23 листопада 2021 року
м. Київ
справа № 449/661/16-а
адміністративне провадження № К/9901/19117/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Мороз Л.Л.,
суддів: Бучик А.Ю., Рибачука А.І.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду у касаційній інстанції адміністративну справу №449/661/16-а
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Бібрської міської ради Перемишлянського району Львівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою Бібрської міської ради Перемишлянського району Львівської області на постанову Перемишлянського районного суду Львівської області від 13 жовтня 2016 року, ухвалену у складі: головуючого судді Гуняк О.Я., та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Яворського І.О., суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.,
У липні 2016 року ФОП ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Бібрської міської ради Перемишлянського району Львівської області, в якому просила:
- визнати протиправною бездіяльність щодо неприйняття рішення про затвердження звіту про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та що підлягає продажу їй у власність;
- зобов'язати Бібрську міську раду Перемишлянського району Львівської області затвердити звіт про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки, яка підлягає продажу у власність ФОП ОСОБА_1 для обслуговування будівель, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 площею 0,8000 га в розмірі 53,52 грн за квадратний метр та ціну продажу цієї земельної ділянки в розмірі 428160 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказувала, що довідка Виконавчого комітету Бібрської міської ради від 03.11.2015 підтверджує факт виконання нею свого зобов'язання по сплаті авансового внеску за договором від 24.07.2015 на суму 23424, 00 гривень, за викуп земельної ділянки несільськогосподарського призначення за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначає, що на підставі рішення №1220 від 26.06.2015 виготовлено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки. Вважає, що в силу вимог ч.2 ст. 19 Конституції України, п.34 ст. 26, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 1 ст. 127 Земельного кодексу України встановлено безпосередній обов'язок відповідача вчинити дії щодо розгляду питання по суті, оформивши це відповідним рішенням.
Постановою Перемишлянського районного суду Львівської області від 13 жовтня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року, позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Бібрської міської ради, що полягає у неприйнятті рішення щодо затвердження звіту про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки несільськогосподарського призначення, що підлягає продажу у власність ФОП ОСОБА_1 та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов'язано Бібрську міську раду Перемишлянського району Львівської області повторно розглянути заяву ФОП ОСОБА_1 щодо затвердження звіту про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки, що підлягає продажу у власність ФОП ОСОБА_1 та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Суди встановили, що рішенням ХVІІ-сесії ІV-го скликання Бібрської міської ради Перемишлянського району Львівської області від 22.04.2005 затверджено проект відведення земельної ділянки площею 0,8000 га в АДРЕСА_1 . Надано в оренду з правом викупу ФОП ОСОБА_1 із земель запасу житлової та громадської забудови, терміном на п'ять років, земельну ділянку загальною площею 0,8000 га для будівництва і обслуговування ринку в АДРЕСА_1 .
Відповідно до договору оренди землі від 01.06.2005, укладеного між Бібрською міською радою Перемишлянського району Львівської області, як орендодавцем, та ФОП ОСОБА_1 , як орендарем, остання прийняла в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться в АДРЕСА_1 . Строк дії договору п'ять років.
Рішенням ХІX-ї сесії VI-го скликання Бібрської міської ради Перемишлянського району Львівської області від 26.06.2015 надано дозвіл ФОП ОСОБА_1 на продаж шляхом викупу земельної ділянки несільськогосподарського призначення, площею 0,8000 га в АДРЕСА_1 , з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування ринку у м. Бібрка. Доручено Виконавчому комітету Бібрської міської ради замовити у суб'єкта оціночної діяльності у сфері оцінки земель проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення з метою її продажу шляхом викупу ФОП ОСОБА_1 . Оплату видатків на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки провести із сплаченого ФОП ОСОБА_1 авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. Встановлено ФОП ОСОБА_1 авансовий внесок в рахунок оплати ціни земельної ділянки у розмірі 2% її вартості визначеної за нормативно грошовою оцінкою, що становить 23424 грн.
Відповідно до договору про оплату авансового внеску від 24.07.2015, укладеного між Виконавчим комітетом Бібрської міської ради в особі Бібрського міського голови та ФОП ОСОБА_1 , предметом даного договору є порядок та розмір сплати авансового внеску в рахунок оплати вартості земельної ділянки несільськогосподарського призначення, площею 0,80 га, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування ринку у АДРЕСА_1 , яку має намір придбати, а також порядок її використання. За рахунок внесеного авансу, Виконавчий комітет Бібрської міської ради здійснює фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, що проводиться організаціями, які мають відповідну ліцензію на виконання даного виду робіт.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме довідки Бібрської міської ради Перемишлянського району Львівської області від 03.11.2015 №3180, 26.08.2015 в бюджет Бібрської міської ради поступили кошти в сумі 23424,00 грн, як авансовий платіж за викуп земельної ділянки несільськогосподарського призначення за адресою: АДРЕСА_1 .
22.03.2016 ФОП ОСОБА_1 звернулася з заявою до Бібрської міської ради Перемишлянського району Львівської області про затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки. До вказаної заяви було долучено звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки та рецензію.
Бібрська міська рада листом від 14.06.2016 №02-13/477 повідомилао ФОП ОСОБА_1 , що її клопотання з питань затвердження звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки в АДРЕСА_1 розглянуто на засіданні VI-ої сесії Бібрської міської ради, яка відбулась 03.06.2016, рішення не прийнято. Підстава - відсутність у Бібрській міській раді договору між замовником та юридичною особою ПП «Центр ринкових досліджень» та договору про оплату авансового внеску між Виконавчим комітетом Бібрської міської ради та ФОП ОСОБА_1 .
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивачка звернулася до суду із цим позовом.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що така відмова не може вважатись обґрунтованою, оскільки з оригіналу договору №154/15-ЗО-ПІ-Ц на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, дослідженого судом, такий наявний та укладений між ПП «Центр ринкових досліджень» з однієї сторони та Виконавчим комітетом Бібрської міської ради з другої сторони. Отже, не вчинивши дії по затвердженню звіту про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки, що підлягає продажу у власність ФОП ОСОБА_1 , відповідач припустився бездіяльності та порушив права і законні інтереси позивачки.
Не погоджуючись з судовими рішеннями відповідач подав касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати ухвалені у справі судові рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.
У поданих запереченнях представник позивачки просить відмовити у задоволенні скарги, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.
Суд, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на таке.
Частиною 2 ст. 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад віднесено, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно із частинами 1, 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини першої статті 127 Земельного кодексу (далі - ЗК) України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною першою статті 128 ЗК України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.
За правилами частини третьої статті 128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Ціна земельної ділянки визначається за експертною грошовою оцінкою, що проводиться організаціями, які мають відповідну ліцензію на виконання цього виду робіт, на замовлення органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Ціна земельної ділянки площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд визначається за нормативною грошовою оцінкою, вказаною в технічній документації. Фінансування робіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки здійснюється за рахунок внесеного покупцем авансу, що не може бути більшим ніж 20 відсотків вартості земельної ділянки, визначеної за нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки (частини восьма статті 128 ЗК України).
Частиною шостою статті 5 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель» (в редакції, чинній на момент спірних відносин; далі - Закон № 1378-IV) встановлено, що експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об'єкта оцінки.
За приписами абзацу другого частини другої статті 13 Закону № 1378-IV експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, крім випадку, передбаченого абзацом сьомим частини першої цієї статті.
При цьому, стаття 7 Закону № 1378-IV встановлює, що оцінювачами з експертної грошової оцінки земельних ділянок можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача з експертної грошової оцінки земельних ділянок відповідно до вимог цього Закону та Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Згідно зі встановлених судами обставин, між ПП «Центр ринкових досліджень» та Виконавчим комітетом Бібрської міською ради було укладено договір на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки. Виконавцем виконано у повному обсязі роботи вказані в предметі цього Договору. Виготовлено звіт з проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та згідно актів здачі - приймання виконаних робіт, передано замовнику - Виконавчому комітету Бібрської міської ради. Всі документи знаходяться в Бібрській міській раді.
Отже, правильними є висновки судів, що відмовляючи позивачці у затвердженні звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки, за наявності усіх документів, відповідач порушив норми Земельного кодексу України, оскільки вирішення питань щодо затвердження звіту про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки належить саме до компетенції відповідача.
За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у цій справі є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в них повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини третьої статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції, здійснивши попередній розгляд справи, залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 343, 350, 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
Касаційну скаргу Бібрської міської ради Перемишлянського району Львівської області - залишити без задоволення.
Постанову Перемишлянського районного суду Львівської області від 13 жовтня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2017 року у справі №449/661/16-а - залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
...........................
...........................
...........................
Л.Л. Мороз
А.Ю. Бучик
А.І. Рибачук,
Судді Верховного Суду