Справа № 420/17027/21
22 листопада 2021 року Одеський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору - акціонерне товариство “ДТЕК Одеській електромережі” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7, у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальної організації акціонерне товариство “ДТЕК Одеській електромережі” приміщень за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7, від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок); обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки № 211 від 01.07.2021, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначених в акті перевірки № 211, за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що приписами ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом. Відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України та наказу ГУ ДСНС в Одеській області здійснено перевірку Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне” за результатом якої складено акт № 210 від 01.07.2021. Під час проведення перевірки встановлено 16 порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та цивільного захисту, які можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей та можуть слугувати неможливістю її ефективної ліквідації та рятування людей.
Ухвалою суду від 21 вересня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від представника відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне” відзив на позовну заяву не надходив.
Копія ухвали про відкриття провадження від 21.09.2021 року надіслана відповідачу, Об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, відповідно до приписів ст. 126 КАС України, за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте поштове відправлення було повернуте з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Інших даних, зокрема щодо електронної адреси та номеру телефону відповідача по справі, позовна заява та Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не містять.
При цьому відповідач, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, в порядку ст. 131 КАС України, не повідомляв суд про зміну місця перебування (знаходження).
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представником третьої особи акціонерного товариства “ДТЕК Одеській електромережі” до суду надано письмові пояснення, в яких представник третьої особи вказує, що АТ “ДТЕК Одеській електромережі” не є постачальником електричної енергії та не є органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно п. п. 57 п. 4 Указу Президента України “Про деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій” № 20/2013 від 16.01.2013 року, ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних - ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (далі - ГУ ДСНС України в Одеській області) затвердженого наказом ДСНС України № 507 від 21.09.2017 року ГУ ДСНС України в Одеській області відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Згідно ст. 1 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до п.п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємстві окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежо-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
24 червня 2021 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області видано наказ № 223 про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю), перевірки виконання припису по усуненню порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та цільного захисту на об'єктах суб'єктів господарювання у визначені терміни та виключно посадовими особами (а.с. 11).
29 червня 2021 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області видано посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) № 151 на проведення позапланової перевірки Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Леваневського, 7, копія якого вручена голові правління Труш Л.Ф. (а.с. 12).
У період з 30.06.2021 року по 01.07.2021 року відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, посадовою особою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області проведено перевірку додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Леваневського, 7 (а.с. 13-20).
За результатом проведеної перевірки 01.07.2021 року посадовими особами ДСНС України складено акт № 211, яким встановлено 25 порушень Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зокрема 16 з яких можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- Розділ V, п.1.2. ППБУ - не обладнано приміщення парадної та технічних приміщень в житловому будинку системою автоматичної пожежної сигналізації з виводом на пульт цілодобового спостереження та системою оповіщення людей та управління евакуюванням у відповідності до ДБН В.2.5-56 2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту» з урахуванням вимог ДБН В.2.5-23-2003, ПУЕ, ДНАОП 0.00- 1.32-01;
- Розділ V п. 1.1 ППБУ - система протидимного захисту не обслуговується та знаходиться в не працездатному стані;
- П.1.2. Розділ 5 ППБУ, додаток А, табл.. А. 1, ДБН В.2.5-56:2014 - не забезпечено у приміщеннях квартир систему пожежної сигналізації (у передпокоях квартир встановлюються пожежні сповіщувачі спонукальної системи проти димного захисту), а також додаткові автономні оптико- електроні димові пожежні сповіщувачі;
- Розділ ІІІ, п. 2.36 ППБУ п. 11.3.5 ДБНВ.2.5- 56:2014 - ліфти не розраховані на роботу в режимі «Пожежа»;
- ППБУ Розділ ІV п. 1.21; розділ 9.1, 9.3 ДСТУ Б В.2.5.-38:2008 - Не надано (не представлено) експлуатаційну документація щодо захисту будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також виконання її перевірки відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-3 8:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавко захисту будівель і споруд»;
- Розділ ІІІ п. 2.3 ППБУп.4.13, п.4.14; ДБН В. 1.1-7-2002 п.9.3.6. ДБН В.2.2-9- 2009 - не відокремлено у відповідності з вимогами пожонебезпечні приміщення електрощитових протипожежними дверима з нормованою межею вогнестійкості;
- Розділ IV п. 1.20. ППБУ - не проведено замірів опору електромережі на діелектричну міцність;
- Розділ IV п. 1.18. ППБУ - допускається експлуатація електросвітильників з відкритими лампами 1 розжарення без захисних ковпаків в приміщеннях будинку;
- Розділ IV п. 1.6. ППБУ - в з'єднання жил проводів освітлення не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо);
- Розділ V П.1. п.п. 1.1. Розділ V и.2.2. п.п.10 ППБУ - не проведено систему внутрішнього протипожежного водопроводу у робочий стан, з можливістю дистанційного пуску пожежних насосів;
- Розділ V п. 2.2 ППБУ - пожежні крани-комплекти не укомплектовані рукавами, стволами, полу гайками одного діаметру;
- Ст. 20 КЦЗУ, Розділ V п. 2.2, п. 2.3 ППБУ - не забезпечено роботу насосів внутрішнього протипожежного водопостачання з основного електропостачання на резервне;
- Розділ ІІІ п. 1.3 ППБУ - допускається паркування автотранспорту безпосередньо на проїздах і проходах до будівель, споруд, пожежних водо джерел;
- П. 2.33 гл. 2 розд. ІІІ ППБУ, п. 5.20 ДБН В.1.1-7-2002 - двері виходів до незадимлюваної сходової клітки (типу Н4) не дообладнані пристроями для самозачинення та ущільненнями в притулах;
- П. 2.31, 2.32 глави 2 розділу ІІІ ППБУ, п. 7.1.9, 7.1.10 ДБН В.1.1-7-2016 - не обладнана парадна евакуаційним освітленням та світловими покажчиками «ВИХІД» у відповідності до вимог ДБН В.2.5-23, ДБН В.2.5-28, ДБН В.2.5-56, ПУЕ, ДСТУ 7313, ДСТУ 180 КО 6309, ГОСТ 12.4.026 та ДНАОП 0.00-1.32-01;
- Розділ III п. 2.37. ППБУ - допускається встановлення меблі та коробок в парадній на поверхах з домашнім майном, що перешкоджає евакуації.
Примірник акту перевірки № 211 від 01.07.2021 року отримано головою правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне” Труш Л.Ф. (а.с. 20).
При цьому, в графі «пояснення, зауваження або заперечення» зазначено, що всі порушення, роботи щодо їх ліквідації буде проведено, але в рамках фінансування власниками квартир, затвердженого загальними зборами.
02 липня 2021 року посадовими особами ДСНС України винесено припис № 143 про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, який отримано головою правління Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне” Труш Л.Ф. (а.с.21-23).
Згідно ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Відповідно до п. 3, 26, 43 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - це відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій; небезпечний чинник - це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Таким чином, з аналізу вказаних приписів вбачається, що настання реальної загрози життю та здоров'ю людей слід пов'язувати з обставинами, які можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.
Згідно ч. 1, 2, 3 ст. 63 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.
Відповідно до ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; порушення правил поводження з небезпечними речовинами; відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів можливо в тому випадку, якщо суб'єктом господарювання не дотримано вимоги пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, за обов'язкової умови, що таке порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
За змістом статті 4 ЗУ “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України. Об'єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Об'єднання відповідає за своїми зобов'язаннями коштами і майном об'єднання, від свого імені набуває майнові і немайнові права та обов'язки, виступає позивачем та відповідачем у суді. Об'єднання не несе відповідальності за зобов'язаннями співвласників.
Згідно ст. 10 ЗУ “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання.
Відповідно до ст. 12 ЗУ “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” управління багатоквартирним будинком здійснює об'єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об'єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об'єднання.
Згідно ст.1 ЗУ “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” терміни у цьому Законі вживаються у значенні, наведеному в Цивільному кодексі України, законах України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” та “Про житлово-комунальні послуги”.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Згідно ч. 1 ст. 9 Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку).
В той же час, матеріали справи не містять доказів того, що управління багатоквартирним будинком за адресою: м. Одеса, вул. Леваневського, 7, здійснюється Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, із залученням управителя - суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 18 ЗУ “Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку” об'єднання відповідно до цього Закону та статуту зобов'язане, зокрема, забезпечувати належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна, що належить співвласникам.
Таким чином, саме на Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, покладено обов'язок щодо забезпечення належного протипожежного і технічного стану спільного майна, що належить співвласникам, за адресою: м. Одеса, вул. Леваневського, 7.
Судом встановлено, що за результатом проведеної перевірки посадовими особами ДСНС України складено акт № 211 від 01.07.2021 року, яким встановлено 16 порушень Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне” вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки та цивільного захисту, які можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей та можуть слугувати неможливістю її ефективної ліквідації та рятування людей.
Доказів відсутності зазначених в акті перевірки № 211 від 01.07.2021 року порушень станом на дату розгляду справи ані відповідачем, ані позивачем не надано.
При цьому, порушення, визначені в акті перевірки № 211 від 01.07.2021 року не є формальними, а стосуються наявності у відповідача порушень, які можуть призвести до займання і відсутності необхідної системи заходів для уникнення пожежі, забезпечення своєчасного її виявлення та гасіння, попередження людей про небезпеку та є недотриманням відповідачем Правил пожежної безпеки в Україні.
Разом з тим, застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівель є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 7 ст. 7 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно ст. 3, 43 Конституції України людина, її життя і здоров'я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Таким чином, саме людина, її життя і здоров'я, зокрема визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Кожен громадянин повинен бути забезпечений безпечними для його життя і здоров'я умовами праці. Недотримання правил у сфері техногенної та пожежної безпеки та цивільного захисту може призвести до тяжких наслідків, що є неприпустимим, оскільки порушуватиме конституційно закріплені права людей, зокрема тих, які працюють в установі та відвідують Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”.
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що при перевірці житлового будинку Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7, посадовими особами ГУ ДСНС України в Одеській області перевірялися лише приміщення загального користування. Приміщення, що перебувають у приватній власності об'єктом перевірки не були та зауважень щодо їх функціонування не зазначено.
Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу на підставі наданих доказів, приймаючи до уваги те, що станом на дату розгляду справи відповідачем зазначені в акті перевірки № 211 від 01.07.2021 року порушення не усунуто, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7, у вигляді частково зупинення експлуатації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальної організації приміщень загального користування житлового будинку за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7, від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначених в акті перевірки № 211 від 01.07.2021 року. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРПОУ 38643633, адреса місцезнаходження: 65091, м. Одеса, вул. Прохорівська, 6) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне” (код ЄДРПОУ 25964147, адреса місцезнаходження: 65062, м. Одеса, вул. Леваневського, 7), третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору - акціонерне товариство “ДТЕК Одеській електромережі” (код ЄДРПОУ 00131713, адреса місцезнаходження: 65031, м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28Б) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), - задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7, у вигляді частково зупинення експлуатації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку “Товариство співвласників 16-ти поверхового будинку “Дружне”, за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7, шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальної організації приміщень загального користування житлового будинку за адресою: 65062, Одеська область, м. Одеса, вул. Леваневського, 7, від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначених в акті перевірки № 211 від 01.07.2021 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук