Справа № 263/14490/21
Провадження № 3/263/4226/2021
22 листопада 2021 року м. Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області Соловйов Олег Леонідович, розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Донецькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює ШМД фельдшер, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124, ч.1 ст. 139 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 02 листопада 2021 року приблизно о 15:45 год. у Центральному районі м. Маріуполя, на пр. Металургів, біля буд. 53, керуючи транспортним засобом Ford Fiesta, державний номер НОМЕР_1 , в порушення п. 10.1 Правил дорожнього руху України, перед початком руху не переконалась в безпеці руху, скоїла наїзд на зупиночний павільйон, внаслідок чого деформувала зупинку громадського транспорту, чим були завдані матеріальні збитки. Вказаними діями ОСОБА_1 скоїла правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 141750 від 02.11.2021, ОСОБА_1 02 листопада 2021 року приблизно о 15:45 год. у Центральному районі м. Маріуполя, на пр. Металургів, біля буд. 53, керуючи транспортним засобом Ford Fiesta, державний номер НОМЕР_1 , здійснила наїзд на елемент вулично-шляхової мережі, а саме зупиночний павільйон, внаслідок чого пошкодила його, чим порушила п.1.5, п. 2.3 є Правил дорожнього руху України. Вказаними діями ОСОБА_1 скоїла правопорушення, передбачене ч.1 ст.139 КУпАП.
Адвокат Нікітін С.І. надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, та вказав, що необхідним та достатнім стягненням для виховання ОСОБА_1 в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових буде штраф.
Статтею 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Статтею 139 КУПАП передбачена відповідальність за пошкодження автомобільних доріг, вулиць, дорожніх споруд, залізничних переїздів, трамвайних колій, технічних засобів регулювання дорожнього руху, самовільне знімання, закриття чи встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху, створення перешкод для дорожнього руху, в тому числі забруднення дорожнього покриття, або невжиття необхідних заходів щодо їх усунення та попередження інших учасників руху про небезпеку, що виникла, або невжиття посадовими особами, відповідальними за технічний стан, обладнання, експлуатацію транспортних засобів, утримання автомобільних доріг та вулиць, громадянами - суб'єктами господарської діяльності заходів щодо заборони руху підвідомчих технологічних транспортних засобів, сільськогосподарської техніки і машин на гусеничному ходу автомобільними дорогами і вулицями, покриття яких може бути пошкоджене.
На підставі ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, по справах, що розглядаються одночасно одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки два адміністративних протоколи складені відносно однієї особи за вчинення кількох адміністративних правопорушень, що пов'язані однією обставиною та одночасно розглядаються в одному суді, то дані справи про адміністративні правопорушення підлягають об'єднанню в одне провадження.
Адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.139 КУпАП, № 263/14516/21 (№3/263/4237/2021) слід об'єднати в одне провадження з адміністративним матеріалом відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, № 263/14490/21 (№3/263/4226/2021), присвоївши номер № 263/14490/21 (№3/263/4226/2021).
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, підтверджується матеріалами справи: протоколом серії ААБ № 141750 про адміністративне правопорушення від 02.11.2021, схемою місця ДТП, поясненнями ОСОБА_1 , фототаблицею.
За таких обставин, на підставі викладеного, суд відповідно до положень ст. ст. 251, 252 КУпАП, вважає, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, а її вина у вчиненні адміністративного правопорушення повністю доведена.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн.
Також ст. 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-рп / 2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Згідно зі ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
Стаття 61 Конституції України наголошує, що ніхто не може бути двічі притягнений до відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п.34 рішення у справі "Тейшейра де Кастор проти Португалії" від 09.06.1998 року, п.54 рішення у справі "Шабельник проти України" від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.
Також ЄСПЛ неодноразово наголошував, зокрема, в рішеннях у справах "Гурепка проти України (N2)" від 08 квітня 2010 року, "Лучанінов проти України" від 09 червня 2011 року на необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної).
За таких обставин, враховуючи що ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУПАП саме за фактом того, що вона здійснила наїзд на зупиночний павільйон, тому розглядаючи питання про притягнення ОСОБА_1 за ч.1 ст. 139 КУПАП, а саме за фактом наїзду на зупиночний павільйон, внаслідок чого пошкодила його, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.139 КУпАП, оскільки зазначені ушкодження у наслідок ДТП охоплюються диспозицією ст. 124 КУПАП, яка у свою чергу передбачає відповідальність і за спричинені пошкодження автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, та не може бути повторно застосовано до ОСОБА_1 як інше правопорушення за одні і ті ж самі дії. Доказів щодо вчинення ОСОБА_1 інших умисних дій щодо пошкодження майна суду не надано, з обох протоколів вбачається, що ушкодження утворилися у наслідок однієї події - здійснення наїзду транспортним засобом під керуванням ОСОБА_1 на зупиночний павільйон, внаслідок чого і виникли усі ушкодження, зазначені у обох протоколах.
Згідно п. 1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного, провадження у справі в частині притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.139 КУПАП підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 139 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону «України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір на користь держави.
Керуючись ст.ст. 36, 139, 124, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення суддя
Адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.139 КУпАП, № 263/14516/21 (№3/263/4237/2021) об'єднати в одне провадження з адміністративним матеріалом відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, № 263/14490/21 (№3/263/4226/2021), присвоївши номер № 263/14490/21 (№3/263/4226/2021).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП і накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 грн.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 139 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 454 грн.
Роз'яснити, що згідно зі ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
Апеляційну скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Донецького апеляційного суду.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців із дня її винесення. При оскарженні постанови про накладення адміністративного стягнення постанова підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.
Суддя О.Л.Соловйов