Справа № 560/12265/21
іменем України
22 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук А.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області викладеному в листі №29/п-172 від 17.06.2021 про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" та зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області провести нарахування та виплатити одноразову грошову допомогу відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" на підставі поданих документів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із втратою працездатності та визначеною групою інвалідності. Однак, відповідач відмовив у виплаті такої допомоги, оскільки з моменту встановлення групи інвалідності до моменту звернення із заявою про виплату ОГД пройшло більше трьох років.
Позивач з такою відмовою не погоджується, оскільки має право на виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням II групи інвалідності та зазначає, що не підпадає під жодну з підстав для відмови у виплаті одноразової допомоги, встановлених статтею 101 Закону України «Про Національну поліцію». З врахуванням наведеного, просить позов задоволити.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.09.202 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві на позовну заяву від 26.01.2021 представник відповідача вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення, оскільки з моменту встановлення групи інвалідності до моменту звернення із заявою про виплату ОГД пройшло більше трьох років, підстави для виплати одноразової грошової допомоги відсутні. З наведених підстав представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
Позивачем подано відповідь на відзив у якій просить позов задоволити у повному обсязі.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з березня 1995 року по 29 квітня 2016 року проходив службу в органах МВС та Національної поліції України.
Наказом начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області №60 о/с від 19 квітня 2016 року, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77, полковника поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженого управління кримінальної поліції звільнено зі служби в поліції за станом здоров'я через хворобу з 29 квітня 2016 року.
При проходженні служби та виконанні службових обов'язків позивач отримав травму, що спричинило інвалідність та неможливість подальшого проходження служби.
Відповідно до свідоцтва про хворобу №66 від 31 березня 2016 року, військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Хмельницькій області» встановлено, що отримана позивачем травма пов'язана із виконанням службових обов'язків, та захворювання пов'язане з проходженням служби в ОВС.
Також, за висновком МСЕК серії АВ № 0721883 від 29.04.2016 позивачу встановлено другу групу інвалідності. Відповідно до довідки серії АГ № 0017480 від 29.04.2016 визначено ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 60%.
Черговим оглядом 10.04.2019 МСЕК підтверджено другу групу інвалідності безстроково та визначила ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 70% (довідка серії АГ №0025041) у зв'язку із травмою пов'язаною із виконанням службових обов'язків.
25 травня 2021 року позивач звернувся із заявою до начальника ГУНП в Хмельницькій області про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності. До заяви були додані усі необхідні документи.
Листом №29/п-172 від 17.06.2021 начальник ГУНП в Хмельницькій області відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги.
Вважаючи дії відповідача протиправними щодо відмови у призначенні грошової допомоги та з метою захисту своїх прав, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України Про Національну поліцію від 02.07.2015 № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII).
Порядок призначення та отримання поліцейськими одноразової грошової допомоги, розміри та підстави, за яких призначення та виплата допомоги не здійснюється, визначено статтями 97-101 Закону № 580-VIII.
Відповідно до статті 97 Закону № 580-VIII одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
У свою чергу, відповідно до статті 99 Закону № 580-VIII розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату: 1) загибелі (смерті) поліцейського (пункт 1) - 750 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;2) смерті поліцейського (пункт 2) - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату; 3) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 3, інвалідності:
а) I групи - 400 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
б) II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
в) III групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
4) визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності:
а) I групи - 120 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
б) II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
в) III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) унаслідок причин, зазначених у пункті 5, - у розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) унаслідок причин, зазначених у пункті 6, - залежно від ступеня втрати працездатності у відповідних відсотках від 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
З метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, відповідно до статей 97-101 Закону №580 - VIII, Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського.
Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку №4 у разі встановлення поліцейському інвалідності днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктом 5 розділу III Порядку №4 встановлено, що для виплати одноразової грошової допомоги в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Пунктом 1 розділу III Порядку №4 встановлено, що формування пакета документів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у поліції здійснюється фінансовими підрозділами головних управлінь Національної поліції в областях (далі - фінансові підрозділи) у взаємодії з підрозділами кадрового забезпечення, службами державного нагляду за охороною праці цих органів та фахівцями військово-лікарської комісії.
Відповідно до п.1 розділу IV Порядку №4 фінансові підрозділи в місячний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги. Висновок про призначення одноразової грошової допомоги у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві затверджує/відмовляє начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Також, п.2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку № 4 якщо поліцейському після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
Пунктом 1 розділу II Порядку № 4 передбачено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії. При цьому, таке право виникає незалежно, ані від часу встановлення інвалідності, ані від черговості медичного огляду (вперше чи повторний).
Пункт 8 розділу IV Порядку № 4, не позбавляє права на отримання цієї допомоги, а лише встановлює обмеження щодо визначення розміру такої допомоги, при цьому не має обмежень в часі повторного медичного огляду, в результаті якого встановлена вища група чи інша причина інвалідності або більший відсоток втрати працездатності.
Відповідно до частини шостої статті 100 Закону № 580-VІІІ особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.
Суд звертає увагу, що черговим оглядом 10.04.2019 МСЕК встановила позивачу другу групу інвалідності безстроково та визначила ступінь втрати професійної працездатності у розмірі 70% (довідка серії АГ №0025041) у зв'язку із травмою пов'язаною із виконанням службових обов'язків, тобто у більшому відсотковому розмірі.
А тому, саме з цього часу в позивача виникло право на отримання ОГД в більшому розмірі, тому строк встановлений ч. 6 ст. 100 не пропущено, оскільки позивач звернувся про таку виплату в межах 3-х річного строку.
Крім того суд зазначає, що на виконання вимог ухвали від 12 жовтня 2021 року відповідачем надано довідку від 25 жовтня 2021 року №1379/121/29-2021, яка підтверджує факт того, що позивач з заявою про виплату ОГД у відповідності до статі 97 ЗУ "Про Національну поліцію" до ГУНП у Хмельницькій області не звертався, та як наслідок ОГД не отримував.
Статтею 101 Закону № 580-VІІІ встановлені підстави, за яких призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, а саме: якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність, часткова втрата працездатності без визначення інвалідності поліцейського є наслідком: а) учинення ним діяння, яке є кримінальним або адміністративним правопорушенням; б) учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, який доведений судом); г) подання особою свідомо неправдивої інформації про призначення і виплату одноразової грошової допомоги.
Таким чином, стаття 101 Закону № 580-VІІІ містить вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначення та виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється.
Разом з тим, суд звертає увагу на ту обставину, що обґрунтовані підстави відмови у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги з посиланням на положення статті 101 Закону № 580-VІІІ у листі ГУ НП у Хмельницькій області відсутні.
Таким чином, позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням йому інвалідності, причиною якої є наявність у нього травми, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що відповідач не надав належних доказів, які б спростували позицію позивача щодо призначення йому одноразової грошової допомоги, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо відмови у призначенні позивачу одноразової грошової допомоги не ґрунтуються на вимогах закону та є протиправними, а тому позовні вимоги слід задоволити шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області викладеному в листі №29/п-172 від 17.06.2021 про відмову ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" та зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" на підставі поданих документів.
Таким чином позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області викладеному в листі №29/п-172 від 17.06.2021 про відмову ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію".
Зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" на підставі поданих документів.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,Хмельницький,Хмельницька область,29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя А.М. Ковальчук