Рішення від 23.11.2021 по справі 910/15271/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

23.11.2021Справа № 910/15271/21

Господарський суд міста Києва у складі судді Пукшин Л.Г., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали господарської справи

за позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 1-А)

до Акціонерного товариства "Укрпошта" (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 22)

про стягнення 282 316,37 грн.

Представники сторін: не викликались

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства "Укрпошта" про стягнення 282 316,37 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у період з 01.12.2017 по 31.05.2020, відповідачем здійснювалось скидання стічних вод без одержання Умов на скид, внаслідок чого у останнього виникла заборгованість у розмірі 282 316,37 грн, яку позивач просить стягнути в судовому порядку.

Ухвалою Господарського суду м. Києва від 21.09.2021 суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі №910/15271/21 та постановив здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Даною ухвалою, суд у відповідності до ст. 165, 166 Господарського процесуального кодексу України встановив відповідачу строк для подання відзиву на позов та заперечень на відповіді на відзив, а позивачу строк для подання відповіді на відзив.

29.10.2021 через загальний відділ діловодства суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечуючи проти позову посилається на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2012, в якому було встановлено, що відсутність у чинному законодавстві такого виду відповідальності як застосування санкцій за відсутність умов на скид чи скид стічних вод без договору, унеможливлює її застосування, без наявності на це згоди підприємства, що здійснює скид. Однак погодження таких умов між сторонами, наприклад шляхом укладення договору з відповідним умовами, врегульовує дане питання. За доводами відповідача, умовами договору №01936/1-2-054 від 26.02.2003 не передбачено такого виду відповідальності відповідача як сплата в п'ятикратному розмірі тарифу на послуги з водовідведення за весь період відсутності Умов, що унеможливлює застосування такої оперативно-господарської санкції до Акціонерного товариства "Укрпошта".

Позивач своїм правом на подання відповіді на відзив не скористався.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

26 лютого 2003 року між Відкритим акціонерним товариством "Акціонерна компанія "Київводоканал", перейменованим на Публічне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал", яке в свою чергу перейменоване на Приватне акціонерне товариство "Акціонерна компанія "Київводоканал" (позивач, постачальник) та Українським державним підприємством поштового зв'язку «Укрпошта», правонаступником якого є Акціонерне товариство "Укрпошта" (відповідач, абонент) було укладено договір на послуги водопостачання та водовідведення № 01936/1-2-04 (договір).

Відповідно до п. 1 договору постачальник зобов'язується надавати абоненту послуги з постачання питної води та водовідведення, а абонент зобов'язується розраховуватися за вищезазначені послуги згідно умов договору та Правил користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.1994 року № 65, які втратили чинність 18.10.2008 року у зв'язку із введенням в дію Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 року № 190 (Правила № 190).

Позивач посилається на те, що відповідач, в порушення Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12 жовтня 2011 року N 1879 (Правила № 1879), здійснив в період з 01.12.2017 по 31.05.2020 скид стічних вод без отримання умов на скид, внаслідок чого у відповідача виник обов'язок сплати в п'ятикратному розмірі тарифу на послугу з водовідведення за весь період відсутності умов на скид в загальному розмірі 282 316,37 грн.

З метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з листом-попередженням від 17.06.2020 щодо сплати нарахувань за скид стічних вод у вищевказаному розмірі. Даний лист був отриманий відповідачем 03.07.2020, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення, проте, станом на момент розгляду спору, залишений без відповіді та задоволення.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п. 1.3 Правил № 1879 абонент - юридична особа або фізична особа - підприємець, яка уклала договір з водоканалом (ПАТ "Акціонерна компанія "Київводоканал", за визначеннями, які містяться у п. 1.3 Правил № 1879) на надання послуг з водопостачання та (або) водовідведення (крім балансоутримувачів житлового фонду та об'єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження або у яких немає орендарів чи інших суб'єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження); Договір - договір на послуги з водопостачання та водовідведення; Умови на скид - умови на скид стічних вод у міську каналізацію.

Правила встановлюють вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов'язки Абонентів і Водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення (п. 1.5 Правил № 1879).

Пунктом 2.2 Правил № 1879 визначено, що водоканал має право надавати абонентам Умови на скид згідно з цими Правилами; нараховувати плату із застосуванням коефіцієнта кратності (розділ 7 цих Правил) у випадку виявлення порушень Абонентами вимог цих Правил та умов Договору або невиконання вимог Акта; проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем Абонента та складати Акти за результатами цих обстежень. Акт підписується уповноваженими представниками Водоканалу і Абонента. У разі відмови Абонента від підписання Акта представники Водоканалу роблять відповідний запис в Акті. В цьому випадку Акт, підписаний представниками Водоканалу, діє в односторонньому порядку і один примірник Акта надсилається Абоненту; при виявленні порушень встановлювати терміни їх усунення (при цьому вимоги Водоканалу є обов'язковими для виконання у встановлені терміни, при недотриманні термінів їх виконання Абонент розраховується за обсяг стічних вод, обчислений згідно з абзацами 3 - 8 пункту 8.6 розділу 8 цих Правил); у будь-який час за участю представника Абонента відбирати проби стічних вод; проводити хімічний аналіз проб стічних вод Абонентів; надавати висновки про фактичні концентрації забруднюючих речовин стічних вод та їх відповідність ДК; вимагати від Абонентів розробки та узгодження з Водоканалом заходів щодо доведення якості стічних вод до встановлених ДК; встановлювати в контрольному колодязі (далі - КК) Абонентів пристрої для контролю за показниками стічних вод; здійснювати приймання наднормативне забруднених стічних вод (таке приймання здійснюється Водоканалом на підставі укладеного з Абонентом Договору про приймання наднормативне забруднених стічних вод (підпункт 3.2.3 пункту 3.2 розділу 3 цих Правил); обстежити об'єкт та відібрати на аналіз проби, вимагати надання необхідного допоміжного матеріалу стосовно скиду стічних вод (при розгляді матеріалів для видачі Умов на скид); відмовити у видачі Умов на скид, якщо в наданих матеріалах не враховані вимоги Правил та Водоканалу; вимагати від Абонентів, що розташовані в житлових будинках та мають стічні води технологічного та/або непобутового походження, забезпечення водовідведення стічних вод від об'єкта Абонента окремо облаштованим випуском, а також оформлення Умов на скид.

Пунктами 3.3.1 - 3.3.4 Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва визначено, що приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва визначено, що абоненти зобов'язані отримати у водоканалі Умови на скид згідно з додатком 2.

Для отримання Умов на скид абонент повинен звернутись до водоканалу для їх оформлення та надати наступні документи: письмовий запит (у разі подовження Умов на скид - за один місяць до закінчення строку дії попередніх); генплан абонента у Масштабі 1:500 з нанесеною каналізаційною мережею, затверджений керівником Абонента та завірений печаткою з у двох примірниках; паспорт водного господарства, до якого входять: а) загальні відомості про абонента; б) пояснювальна записка; в) нормативні розрахунки водоспоживання та водовідведення; г) баланс водоспоживання та водовідведення; д) розшифровка стічних вод; е) акт розмежування балансової належності каналізаційних мереж; є) дані про ЛОС та/або КОС; ж) перелік субабонентів; з) дані про утилізацію осадів КОС, їх зберігання згідно з паспортом місця видалення відходів (МВВ) та їх вивезення; й) інші документи, що пов'язані зі скиданням стічних вод абонента (п.п. 3.3.2).

Водоканал в місячний строк з моменту отримання необхідних документів розглядає їх і видає Умови на скид. Умови на скид видаються на один рік (п.п. 3.3.3, 3.3.4 Правил № 1879).

Абонент не має права скидати стічні води без одержання Умов на скид. За скидання стічних вод без Умов на скид або після закінчення строку їх дії Абонент сплачує в п'ятикратному розмірі тарифу на послугу з водовідведення за весь період їх відсутності (п. 8.1 Правил № 1879).

Судом встановлено, що до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Будавтосервіс" з позовом, в якому позивач в адміністративній справі просив суд визнати нечинними пункти 2.2, 3.3.1. 33.2, 3.3.3, 3.3.4, 8.1 "Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва", затверджених розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 12.10.2011 року №1879, зареєстрованих у Головному управлінні юстиції в м. Києві 17.10.2011 року за № 44/903.

Позовні вимоги ґрунтувались на невідповідності оскаржуваного нормативно-правового акту вимогам Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 року № 190, Правилам приймання стічних вод підприємств у комунальні та відтовчи системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.2002 року № 37 (адміністративна справа № 2а-1971/12/2670).

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.03.2012 року, залишеним без змін Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду 09.10.2012 року, було відмовлено в задоволенні позову повністю та встановлено таке.

Як вже зазначалось судом вище, пунктом 8.1 Правил № 1879 встановлено, що абонент не має права скидати стічні води без одержання Умов на скид. За скидання стічних вод без Умов на скид або після закінчення строку їх дії Абонент сплачує в п'ятикратному розмірі тарифу на послугу з водовідведення за весь період їх відсутності.

Відповідно до пункту 2.1 затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 р. N 37 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 р. за N 402/6690 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів у разі повної відповідності якості та режиму скиду стічних вод місцевим Правилам приймання та умовам укладеного договору Підприємства сплачують за послуги водовідведення за тарифом, установленим згідно з чинним законодавством для відповідної категорії абонентів. Обсяги стічних вод Підприємств, які підлягають оплаті, визначають згідно з Правилами користування. Додаткові обсяги стічних вод Підприємств (не враховані договором), що надходять до міської каналізації, потребують додаткових витрат матеріальних та енергетичних ресурсів на їх транспортування та очищення. Порядком передбачена сплата збору за понадлімітні обсяги скидів забруднюючих речовин у водойми у п'ятикратному розмірі.

Підприємства сплачують водоканалу за скид об'ємів стічних вод, які перевищують указані в договорі, у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу відповідно до умов договору. Підприємства, що здійснюють скид та не мають договору (або при закінченні строку його дії), сплачують Водоканалу в п'ятикратному розмірі встановленого тарифу за весь обсяг скинутих за час відсутності договору стічних вод відповідно до місцевих Правил приймання.

На підставі вищевикладеного вбачається, що встановлення санкцій за скид більшого, ніж передбачено договором, обсягу стічних вод, або скид без наявності такого договору, передбачено нормативним актом вищої юридичної сили.

Відтак, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено, що оскаржуваним актом умови на скид передбачені в якості одного з необхідних документів для укладення договору, дія якого підтверджується щорічно протягом дії договору, тому застосування санкції за відсутність умов, встановлена оскаржуваним актом, ідентична застосуванню санкцій за відсутність договору, встановлену Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів.

Відсутність у чинному Законі України такого виду відповідальності як застосування санкції за відсутність умов на скид чи скид стічних вод без договору, унеможливлює її застосування, без наявності на це згоди підприємства, що здійснює скид. Однак погодження таких умов між сторонами, наприклад шляхом укладення договору з відповідними умовами, врегульовує дане питання.

Отже, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2012, яке набрало законної сили, встановлено, що підставою для нарахування санкцій за відсутності умов на скид стічних вод, за наявності між сторонами договору приймання стічних вод, є такий договір.

Частиною 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Оскільки рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2012 у адміністративний справі № 2а-1971/12/2670 набрало законної сили, встановлені ним обставини мають преюдиційне значення та не підлягають повторному доведенню.

Відтак, в даному випадку, спірні відносини щодо нарахування санкції за скид відповідачем стічних вод без Умов, мають регулюватись положеннями договору, укладеного між сторонами.

Проаналізувавши правову природу санкції щодо сплати в п'ятикратному розмірі тарифу на послугу з водовідведення за весь період відсутності Умов, суд дійшов висновку, що такий вид відповідальності є оперативно-господарською санкцією, в силу притаманних їй особливостей.

Відповідно до частин 1, 2 статті 235 ГК України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

У господарських договорах сторони можуть передбачати використання таких видів оперативно-господарських санкцій: 1) одностороння відмова від виконання свого зобов'язання управненою стороною, із звільненням її від відповідальності за це - у разі порушення зобов'язання другою стороною; відмова від оплати за зобов'язанням, яке виконано неналежним чином або достроково виконано боржником без згоди другої сторони; відстрочення відвантаження продукції чи виконання робіт внаслідок прострочення виставлення акредитива платником, припинення видачі банківських позичок тощо; 2) відмова управненої сторони зобов'язання від прийняття подальшого виконання зобов'язання, порушеного другою стороною, або повернення в односторонньому порядку виконаного кредитором за зобов'язанням (списання з рахунку боржника в безакцептному порядку коштів, сплачених за неякісну продукцію, тощо); 3) встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо; 4) відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із стороною, яка порушує зобов'язання. Перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у частині першій цієї статті, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.

З огляду на вищевикладене, імперативною є норма Господарського кодексу України щодо того, що оперативно-господарська санкція повинна бути визначена сторонами у відповідному договорі, який регулює правовідносини, що виникли між сторонами у цій справі.

З аналізу положень Господарського кодексу України вбачається, що для застосування до особи оперативно-господарської санкції, передбаченої договором, має існувати порушення його умов.

Проте, умовами договору не передбачено такого виду відповідальності відповідача, як сплата в п'ятикратному розмірі тарифу на послугу з водовідведення за весь період відсутності Умов, що унеможливлює застосування такої оперативно-господарської станції до відповідача.

Аналогічні висновки викладені у рішенні Господарського суду міста Києва від 24.02.2021 у справі №910/18717/20, залишеному без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 02.06.2021, яким у задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал" про стягнення 868 451, 75 грн. плати за скид стічних вод було відмовлено.

Суд також звертає увагу на те, що Акціонерне товариство "Укрпошта" належить до об'єктів соціально-культурного призначення.

Відповідно до п. 3.3.6. Правил № 1879 умови на скид не потрібні для об'єктів соціально-культурного призначення.

Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" до об'єктів соціально-культурного призначення належать об'єкти освіти, охорони здоров'я, культури, фізичної культури та спорту, туризму, мистецтва і преси, телебачення, радіомовлення, видавничої справи; санаторно-курортні заклади, будинки і табори відпочинку, профілакторії; інші об'єкти, призначені для задоволення соціальних та культурних потреб громадян незалежно від вартості майна; об'єкти соціально-культурного призначення, що не включені до статутного капіталу господарських товариств.

Відповідно до розпорядження КМУ «Про національного оператора поштового зв'язку» від 10.01.2002 №10-р Акціонерне товариство "Укрпошта" визначено національним оператором поштового зв'язку.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що в будівлі за адресою: 02002, м. Київ, вул. Митрополита Андрія Шептицького, 16/4 розташовано:

- відділення поштового зв'язку Київ-2, яке надає послуги національного оператора поштового зв'язку та послуги по виплаті і доставці пенсій, грошової допомоги малозабезпеченим громадянам, інші соціальні виплаті:, здійснює реалізацію продукції вітчизняного книговидавництва, доставляє ліки.

- музей поштового зв'язку при Київській міській дирекції AT «Укрпошта», основними завданнями, якого є збирання, зберігання, поповнення, вивчення та експлуатація музейних експонатів, надання допомоги педагогічним колективам навчальних закладів у вивченні історії Київської пошти, проведення екскурсій, інше.

Відповідно до п. 1.5. положення про музей поштового зв'язку при Київській міській дирекції УДППЗ «Укрпошта», затвердженого 08.08.2013, музей створений з метою збереження, поповнення, вивчення істерико - культурної, виробничої спадщини багатотисячного колективу київських поштарів, формування та сприяння вихованню у молодого покоління патріотизму, любові до України, поваги до історії розвитку пошти.

Крім того, AT «Укрпошта» внесено з до державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої справи, що підтверджується свідоцтвом.

АГ «Укрпошта» є засновником та її видавцем газети «Поштовий вісник», яка зареєстрована Державним комітетом інформаційної політики України від 30.11.1999 року, реєстраційне свідоцтво КВ № 3839.

Відповідно до Переліку підприємств, установ та організацій, що надають соціально важливі послуги населенню, Додаток 4 до Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020 року AT «Укрпошта» віднесено до підприємств, що надають соціально важливі послуги населенню.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача в п'ятикратному розмірі тарифу за послуги водовідведення за весь період відсутності Умов на скид стічних вод за адресою: м. Київ, вул. Митрополита Андрія Шептицького, 16/4.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, враховуючи встановлені вище судом обставини, дослідивши повно та всебічно матеріали справи, на день розгляду справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал".

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. 129, 236 - 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 23.11.2021

Суддя Л. Г. Пукшин