розважального центру та кінозалу.
Пунктом 1.6 договору визначено, що вартість об'єкта оренди згідно із затвердженим рішенням виконкому № 1189 від 10.06.2004 звітом про експертну (незалежну) оцінку станом на 01.04.2004 становить 2027591,00 грн.
Згідно п. 1.7 договору об'єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади м. Кам'янця-Подільського і знаходиться на балансі управління комунального майна.
За умовами п. 3.1 договору за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі «Положення про порядок передачі в оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Кам'янця-Подільського та нарахування орендної плати», затвердженого рішенням сесії міської ради від 23.12.2008 року № 7 та протоколу засідання конкурсної комісії від 16.12.2009 № 13, місячний розмір якої, згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього договору, станом на 01.12.2009 року становить 25670 грн. 16 коп. в т.ч. ПДВ 4278 грн. 36 коп. З 01.01.2011 року орендна плата в місяць становить 57800 грн. 27 коп. в т. ч. ПДВ 9633 грн. 38 коп. з подальшим нарахуванням індексу інфляції.
Згідно п. 3.2 договору, орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно, не пізніше 15 числа наступного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції. Орендна плата визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
Пунктом 3.3 договору визначено, що розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках передбачених законодавчими актами України.
У відповідності до п. 9.2 договору дія договору може бути продовжена шляхом укладення нового договору або внесення змін до діючого договору на підставі рішення сесії міської ради та письмової заяви орендаря, яка має бути подана орендодавцю за місяць до закінчення строку дії договору.
Зміни або розірвання даного договору можуть мати місце по погодженню обох сторін з обов'язковим складанням письмового документу (п. 9.3 договору).
Згідно п. 9.4 договору зміни, доповнення, які вносяться, розглядаються сторонами протягом 20 днів.
Одностороння відмова від виконання договору і внесення змін не допускається (п. 9.5 договору).
Відповідно до п. 9.9 договору дія даного договору встановлюється з 01 січня 2010 року по 31 грудня 2014 року.
Договір підписано та скріплено відтисками печаток сторін, посвідчено приватним нотаріусом Кам'янець-Подільського міського нотаріального округу Рибаком С. Й. та зареєстровано в реєстрі за № 548.
Додатками до договору оформлено: розрахунок орендної плати, у відповідності до якого остання становить з 01.01.10 по 31.12.10 - 25670,16грн., з 01.01.2011 по 31.12.2014 передбачено збільшення орендної плати на 31527,42грн. в місяць; акт приймання-передавання приміщень комунальної власності від 12.09.2005.
Згідно витягу з Державного реєстру правочинів № 8501442 від 30.04.2010 договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010 зареєстровано в Державному реєстрі правочинів за № 3922905.
01.02.2011 між Кам'янець-Подільською міською радою, управлінням комунального майна Кам'янець-Подільської міської ради (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Поділля Метал» (Орендар) укладено договір про внесення змін до договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010, згідно п. 1 якого сторони виклали пункт 3.1 договору оренди № 08.04/10 від 30.04.2010 в наступній редакції: « 3.1 За користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, розрахунок якої здійснюється на підставі Положення про порядок передачі в оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Кам'янця-Подільського та нарахування орендної плати, затвердженого рішенням сесії міської ради від 23.12.2008 року № 7, місячний розмір якої, згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього договору, станом на 30.11.2010 року становить 28339 грн. 86 коп., разом з ПДВ.» Даний договір набирає чинності з 01.01.2011 року (п. 2 договору).
Договір про внесення змін підписано та скріплено відтисками печаток сторін, посвідчено приватним нотаріусом Кам'янець-Подільського міського нотаріального округу Рибаком С. Й. та зареєстровано в реєстрі за № 146.
Додатком до вказаного договору оформлено розрахунок орендної плати, згідно якого остання становить 28339,86грн. в місяць.
Рішенням господарського суду Хмельницької області у справі № 924/1018/15 від 28.09.2015 визнано поновленим договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010, укладений між Кам'янець-Подільською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Поділля Метал», на тих самих умовах та на той самий строк.
Листом виконавчого комітету Кам'янець-Подільської міської ради № 2/02-16-382 від 29.01.2020 повідомлено ТОВ «Поділля метал» про необхідність проведення оцінки об'єкта оренди для визначення розміру орендної плати. Зазначено, що з цією метою було проведено конкурс та визначено особу, яка буде проводити таку оцінку. Однак, станом на 29.01.2020 проведення оцінки є неможливим, у зв'язку із чим запропоновано застосувати норму Закону України «Про оренду державного та комунального майна» п. 7 ст. 18, де зазначено, що орендна плата за договором, який може бути продовжений встановлюється на рівні останньої місячної орендної плати, встановленої договором, що продовжується, якщо такий договір було укладено на аукціоні або конкурсі, тобто вартість 1 кв. м. в місяць без ПДВ буде розраховуватись з нарахованої орендної плати за останній місяць оренди. Зазначено також що звернення ТОВ «Поділля Метал» буде розглянуто на засіданні конкурсної комісії з надання майна територіальної громади міста Кам'янець-Подільського в оренду та користування з врахуванням зазначеної пропозиції.
10.03.2020 між Кам'янець-Подільською міською радою, Департаментом економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради та товариством з обмеженою відповідальністю «Поділля Метал» укладено додаткову угоду до договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року, згідно п. 1 якої сторони констатують, що відповідно до п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 року № 157-ІХ, ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 року № 2269-ХІІ та ст. 631 Цивільного кодексу України, договір вважається продовженим на тих самих умовах на той самий термін. У відповідності до п. 2 додаткової угоди пункт 9.9 договору оренди № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року викладено в наступній редакції: «Дія договору встановлюється з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року».
Додаткова угода підписана та скріплена відтисками печаток сторін, посвідчена приватним нотаріусом Кам'янець-Подільського міського нотаріального округу Рибаком С. Й. та зареєстрована в реєстрі правочинів за № 103.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 203553115 від 10.03.2020 року проведено державну реєстрацію права користування (оренди) будівлею на строк до 31.12.2024. Крім того, у витязі зазначено розмір плати за користування - 28340,00грн.
Листом № 19/03 від 19.03.2021 ТОВ «Поділля метал» звернулось до Кам'янець-Подільської міської ради в якому просить врегулювати питання орендної плати шляхом укладення додаткової угоди, оскільки при продовженні дії договору не було дотримано вимог ч. 2 ст. 11 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-ХІІ щодо визначення оцінки об'єкта оренди. З посиланням на те, що оскільки оцінка об'єкта оренди проведена не була під час продовження дії договору, запропонував стартову орендну плату визначати з в врахуванням ч. 1 ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-ХІІ виходячи з балансової вартості об'єкта оренди та подав відповідний проект угоди.
Листом № 1/02-16-2989 від 23.06.2021 року виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради повідомив ТОВ «Поділля метал», що дане питання потребує ретельного вивчення стосовно можливості підписання додаткової угоди до договору оренди щодо зменшення орендної плати згідно норм чинного законодавства, у разі позитивного вирішення порушеного питання буде підготовлено відповідний проект рішення який буде розглянутий на черговому засіданні.
Листом № 1/02-16-3898 від 17.08.2021 року виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради повідомив ТОВ «Поділля метал», що підписавши додаткову угоду від 10.03.2020 року ТОВ «Поділля Метал» погодилось на продовження договору оренди нежитлової будівлі на визначених сторонами умовах, в тому числі і з умовою договору про сплату орендної плати у розмірі вказаному у пункті 3.1 договору. З посиланням на п. 127 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна щодо заборони внесення змін до договору в частині зменшення суми орендної плати протягом строку дії договору зазначив, що правові підстави щодо укладання додаткової угоди до договору оренди нежитлової будівлі №08.04/10 від 30.04.2020 в частині зменшення орендної плати відсутні.
До матеріалів справи додано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер витягу: 204971059 від 21.03.2020р. (номер запису про інше речове право: 35868307) (спеціальний розділ) в якому зазначено, що не житлова будівля загальною площею 3565,3 кв. м., перебуває в оренді у ТОВ «Поділля метал» на підставі договору оренди № 548 від 30.04.2010р. зі строком дії до 31.12.2024р., з правом пролонгації.
Матеріали справи містять рішення 41 сесії Кам'янець-Подільської міської ради № 7 від 23.12.2008 «Про затвердження в новій редакції Положення про порядок передачі в оренду майна комунальної власності територіальної громади м. Кам'янця-Подільського та нарахування орендної плати» та вказане Положення.
Згідно п. п. 3 п. 14.12 Положення при передачі в оренду цілісних майнових комплексів та нерухомого майна розмір орендної плати встановлюється із застосуванням орендної ставки згідно з рішенням сесії міської ради. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за перший місяць оренди, який фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за перший місяць оренди та з урахуванням коефіцієнта інфляції, розраховується розмір орендної плати за наступні місяці оренди.
Рішення 71 сесії Кам'янець-Подільської міської ради сьомого скликання № 6/71 від 11.11.2014 року «Про затвердження Положення про порядок надання майна територіальної громади міста Кам'янця-Подільського в оренду та користування у новій редакції», згідно якого затверджено Положення про порядок надання майна територіальної громади міста Кам'янця-Подільського в оренду та користування у новій редакції, згідно п. 12.3 якого визначено, що розрахунок орендної плати за майно комунальної власності здійснюється на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (із змінами та доповненнями), за винятком випадків, передбачених п. 8.16 цього Положення. Розмір орендної плати встановлюється договором оренди між сторонами згідно з додатком до договору, який є невід'ємною частиною договору. (п. 12.4).
Рішення 10 сесії Кам'янець-Подільської міської ради сьомого скликання № 3/10 від 29.03.2016 «Про затвердження Положення про порядок надання майна територіальної громади міста Кам'янця-Подільського в оренду та користування», згідно якого затверджено Положення про порядок надання майна територіальної громади міста Кам'янця-Подільського в оренду та користування та визнано таким, що втратило чинність рішення 71 сесії міської ради від 11.11.2014 № 6/71 «Про затвердження Положення про порядок надання майна територіальної громади міста Кам'янця-Подільського в оренду та користування у новій редакції», згідно якого затверджено Положення про порядок надання майна територіальної громади міста Кам'янця-Подільського в оренду та користування у новій редакції», згідно п. 12.3 якого визначено, що розрахунок орендної плати за майно комунальної власності здійснюється на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786 (із змінами та доповненнями), за винятком випадків, передбачених п. 8.16 цього Положення. Розмір орендної плати встановлюється договором оренди між сторонами згідно з додатком до договору (розрахунок орендної плати), який є невід'ємною частиною договору. (п. 12.4).
Рішення 28 сесії Кам'янець-Подільської міської ради сьомого скликання № 16/28 від 28.02.2017 «Про внесення змін до рішення 10 сесії міської ради від 29.03.2016 № 3/10 «Про затвердження Положення про порядок надання майна територіальної громади міста Кам'янця-Подільського в оренду та користування».
Рішення 99 сесії (позачергової сесії) Кам'янець-Подільської міської ради сьомого скликання № 4/99 від 13.10.2020 «Про внесення змін до рішення 10 сесії міської ради від 29.03.2016 № 3/10 «Про затвердження Положення про порядок надання майна територіальної громади міста Кам'янця-Подільського в оренду та користування», згідно п. 4.2 якого визначено, що орендна плата визначається за результатами аукціону. У разі передачі майна в оренду без проведення аукціону орендна плата здійснюється відповідно до Методики розрахунку орендної плати (додаток № 2 Положення).
Також в матеріалах справи міститься постанова Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.02.2021 року у справі № 924/827/20 згідно якої рішення господарського суду Хмельницької області від 02.11.2020 у справі №924/827/20, яким відмовлено в позові ТОВ «Поділля Метал» до 1. Кам'янець-Подільської міської ради, 2. Департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області про визнання незаконною бездіяльності щодо невизначення розміру орендної плати та невнесення змін в договір оренди № 08.04/10 від 30.04.2010 та про зобов'язання визначити розмір орендної плати та внести зміни у договір оренди № 08.04/10 від 30.04.2010 залишено без змін.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом береться до уваги наступне:
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Як вбачається з матеріалів справи між Кам'янець-Подільською міською радою, управлінням комунального майна Кам'янець-Подільської міської ради (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю «Поділля Метал» (Орендар) укладено договір оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010 року, який відповідно до рішення господарського суду Хмельницької області у справі № 924/1018/15 від 28.09.2015 визнано поновленим на тих самих умовах та на той самий строк.
В подальшому між сторонами укладено додаткову угоду від 10.03.2020 до договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року, згідно п. 1 якої сторони констатують, що відповідно до п. 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03.10.2019 року № 157-ІХ, ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 року № 2269-ХІІ та ст. 631 Цивільного кодексу України, договір вважається продовженим на тих самих умовах на той самий термін. У відповідності до п. 2 додаткової угоди пункт 9.9 договору оренди № 08.04/10 від 30 квітня 2010 року викладено в наступній редакції: «Дія договору встановлюється з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2024 року».
Укладений між сторонами Договір є договором оренди, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 58 Цивільного кодексу України та Глави 30 Господарського кодексу України, а також Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-ХІІ від 10.04.1992 року, Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-ІХ від 03.10.2019 року.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
У разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили (ч. ч. 1, 3 ст. 653 ЦК України).
Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Як встановлено судом, в пунктах 9.3, 9.4, 9.5 договору № 08.04/10 сторонами було визначено, що зміни або розірвання даного договору можуть мати місце по погодженню обох сторін з обов'язковим складанням письмового документу, зміни, доповнення, які вносяться, розглядаються сторонами протягом 20 днів. Одностороння відмова від виконання договору і внесення змін не допускається.
Позивач звертаючись з позовом до суду посилається на те, що на час укладення додаткової угоди до договору від 10.03.2020 року процедура продовження терміну дії договору оренди не була повністю завершена в порядку, передбаченому Законом України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-ХІІ. Зокрема, при продовженні договору оренди необхідно було провести оцінку орендованого приміщення з метою визначення нового стартового розміру місячної орендної плати, оскільки остання оцінка орендованого приміщення проводилась більше ніж три роки тому.
За приписами ч. ч. 1, 2 та 3 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Суд приймає до уваги, що згідно п. 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону №157-ІХ цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 лютого 2020 року, крім:
1) положень статей 5, 6, 11, 14, частини восьмої статті 15, частини шостої статті 16 цього Закону (в частині роботи ЕТС), які стосуються внесення (включення) та опублікування інформації в ЕТС, подання заяв, у тому числі заяв на оренду, в ЕТС, опублікування в ЕТС Переліків, договорів оренди, укладених без проведення аукціону, змін і доповнень до договорів оренди, які вводяться в дію з 1 жовтня 2020 року. Внесення (включення) та опублікування інформації, оприлюднення Переліків, договорів оренди, укладених без проведення аукціону, змін і доповнень до договорів оренди, що передбачені статтями 5, 6, 14, частиною восьмою статті 15, частиною шостою статті 16 цього Закону, здійснюються на офіційних вебсайтах орендодавців, а також у друкованих засобах масової інформації, якщо це передбачено рішенням представницького органу місцевого самоврядування, до моменту введення в дію положень, передбачених цим підпунктом. Подання заяв, у тому числі заяв на оренду, передбачених статтями 6, 11, 14 цього Закону, здійснюється в паперовій або в електронній формі (без використання ЕТС) до моменту введення в дію положень, передбачених цим підпунктом пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень;
2) положень пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень, які вводяться в дію з дня набрання чинності цим Законом.
Договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року. Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом. Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені (п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 157-ІХ).
Пунктом 3.3 Договору, встановлено, що розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках передбачених законодавчими актами України.
Згідно ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-ХІІ, який був чинним на момент закінчення строку дії договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30 квітня 2010, у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
При цьому, частиною 2 ст. 11 вказаного Закону було передбачено, що у разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно листа виконавчого комітету Кам'янець - Подільської міської ради №2/02-16-382 від 29.01.2020 року, оцінка об'єкта оренди проведена не була.
Зважаючи на не проведення такої оцінки, позивач листом № 19/03 від 19.03.2021 року звернувся до Кам'янець-Подільської міської ради в якому просив врегулювати питання орендної плати шляхом укладення додаткової угоди, оскільки при продовженні дії договору не було дотримано вимог ч. 2 ст. 11 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-ХІІ щодо визначення оцінки об'єкта оренди. З посиланням на те, що оскільки оцінка об'єкта оренди проведена не була під час продовження дії договору, запропонував стартову орендну плату визначати з в врахуванням ч. 1 ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 2269-ХІІ виходячи з балансової вартості об'єкта оренди та подав відповідний проект угоди.
Листом № 1/02-16-3898 від 17.08.2021 року виконавчий комітет Кам'янець-Подільської міської ради повідомив ТОВ «Поділля метал», що підписавши додаткову угоду від 10.03.2020 року ТОВ «Поділля Метал» погодилось на продовження договору оренди нежитлової будівлі на визначених сторонами умовах, в тому числі і з умовою договору про сплату орендної плати у розмірі вказаному у пункті 3.1 договору. З посиланням на п. 127 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна щодо заборони внесення змін до договору в частині зменшення суми орендної плати протягом строку дії договору зазначив, що правові підстави щодо укладання додаткової угоди до договору оренди нежитлової будівлі №08.04/10 від 30.04.2020 в частині зменшення орендної плати відсутні.
Відповідно до статті ст. 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-ІХ, вартістю об'єкта оренди для цілей визначення стартової орендної плати є його балансова вартість станом на останнє число місяця, який передує даті визначення стартової орендної плати (п. 1), вартість об'єкта оренди встановлюється на рівні його ринкової (оціночної) вартості, за умови наявності однієї з таких підстав:
об'єктом оренди є єдиний майновий комплекс державного або комунального підприємства;
об'єкт оренди пропонується для передачі в оренду без проведення аукціону;
об'єкт оренди використовується на підставі договору оренди, укладеного без проведення аукціону або конкурсу, і орендар бажає продовжити договір оренди на новий строк (п. 4), ринкова (оціночна) вартість об'єкта оренди для цілей оренди визначається на замовлення балансоутримувача, крім випадку, передбаченого частиною шостою цієї статті. Орендар, визначений за результатами аукціону, або орендар, якому було передано в оренду об'єкт без аукціону, зобов'язаний відшкодувати балансоутримувачу вартість проведення оцінки об'єкта оренди. (п. 5), ринкова (оціночна) вартість об'єкта, який перебуває в оренді на підставі договору, який орендар бажає продовжити на новий строк без проведення аукціону у випадках, передбачених цим Законом, визначається на замовлення орендаря згідно з Порядком передачі майна в оренду як особи, у якої орендоване майно перебуває на законних підставах, без доручення балансоутримувача. (п. 6), ринкова (оціночна) вартість об'єкта оренди визначається відповідно до Методики оцінки майна, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
Отже, зважаючи на не проведення оцінки об'єкта оренди, орендодавцем, з врахуванням вимог п. 3.3, Договору оренди № 08.04/10 відповідно до якого розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї із сторін , якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках передбачених законодавчими актами України, п. 9.5 Договору відповідно до якого сторони погодили, що одностороння відмова від виконання договору і внесення змін не допускається, вимоги позивача щодо внесення змін в договір оренди стосовно визначення розміру місячної орендної плати з виходячи з балансової вартості об'єкта оренди є обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
З врахуванням вищенаведеного судом не приймаються посилання відповідачів на визначення орендної плати відповідно до п. 7 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-ІХ, щодо посилань відповідача 1 на те, що судом розглядався такий позов, судом зазначається що предметом позову у справі № 924/827/20 було визначено визнання неправомірною бездіяльності відповідачів щодо не визначення розміру орендної плати та не внесення змін в договір оренди та про зобов'язання відповідачів вчинити дії щодо визначення розміру орендної плати та внести зміни в договір оренди, предметом позову у даній справі є визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди нежитлової будівлі № 08.04/10 від 30.04.2010р.
Витрати зі сплати судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 13, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 210, 220, 232, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля метал" смт. Стара Ушиця, Кам'янець-Подільського району, Хмельницької області до Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області до департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької області про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди нежитлової будівлі №08.04/10 від 30.04.2010р. задовольнити.
Визнати укладеною додаткової угоди до договору оренди нежитлової будівлі №08.04/10 від 30.04.2010р. на наступних умовах:
до договору оренди нежитлової будівлі від 30.04.2010 №08.04/10
___.__________2021 м. Кам'янець-Подільський
Кам'янець-Подільська міська рада, що знаходиться в м. Кам'янець-Подільському, майдан Відродження, 1 код ЄДРПОУ 26571846, в особі міського голови Посітка Михайла Володимировича, діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Департамент економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради, що знаходиться так само, код в ЄДРПОУ 26293407, в особі начальника Гурської Майї Дмитрівни, що мешкає в м. Кам'янець-Подільському, вул. Понтонна, 5, дає на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Положення про Департамент, затвердженого рішенням 73 сесії міської ради від 09.12.2014 №8/73 та рішення 10 сесії міської ради від 29.03.2016 №3/10 «Про затвердження Положення про порядок надання майна територіальної громади міста Кам'янець-Подільського в оренду та користування», надалі «Орендодавець» - з однієї сторони та
Товариство з обмеженою відповідальністю «Поділля Метал», що зареєстровано за адресою: смт. Стара Ушиця, вул. Миру, буд. 8, Кам'янець-Подільського району, код ЄДРПОУ32429997, в подальшому Орендар, в особі директора Самсонюка Сергія Івановича , що мешкає в АДРЕСА_1 , та діє на підставі Статуту, зареєстрованого виконавчим комітетом Кам'янець-Подільської міської ради 18.08.2006 за № 1 676 105 0002000468 , з другої сторони за спільною згодою домовилися укласти дану ДОДАТКОВУ УГОДУ про наступне:
1. Керуючись вимогами Закону України «Про оренду державного а комунального майна» від 03.10.2019 №157-ІХ зі змінами та доповненнями, пункт 3.1 Договору оренди нежитлової будівлі від 30.04.2010 №08.04/10 викласти в наступній редакції:
«Розмір орендної плати починаючи з 01 лютого 2020 року визначається виходячи з розміру балансової вартості нежитлової будівлі (колишнього кінотеатру), що знаходиться за адресою: м. Кам'янець-Подільський, проспект Грушевського, 15 та встановлюється додатковою угодою».
2. Даний договір набирає чинності з моменту його укладення.
3. Витрати, пов'язані з нотаріальним посвідченням цієї додаткової угоди, бере на себе Орендар.
4. Ця додаткова угода складена в 3-х примірниках, які мають однакову юридичну силу по одному для сторін та нотаріуса.
Кам'янець - Подільська міська рада Товариством з обмеженою
Міський голова відповідальністю
________________М. Посітко "Поділля метал"
Департамент економіки та розвитку Кам'янець - Подільського
інфраструктури міста району, с. Липи,
Кам'янець - Подільської міської ради вул. Миру,1
майдан Відродження,1 ЄДРПОУ 32429997
м. Кам'янець-Подільський 32300
р/р UА 768201720355119007000039425
Держказначейська служба України,
м. Київ
МФО 820172
ЄДРПОУ 26293407 Директор
тел. 5-14-47 ___________С. Самсонюк
Директор Департаменту
М. Гурська
Стягнути з Кам'янець-Подільської міської ради (м. Кам'янець-Подільський, майдан Відродження, 1, код ЄДРПОУ 26293407) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля метал" смт. Стара Синява, Кам'янець-Подільського району, вул. Миру,8, код ЄДРПОУ 32429997) - 1135,00 грн. (одна тисяча сто тридцять п'ять гривень) судового збору.
Стягнути з Департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста Кам'янець-Подільської міської ради (м. Кам'янець-Подільський, майдан Відродження, 1, код ЄДРПОУ 26293407) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля метал" смт. Стара Синява, Кам'янець-Подільського району, вул. Миру,8, код ЄДРПОУ 32429997) - 1135,00 грн. (одна тисяча сто тридцять п'ять гривень) судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення підписано 24.11.2021р.
Суддя С.В. Гладій
Віддрук: 5 прим.:
1 - до справи
2,3 - позивачу (32385, вул. Миру, 8, смт. Стара Ушиця, Кам'янець-Подільського р-ну, Хмельницької обл.; 32300, проспект Грушевського, 15, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницької обл..)(реком. з повід.)
4 - відповідачу 1 rada@kam-pod.gov.ua
5 - відповідачу 2 dpekonom@kam-pod.gov.ua