Справа № 303/4545/21
22.11.2021 року Каланчацький районний суд Херсонської області
в складі головуючого судді Ковальчук О.В.,
за участю секретаря Шахової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Каланчак адміністративний позов ОСОБА_1 до Херсонського прикордонного загону Відділу прикордонної служби «Преображенка» про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в якому просить визнати дії військовослужбовців державної прикордонної служби Херсонського прикордонного загону по складанню протоколу про адміністративне правопорушення ПдРУ № 260057 та постанови про накладення адміністративного стягнення № 125222 неправомірними, скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 125222 від 25 травня 2021 року та закрити провадження по справі.
Мотивуючи свої вимоги, позивач вказує, що 25 травня 2021 року військовослужбовцем Державної прикордонної служби старшим прапорщиком Сюч О.А. віносно нього винесено постанову № 125222 про накладення адміністративного стягнення, якою його визнано виним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 грн.. В постанові зазначено, що 25 травня 2021 року о 15 год. 50 хв. прикордонним нарядом «Перевірка документів» в КПВВ «Каланчак» 6 км від с. Ставки Каланчацького району Херсонської області виявлено громадянина ОСОБА_1 , який 19 травня 2021 року о 11 год. 00 хв. здійснив в'їзд на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим поза контрольним пунктом пропуском з Російської Федерації, через закритий пункт пропуску аеропорт «Сімферополь», чим порушив вимоги п. 3 Порядку в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 815 від 17 липня 2019 року, тобто вчинив адміністративне правопорушеня передбачене ч. 1 ст. 204-2 КУпАП. Вказану постанову позивач вважає необгрунтованою та незаконною, оскільки він змушений був терміново поїхати на територію Криму в зв'язку з необхідністю проставлення підпису в медичних документах сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому свої дії вважає вчинені в стані крайної необхідності, що відповідно до ст. 18 КУпАП є підставою для звільнення його від адміністративної відповідальності.
Ухвалою суду від 06 серпня 2021 року відкрито провадження по справі та призначено слухання справи до судового розгляду.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився про день та час слухання справи, повідомлявся належним чином, причину своєї неявки суду не повідомив.
Представник відповідача Херсонського прикордонного загону Відділу прикордонної служби «Преображенка» Козлов О.В. в судове засідання не з'явився, однак надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
У встановлений судом строк, представником відповідача подано відзив на позов в якому зазначено про безпідставність поданного позову. На обгрунтування своїх вимог зазначають, що факт порушення позивачем порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України доповідною запискою прикордонного нарядку «Перевірка документів» з якої вбачається, що позивачем порушено порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію поза контрольними пунктами, через закритий пункт пропуску аеропорт «Сімферополь», копією закордонного паспорту, та поясненями позивача з явких вбачається, що він дійсно здійснив в'їзд на тимчасово окуповану територію через закритий пункт пропуску.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 25 травня 2021 року військовослужбовцем Державної прикордонної служби старшим прапорщиком Сюч О.А. віносно позивача ОСОБА_1 винесено постанову № 125222 про накладення адміністративного стягнення, якою його визнано виним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 грн..
Підставою для прийняття вказаного рішення стало те, що 25 травня 2021 року о 15 год. 50 хв. прикордонним нарядом «Перевірка документів» в КПВВ «Каланчак» 6 км від с. Ставки Каланчацького району Херсонської області виявлено громадянина ОСОБА_1 , який 19 травня 2021 року о 11 год. 00 хв. здійснив в'їзд на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим поза контрольним пунктом пропуском з Російської Федерації, через закритий пункт пропуску аеропорт «Сімферополь», чим порушив вимоги п. 3 Порядку в'їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 815 від 17 липня 2019 року, тобто вчинив адміністративне правопорушеня передбачене ч. 1 ст. 204-2 КУпАП.
Не погоджуючись із постановою про накладення штрафу, посилаючись на її необґрунтованість і неправомірність, позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому ставиться питання про скасування рішення суб'єкта владних повноважень та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, вважаючи, що діяв встані крайньої необхідності, що є підставою для звільнення його від адміністративної відповідальності, оськільки його виїзд був зумовлений необхідністю проставлення підпису в медичних документах сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Однак, доводи позивача суд вважає безпідставними з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, факт вчинення адміністративного правопорушення не заперечується позивачем.
Натомість позивач посилаючись на те, що діяв в стані крайьої необхідності не надав суду жодного доказу на підтвердження вказаних обставин.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 року №1207-VII громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в'їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї через контрольні пункти в'їзду - виїзду за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Згідно із п. 2 Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року №367, контрольний пункт в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї - спеціально виділена територія на автомобільному шляху, залізничній станції з комплексом будівель, спеціальних, інженерних, фортифікаційних споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види державного контролю і пропуск осіб, що в'їжджають на тимчасово окуповану територію України та виїжджають з неї, а також транспортних засобів, вантажів та іншого майна; органи і служби, що здійснюють державний контроль у контрольних пунктах, - підрозділи охорони державного кордону, територіальні органи ДФС.
За правилами п. 3 Порядку від 04.06.2015 року №367 в'їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї здійснюються через контрольні пункти, зокрема, громадянами України - за умови пред'явлення будь-якого документа, визначеного статтею 5 Закону України "Про громадянство України" або статтею 2 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України".
Відповідно до п. 4 Порядку від 04.06.2015 року №367 контрольні пункти, в яких здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск осіб, що в'їжджають на тимчасово окуповану територію України або виїжджають з неї, транспортних засобів, вантажів та іншого майна, не призначені для перетинання державного кордону. Перелік контрольних пунктів наведено в додатку 1.
Так, до переліку контрольних пунктів в'їзду на тимчасово окуповану територію України / виїзду з неї включено пункти: "Каланчак", "Чаплина", "Чонгар". До вказаного переліку не входить аеропорт «Сімферополь», через який здіснено перетин кордону позивачем.
Відповідно до ч. 1 ст. 204 4-2 КУпАП порушення порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї тягне за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. тягнуть за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, здійснення в'їзду-виїзду на тимчасово окуповану територію України через невизначений контрольний пропускний пункт є порушенням Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року №367.
Не дотримання вказаного контрольно-пропускного режиму є адміністративним правопорушенням, передбаченим ст. 204 -2 КУпАП.
Обставин, які б свідчили про вчинення адміністративного правопорушення з незалежних від позивача причин, під час розгляду справи не доведені належними та допустимими доказами.
З огляду на викладене, оскільки факт порушення позивачем Порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї підтверджений належними доказами та не спростований позивачем, розгляд справи відбувся з дотриманням адміністративного законодавства, постанова винесена згідно повноважень відповідача та у межах санкції, передбаченої ст. 204-2 КУпАП, постанова відповідає критерію обґрунтованості і правомірності, тому відсутні підстави для скасування рішення суб'єкта владних повноважень та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України з позивача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 454 грн..
Керуючись ст.ст. 251, 258, 268, КУпАП, ст. 71, 242-244, 286 КАС України, суд -
Ухвалив :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Херсонського прикордонного загону Відділу прикордонної служби «Преображенка» про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення -відмовити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 454 грн..
Відповідно ч.2 ст.271 КАС України копію судового рішень невідкладно надіслати учасникам справи.
Згідно ч. 4 ст. 286 КАС України апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом 10-ти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , проживає: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Херсонський прикордонний загін Відділу прикордонної служби «Преображенка», ЄДРПОУ 14321378, юридична адреса: м. Херсон вул. Перекопська, 175.
Суддя: Ковальчук О. В.