Справа № 316/2685/21
Провадження № 3/316/955/21
22.11.2021 рік м.Енергодар
Суддя Енергодарського міського суду Запорізької області Куценко М.О., розглянувши адміністративний матеріал відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, посада та місце роботи: слідчий ВП№1 Василівського РУП, місце проживання: АДРЕСА_1
за ст. 124 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
До Енергодарського міського суду Запорізької області надійшов зазначений адміністративний матеріал.
Згідно протоколу серії ААБ №160593 від 04.10.2021 року, зазначено що 04.10.2021 року об 11-00 годині в м. Енергодар по просп.. Будівельників, ОСОБА_1 керуючи автомобілем «VOLKSWAGEN» номерний знак НОМЕР_1 , не обрав безпечної швидкості руху та інтервал-дистанції, скоїв зіткнення з автомобілем «SKODA» номерний знак НОМЕР_2 під керування ОСОБА_2 , та автомобілями, які стояли на паркові: «KIA CERATO» номерний знак НОМЕР_3 , «CHERY» номерний знак НОМЕР_4 , «ВАЗ 2102» номерний знак НОМЕР_5 , «SKODA» номерний знак НОМЕР_6 . В результаті ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.п. 12.1, 13.1 ПДР України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 провину у скоєні порушення, передбаченого ст.124 КУпАП не визнає, заявивши клопотання про проведення інженерно-транспортної експертизи. Заявлене клопотання ОСОБА_1 також виклав у письмову вигляді (а.с.27-29).
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку, що клопотання про проведення інженерно-транспортної експертизи підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст. 248, 251 КУпАП України, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом, який розглядає справу. Доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі обставини можуть бути встановлені висновком експертизи.
У п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», йдеться про те, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КпАП, у тому числі шляхом призначення експертиз.
Відповідно до ст.273 КУпАП для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань, суддя призначає експертизу.
Із положень п.18 Постанови пленуму Верховного Суду України № 8 від 30.05.1997 року «Про судову експертизу в кримінальних і цивільних справах» вбачається, що судам потрібно мати на увазі, що акти чи інші документи, в тому числі відомчі, де зазначаються обставини, встановлені із застосуванням спеціальних знань (наприклад, про причини аварії, вартість ремонту, розмір нестачі матеріальних цінностей), не можуть розглядатися як висновок експерта та бути підставою для відмови в призначенні експертизи, навіть якщо вони одержані на запит суду, органу дізнання, слідчого або адвоката.
Враховуючи, що для вирішення питання причинно-наслідкового зв'язку порушень ПДР України та наслідками, які наступили у вигляді ДТП з технічної точки зору необхідні спеціальні знання, вважаю за необхідне призначити у справі інженерно-транспортну експертизу за експертною спеціальністю «Дослідження обставин та механізму ДТП», проведення якої доручити експертам Запорізького НДЕКЦ МВС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 251, 273 КУпАП України, ЗУ «Про судову експертизу у кримінальних і цивільних справах», суд
Клопотання ОСОБА_1 про призначення інженерно-транспортної експертизи - задовольнити.
Призначити у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП - інженерно-транспортну експертизу за експертною спеціальністю «Дослідження обставин та механізму ДТП», проведення якого доручити експертам Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (69068 м. Запоріжжя вул. Республіканська, 73-А).
На вирішення експертизи поставити такі питання:
1. У відповідності з якими вимогами Правил дорожнього руху України в даній дорожній ситуації мали діяти водії ОСОБА_2 та ОСОБА_1 для забезпечення безпеки руху?
2.Чи є в діях водіїв ОСОБА_2 та ОСОБА_1 невідповідність вимогам Правил дорожнього руху України, якщо так, то які? Чи перебувають вони у причинному зв'язку з подією даної дорожньо-транспортної пригоди?
Попередити експертів про врахування ч.2 ст.13 ЗУ «Про судову експертизу», якщо при проведені експертизи будуть виявлені відомості, які мають значення для справи і з приводу яких не ставилися питання, експерт має право зазначити про них у своєму висновку.
Направити експертам Запорізького НДЕКЦ МВС України матеріали справи ЄУ №316/2685/21 (пров.№3/316/955/21) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, які після проведення експертизи повернути до Енергодарського міського суду Запорізької області.
Оплату проведення експертизи здійснити відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про судову експертизу», відповідно до якої проведення судових експертиз державними спеціалізованими установами у справах про адміністративні правопорушення здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим експертним установам з Державного бюджету України.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок експерта та відмову експерта без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків у суді чи під час провадження досудового слідства.
Копію ухвали про доручення проведення експертизи надати експертам Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М. О. Куценко