19.11.2021 227/3572/19
19 листопада 2021 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого судді Любчик В.М.,
за участю секретаря с/з Сафронової К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Добропілля цивільну справу за заявою Державної судової адміністрації України, про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання,
09.11.2021 року до Добропільського міськрайонного суду Донецької області надійшла заява Державної судової адміністрації України, про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання по цивільній справі №227/3572/19 за позовом ОСОБА_1 , подану в її інтересах представником позивача - ОСОБА_2 , до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про стягнення грошових коштів, набутих в порядку спадкування за законом, у вигляді нарахованої недоотриманої пенсії.
В обґрунтування заяви зазначено, що 20.10.2021 року до ДСА України за вхідним номером 1-41283/21 надійшов лист Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 11.10.2021 року №227/3572/19/20532/2021 щодо надання інформації про стан виконання виконавчого листа Добропільського міськрайонного суду Донецької області, виданого 10.03.2020 року у справі №227/3572/19, на виконання рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 16.12.2019 року. Вказаним рішенням, зокрема, стягнуто з Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в розмірі 768,40 грн. З метою безспірного списання коштів з рахунків боржника, ДСА України звернулась до Управління Державної казначейської служби в м. Добропіллі Донецької області, але листом №01-16/322 від 07.05.2020 року Управління ДКС в м. Добропілля повідомило про неможливість безспірного списання коштів у зв'язку з відсутністю відкритих рахунків, на яких обліковуються кошти Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області. В силу об'єктивних причин, ДСА України не мала змоги вчасно опрацювати виконавчий лист суду у справі №227/3572/19, оскільки на якісне опрацювання виконавчих листів, які надсилаються до ДСА України, вплинула їх кількість. Протягом 2020 року на адресу ДСА України надійшло понад 20 тис. виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафів, упродовж 2020 року ДСА України було пред'явлено до виконання понад 15 тис. виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу. За період з 01.01.2021 року на адресу ДСА України надійшло понад 12 тис. виконавчих документів про стягнення збору і штрафу та пред'явлено до виконання понад 8,5 тис. виконавчих документів. Крім того ДСА України постійно здійснюється, зокрема, претензійно-позовна робота в частині усунення недоліків у вищезазначених виконавчих документах судів та поновлення строку на пред'явлення їх до виконання, проте зазначеним блоком питань займається лиш три особи в юридичному управлінні ДСА України. Також на можливість якісного та своєчасного опрацювання документів, які надходять до ДСА України, вплинули карантинні обмеження, встановлені в державі через хворобу COVID-19.
З огляду на зазначене, посилаючись на ст. 433 ЦПК України, заявник просить суд поновити строк пред'явлення до виконання виконавчого листа Добропільського міськрайонного суду Донецької області, виданого 10.03.2020 року у справі № 227/3572/19, про стягнення з Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань судового збору у розмірі 768,40 гривень.
Представник заявника та сторони по справі у судове засідання не з'явилися, що відповідно до вимог ч. 3 ст. 433 ЦПК України не є перешкодою для розгляду заяви.
З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 16.12.2019 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області задоволено повністю.
Ухвалою Донецького апеляційного суду від 24.02.2020 року, апеляційна скарга повернута особі, яка її подала.
Як вбачається з Автоматизованої системи документообігу суду «Д-3», рішення набрало законної сили 24.02.2020 року.
10.03.2020 року за вихідним номером 227/3572/19/7123/2020 на адресу ДСА України було направлено виконавчий лист у справі №227/3572/19 про стягнення судового збору на користь держави з Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в розмірі 768,40 грн.
В свою чергу ДСА України, з метою безспірного списання коштів з рахунків боржника, звернулась до Управління Державної казначейської служби в м. Добропіллі Донецької області.
Згідно листа Державної казначейської служби України у м. Добропіллі Донецької області №01-16/322 від 07.05.2020 року вбачається, що виконавчий лист по справі №227/3572/19 був повернутий до ДСА України без виконання, у зв'язку з відсутністю в управлінні відкритих рахунків на яких обліковуються кошти Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Аналізуючи надані суду докази, слід дійти таких висновків.
Згідно зі ст. 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом.
Зміст ст. 431 ЦПК України передбачає, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Виконання судового рішення - це заключний етап юрисдикційної діяльності. Без належної реалізації цієї стадії юрисдикційної діяльності втрачається сенс попередньої діяльності суду та інших органів, які уповноважені на здійснення захисту прав, свобод та законних інтересів фізичних, юридичних осіб, територіальних громад та держави.
Виконанням судового рішення завершується процес захисту суб'єктивних майнових та особистих немайнових прав громадян та юридичних осіб шляхом їх фактичної реалізації у спосіб та в порядку, визначених Конституцією України та законами України.
Згідно зі ст. 129 Конституції України, основною засадою судочинства є, зокрема, обов'язковість судового рішення.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. 3 ст. 3 ЦПК України, провадження в цивільних справах здійснюються відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ст. 433 ЦПК України, у разі пропуску строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено. Заява про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого документа, виданого судом, подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заява Державної судової адміністрації України про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання підлягає задоволенню, оскільки рішення не виконано, доводи, наведені у заяві про причини пропуску строку пред'явлення виконавчих листів до виконання, є обґрунтованими та поважними, а також підтверджені матеріалами справи.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 258-260, 368, 433 ЦПК України, суд,-
Заяву Державної судової адміністрації України, про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документу до виконання - задовольнити.
Поновити Державній судовій адміністрації України строк пред'явлення до виконання виконавчого листа Добропільського міськрайонного суду Донецької області, виданого 10.03.2020 року у справі №227/3572/19, про стягнення з Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань судового збору у розмірі 768,40 гривень.
Ухвала може бути оскаржена до Донецького апеляційного суду протягом 15 днів з дня складання повного тексту ухвали суду, шляхом подачі її безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.М. Любчик
19.11.2021