Справа № 157/1290/21
Провадження №3/157/747/21
22 листопада 2021 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України)
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця м. Костопіль, Рівненської області, жителя АДРЕСА_1 , не працевлаштованого, постановою судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 25 січня 2021 року притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КпАП України,
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ 035071 від 16 вересня 2021 року зазначається, що ОСОБА_1 14 вересня 2021 року близько 18 години, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, повторно протягом року вчинив домашнє насильство відносно тестя ОСОБА_2 , а саме, висловлювався нецензурними словами в сторону останнього, поводив себе агресивно, безпідставно чіплявся, погрожував фізичною розправою, чим могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілого, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КпАП України.
Відповідно до статті 7 КпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами заходів адміністративного впливу провадиться у точній відповідності з законом.
У протоколі про адміністративне правопорушення, згідно із ст. 256 КпАП України, зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Разом з тим, як вбачається із змісту протоколу про адміністративне правопорушення, у протоколі не зазначено місце вчинення адміністративного правопорушення.
Частиною 1 ст. 173-2 КпАП України передбачена, зокрема, адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено відомостей про те, чи могла бути або чи була завдана шкода фізичному чи психічному здоров'ю потерпілого ОСОБА_2 внаслідок дій ОСОБА_1 , що є обов'язковою ознакою складу зазначеного адміністративного правопорушення, тобто у протоколі не викладено суть адміністративного правопорушення у відповідності з диспозицією ч. 1 ст. 173-2 КпАП України.
Суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, що має доводитися в суді, а не судом.
Формулюючи обвинувачення щодо особи, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зазначені недоліки унеможливлюють прийняття своєчасно законного та обґрунтованого рішення, у зв'язку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 належить повернути до Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області для належного оформлення.
Після усунення причин, що стали підставою для повернення матеріалів справи, останні можуть бути направлені до суду для їх розгляду.
Керуючись ст. ст. 256, 277, 278, 280 КпАП України, -
постановив:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КпАП України повернути до Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О. В. Антонюк