Ухвала від 23.11.2021 по справі 420/22640/21

Справа № 420/22640/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2021 року о 11:00 год. м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. розглянувши у письмовому провадженні розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» про закриття провадження у справі від 22.11.2021 (вхідний №ЕП/32603/21) за заявою Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» (вул.Транспортна,20/1, м.Чорноморськ, Одеська область, 68000) про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійла заява Головного управління ДПС в Одеській області про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна, в якій позивач просить:

підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 21001601), згідно рішення Головного управління ДПС в Одеській областi вiд 18.11.2021 року.

В обґрунтування заяви зазначено, що у зв'язку з відмовою платника податків в реалізації контролюючим органом права на проведення документальної позапланової виїзної перевірки, начальником Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення від 18.11.2021 про застосування адміністративного арешту майна платника податків. З урахуванням вказаних обставин та в силу норм податкового законодавства, контролюючий орган просить підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС».

Ухвалою суду від 19 листопада 2021 року об 10:00 прийнято заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за заявою Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» (вул.Транспортна,20/1, м.Чорноморськ, Одеська область, 68000) про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна платника податків. Визначено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні. Призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без виклику учасників судочинства, з ухваленням судового рішення « 23» листопада 2021 року.

19.11.2021р. до суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» про відмову у відкритті провадження у справі за заявою Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» (вул.Транспортна,20/1, м.Чорноморськ, Одеська область, 68000) про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна.

В якій зазначено про наявність спору про право, а саме про подання до Одеського окружного адміністративного суду позову про скасування наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 16 листопада 2021 року №8252-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС (ЄДРПОУ 21001601)» (справа №420/22645/21).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, суд зазначає наступне.

Головним управлінням ДПС в Одеській області (далі - ГУ ДПС в Одеській області, Позивач) прийнято наказ від 16.11.2021 року №8252-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 21001601), податкова адреса: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Транспортна, буд. 20-/1 та адреса господарської одениці: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухомлинська, буд.32, з 16.11.2021 року, тривалістю 10 діб, перевіряє мий період з 01.01.2020 року по дату закінчення фактичної перевірки, з метою здійснення контролю дотримання вимог діючого законодавства, копія наказу додається.

Згідно пп.19№1.4, п. 19№.1, ст. 19№, пп.19№1.14, п. 19№.1, ст. 19№, ,ст.20, п.п. 80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі ПК України) та на підставі даного наказу та направлень на перевірку від 16.11.2021 року за №15574/15-32-09-04 та №15573/15-32-09-04, (копії направлень додаються), фахівцями податкового органу, a саме заступником начальника відділу ліцензування торгівлі підакцизними товарами та зберігання пального управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС в Одеській області Луценко А.В. та головним державним ревізором-інспектором відділу ліцензування торгівлі підакцизними товарами та зберігання пального управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС в Одеській області Ворнiкова Ю.В., був здійснено виїзд 17.11.2021 о 14 год. 30 хв., на адресу господарської одениці: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухомлинська, буд.32.

На початку фактичної перевірки ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 21001601) керівник платника податків після ознайомлення з наказом та направленнями на проведення фактичної перевірки відмовився ання направлення на проведення фактичної перевірки, про що було складено акт відмови від підписання направлення на проведення фактичної перевірки та отримання копії наказу від 17.11.2021 №3462/15-32-09-04.

В свою чергу, 18.11.2021 року о 11 годині 40 хвилин заступником начальника Головного управління ДПС в Одеській області було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 21001601).

Загальна процедура і підстави застосування адміністративного арешту контролюючими органами визначені у статті 94 Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 94.1 статті 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Відповідно до підпункту 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

Згідно з пунктами 94.3, 94.4, 94.5 статті 94 Податкового кодексу України арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті.

Арешт може бути накладено контролюючим органом на будь-яке майно платника податків, крім майна, на яке не може бути звернено стягнення відповідно до закону, та коштів на рахунку платника податків.

Арешт майна може бути повним або умовним.

Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов'язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону.

Умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.

Відповідно до підпункту 94.6.1 пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна.

Згідно з пунктом 94.10. статті 94 Податкового кодексу України арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 283 КАС України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 283 КАС України суд ухвалою відмовляє у відкритті провадження за заявою, якщо із поданих до суду матеріалів вбачається спір про право.

Спір про право в контексті зазначеної норми, на думку суду, має місце в разі, якщо предметом спору є правовідносини, існування яких є передумовою виникнення підстав для застосування спеціальних заходів, перелічених у статті 283 КАС України. Зокрема, спір про право наявний у разі, коли платник податків висловлює незгоду з рішенням податкового органу, що було підставою для звернення до суду із відповідною заявою.

При цьому наявність спору про право в окремих випадках може бути виявлено після відкриття провадження у справі за відповідною заявою. В такому разі суд повинен закрити провадження у справі, оскільки відповідні вимоги не можуть бути розглянуті в порядку окремого виду адміністративного провадження, яким є провадження за заявою контролюючого органу.

Спір про право, в розумінні статті 283 КАС України має місце в разі, якщо предметом спору є правовідносини, існування яких є передумовою виникнення підстав для застосування спеціальних заходів, перелічених у зазначеній статті.

Слід зазначити, що КАС України не містить переліку будь-яких критеріїв незгоди з рішенням контролюючого органу як підстави для висновку про існування спору про право. Отже, у кожному конкретному випадку в залежності від змісту правовідносин суд оцінює наявність існування такого спору з огляду на спосіб вираження відповідної незгоди учасником провадження. Така незгода має втілюватись у вчиненні учасником процесу необхідних дій для відновлення порушеного права.

Судом встановлено, що 18.11.2021 представником Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» подано до Одеського окружного адміністративного суду позов про скасування наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 16 листопада 2021 року №8252-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС» (ЄДРПОУ 21001601)».

У судовому засіданні представником Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» надано інформацію про реєстрацію позовної заяви за № 420/22645/21.

Суд зазначає, що сам факт оскарження наказу, за яким відповідач відмовив у допуску до проведення перевірки, що зумовило звернення контролюючого органу із заявою у цій справі, беззаперечно вказує на наявність спору про право у спірних правовідносинах в контексті п 2 ч. 4 ст.283 КАС України та виключає можливість розглянути заяву Головного управління ДПС в Одеській області про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків у порядку ст. 283 КАС України.

У даному випадку, суд враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену у постановах від 07 листопада 2018 року у справі № 820/3469/17, від 14 листопада 2018 року у справі №818/907/16 та від 19 грудня 2018 року у справі № 816/284/17, про те, що заперечення платником податків законності проведення перевірки, що, в свою чергу, стало підставою для недопуску посадових осіб контролюючого органу до її проведення, свідчить про наявність спору про право.

Враховуючи викладене, проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, оскільки відповідачем в судовому порядку оскаржується законність наказу про проведення фактичної перевірки, недопущення до якої призвело до застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для закриття провадження у справі.

Керуючись п.1 ч.1 ст.238, ст.283 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» про закриття провадження у справі від 22.11.2012 року (вхідний №32603/21) за заявою Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» (вул.Транспортна,20/1, м.Чорноморськ, Одеська область, 68000) про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна - задовольнити.

Закрити провадження в адміністративній справі №420/22640/21 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» про відмову у відкритті провадження у справі за заявою Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРАНС-СЕРВІС» (вул.Транспортна,20/1, м.Чорноморськ, Одеська область, 68000) про підтвердження обґрунтованості умовного адміністративного арешту майна.

Ухвала суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня отримання повного тексту ухвали суду, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя К.С.Єфіменко

.