Рішення від 22.11.2021 по справі 380/12254/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/12254/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Сколівської міської ради, Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації, про зобов'язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1 , ОСОБА_2 з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Сколівської міської ради, в якій просять:

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Сколівської міської ради повернути допомогу малозабезпеченій сім'ї інвалідів із студентом денної форми навчання з січня по червень 2021 року у розмірі біля 20 тисяч грн.;

- визнати протиправними дії, рішення та бездіяльність відповідача.

Підставою позову зазначено відмову в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Зазначають, що суб'єктом владних повноважень сім'ю позивачів позбавлено права на отримання законної допомоги з Державного бюджету.

Ухвалою суду від 02.08.2021 позовну заяву залишено без руху.

Позивачами у встановлений строк подано клопотання про усунення недоліків позовної заяви згідно з ухвалою.

Ухвалою від 20.08.2021 суд відкрив спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Сколівська міська рада надала відзив на позовну заяву. Вказує, що заходи щодо надання соціальної допомоги та компенсацій вразливим верствам населення громади, що фінансуються за рахунок коштів місцевого бюджету вживає Відділ соціального захисту населення Сколівськї міської ради. Натомість призначення державних соціальних допомоги, в тому числі державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснює Управлінням соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації.

Позивачі надали відповідь на відзив. Вважають доводи відповідача необґрунтованими. Зазначили, що Відділ Управління соцзахисту відноситься до Сколівської міської ради, яка підпорядковується Стрийській районній державній адміністрації і є одним відповідачем.

Ухвалою від 12.10.2021 суд залучив до участі у справі співвідповідачем Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації.

Сколівська міська рада надала заперечення на позов. Вказує, що для отримання допомоги заявникам необхідно було надати документи працівникам відділу для заповнення електронної заяви, однак позивачі відмовилися подавати документи належним чином, а саме необхідний перелік у електронному вигляді. Наголошує призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснює Управління соціального захисту Стрийської районної державної адміністрації. Спеціалісти відділу соціального захисту Сколівської міської ради лише приймають заявників з необхідними документами, реєструють заяву та формують електронну справу.

Позивачі подали клопотання, з проханням не брати до уваги при прийнятті рішення заперечення Сколівської міської ради. Зазначають що документи неодноразово були подані відповідачу, проте ним не зареєстровані.

Від Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації надійшов відзив на позов. Вказано, що абзац 6 пункту 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яким було встановлено право розгляду в окремих випадках заяв для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям районною комісією виключено. Крім цього, на всі звернення позивачів були надані відповіді у встановленому порядку. У свою чергу постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» чітко визначений порядок надання даного виду допомоги.

Позивачі подали відповідь на відзив. Вказують, що виключення призначення допомоги районними комісіями малозабезпеченим сім'ям згідно п. 10 Порядку не стосується призначення допомоги згідно п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632 «Про призначення матеріальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзивів, відповіді на відзив, а також інших долучених письмових доказів, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 громадяни України; є платниками податків; згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, у 2020 році отримували державну та соціальну допомогу.

Донька позивачів ОСОБА_3 згідно з довідкою Національної академії внутрішніх справ МВС України у термін з 01.09.2017 по 30.06.2021 навчалась на денній формі начання для здобуття ступеня вищої освіти бакалавра за спеціальністю «Право», на умовах договору із фізичними та юридичними особами.

Листом від 20.01.2021 №48 Управління соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації повідомило ОСОБА_1 про те, що вона немає права на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. Зазначено, що відповідно до п. 10 постанови КМУ від 24.02.2003 №250 (зі змінами), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається якщо у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

24.02.2021 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї інвалідів згідно з Законом України. Просили вжити заходів та призначити допомогу і надати відповідь згідно з чинним законодавством.

Департамент адміністрування програм соціальної підтримки Національної соціальної сервісної служби України листом від 02.04.2021 надіслало до Департаменту соціального захисту населення ЛОДА для розгляду звернення позивачів до Державної установи «Урядовий контактний центр», яке надійшло з Мінсоцполітики, щодо надання одноразової грошової допомоги та відмови в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Листом про розгляд звернення від 15.04.2021 №07-37 Управління соціального захисту населення Стрийської районної державної адміністрації повідомило ОСОБА_1 наступне.

Позивач перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Сколівської РДА як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.01.2012 по 31.12.2020. Соціальна допомога надавалась відповідно до рішень комісії з питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яка діяла при районній державній адміністрації так як на загальних підставах позивач не мала права на одержання цього виду допомоги. У зв'язку з внесенням Постановою КМУ від 22.07.2020 №632 «Деякі питання виплати державної допомоги» змін до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям абзац 6 п. 10 вищевказаного порядку, яким було встановлено право розгляду в окремих випадках заяв для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям районною комісією виключено. У січні 2021 року позивач звернулася із заявою та відповідними документами для призначення державної допомоги малозабезпеченим сім'ям, однак така не призначена, оскільки відсутні підстави для надання цього виду допомоги відповідно до п. 10 вищевказаного Порядку, про що позивача було повідомлено.

Листом від 20.04.2021 №92/02-09 Сколівська міська рада на звернення ОСОБА_1 від 16.04.2021 повідомила останню, що вона у відділ соціального захисту населення Сколівської міської ради за призначенням соціальної допомоги не зверталася. Додатково повідомила, що мешканці Солонківської ОТГ мають технічну можливість подавати документи для призначення, зокрема, соціальної допомоги виключно через спеціалістів відділу соціального захисту населення Сколівської міської ради з використанням програмного комплексу «інтегрована інформаційна система «Соціальна громада» з формуванням електронної справи та передається до органу соціального захисту населення для призначення.

Листом від 05.05.2021 №113/02-09 Сколівська міська рада повідомила ОСОБА_2 , що його звернення на Урядову «гарячу лінію» від 26.04.2021 розглянуто. Вказано, що з 01 березня спеціалістами відділу соціального захисту населення здійснюється прийом документів виключно з формуванням електронної справи. Станом на 26.04.2021 стосовно ОСОБА_1 електронна справа в Інтегрованій інформаційній системі «Соціальна громада» не сформована, оскільки дана особа з відповідним пакетом документів необхідним для оформлення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не зверталася.

Вважаючи, що у призначенні їм допомоги відмовлено протиправно, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з цим позовом.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст. 46 Конституції України проголошено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" (далі - Закон №1768-III) спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.

Відповідно до ст. 1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України (ст. 3 Закону №1768-III). При цьому, малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї (ст. 1 Закону №1768-III).

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абз. 7 ст.1 Закону №1768-III).

Прожитковий мінімум для сім'ї - визначена для кожної сім'ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону №1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

"Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок №250).

Відповідно Порядку №250, для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або іншим документом, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), подає такі документи:

заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

довідку встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (за наявності).

Відповідно до пункту 7, розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї.

Розмір прожиткового мінімуму для сім'ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до п. 9 порядку, середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.

Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги .

Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї для призначення державної соціальної допомоги визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632.

Згідно приписів п. 10 Порядку №250, державна соціальна допомога не призначається, якщо:

1) у складі сім'ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у пункті 11 цього Порядку).

2) особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис.гривень;

3) у власності малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505;

4) у власності малозабезпеченої сім'ї є більше ніж один автомобіль, транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації, з дати випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа).

Суд зазначає, що відповідні зміни внесені до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям Постановою №632, а саме виключено з нього абз. 6 п. 10, який передбачав право розгляду в окремих випадках заяв для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям районною комісією і стали підставою для відмови наданої позивачам. Вказані підстави позивачам роз'яснені.

Оскільки до внесення вищевказаних змін державна соціальна допомога сім'ї позивачів, як малозабезпеченій надавалась відповідно до рішень комісії з питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, яка діяла при районній державній адміністрації, що позивачами не спростовується, і на момент звернення позивачів призначення допомоги у такий спосіб уже не передбачене чинним законодавством, суд висновує, що органи соціального захисту населення у даному випадку діяли в межах правового поля.

Суд бере до уваги долучені позивачами до матеріалів справи заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг; декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 06.01.2021 та від 28.01.2021, однак оцінює їх критично, оскільки такі не містять відміток про їх реєстрацію, що не може свідчити про бездіяльність органу соціального захисту при їх прийнятті чи реєстрації. Суд наголошує, що бланки вище перелічених документів затверджені наказами Міністерства соціальної політики України та містяться у загальному доступі.

Ба більше, вимоги з боку ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, рішення та бездіяльності суб'єкта владних повноважень є необґрунтованими, оскільки ОСОБА_2 із заявами та деклараціями встановленого зразка, як уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї не звертався, доказів протилежного не надано.

На заяву позивачів про призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї інвалідів згідно з Законом України від 24.02.2021 їм у встановлений строк надані відповіді та роз'яснення, щодо порядку призначення та відсутності підстав для призначення такої допомоги.

При цьому, суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішеннях у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v.Croatia), «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (PincovdandPine v.The Czech Republic), «Ґаші проти Хорватії» (Gashiv.Croatia), «Трго проти Хорватії» (Trgo v.Croatia) щодо застосування принципу «належного урядування», згідно якого державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Окремо суд вважає за необхідно звернути увагу на загальні підстави та умови призначення допомоги малозабезпеченій сім'ї.

Відповідно до Порядку №250 до складу малозабезпеченої сім'ї заявника включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім'ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім'ї не включаються. Права члена сім'ї має одинока особа. Склад малозабезпеченої сім'ї заявника визначається на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Судом вище встановлено, та не заперечується стороною відповідачів що сім'я позивачів з 01.01.2012 по 31.12.2020 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Сколівської РДА як одержувачі державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Тобто визначальним у даному випадку є те, що за сім'єю Пруссів право на отримання допомоги зберігалося до внесення відповідних змін. Суд звертає увагу, що зміни внесені Постановою №632 почали діяти після 22.07.2020 (дата набрання чинності Постанови №632). Проте право на отримання допомоги, у зв'язку з тим, що така призначається строком на 6 місяців, зберігалося за позивачами до 31.12.2020.

З боку позивачів не надано жодних обґрунтувань на спростування доводів відповідачів, що права на одержання спірної допомоги на загальних підставах вони не мали. Покликання позивачів на п. 13 Постанови №632, суд вважає недоцільними оскільки він стосується порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї для усіх видів державної соціальної допомоги, тоді, як невідповідність такого доходу не є підставою у випадку з позивачами для відмови в призначенні допомоги.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що посадові особи управління, при визначенні підстав для призначення позивачам державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї дотримано принципу належного урядування, оскільки у своїх діях керувалися чинними на момент звернення позивачів нормативними актами.

Суд звертає увагу позивачів на те, що для вирішення питання про призначення допомоги відповідно до чинних норм законодавства в Інтегрованій системі «Соціальна громада» повинна бути сформована електронна справа щодо заявника. Отже, позивачі не позбавлені права на звернення до спеціалістів відділу соціального захисту населення з відповідним пакетом документів для того, щоб відповідачами могло бути сформовано таку електронну справу та прийнято рішення про призначення, чи відмову у призначенні допомоги за спірний період як це передбачено п. 21 Порядку №250, відповідно до якого рішення про призначення державної соціальної допомоги або про відмову в її призначенні приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви і надсилається наступного дня після його прийняття уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 03.10.1997 №4-зп зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.

У постанові Верховного Суду від 21.11.2018 у справі №700/668/16-а визнано, що суб'єкт владних повноважень під час розгляду питання, пов'язаного з реалізацією особою свого права, зокрема, права на соціальний захист, зобов'язаний застосовувати той закон або інший нормативно-правовий акт, який набув чинності та залишається чинним на момент виникнення відповідних правовідносин між особою та державою, в особі її уповноважених органів.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.

Таким чином, оскільки належними та допустимими доказами відповідачі, як суб'єкти владних повноважень на яких покладено обов'язок щодо доказування, довели правомірність своїх дій, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскілки позивачі звільнені від сплати судового збору, питання про його розподіл не вирішується.

Керуючись ст. ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців О.Р.