Справа № 308/14537/21
3/308/7821/21
16 листопада 2021 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Данко В.Й., з участю представника Закарпатської митниці - Селеш О.Я., розглянувши матеріали Закарпатської митниці щодо громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Угорщина, м. Матесалка (HU, MATESZALKA), не працюючого, мешканця АДРЕСА_1 ( АДРЕСА_2 ), паспорт громадянина Угорщини НОМЕР_1 виданий 24.02.2017, орган, що видав - BELUGYMINISTERIUM
про порушення митних правил ст.481 ч.6 МК України, -
30 вересня 2021 року о 22 год. 27 хв., в зону митного контролю пункту пропуску «Вилок - Тісабеч» Закарпатської митниці, заїхав транспортний засіб марки «SEAT INCA», номер кузову - НОМЕР_2 , реєстраційний номерний знак Німеччини- НОМЕР_3 , який прямував у напрямку «в”їзд в Україну» під керуванням громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ). Для митного контролю громадянином було подано контрольний талон, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (ZBI НОМЕР_4 ), паспорт громадянина Угорщини НОМЕР_1 виданий 26.02.2017р. орган що видав BELUGYMINISTERIUM .
В ході митного контролю під час аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних «АСМО Інспектор», було встановлено, що громадянином Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) 29.07.2018 року було ввезено на митну територію України через пункт пропуску «Дякове» Закарпатської митниці автомобіль марки «OPEL ZAFIRA», номер кузова - НОМЕР_5 , реєстраційний номерний знак Польщі- НОМЕР_6 , з метою особистого користування в режимі «тимчасове ввезення до 1 року».
Згідно інформації, отриманої з мережі Інтернет (сайт «Otomoto Pl») від 30.09.2021 року, вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «OPEL ZAFIRA» 2000 року виготовлення, двигун дизельний НОМЕР_7 , становить 4000 (чотири тисячі) польських злотих, що згідно курсу НБУ станом на 30.09.2020 р. становить 26776 грн. 80 коп. (курс польський злотий 6,6942000 ).
22.08.2019 набрали чинності зміни до статті 481 МК України, згідно із Законами України від 08.11.2018 №2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» та від 16.05.2019 №2725-VIII «Про несення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Станом на 30.09.2021 року вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значився.
У своєму поясненні громадянин Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) повідомив, що ввіз на митну територію України через пункт пропуску «Дякове» Закарпатської митниці автомобіль марки «OPEL ZAFIRA», номер кузова - НОМЕР_5 , реєстраційний номерний знак Польщі- НОМЕР_6 , з метою особистого користування в режимі «тимчасове ввезення до 1 року».
Також ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) повідомив, що не зміг вчасно вивезти автомобіль за межі території України у зв'язку з тим, що на території України автомобіль зламався, і перебуває у його знайомого у м. Виноградів, точної адреси він не пам'ятає.
Представник митниці Селеш О.Я. в судовому засіданні обставини викладені в протоколі підтримав в повному обсязі. Просив притягнути гр. Угорщини ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 6 ст.481 МК України.
Правопорушник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце слухання справи. Однак, в матеріалах справи наявна заява правопорушника, в якій останній просить провести розгляд справи у його відсутності. А тому суд проводить розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Судом встановлено, що 30 вересня 2021 року о 22 год. 27 хв., в зону митного контролю пункту пропуску «Вилок - Тісабеч» Закарпатської митниці, заїхав транспортний засіб марки «SEAT INCA», номер кузову - НОМЕР_2 , реєстраційний номерний знак Німеччини- НОМЕР_3 , який прямував у напрямку «в”їзд в Україну» під керуванням громадянина Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ).
В ході митного контролю під час аналітично-перевірочних заходів з використанням баз даних «АСМО Інспектор», було встановлено, що громадянином Угорщини ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) 29.07.2018 року було ввезено на митну територію України через пункт пропуску «Дякове» Закарпатської митниці автомобіль марки «OPEL ZAFIRA», номер кузова - НОМЕР_5 , реєстраційний номерний знак Польщі- НОМЕР_6 , з метою особистого користування в режимі «тимчасове ввезення до 1 року».
Станом на 30.09.2021 року, вищезазначений транспортний засіб за межі митної території України не вивезено та продовжує перебувати на митній території України з порушенням строку транзиту.
Згідно із ст.91МК України транзит це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 95МК України встановлено, що для автомобільного транспорту встановлюються такі строки транзитних перевезень 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
Частина 2 ст. 95 визначає, що до строків, зазначених у частині першій цієї статті, не включається: 1) час дії обставин, зазначених у статті 192 цього Кодексу; 2) час зберігання товарів під митним контролем (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює їх переміщення); 3) час, необхідний для здійснення інших операцій з товарами, у випадках, передбачених цим розділом (за умови інформування органу доходів і зборів, який контролює переміщення цих товарів).
Згідно із ч. 1 ст.192МК України якщо під час перевезення товарів транспортний засіб внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили не зміг прибути до органу доходів і зборів призначення, допускається вивантаження товарів в іншому місці. При цьому перевізник зобов'язаний: 1) вжити всіх необхідних заходів для забезпечення збереження товарів та недопущення будь-якого їх використання; 2) терміново повідомити найближчий орган доходів і зборів про обставини події, місцезнаходження товарів і транспортного засобу.
Відповідно до ч. 1 ст.460МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Разом із тим, відповідно до письмових пояснень ОСОБА_1 підтвердив факт ввезення нею на територію України вказаний транспортний засіб, та що вчасно не вивіз за межі території України.
Наведене свідчить про доведеність вини ОСОБА_1 , у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 470МК України і відсутність підстав для звільнення його від відповідальності.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 МКУ підтверджується даними протоколу про порушення митних правил №1456/30500/21 від 30.09.2021 року, даними «АСМО Інспектор» та ЄАІС Держмитслужби України, доповідною запискою головного державного інспектора відділу митного оформлення №2 митного поста «Вилок» Джуга П. від 30.09.2021 р. та іншими матеріалами справи
Згідно ч. 6 ст. 470МК України перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розукомплектування - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Разом із тим, в матералах справи міститься митна декларація UA305130/2021/031025 про розмитнення автомобіля марки «OPEL ZAFIRA», номер кузова - НОМЕР_5 , реєстраційний номерний знак Польщі - НОМЕР_6 , відповідно до якої ОСОБА_1 в тому числі сплачено і 8500 грн. добровільного внеску, що дорівнює 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
15.04.2021 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України» № 1403-IX, що введений в дію 15.06.2021 року.
Вказаним Законом Розділ XXI "Прикінцеві та перехідні положення"Митного кодексу України доповнено пунктам 9-7 ,та п.9-8 такого змісту:
"9-7. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України" Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", митне оформлення транспортних засобів особистого користування, що були у використанні та з року випуску яких минуло більше п'яти років, які класифікуються за товарними позиціями 8703 (крім транспортних засобів, що класифікуються за товарними підпозиціями 8703 10, 8703 40), 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД та станом на 31 грудня 2020 року перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, здійснюється у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію, за умови сплати належних митних платежів з дотриманням особливостей, встановлених пунктом 77 підрозділу 2 та пунктом 36 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.
Здійснення митного оформлення транспортного засобу особистого користування, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, та добровільною сплатою до державного бюджету фізичною особою, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним та декларує такий транспортний засіб для вільного обігу на митній території України, коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.
Добровільна сплата коштів відповідно до пункту 9-9 цього розділу звільняє фізичних осіб від добровільної сплати коштів, передбаченої абзацом другим цього пункту.
9-8. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", звільняються від оподаткування ввізним митом транспортні засоби особистого користування (у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію), що були у використанні та з року випуску яких минуло більше п'яти років, які класифікуються за товарними позиціями 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД та станом на 31 грудня 2020 року перебували у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту.
9-9. Установити, що тимчасово, протягом 180 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо тимчасового спрощення митного оформлення транспортних засобів, ввезених на митну територію України", фізична особа, яка є власником такого транспортного засобу або уповноважена розпоряджатися ним, має право вивезти за межі митної території України транспортний засіб особистого користування, що був у використанні і класифікується за товарними позиціями 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни) згідно з УКТ ЗЕД, який перебував на митній території України станом на 31 грудня 2020 року у митному режимі тимчасового ввезення або транзиту, за умови добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вивезення транспортного засобу особистого користування з дотриманням умов, визначених абзацом першим цього пункту, звільняє фізичних осіб, відповідальних за дотримання строків та умов (вимог) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту, від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 та 485 цього Кодексу, за порушення митних правил стосовно транспортного засобу, щодо якого не дотримані строки та умови (вимоги) митного режиму тимчасового ввезення або транзиту.»
Отже, положеннями пункту 9-7 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 470, 481 та 485 Митного кодексу України, у випадку здійснення митного оформлення транспортного засобу та добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Положеннями пункту 9-8 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено ще одну спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 470, 481 та 485 Митного кодексу України, у випадку вивезення за межі митної території України транспортного засобу та добровільної сплати до державного бюджету коштів у сумі, що дорівнює розміру п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи вище наведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-7 Розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вражаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 Митного кодексу України на підставі п. 9-7 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.
Згідно з положеннями ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
З огляду на вищенаведене, справа про порушення митних правил за ч. 6 ст. 470МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 380, 465, 470, 527МК України, п. 9-7 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, суддя, -
Звільнити ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбаченої ч. 6 ст. 470 Митного кодексу України, на підставі п. 9-7 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 470 МК України закрити.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду: В.Й. Данко