Справа № 420/16059/21
22 листопада 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018-2020 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії за віком з 22 травня 2021 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком у розмірі 9118,81 грн. з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 15.06.2021 вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вперше. Доцього, з 18.02.2010 року по 01.09.2010 року позивач отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", яку відповідач припинив виплачувати у зв'язку з працевлаштуванням на посаду вчителя. 17 липня 2021 року позивач звернулася до відповідача із заявою про застосування до розрахунку пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018, 2019, 2020 роки, тобто за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, у відповідності до вимог ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак відповідач листом від 30.08.2021 року відмовив позивачу у такому розрахунку її пенсії, пославшись на застосування середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки, проіндексованої на коефіцієнт 1,17*1,11*1,11, так як здійснено переведення з одного виду пенсії на інший. Такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, на думку позивача, є протиправними і такими, що порушують її право на належний соціальний захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення.
Ухвалою від 20.09.2021 прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
10.11.2021 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що за заявою від 15.06.2021 позивача переведено з пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком відповідно до Закону, обчислену як працюючій особі при страховому стажі 41 рік 7 місяців (враховано по 31.03.2021), середньомісячній заробітній платі 7 415,61 грн (5 426,60 грн (3764,60 грн - середній заробіток за 2014-2016 роки проіндексований на коефіцієнт 1,17*1,11*1,11) х 1,36653 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії), визначеній за період з 01.07.2000 по 31.03.2021 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір з 15.06.2021 становить 3 201,77 грн, де: розмір пенсії за віком - 3083,63 грн; доплата за 11 років понаднормативного стажу - 118,14 грн. Розмір пенсії визначено вірно та відповідно до норм чинного законодавства.
На думку відповідача, помилково вважати заяву від 15.06.2021, заявою саме за призначенням пенсії, оскільки пенсія позивачу призначена ще 26.02.2010, а заява від 15.06.2021 є заявою про перехід з одного виду пенсії на інший.
Відповідач вважав, що Головне управління не порушувало прав позивача, а діяло на підставі і у повній відповідності до вимог чинного законодавства України.
Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримувала пенсію за вислугу років з 26.02.2010 року по 01.09.2010 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення". З 01.09.2010 року позивач працює вчителем початкових класів Одеського НВК "Надія", що підтверджується записами у трудовій книжці позивача (а.с.15).
15 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії за віком (а.с.27-29).
16 серпня 2021 року позивач звернулася до відповідача з заявою, в якій просила при призначені пенсії за віком провести її розрахунок із урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто за 2018, 2019 та 2020 роки (а.с. 16-17).
Листом № 15146-15980/К-02/8-1500/21 від 30.08.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача про те, що за її заявою від 15.06.2021 позивача переведено з пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону, обчислену як працюючій особі при страховому стажі 41 рік 7 місяців (враховано по 31.03.2021), середньомісячній заробітній платі 7 415,61 грн (5 426,60 грн (3764,60 грн - середній заробіток за 2014-2016 роки проіндексований на коефіцієнт 1,17*1,11*1,11) х 1,36653 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії), визначеній за період з 01.07.2000 по 31.03.2021 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір з 15.06.2021 становить 3 201,77 грн, де : розмір пенсії за віком - 3 083,63 грн; доплата за 11 років понаднормативного стажу - 118,14 грн. Відповідно до ч.3 ст.45 Закону при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, а саме: за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року та, за бажанням пенсіонера, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв (а. с. 18-19).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частин 1, 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Згідно із ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства слідує, що частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.
Однак, у даному випадку має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому, слід враховувати показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, з 26.02.2010 позивачці призначено пенсію з вислугою років згідно Закону України від 05.11.1991 №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення». Згідно із заявою позивачки від 15.06.2021, ГУПФУ в Одеській області проведено перерахунок пенсії щодо переведення на пенсію за віком з 15.06.2021 відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 7 Закону №1788-ХІІ передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком та по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу особою на час звернення за пенсією чи ні. Пенсія за вислугу років призначається лише при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Згідно з пунктом 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, пенсія за вислугу років призначається у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Суд зазначає, що позивачці призначено пенсію у 2010 році відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-IV позивачка звернулася вперше 15.06.2021, а тому у відповідача були наявні підстави для призначення пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Верховний Суд України у постанові від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому, при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення з одного виду пенсії на інший згідно частини 3 статті 45 Закону №1058-IV.
Аналогічна правова позиція викладена і в постановах Верховного Суду від 15 березня 2018 року по справі №521/4655/17, від 02 березня 2020 року у справі №175/4084/16-а, від 27.02.2020 у справі №513/298/17.
Разом з цим, відповідно до правової позиції Верховного Суду, висловленій зокрема у постановах від 29 листопада 2016 року у справі № 133/476/15-а, від 14 лютого 2018 року по справі №465/5246/17, від 23 жовтня 2018 у справі № 334/2653/17, від 13 грудня 2018 у справі №185/860/17, від 06 лютого 2019 року у справі №333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом №1058-IV.
Обираючи спосіб захисту порушених прав позивачки, суд зазначає, що предметом спору у даній адміністративній справі є встановлення правомірності відмови пенсійного органу у застосуванні показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням нового виду пенсії за віком, відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, будь-яких інших заперечень щодо можливості призначити позивачці такий вид пенсії відповідачем у спірному рішенні не наведено.
За офіційною інформацією з сайту Пенсійного фонду України (за посиланням https://www.pfu.gov.ua/statystyka/pokazniki-serednoyi-zarobitnoyi-plat/arhiv-zapitannya-vidpovidi-peremishhenim-pokazniki-serednoyi-zarobitnoyi-plat/) середня заробітна плата за 2018 рік становить 7810,88 грн., за 2019 рік - 9205,19 грн., за 2020 рік - 10340,35 грн. Середній сумарний добуток заробітної плати за три роки (2018-2020) становить 9118,81 грн., а не 5426,60 грн. як зазначено відповідачем у листі від 30.08.2021 року.
За таких обставин, беручи до уваги висновок суду про бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області щодо призначення позивачці пенсії за віком із врахуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передували року звернення, та відсутність жодних інших обставин, що перешкоджали б призначенню позивачці пенсії за віком на підставі поданої заяви, суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1 , зважаючи на їх правомірність та належну обґрунтованість, задовольнити у повному обсязі.
Також позивач просить суд звернути рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про: присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Суд зауважує, що позивач вже отримує пенсію за віком, але розраховану з порушенням порядку, встановленого законом, і даним рішенням суд не стягує з відповідача будь-які суми пенсійних виплат. Отже, передбачених КАС України підстав для негайного виконання рішення суд не вбачає.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з урахуванням вищевикладених висновків суду.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, 293 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2018-2020 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії за віком з 22 травня 2021 року із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, у розмірі 9 118,81 грн з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) суму сплаченого судового збору в розмірі 908 грн. (дев'ятсот вісім гривень).
У зверненні рішення до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В. Андрухів