Рішення від 22.11.2021 по справі 280/3927/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 листопада 2021 року Справа № 280/3927/21 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового, за правилами спрощеного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17.05.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до (з урахуванням уточнень від 16.06.2021) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області стосовно ОСОБА_1 , а саме щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії у відповідності до представлених документів про розмір заробітної плати у зазначений період для розрахунку пенсії, а саме: з 01.01.1985 по 31.12.1989;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити дії, а саме перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до представлених документів про розмір заробітної плати у зазначений період для розрахунку пенсії, а саме: з 01.01.1985 по 31.12.1989, і здійснювати пенсійні виплати у відповідному розмірі.

Позовна заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, при цьому пенсію йому обчислено з урахуванням заробітної плати за період з 01.10.1984 по 31.12.1989. Однак, такий період для обчислення пенсії позивач вважає невигідним для себе, у зв'язку із чим звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, отриманої у період з 01.01.1985 по 31.12.1989, проте отримав відмову, яку вважає протиправною. Також зазначає, що період роботи листопад - грудень 1989 року відповідачем замінено на 1 день, коли позивач працював на виборах (26.03.2006), при цьому до розрахунку включено 52 дні (з 01.03.2006 по 21.04.2006), хоча фактично він працював 1 день. Вказує, що такі дії призвели до зменшення коефіцієнта заробітної плати, у зв'язку із чим зменшився розмір пенсії. За таких обставин, вважає позовні вимоги обґрунтованими та просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 24.05.2021 позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів від дня одержання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху. Позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 22.06.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №280/3927/21; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач у поданому до матеріалів адміністративної справи відзиві (вх. від 14.07.2021 №39747) проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування заперечень посилається на те, що у 2009 році позивачу призначено пенсію, при цьому обчислено заробітну плату (дохід) для призначення пенсії у розмірі 2484,45 грн., індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації склав 1,57844. Зауважує, шо при обчислені пенсії до розрахунку заробітної плати враховується не більші 60 місяців підряд до 01.07.2000. У позивача найбільш вигідний період склав з 01.10.1984 по 31.10.1989, що складає 60 місяців (вересень 1987 у розрахунок не враховується, як неповний місяць). Також у заробітну плату враховано дохід за березень та квітень 2006 року, так як це весь дохід позивача у період з 01.07.2000 по 20.02.2009. Вказує, що твердження позивача про те, що період листопад та грудень 1989 року замінений на 1 день, коли він брав участь у виборах є таким, що не відповідає дійсності. Так, листопад та грудень 1989 року не можуть братися до розрахунку, оскільки період до 01.07.2000 у такому випадку складатиме 62 місяці, що перевищує визначений законом 60-місячний період. При цьому, оскільки за березень та квітень 2006 коефіцієнти заробітку становлять 0,52510 та 0,28033 відповідно, що є менше ніж за інші місяці, з яких розрахована заробітна плата позивача, то цей період до розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати для обчислення не враховується (оптимізується). Вказує, що при врахуванні періоду заробітної плати з 01.01.1985 по 31.01.1990 індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації зменшується з 1,57844 на 1,57095 та пенсія зменшується з 2565,28 гривень на 2553,46 гривень відповідно. Отже, виходячи з вищезазначеного найбільш вигідний період заробітної плати до 01.07.2000, який враховується для обчислення пенсії, становить з 01.10.1984 по 31.10.1989, а отже пенсія позивачу розрахована та виплачується згідно норм чинного законодавства України. У задоволенні позову просить відмовити.

Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду як отримувач пенсії за віком, призначеної на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії від 09.03.2021, в який просив здійснити такий перерахунок з дня призначення пенсії (21.01.2009), з урахуванням періодів з 01.01.1985 по 31.12.1989.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (Відділу обслуговування громадян №12) від 18.03.2021 №0800-0215-8/20246 позивача повідомлено, що вказаний період є недоцільним для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати, оскільки призводить до його зменшення та, відповідно, зменшення розміру пенсії.

Не погоджуючись із відмовою у перерахунку пенсії у відповідності до представлених документів про розмір заробітної плати за період з 01.01.1985 по 31.12.1989, ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії врегульовано статтею 40 Закону № 1058-IV.

Так, зокрема, за правилами частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Дослідивши матеріали пенсійної справи позивача судом встановлено, що для обчислення пенсії ОСОБА_1 органом Пенсійного фонду враховано заробітну плату за період з 01.10.1984 по 31.10.1989, з 15.03.2006 по 31.03.2006, з 01.04.2006 по 21.04.2006. При цьому, проведено оптимізацію та виключено з розрахунку найбільш невигідні періоди (з 15.03.2006 по 31.03.2006, з 01.04.2006 по 21.04.2006), в результаті чого індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії склав 1,57844 (обчислений як сума коефіцієнтів після оптимізації - 94,70669 поділена на 60 місяців).

Також, матеріали справи містять розрахунок пенсії ОСОБА_1 , проведений з урахуванням заробітної плати за період з 01.01.1985 (як просить позивач) по 31.01.1990, тобто за 60 місяців до 01.01.2000, оскільки вересень 1987 року до розрахунку не включено як неповний місяць. Так, за вказаним розрахунком, з урахуванням оптимізації найбільш невигідних періодів (з 15.03.2006 по 31.03.2006, з 01.04.2006 по 21.04.2006), індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії позивача склав 1,57095 (обчислений як сума коефіцієнтів після оптимізації - 94,25688 поділена на 60 місяців).

Суд зазначає, що твердження позивача про те, що період роботи листопад - грудень 1989 року відповідачем замінено на 1 день, коли позивач працював на виборах (26.03.2006), при цьому до розрахунку включено 52 дні (з 01.03.2006 по 21.04.2006), хоча фактично він працював 1 день, матеріалами пенсійної справи не підтверджуються.

Тобто, у випадку обчислення пенсії позивача з урахуванням заробітної плати за період з 01.01.1985 (як просить позивач) по 31.01.1990 його індивідуальний коефіцієнт зменшиться з 1,57844 до 1,57095, що, в свою чергу, призведе до зменшення пенсійних виплат ОСОБА_1 та є неприпустимим.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням викладеного у сукупності, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Розподіл судових витрат судом не здійснюється.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення складено та підписано 22.11.2021.

Суддя Ю.П. Бойченко