308/8769/21
12.10.2021 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Дергачова Н.В., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Державної митної служби України Зубенка І.І., розглянувши матеріали адміністративної справи щодо громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Україна, Закарпатська обл., м. Виноградів, місце роботи - тимчасово не працює; місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 13.11.2020 року; орган, що видав - 2114, ідентифікаційний код платника податків суду не відомий,
про порушення митних правил, передбачене ст. 471 Митного кодексу України,-
10.06.2021 року о 13 год. 31 хв. в зону митного контролю на ділянку «В'їзд» митного поста «Вилок» Закарпатської митниці Держмитслужби заїхав легковий автомобіль марки «RENAULT» модель “TRAFIC” реєстраційний номерний знак України НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , також в якості пасажирів слідували наступні громадяни України: - ОСОБА_2 паспорт серія/№ НОМЕР_3 , ОСОБА_3 паспорт серія/№ НОМЕР_4 , ОСОБА_4 паспорт серія/№ НОМЕР_5 , ОСОБА_5 паспорт серія/№ НОМЕР_6 , ОСОБА_6 паспорт серія/№ НОМЕР_7 , що поверталися з Угорщини в Україну, де перебували у приватних справах.
Формою проходження митного контролю гр. України ОСОБА_1 , обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”.
Відповідно ч. 1 ст. 318 МК України митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Згідно ч.2 Типової технологічної схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої ПКМУ від 21,05.2012 №451 - митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів здійснюється виключно митними органами відповідно до законодавства, вибірково, у формах та обсязі, що визначені на підставі результатів системи управління ризиками.
В ході митного контролю та митного огляду зазначеного транспортного засобу та особистих речей громадянина ОСОБА_1 , були виявлені товари іноземного виробництва, нові, різних торгових марок, різних розмірів, а саме: одяг (штани, майки та інше), загальною вагою 300 кг. в кількості 1052 одиниці, а саме:
- Сорочки чоловічі трикотажні з коротким рукавом типу "поло" марки "HENXING" п'ять картонних ящиків, країна виробника не зазначена на упаковці, загальною вагою 135 кг., в кількості 500 шт.;
- Штани спортивні чоловічі трикотажні марки "ТOVТА" шість картонних ящиків, країна виробника не зазначена на упаковці, загальною вагою 114 кг., в кількості 360 шт.;
- Шорти трикотажні чоловічі марки "Н & Б" країна виробництва - Китай, один картонний ящик. масою 24 кг.. в кількості 72 шт.;
- Бріджі трикотажні жіночі, марки "ТOVТА" країна виробника не зазначена на упаковці, один талонний ящик, вагою 27 кг.. в кількості 120 шт.
Вищезазначений товар переміщувався у салоні транспортного засобу серед особистих речей. Під час усного опитування громадянин України ОСОБА_1 , виявлений товар визнав своєю власністю. Доступ до виявленого товару нічим не утруднювався.
Від надання письмового пояснення, відповідно до ст. 63 Конституції України, громадянин України ОСОБА_1 відмовився.
Згідно наданих пояснень наступних пасажирів: - ОСОБА_2 паспорт серія/№ НОМЕР_3 , ОСОБА_3 паспорт серія/№ НОМЕР_8 , ОСОБА_4 паспорт серія/№ НОМЕР_9 , ОСОБА_5 паспорт серія/№ НОМЕР_6 , ОСОБА_6 паспорт серія/№ НОМЕР_10 , крім особистих речей вони нічого не заявили.
Вартість виявленого незаявленого товару згідно висновку експерта становить 291 693, 20 грн.
У відповідності до вимог ч. 1 статті 374 Митного кодексу України “Умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України”, товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 евро та сумарна вага не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
У ч. 3 статті 374 Митного кодексу України зазначено, що у разі якщо товари, зазначені у частині першій цієї статті, підлягають державній реєстрації на території України, такі товари підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів при переміщенні (пересиланні) їх через митний кордон України громадянами, та звільняються від оподаткування митними платежами.
Відповідно до ч. 1 ст. 377 Товари за товарними позиціями 8701 - 8707.8711, 8716 згідно з УКТ ЗЕД. які підлягають державній реєстрації, при ввезенні громадянами на митну територію України або надходженні на митну територію України на адресу громадян у несупроводжуваному багажі декларуванню та митному оформленню в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів з оподаткуванням ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, акцизним податком і податком на додану вартість за ставками, встановленими Податковим кодексом України.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто у громадянина України ОСОБА_1 під час митного контролю виявлено товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення товарів через митний кордон України
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого (передбачених) статтею 471 Митного кодексу України.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби у судовому засіданні обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил підтримав у повному обсязі, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 471 МК України, та накласти на неї адміністративне стягнення, передбачене санкцією вказаної статті.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином.
Разом з тим, на адресу суду надійшли пояснення представника особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адвоката Шерегі В.М. із яких вбачається, що ОСОБА_1 частково визнає свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення в частині ненадання митному органу відповідних документів (митної декларації), разом з тим заперечує в частині конфіскації товару, який був безпосереднім предметом порушення митних правил.
Частиною 1 ст. 458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ч. 1 ст. 471 МК України - порушення встановленого порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України, тягне за собою накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів.
У відповідності до вимог частини 1 статті 374 Митного кодексу України умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України, товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню та не є об'єктами оподаткування митними платежами. Враховуючи вимоги частини 2 статті статті 374 Митного кодексу
Норма частини першої цієї статті застосовується у разі, якщо особа, яка ввозить товари на митну територію України, в'їжджає в Україну не частіше одного разу протягом однієї доби. У разі якщо товари в обсягах, що не перевищують обмежень, встановлених у частині першій цієї статті, ввозяться на митну територію України особою, яка в'їжджає в Україну частіше одного разу протягом однієї доби, такі товари підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, які видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України .
Відповідно до частини 4 статті 374 Митного кодексу України, товари (крім підакцизних), що ввозяться громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, сумарна фактурна вартість та/або загальна вага яких перевищують обмеження, встановлені частиною першою цієї статті, але загальна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України, в частині, що перевищує еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг (при ввезенні через інші ніж відкриті для повітряного сполучення пункти пропуску через державний кордон України). Базою оподаткування таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг.
Вина гр. України ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення повністю підтверджується протоколом про порушення митних правил № 0697/30500/21 від 10.06.2021 року, письмовими поясненнями ОСОБА_7 від 10.06.2021 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 10.06.2021 року, письмовими поясненнями ОСОБА_8 від 10.06.2021 року, копією паспорта гр. ОСОБА_1 , актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, копією технічного паспорта транспортного засобу,фотоматеріалами, доповідною запискою державного інспектора відділу № 1 митного поста «Вилок» Мошколи І.Ю. від 10.06.2021 року, висновком експерта №1420003800-0185 від 01.07.2021 року.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах(коридорах) спрощеного митного контролю, тобто у гр. України ОСОБА_1 під час митного контролю виявлено товари, які перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, а саме: одяг (штани, майки та інше), загальною вагою 300 кг. в кількості 1052 одиниці, а саме: сорочки чоловічі трикотажні з коротким рукавом типу "поло" марки "HENXING" п'ять картонних ящиків, країна виробника не зазначена на упаковці, загальною вагою 135 кг., в кількості 500 шт.; Штани спортивні чоловічі трикотажні марки "ТOVТА" шість картонних ящиків, країна виробника не зазначена на упаковці, загальною вагою 114 кг., в кількості 360 шт.; Шорти трикотажні чоловічі марки "Н & Б" країна виробництва - Китай, один картонний ящик. масою 24 кг.. в кількості 72 шт.; Бріджі трикотажні жіночі, марки "ТOVТА" країна виробника не зазначена на упаковці, один талонний ящик, вагою 27 кг.. в кількості 120 шт.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, характеризуючи дані щодо його особи, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, останнього судом не встановлено.
За правилами ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
При розгляді даної справи про адміністративне правопорушення суд також враховує, що одним з проявів верховенства права є положення про те, що право не обмежується лише законодавством як однією з його форм, а включає й інші соціальні регулятори. Справедливість - одна з основних засад права і є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права. Суд вважає за необхідне зазначити, що ця позиція ґрунтується, в тому числі, на рішенні Конституційного Суду України від 02.11.2004 № 15-рп/2004 у справі № 1-33/2004.
При вирішенні питання про призначення стягнення за вчинене порушення суд також враховує положення статті 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод, у відповідності до яких «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».
В контексті забезпечення дотримання принципів Конституції та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, задля утвердження верховенства права та європейських підходів до розуміння прав людини, 23 лютого 2006 року Верховною Радою України було прийнято Закон України №3477-ІV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини». Основними цілями даного Закону є застосування практики Європейського суду з прав людини з метою забезпечення виконання рішення Європейського суду з прав людини у справах проти України та впровадження в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини.
Рішення Європейського суду є офіційною формою роз'яснення основних (невідчужуваних) прав кожної людини, закріплених і гарантованих Конвенцією, яка є частиною національного законодавства, та у зв'язку з цим джерелом законодавчого правового регулювання і правозастосування в Україні.
Так, приймаючи рішення у справі, суд враховує правові позиції висловлені ЄСПЛ у справі «Бакланов проти Росії» (09.06.2005) та у справі «Фрізен проти Росії» (24.03.2005), а саме те, що досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значним, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним. Крім того, суд приймає до уваги правові позиції висловлені у справі «Ісмайлов проти Росії» (п.38 Рішення від 16.10.2008), згідно з якими для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити надмірний тягар для особи.
Враховуючи характер та ступінь вчиненого правопорушення, обставини справи, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення передбачене санкцією ст. 471 МК України, у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн.
Судом також враховано рішення Конституційного Суду від 21.07.2021, відповідно до якого окремі положення абзацу другого ст. 471 МК України, а саме «а у разі якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - також конфіскацію цих товарів» - визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Отже товари, вилучені протоколом про порушення митних правил №00697/30500/21, загальною вартістю 291 643, 20 грн. (за висновком експерта №1420003800-0185 від 01.07.2021), конфіскації не підлягають відповідно до санкції ст. 471 МК України, оскільки така конфіскація є несправедливою, порушує право власності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а тому такі слід повернути ОСОБА_1 задля завершення митних формальностей.
У відповідності до ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Так, ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Керуючись ст. ст. 471, 527, 528, 529 МК України, ст. ст. 33, 283, 285, 287, 291 КУпАП, суд,-
Громадянина України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Україна, Закарпатська обл., м. Виноградів, місце роботи - тимчасово не працює; місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 13.11.2020 року; орган, що видав - 2114, ідентифікаційний код платника податків суду не відомий, визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1 700,00 /одна тисяча сімсот гривень/ 00 копійок.
Вилучені згідно протоколу № 0697/30500/21:
одяг (штани, майки та інше), загальною вагою 300 кг. в кількості 1052 одиниці, а саме:
-Сорочки чоловічі трикотажні з коротким рукавом типу "поло" марки "HENXING" п'ять картонних ящиків, країна виробника не зазначена на упаковці, загальною вагою 135 кг., в кількості 500 шт.;
-Штани спортивні чоловічі трикотажні марки "ТOVТА" шість картонних ящиків, країна виробника не зазначена на упаковці, загальною вагою 114 кг., в кількості 360 шт.;
- Шорти трикотажні чоловічі марки "Н & Б" країна виробництва - Китай, один картонний ящик. масою 24 кг.. в кількості 72 шт.;
-Бріджі трикотажні жіночі, марки "ТOVТА" країна виробника не зазначена на упаковці, один талонний ящик, вагою 27 кг.. в кількості 120 шт.
- повернути ОСОБА_1 , або уповноваженій ним особі, після здійснення його митного оформлення зі сплатою відповідних митних платежів, або для повернення вказаного товару на митну територію держави, з якої його було ввезено.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження - Україна, Закарпатська обл., м. Виноградів, місце роботи - тимчасово не працює; місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон - НОМЕР_1 від 13.11.2020 року; орган, що видав - 2114, ідентифікаційний код платника податків суду не відомий, ідентифікаційний код платника податків суду не відомий, судовий збір на користь держави у розмір 454 /чотириста п'ятдесят чотири гривні/ 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд, шляхом подання скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова підлягає виконанню на протязі трьох місяців з моменту її винесення.
Суддя Ужгородського міськрайонного
cуду Закарпатської області Н.В. Дергачова