Ухвала від 22.11.2021 по справі 913/799/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

22 листопада 2021 року м. Харків Справа № 913/799/21

Провадження №1/913/799/21

Господарський суд Луганської області у складі судді Зюбанової Н.М., розглянувши матеріали за позовом

Першого заступника керівника Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних відносинах:

Північно-східного офісу Держаудитслужби, м. Харків,

Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської області

до відповідача - Управління освіти Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської області

співвідповідача - фізичної особи-підприємця Романової Марії Павлівни, м. Сєвєродонецьк Луганської області

про визнання недійсним протоколу уповноваженої особи про визначення переможця процедури закупівлі товару та визнання недійсним договору про закупівлю товару

ВСТАНОВИВ:

Так, перший заступник керівника Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області просить суд визнати недійсним протокол № 62 від 09.04.2021 уповноваженої особи Управління освіти Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визначення переможцем закупівлі та визнання недійсним договору № 234 від 21.04.2021 про закупівлю товару за публічні кошти.

Підставою позову прокурор зазначає порушення порядку проведення публічних закупівель, який передбачений Законом України “Про публічні закупівлі”.

08.11.2021 суд залишив без руху позовну заяву у цій справі, оскільки вона не відповідала вимогам ч. 5 ст. 162 ГПК України - не зазначені підстави звернення з даним позовом в інтересах держави у відповідності до чинного законодавства. Строк усунення недоліків - 10 днів з дня вручення ухвали суду.

Так, згідно поштового повідомлення рекомендований лист № 6102256637943 був вручений одержувачу 10.11.2021, а недоліки усунені за листом № 52-4233вих-21 від 12.11.2021, який надіслано суду 12.11.2021, що підтверджується поштовим штемпелем на конверті.

У відповідності до ч. 3 ст. 174 ГПК України при усуненні недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу.

Як свідчать позовні матеріали, має місце звернення до суду Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави, а правове регулювання участі прокурора у розгляді справ у господарському суді регулюється ст. 53 ГПК України, згідно з якою прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті.

При цьому прокурор для представництва інтересів держави в господарському суді повинен обґрунтувати, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Також ч. 4 ст. 23 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

Так, у позовній заяві перший заступник керівника Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області зазначив, що на веб-порталі “Рrozorro - публічні закупівлі” Управлінням освіти Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області проведено відкриті торги щодо закупівлі “Сирні продукти для потреб дошкільних закладів на 2021 рік ДК 021:2015-15540000-5” з очікуваною вартістю 1365000,00 грн.

Оголошення про проведення відкритих торгів відділом оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу у сфері публічних закупівель “Рrozorro” (UA-2021-03-18-005073-с). Кінцевий строк подання тендерних пропозицій замовником визначено 04.04.2021.

Протоколом № 62 від 09.04.2021 уповноваженої особи Управління освіти переможцем закупівлі визначено ФОП Романова М.П. та прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю із учасником.

У подальшому, 21.04.2021 між Управлінням освіти та ФОП Романовою М.П. укладено договір № 234, предметом якого є поставка протягом 2021 товару згідно специфікації до договору, зокрема, сир кисломолочний, ваговий (жирність 9%) - 1026000,00грн., сир твердий (жирність 50%) - 324000,00грн., загальна сума договору 1350000,00грн., строк дії договору з 21.04.2021 по 31.12.2021.

Як зазначає прокурор, вказаний договір укладено за наслідками процедури закупівлі, проведеної з порушенням вимог Закону України “Про публічні закупівлі” № 922-VIII від 25.12.2015року (далі - Закон України № 922-VIII), зокрема, пункту 1 частини 1 статті 31 Закону.

Висновок контролюючого органу у сфері закупівель про результати моніторингу закупівлі UA-2021-03-18-005073-c опубліковано на сайті електронної системи закупівель “Рrozorro” 31.05.2021.

Як органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, прокурор зазначив Північно-східний офіс Держаудитслужби, який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю та Сєвєродонецьку міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області, яка приймає участь у формуванні бюджету та забезпечує його виконання, а також зобов'язана забезпечити раціональне та максимально ефективне використання бюджетних коштів, приймає рішення про використання виділених коштів, контролює належне і своєчасне відшкодування шкоди, заподіяної державі.

Статтею 7 Закону України “Про публічні закупівлі” визначено органи, які здійснюють державне регулювання, контроль у сфері закупівель та громадський контроль, а саме: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, здійснюють контроль у сфері публічних закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні”, яка визначає права органу державного фінансового контролю, останньому надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Так, Сєвєродонецька окружна прокуратура листом № 52-3061вих-21 від 08.09.2021 звернулась до управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області про встановлення порушень законодавства під час виконання договірних відносини за проведеною закупівлею за бюджетні кошти № UА-2021-03-18-005073-с.

Проте листом від 15.09.2021 № 201231-17/2659-2021 управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Луганській області повідомило, що здійснено контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом, таким чином органом вжито вичерпних заходів з метою усунення порушень, виявлених під час моніторингу.

Незважаючи на проведення моніторингу закупівлі, встановлення порушень вимог чинного законодавства та визначення заходів, спрямованих на усунення порушень, договір до теперішнього часу не розірваний.

Указом Президента України № 62/2021 від 19.02.2021 “Про утворення та реорганізацію військово-цивільних адміністрацій у Луганській області” утворено Сєвєродонецьку міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області.

Пунктом 2 Указу військово-цивільна адміністрація міста Сєверодонецьк Луганської області реорганізована шляхом приєднання до Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області.

Зазначене свідчить про правонаступництво Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області прав належних військово-цивільній адміністрації міста Сєверодонецьк Луганської області.

Військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” військово-цивільні адміністрації населених пунктів - це тимчасові державні органи, що здійснюють на територіях відповідних територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України, повноваження сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад, сільських, селищних, міських голів та інші повноваження, визначені цим Законом.

Статтею 4 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” визначені повноваження військово-цивільних адміністрацій населених пунктів на відповідній території.

Згідно пункту 5 ст. 4 Закону до повноважень військово-цивільних адміністрацій належить складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України “Про військово-цивільні адміністрації” № 141-VIII від 03.02.2015 повноваження військово-цивільних адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Згідно зі ст. 2 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Статтею 6 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Згідно зі ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно зі ст. 327 ЦК України у комунальній власності перебуває майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Частинами 3, 5 ст. 16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Статтею 181 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Таким чином, саме Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області приймає участь у формуванні бюджету, забезпечує його виконання, за рахунок якого здійснюється закупівля товарів, зокрема, що є предметом оспорюваного договору № 234 від 21.04.2021.

Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області виступає у якості суб'єкта владних повноважень, яка приймає участь у формуванні бюджету та забезпечує його виконання, а також зобов'язана забезпечити раціональне та максимально ефективне використання бюджетних коштів, приймає рішення про використання виділених коштів, контролює належне і своєчасне відшкодування шкоди, заподіяної державі.

Сєвєродонецька окружна прокуратура листом № 52-3060вих-21 від 08.09.2021 повідомила Сєвєродонецьку міську ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області про порушення законодавства під час проведення закупівлі продуктів харчування.

Сєвєродонецька окружна прокуратура Луганської області листами від 20.10.2020 № 52-2699вих-21, від 20.10.2021 № 52-3700вих-21 повідомила Північно-східний офіс Держаудитслужби та Сєвєродонецьку міську ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області про намір звернутися до господарського суду Луганської області з позовом у цій справі.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 по справі № 912/2385/18 за позовом також органу прокуратури невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України “Про прокуратуру”, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

У зв'язку з тим, що органами Північно-східного офісу Держаудитслужби та Сєвєродонецькою міською військово-цивільною адміністрацією Сєвєродонецького району Луганської області до теперішнього часу не вжито заходів до усунення зазначених порушень, що призводить до порушення економічних інтересів держави, наявні підстави для представництва прокурором інтересів держави у цій справі, в особі цих органів.

Згідно з ч. 2 п. 5 ст. 53 ГПК України у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

З урахуванням викладеного, суд підтверджує підстави представництва першим заступником керівника Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Північно-східного офісу Держаудитслужби та Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області у цій справі та визнає подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.

Північно-східний офіс Держаудитслужби та Сєвєродонецька міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області набувають статус позивачів.

Згідно з частинами першої та п'ятою статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до ч. 3 ст. 247 ГПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши позовні матеріали, господарський суд дійшов висновку, що позовну заяву оформлено з дотриманням вимог ст. 162 ГПК України, до неї додано усі документи, передбачені ст. 164 ГПК України, а тому немає підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження.

З урахуванням викладеного та приписів ст. 176 ГПК України позовні матеріали є достатніми для прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження у відповідності до ч. 2 п. 3 ст. 12 ГПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 53, 120, 176, 234, 236, ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Підтвердити підстави представництва першим заступником керівника Сєвєродонецької окружної прокуратури Луганської області інтересів держави в особі органів, уповноважених здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: Північно-східного офісу Держаудитслужби та Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області за позовною заявою від 26.10.2021 № 52-3826вих-21.

2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 913/799/21.

3. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

4. Судове засідання призначити на 7 грудня 2021 року, 9 год. 30 хв., зала судових засідань № 108.

5. Прокурору - уточнити п. 1 прохальної частини позову.

6. Запропонувати відповідачам подати відзиви на позовну заяву із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України в строк до 07.12.2021. .

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 22.11.2021 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Суддя Наталія ЗЮБАНОВА