просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
17 листопада 2021 року м.Харків Справа № 913/577/21
Господарський суд Луганської області у складі судді Масловського С.В., розглянувши матеріали справи за позовом виконувача обов'язків керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області (місцезнаходження: вул. Монастирська, буд. 15, м. Старобільськ, Луганська область, 92700) в інтересах держави в особі
позивача - Державної екологічної інспекції у Луганській області (місцезнаходження: вул. Гагаріна, буд. 93, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93411)
до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» (місцезнаходження: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, Луганська область, 92700)
про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок засмічення земельної ділянки.
Помічник судді, який за дорученням судді здійснює повноваження секретаря судового засідання - Чигрина Є. Ю.
У засіданні брали участь:
від органу прокуратури: Шовкопляс М. М., прокурор відділу Харківської обласної прокуратури, службове посвідчення №057368 від 09.10.2020;
від позивача: представник не прибув;
від відповідача: Русінова О. М., ордер серії ЛГ №019423 від 13.09.2021, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 000201 від 24.12.2018.
Виконувач обов'язків керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області звернувся до Господарського суду Луганської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор», в якому просить:
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» на користь держави збитки заподіяні навколишньому природному середовищу в сумі 79591 грн 10 коп.
В обґрунтування поданого позову зазначено, що 07.12.2018 наказом Державної екологічної інспекції у Луганській області №360/01-01-04 "Про затвердження плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік" затверджено План здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції у Луганській області на 2019 рік.
06.06.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області, відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ч. 4 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» надіслано повідомлення про проведення з 25.06.2019 терміном 10 робочих днів планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
24.06.2019 відповідно до Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю), затвердженого наказом Державної регуляторної служби України №152 від 15.11.2018, наказу Держаної екологічної інспекції у Луганській області № 360/01-01-04 від 07.12.2018 відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", видано направлення №446/01-03-19 на проведення з 25.06.2019 по 09.07.2019 планового державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
Під час проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» під час обстеження території підприємства за адресою: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, Луганська область, встановлено факт засмічення (псування) землі відходами виробництва та іншими відходами на ділянці місцевості, розташованій поблизу матеріального складу та будівельного цеху підприємства, а саме на земельній ділянці розміром 3,2x9 м виявлено насип відходів гуми, шиферного покриття та пластику, на земельній ділянці розміром 5x4,4 м розміщено насип залишків шиферного покриття, на земельній ділянці розміром 2x3,7 м розміщено залишки будівельного сміття (скловолоконні гіпсові декоративні плити) та на земельній ділянці розміром 1,8х2 м розміщено пластикову тару від фарби та ґрунтовки, що є порушенням ст. 35, 46 Закону України «Про охорону земель», ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 17 Закону України «Про відходи».
Загальна площа зіпсованих (засмічених) земель складає 28,8 м2 + 22 м2 + 7,4 м2 + 3,6 м2 = 61,8 м2.
Вимірювання проведено рулеткою вимірювальною металевою Р-50УЗК зав. №405 (свідоцтво про повірку законодавчого регульованого засобу вимірювальної техніки №382 чинне до 24.04.2020).
За результатами перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» (далі - ТОВ «Старобільський елеватор») Державною екологічною інспекцією складено Акт №256 планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, який було вручено 08.07.2019 директору ТОВ «Старобільський елеватор» Є. Крутьку.
26.06.2019 в ході проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Старобільський елеватор», Державною екологічною інспекцією у Луганській області встановлено факт псування (засмічення) земельної ділянки відходами виробництва та іншими відходами поблизу матеріального складу та будівельного цеха ТОВ «Старобільський елеватор» за адресою: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, а саме на ділянці місцевості розміром 3,2x9 м виявлено насип відходів гуми та інше, на ділянці розміром 5x4,4 м - насип залишків шиферного покриття, на ділянці 2x3,7 м - залишки будівельного сміття, на ділянці 1,8х2 м - пластикова тара від фарби, що є порушенням ст. 46 Закону України "Про охорону земель", ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 17 Закону України «Про відходи», про що у відношенні інженера з охорони навколишнього середовища ТОВ «Старобільський елеватор» ОСОБА_1 складено протокол №001005 від 26.06.2019 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, додатком до якого вказано акт б/н від 26.06.2019 обстеження земельної ділянки та фототаблицю.
Відповідно до акту б/н від 26.06.2019 обстеження земельної ділянки, розташованої на території ТОВ «Старобільський елеватор» за адресою: вул. 1 Травня, 4, м. Старобільськ, Луганська область Державною екологічною інспекцією у Луганській області в ході проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Старобільський елеватор» встановлено факт засмічення (псування) землі відходами виробництва та іншими відходами на ділянці місцевості, розташованій поблизу матеріального складу та будівельного цеху підприємства, а саме на земельній ділянці розміром 3,2x9 м виявлено насип відходів гуми, шиферного покриття та пластику об'ємом 23,04 м3, на земельній ділянці розміром 5x4,4 м розміщено насип залишків шиферного покриття об'ємом 17,6 м3 на земельній ділянці розміром 2x3,7 м розміщено залишки будівельного сміття (скловолоконні гіпсові декоративні плити) об'ємом 5,92 м3 та на земельній ділянці розміром 1,8х2 м розміщено пластикову тару від фарби та ґрунтовки об'ємом 2,16 м3, що є порушенням ст. 35, 46 Закону України «Про охорону земель», ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 17 Закону України «Про відходи».
За результатами перевірки ТОВ «Старобільський елеватор» Державною екологічною інспекцією складено припис № 256 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 09.07.2019, відповідно до якого ТОВ «Старобільський елеватор» зобов'язано до 09.09.2019 усунути засмічення (псування) землі відходами виробництва та іншими відходами на ділянці місцевості, розташованій поблизу матеріального складу та будівельного цеху підприємства за адресою: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, Луганська область (пункт № 5); ліквідувати несанкціоноване розміщення відходів на території ТОВ «Старобільський елеватор» за адресою: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, Луганська область, а саме: відходи зернових культур (пункт № 6).
30.09.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області на підставі припису щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства №256 від 09.07.2019, відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області №2/1-28-334 від 27.09.2019, винесено направлення №701/01-03-19 на проведення в період з 30.09.2019 по 11.10.2019 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
Під час проведення в період з 30.09.2019 по 11.10.2019 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у частині виконання раніше наданого припису № 256 від 09.07.2019, Державною екологічною інспекцією у Луганській області складено акт № 403, в якому зазначено, що пункти № 5 та № 6 припису № 256 від 09.07.2019 ТОВ «Старобільський елеватор» виконано.
12.11.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області на адресу відповідача була надіслана претензія №106/4-11-19 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 972 грн 60 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 2х3,7 м, біля матеріального складу та будівельного цеху підприємства відходами будівельних матеріалів та додано розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки відходами 4 класу небезпеки Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
21.11.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» на адресу позивача була надіслана відповідь на претензію №106/4-11-19 (вих. № 1096), в якій відповідач повідомляє, 19.11.2019 підприємством добровільно був відшкодований збиток за шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 972 грн 60 коп., та копія платіжного доручення № 13 від 19.11.2019.
28.11.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області на адресу відповідача була надіслана претензія №113/4-11-19 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 4376 грн 70 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 1,8х2 м, біля матеріального складу та будівельного цеху підприємства відходами 3-го класу небезпеки та додано розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
04.12.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області на адресу відповідача була надіслана претензія №115/4-11-19 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 46684 грн 80 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 3,2х9 м, біля матеріального складу та будівельного цеху підприємства відходами виробництва та іншими відходами, та додано розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки відходами 4 класу небезпеки Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
04.12.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області на адресу відповідача була надіслана претензія №116/4-11-19 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 28529 грн 60 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 5х4,4 м, біля матеріального складу та будівельного цеху підприємства відходами а саме залишками шиферного покриття, та додано розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки відходами 4 класу небезпеки Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
Однак, Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» сплачено лише 972,60 грн, що підтверджується платіжним дорученням №13 від 19.11.2019. Тобто добровільно відшкодовано збиток, заподіяний внаслідок засмічення земельної ділянки розміром 2x3,7 м.
Таким чином, загальний розмір невідшкодованих збитків, заподіяних внаслідок засмічення земельних ділянок складає 79591,10 гривень.
Зазначені обставини стали підставою для звернення прокурора з даним позовом до суду.
Згідно з Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.08.2021 справа передана на розгляд судді Масловському С. В.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 01.09.2021 підтверджено підстави представництва виконувача обов'язків керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі позивача Державної екологічної інспекції у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» з заявленими позовними вимогами; прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін (без проведення судового засідання).
16.09.2021 на адресу Господарського суду Луганської області від Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» надійшов відзив на позовну заяву без номеру від 13.09.2021, в якому відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві та зазначив, що представники Державної екологічної інспекції у Луганській області, ігноруючи інформацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» про невідкладне в ході перевірки усунення порушень, застосували до нього неправомірні та необґрунтовані санкції з порушенням порядку, визначеного ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідач, зазначає, що в розрахунку розміру шкоди вказаний об'єм будівельних відходів, тоді як жоден з оформлених документів, а саме: акт перевірки, протокол про адміністративне правопорушення, постанова про накладення адміністративного стягнення, не містять даних для визначення об'єму відходів, а вказані лише дані для визначення площі в квадратних метрах. Крім того, відповідач вказує, що використані у формулі коефіцієнти при розрахунку розмірів шкоди є необґрунтованими.
При проведенні перевірки Державною екологічною інспекцією у Луганській області не зазначено відомостей на підтвердження висновку про розміщення промислових відходів саме на відкритому ґрунті, зокрема матеріали ґрунтових досліджень, акти відбору проб та протоколи вимірювань, а також, що таке розміщення призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Також, відповідачем зазначено, що Державною екологічною інспекцією у Луганській області було направлено на адресу ТОВ «Старобільський елеватор» претензії №115/4-11-19 від 04.12.2019. на суму 46684, 80 грн, №116/4-11-19 від 04.12.2019 на суму 28529, 60 грн, №113/4-11-19 від 28.11.2019 на суму 4376, 70 грн.
ТОВ «Старобільський елеватор» відхилило претензії та надіслало нормативно обґрунтовану відповідь №88 від 17.01.2020 на претензію №115/4-11-19 від 04.12.2019, відповідь №89 від 17.01.2020 на претензію №116/4-11-19 від 04.12.2019, відповідь №90 від 17.01.2020 року на претензію № 113/4-11-19 від 28.11.2019.
ТОВ «Старобільський елеватор» зазначено, що з позовної заяви вбачається, що Державною екологічною інспекцією у Луганській області, відповідно до акту перевірки, на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2363/0/203-19 від 07.08.2019 проведено розрахунки розміру шкоди, заподіяної внаслідок засмічення земельних ділянок відходами.
У відповідності до пп. 3.2 Методики, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
При виявленні засмічення визначаються на місці обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди (пп. 3.5 Методики).
Об'єм відходів (куб.м) що спричинили засмічення, встановлюють за об'ємними характеристиками цього засмічення через добуток площі засмічення земельної ділянки та товщини шару цих відходів. Товщину шару відходів ділянки визначають вимірюванням (пп. 3.5.1 Методики).
Основою розрахунків розміру шкоди від засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що засмічена (пп. 5.2. Методики). Довідку про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що зазнала засмічення надають територіальні органи спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів (підпункт 5.6 Методики).
За таких обставин, для встановлення обставин заподіяння шкоди внаслідок засмічення земельної ділянки не достатньо оформити акт перевірки та протокол про адміністративне правопорушення, а, на думку відповідача, необхідно встановити факт наявності негативних речовин, здійснити вимірювання, спеціальні вишукування, що підтверджують факт та об'єм засмічення земель, та недостатньо лише встановлення наявності на території земельних ділянок зовсім не сторонніх предметів і матеріалів, а підготовлених до подальшого використання, як подальші будматеріали.
В розрахунку вказаний об'єм будівельних відходів, тоді як жоден з оформлених документів, а саме Акт перевірки, протокол про адміністративне правопорушення, постанова про накладення адміністративного стягнення, не містять даних для визначення об'єму відходів, так як всюди вказані дані, які можна застосувати лише для визначення площі в квадратних метрах.
З позовної заяви вбачається, що розрахунок шкоди виконано в тому числі на підставі витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 07.08.2019 №2363/0/203-19, який не було додано як до претензій з розрахунками так і не додано до позовної заяви на підтвердження розрахунку позовних вимог.
В кожному розрахунку доданого до претензії зазначається, що згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 07.08.2019 року №2363/0/203-19 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 228041 м2 (22,8041 га) становить 29572356, 88 грн, в той час як з акту перевірки вбачається, що згідно договору оренди землі в користування передано дві земельні ділянки, а саме ділянка 1, за адресою м. Старобільськ, вул. 1 Травня, 4. загальною площею 22, 8061 га, та ділянка 2, за адресою м. Старобільськ, вул. 1 Травня, 4, загальною площею 0,0265 га. Ні в акті перевірки ні в розрахунках не зазначено кадастрового номеру земельної ділянки, яка зазнала засмічення. Тобто, в розрахунку використовується нормативна грошова оцінка невідомо якої земельної ділянки.
Відповідачем зазначено, що відповідно до приписів природоохоронного законодавства, умовою кваліфікації такого правопорушення, як засмічення земель, що є підставою для настання відповідальності та відшкодування шкоди, спричиненої таким засміченням, є доведення факту виявлення на відкритому ґрунті сторонніх предметів і матеріалів, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини.
За таких обставин, сам факт наявності сміття не є достатнім для того, щоб вважати землю засміченою і як наслідок виникнення обов'язку відшкодувати шкоду. Обов'язковою ознакою засмічення є таке засмічення земель, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Відтак, для наявності підстав щодо покладення на відповідача відповідальності за засмічення земель, позивачу необхідно встановити факт того, що таке засмічення призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13.04.2018 у справі №904/6886/17.
16.09.2021 на адресу Господарського суду Луганської області від Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» надійшло клопотання без номеру від 13.09.2021 про розгляд справи № 913/577/21 у судовому засіданні з повідомленням (викликом сторін).
23.09.2021 на адресу Господарського суду Луганської області від Старобільської окружної прокуратури Луганської області надійшла відповідь на відзив на позовну заяву №53-2231вих-21 від 20.09.2021, в яких зазначено наступне.
Щодо не правомірності, на думку представника відповідача, проведеної перевірки, складеного акту, притягнення до адміністративної відповідальності та складання приписів, повідомляємо, що акт обстеження, акти перевірки та інші документи складені в ході проведення перевірки є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності. За наслідком розгляду вказаних документів Державною екологічною інспекцією у Луганській області притягнуто інженера з охорони навколищнього середовища ТОВ "старобільський елеватор" ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності про що складено протокол про адміністративне правопорушення та постанову про накладення адміністративного стягнення.
В разі не згоди особи з прийнятим відносно неї рішенням, відповідно до ст. 287-289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено.
В той же час, представником відповідача не надано письмового підтвердження щодо оскарження.
Даний акт не визнано недійсним та в установленому порядку не скасовано, а відтак останній слугує належним доказом порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, у зв'язку з чим, не можливо поставити під сумнів вказані факти.
Факт не звернення Державною екологічною інспекцію у Луганській області до суду не є підтвердженням визнання та погодження з тим, що при проведенні перевірки та складанні документів, діяла неправомірно, а лише підтверджує факт бездіяльності компетентного органу, та дає підстави для звернення прокуратури до суду з відповідним позовом.
У відзиві на позовну заяву зазначено про те, що для встановлення обставин заподіяння шкоди внаслідок засмічення земельної ділянки не достатньо оформити акт перевірки та протокол про адміністративне правопорушення, а потрібно оформити інші документи, встановити факт наявності негативних речовин, потрібно здійснити вимірювання, спеціальні вишукування, що підтверджують факт та об'єм засмічення земель.
Факт наявності негативних речовин підтверджується актом обстеження земельної ділянки від 26.06.2019, в якому значено про те, що вимірювання проведено рулеткою вимірювальною металевою Р-50УЗК за №405 (свідоцтво про повірку законодавчого регульованого засобу вимірювальної техніки №382 чинне до 24.04.2020), крім того визначено площу засмічених земель та об'єм відходів.
Також, прокуратурою повідомлено, про звернення з запитом № 53-1197вих-21 від 16.06.2021 до Держекоінспекції в якому зазначено про необхідність вжиття заходів з метою стягнення нарахованої шкоди у судовому порядку.
На вказаний запит Держекоінспекцією спрямовано лист № 2/2-І5-229вих. від 30.06.2021 з наданням копій матеріалів складених за результатами планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства в сфері охорони навколишнього природного середовища ТОВ «Старобільський елеватор» для представництва інтересів держави в суді.
За результатами опрацювання вказаних матеріалів, органами прокуратури встановлено порушення ТОВ «Старобільський елеватор» положень абз. 2, 3, 10, 11 ст. 35, ч. І ст. 46 Закону України «Про охорону земель».
Старобільською окружною прокуратурою 12.08.2021 повторно спрямовано запит №53-1908вих-21 до Державної екологічної інспекції у Луганській області що вжиття заходів інспекцією з метою стягнення нарахованої шкоди у судовому порядку.
Листом від 17.08.2021 №2/2-15-305 вих. Державна екологічна інспекція у Луганській області повідомила окружну прокуратуру про те, що Інспекцією з метою представництва інтересів держави у суді надані окружній прокуратурі завірені належним чином копії документів за результатами планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища ТОВ «Старобільський елеватор».
11.10.2021 на адресу Господарського суду Луганської області від Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» надійшли заперечення на відповідь на відзив Старобільської окружної прокуратури без номеру від 05.10.2021.
Відповідачем зазначено, що перевірку було проведено в період з 25.06.2019. по 09.07.2019 за результатами якої складено акт №256, який вручено ТОВ «Старобільський елеватор» 09.07.2019, при цьому зазначений Акт б/н від 26.06.2019 обстеження земельної ділянки при перевірці взагалі не складався. В цей же час протокол про адміністративне правопорушення складено 26.06.2019 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення 26.06.2019, які не містять жодних посилань на вказані вище документи (які було складено та вручено ТОВ «Старобільський елеватор» 09.07.2019), як на підставу застосування адміністративних стягнень.
Отже, постанова про накладення адміністративного стягнення складена державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Луганської області не містить зазначень розмірів довжини та ширини земельних ділянок, жодних посилань які б вказували на спосіб та порядок визначення площі засмічених земельних ділянок та товщу шару і об'єм відходів, які знаходяться на цій площі, відсутня схема розміщення відходів, відсутні дані щодо ґрунтових досліджень та вишукувань та не зазначено будь яких інших доказів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу.
Під час проведення перевірки позивачем не досліджувався статус перебування відходів на території відповідача, зокрема чи мають подальше використання зазначені будівельні відходи, оскільки деякі будівельні відходи, що утворились при виконанні ремонтних робіт виробничих будівель в рамках підготовки техбази до приймання врожаю 2019, в подальшому планувалось використати при організації твердого покриття майданчика біля будівельного цеху, на якому вони розміщувались, адже майданчик часто використовується як склад будівельних матеріалів.
За таких обставин, на думку відповідача, порушення законодавства України про охорону земель не було, шкоди заподіяно не було та в діях відповідача відсутня вина у заподіянні шкоди, отже наявність негативних речовин на відкритому ґрунті, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища позивачем та прокуратурою не доведено та не підтверджено належними доказами.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 12.10.2021 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін задоволено, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін.
13.10.2021 на електрону адресу Господарського суду Луганської області від Державної екологічної інспекції у Луганській області надійшла відповідь на відзив №2/2-16-153вих. від 121.10.2021 в якій зазначено наступне.
За результатами планової перевірки складений Акт проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів від 09.07.2019 №256 (далі - Акт), що складений за формою відповідно до наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 09.08.2017 № 303, що втратив чинність 28.12.2019 року.
Період проведення планової перевірки ТОВ «Старобільський елеватор» складає з 26.06.2019 по 09.07.2019.
Тобто, на момент здійснення планової перевірки форма уніфікованого Акту проведення планового заходу державного нагляду (контролю) була чинною.
Відповідно до п. 3.2. Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, що затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки № 171 від 27.10.1997 землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Вимоги щодо зберігання та видалення відходів встановлені ст. 33 Закону України «Про відходи». Так, згідно із приписами ч. 4 ст. 33 Закону України «Про відходи» зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України (ч. 7 ст. 33 Закону України Про відходи ).
Так, в ході здійснення планової перевірки посадові особи Інспекції притягли посадових осіб відповідача за порушення вимог природоохоронного законодавства, серед яких є інженер з охорони навколишнього природного середовища ТОВ «Старобільський елеватор» ОСОБА_1 .
Відносно громадянина ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 001005 від 26.06.2021 додатком до якого є Акт обстеження земельної ділянки розташованої на території ТОВ «Старобільський елеватор» за адресою: вул. 1 Травня, 4, м. Старобільськ, Луганська область від 26.06.2019, що містить відповідні вимірювання, розрахунки засмічення.
На підставі факту засмічення Інспекцією обчислені розміри шкоди, заподіяної державі на підставі «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення прирородоохоронного законодавства» затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 171 від 27.10.1997.
Відповідно до ч. 3 ст. 222 Господарського кодексу України у претензії зазначається, в тому числі, сума претензії та її розрахунок, якщо претензія підлягає грошовій оцінці.
Так, до претензій №106/4-11-19 від 12.11.2019, №113/4-11-19 від 28.11.2019, № 115/4-11-19 від 04.12.2019, № 116/4-11-19 від 04.12.2019 був доданий розрахунок розміру шкоди, що є невід'ємною частиною претензій.
Крім того претензію № 106/4-11-19 від 12.11.2019 відповідач сплатив в повному обсязі у розмірі 972 грн 60 коп. про що повідомив листом №1096від 21.11.2019. Зазначена претензія також стосувалась засмічення земельної ділянки.
Згідно ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Частиною 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суду Луганської області, -
07.12.2018 наказом Державної екологічної інспекції у Луганській області №360/01-01-04 "Про затвердження плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2019 рік" затверджено План здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державної екологічної інспекції у Луганській області на 2019 рік.
06.06.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області, відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ч. 4 ст. 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» надіслано повідомлення про проведення з 25.06.2019 терміном 10 робочих днів планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.
24.06.2019 відповідно до Плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю), затвердженого наказом Державної регуляторної служби України №152 від 15.11.2018, наказу Держаної екологічної інспекції у Луганській області №360/01-01-04 від 07.12.2018 відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", видано направлення №446/01-03-19 на проведення з 25.06.2019 по 09.07.2019 планового державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
Під час проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» під час обстеження території підприємства за адресою: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, Луганська область, встановлено факт засмічення (псування) землі відходами виробництва та іншими відходами на ділянці місцевості, розташованій поблизу матеріального складу та будівельного цеху підприємства, а саме на земельній ділянці розміром 3,2x9 м виявлено насип відходів гуми, шиферного покриття та пластику, на земельній ділянці розміром 5x4,4 м розміщено насип залишків шиферного покриття, на земельній ділянці розміром 2x3,7 м розміщено залишки будівельного сміття (скловолоконні гіпсові декоративні плити) та на земельній ділянці розміром 1,8х2 м розміщено пластикову тару від фарби та ґрунтовки, що є порушенням ст. 35, 46 Закону України «Про охорону земель», ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 17 Закону України «Про відходи».
Загальна площа зіпсованих (засмічених) земель складає 28,8 м2 + 22 м2 + 7,4 м2 + 3,6 м2 = 61,8 м2.
Вимірювання проведено рулеткою вимірювальною металевою Р-50УЗК зав. №405 (свідоцтво про повірку законодавчого регульованого засобу вимірювальної техніки №382 чинне до 24.04.2020).
За результатами перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» (далі - ТОВ «Старобільський елеватор») Державною екологічною інспекцією складено Акт №256 планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, який було вручено 08.07.2019 директору ТОВ «Старобільський елеватор» Є. Крутьку.
26.06.2019 в ході проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Старобільський елеватор», Державною екологічною інспекцією у Луганській області встановлено факт псування (засмічення) земельної ділянки відходами виробництва та іншими відходами поблизу матеріального складу та будівельного цеха ТОВ «Старобільський елеватор» за адресою: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, а саме на ділянці місцевості розміром 3,2x9 м виявлено насип відходів гуми та інше, на ділянці розміром 5x4,4 м - насип залишків шиферного покриття, на ділянці 2x3,7 м - залишки будівельного сміття, на ділянці 1,8х2 м - пластикова тара від фарби, що є порушенням ст. 46 Закону України "Про охорону земель", ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 17 Закону України «Про відходи», про що у відношенні інженера з охорони навколишнього середовища ТОВ «Старобільський елеватор» ОСОБА_1 складено протокол №001005 від 26.06.2019 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, додатком до якого вказано акт б/н від 26.06.2019 обстеження земельної ділянки та фототаблицю.
Відповідно до акту б/н від 26.06.2019 обстеження земельної ділянки, розташованої на території ТОВ «Старобільський елеватор» за адресою: вул. 1 Травня, 4, м. Старобільськ, Луганська область Державною екологічною інспекцією у Луганській області в ході проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ «Старобільський елеватор» встановлено факт засмічення (псування) землі відходами виробництва та іншими відходами на ділянці місцевості, розташованій поблизу матеріального складу та будівельного цеху підприємства, а саме на земельній ділянці розміром 3,2x9 м виявлено насип відходів гуми, шиферного покриття та пластику об'ємом 23,04 м3, на земельній ділянці розміром 5x4,4 м розміщено насип залишків шиферного покриття об'ємом 17,6 м3 на земельній ділянці розміром 2x3,7 м розміщено залишки будівельного сміття (скловолоконні гіпсові декоративні плити) об'ємом 5,92 м3 та на земельній ділянці розміром 1,8х2 м розміщено пластикову тару від фарби та ґрунтовки об'ємом 2,16 м3, що є порушенням ст. 35, 46 Закону України «Про охорону земель», ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 17 Закону України «Про відходи».
Постановою Державної екологічної інспекції у Луганській області №001005 від 26.06.2019 про накладення адміністративного стягнення визнано інженера з охорони навколишнього середовища ТОВ «Старобільський елеватор» ОСОБА_1 винною у вчинені адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1190 грн 00 коп.
05.07.2019 інженером з охорони навколишнього середовища ТОВ «Старобільський елеватор» ОСОБА_1 відповідно до квитанції №0.0.1400188163.1 від 05.07.2019 сплачено штраф в розмірі 1190 грн 00 коп.
За результатами перевірки ТОВ «Старобільський елеватор» Державною екологічною інспекцією складено припис №256 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 09.07.2019, відповідно до якого ТОВ «Старобільський елеватор» зобов'язано до 09.09.2019 усунути засмічення (псування) землі відходами виробництва та іншими відходами на ділянці місцевості, розташованій поблизу матеріального складу та будівельного цеху підприємства за адресою: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, Луганська область (пункт № 5); ліквідувати несанкціоноване розміщення відходів на території ТОВ «Старобільський елеватор» за адресою: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, Луганська область, а саме: відходи зернових культур (пункт № 6).
11.07.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» надано відповідачу заперечення №589 від 10.07.2019 до акту №256 та припису №256 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 09.07.2019, складених за результатом проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів ТОВ «Старобільський елеватор».
27.09.2019 Наказом Державної екологічної інспекції у Луганській області №2/1-28-334 "Про здійснення позапланового заходу" наказано здійснити в термін з 30.09.2019 по 11.10.2019 (за винятком вихідних днів 05.10.2019, 06.10.2019) включно позапланову перевірку виконання ТОВ «Старобільський елеватор» раніше виданого припису №256 від 09.07.2019.
30.09.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області на підставі припису щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства №256 від 09.07.2019, відповідно до ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області №2/1-28-334 від 27.09.2019, винесено направлення №701/01-03-19 на проведення в період з 30.09.2019 по 11.10.2019 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
Під час проведення в період з 30.09.2019 по 11.10.2019 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у частині виконання раніше наданого припису № 256 від 09.07.2019, Державною екологічною інспекцією у Луганській області складено акт №403, в якому зазначено, що пункти №5 та №6 припису № 256 від 09.07.2019 ТОВ «Старобільський елеватор» виконано.
12.11.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області на адресу відповідача була надіслана претензія №106/4-11-19 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 972 грн 60 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 2х3,7 м, біля матеріального складу та будівельного цеху підприємства відходами будівельних матеріалів та додано розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки відходами 4 класу небезпеки Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
Згідно доданого розрахунку, який виконано у відповідності з "Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №171 від 27.10.1997 та на підставі:
- акту, складеного за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» від 09.07.2019;
- витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2363/0/203-19 від 07.08.2019;
- протоколу про адміністративне правопорушення № 001005 від 26.06.2019;
- постанови про накладення адміністративного стягнення № 001005 від 26.06.2019;
- фототаблиці за фактом засмічення земельної ділянки на території ТОВ «Старобільський елеватор», розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки відходами ТОВ «Старобільський елеватор» становить 972 грн 60 коп.
21.11.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» на адресу позивача була надіслана відповідь на претензію №106/4-11-19 (вих. №1096), в якій відповідач повідомляє, 19.11.2019 підприємством добровільно був відшкодований збиток за шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 972 грн 60 коп., та копія платіжного доручення №13 від 19.11.2019.
28.11.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області на адресу відповідача була надіслана претензія №113/4-11-19 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 4376 грн 70 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 1,8х2 м, біля матеріального складу та будівельного цеху підприємства відходами 3-го класу небезпеки та додано розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
Згідно доданого розрахунку, який виконано у відповідності з "Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №171 від 27.10.1997 та на підставі:
- акту, складеного за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» від 09.07.2019;
- витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2363/0/203-19 від 07.08.2019;
- протоколу про адміністративне правопорушення від 26.06.2019 № 001005;
- постанови про накладення адміністративного стягнення від 26.06.2019 № 001005;
- фототаблиці за фактом засмічення земельної ділянки на території ТОВ «Старобільський елеватор», розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки відходами ТОВ «Старобільський елеватор» становить 4376 грн 70 коп.
04.12.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області на адресу відповідача була надіслана претензія №115/4-11-19 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 46684 грн 80 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 3,2х9 м, біля матеріального складу та будівельного цеху підприємства відходами виробництва та іншими відходами, та додано розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки відходами 4 класу небезпеки Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
Згідно доданого розрахунку, який виконано у відповідності з "Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №171 від 27.10.1997 та на підставі:
- акту, складеного за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» від 09.07.2019;
- витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2363/0/203-19 від 07.08.2019;
- протоколу про адміністративне правопорушення від 26.06.2019 № 001005;
- постанови про накладення адміністративного стягнення від 26.06.2019 № 001005;
- фототаблиці за фактом засмічення земельної ділянки на території ТОВ «Старобільський елеватор», розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки відходами ТОВ «Старобільський елеватор» становить 46684грн 80 коп.
04.12.2019 Державною екологічною інспекцією у Луганській області на адресу відповідача була надіслана претензія №116/4-11-19 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 28529 грн 60 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 5х4,4 м, біля матеріального складу та будівельного цеху підприємства відходами а саме залишками шиферного покриття, та додано розрахунок розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки відходами 4 класу небезпеки Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор».
Згідно доданого розрахунку, який виконано у відповідності з "Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №171 від 27.10.1997 та на підставі:
- акту, складеного за результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Товариством з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» від 09.07.2019;
- витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2363/0/203-19 від 07.08.2019;
- протоколу про адміністративне правопорушення від 26.06.2019 № 001005;
- постанови про накладення адміністративного стягнення від 26.06.2019 № 001005;
- фототаблиці за фактом засмічення земельної ділянки на території ТОВ «Старобільський елеватор», розмір шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки відходами ТОВ «Старобільський елеватор» становить 28529 грн 60 коп.
17.01.2019 ТОВ «Старобільський елеватор» на адресу позивача були надіслані відповіді на претензії:
- відповідь на претензію № 115/4-11-19 від 04.12.2019 на суму 46684 грн 80 коп від 17.01.2020 № 88;
- відповідь на претензію № 116/4-11-19 від 04.12.2019 на суму 28529 грн 60 коп від 17.01.2020 № 89;
- відповідь на претензію № 113/4-11-19 від 28.11.2019 на суму 4376 грн 70 коп від 17.01.2020 № 90.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно зі ст. 66 Конституції України, кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до положень п. 10 ч. 1 ст. 35 Закону України "Про охорону земель", власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: забезпечувати захист земель, зокрема від забруднення та засмічення.
Відповідно до ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення, як псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.
Відповідно до статті 56 Закону України "Про охорону земель", юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.
Стаття 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
У відповідності до приписів ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначено у ст. 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду.
Для відшкодування завданої шкоди за правилами ст. 1166 Цивільного кодексу України необхідно довести такі елементи: 1.Неправомірність поведінки особи. Неправомірною можна вважати будь-яку поведінку, внаслідок якої завдано шкоду, якщо завдавач шкоди не був уповноважений на такі дії. 2.Наявність шкоди. Під шкодою слід розуміти втрату або пошкодження майна потерпілого та (або) позбавлення його особистого нематеріального права (життя, здоров'я тощо). 3.Причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди. 4. Вина особи, що завдала шкоду.
Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
При цьому, причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою полягає у тому, що наслідки у вигляді шкоди настають лише в результаті неправомірної поведінки відповідача, і є обов'язковою умовою відповідальності та виражається в тому, що шкода має виступати об'єктивним наслідком поведінки тієї особи, яка заподіяла шкоду.
За таких обставин саме на позивача покладається обов'язок довести обґрунтованість своїх вимог, а саме, наявність шкоди, протиправність поведінки того, хто заподіяв шкоду, та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою, і для настання цивільно-правової відповідальності відповідача за заподіяння матеріальної шкоди позивачеві необхідно довести наявність усієї сукупності вищезазначених ознак складу цивільного правопорушення, які необхідні для відшкодування шкоди в порядку ст. 1172 ЦК України, тоді як відсутність хоча б однієї з цих ознак виключає настання відповідальності.
У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди.
Згідно зі ст. 1172 Цивільного кодексу України, юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне шкідливе винне діяння особи, яка завдала шкоду.
Порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами встановлює Методика визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №171 від 27.10.1997, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за №285/2725 в редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 №149, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 за № 422/13689 (далі - Методика).
Зазначена Методика застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів (п. 1.3 Методики).
Згідно з підпунктом 3.1 Методики, землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин, що перевищує їх граничнодопустиму концентрацію, які характерні для складу незабрудненого ґрунту або у порівнянні з даними агрохімічного паспорта (для земель сільськогосподарського призначення).
У відповідності до пп. 3.2 Методики, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Відповідно до пп. 3.3. Методики, факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.
Підпунктом 3.4 Методики передбачено, що визначення обсягу забруднення земельних ресурсів у кожному випадку є самостійним завданням через різноманітність геоморфологічних, геологічних та гідрологічних умов. За наявності інформації про кількість (об'єм, маса) забруднюючої речовини, яка проникла у певний шар землі, визначаються площа, глибина проникнення.
За приписами пп. 3.4.1 Методики, якщо за зовнішніми ознаками забруднення земельної ділянки неможливо встановити площу забруднення чи глибину проникнення, ці параметри визначають за підпунктом 3.6. цієї Методики.
Відповідно до п. 3.6. Методики у випадках коли обсяг забруднення не може бути визначено відповідно до підпункту 3.4 цієї Методики, визначення обсягу забруднення земельних ресурсів здійснюється із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, а у разі необхідності із залученням спеціалізованих організацій.
При виявленні засмічення визначаються на місці обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди (пп. 3.5 Методики).
Об'єм відходів (куб.м), що спричинили засмічення, встановлюють за об'ємними характеристиками цього засмічення через добуток площі засмічення земельної ділянки та товщини шару цих відходів. Товщину шару відходів ділянки визначають вимірюванням (пп. 3.5.1 Методики).
Абзацами 2 та 11 ст. 1 Закону України "Про відходи" визначено, що відходи - це будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; утилізація відходів - використання відходів як вторинних матеріальних чи енергетичних ресурсів.
Тобто, відповідно до приписів природоохоронного законодавства, умовою кваліфікації такого правопорушення, як засмічення земель, що є підставою для настання відповідальності та відшкодування шкоди, спричиненої таким засміченням, є доведення факту виявлення на відкритому ґрунті сторонніх предметів і матеріалів, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини.
За таких обставин, сам факт наявності сміття не є достатнім для того, щоб вважати землю засміченою і як наслідок виникнення обов'язку відшкодувати шкоду. Обов'язковою ознакою засмічення є таке засмічення земель, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Відтак, для наявності підстав щодо покладення на відповідача відповідальності за засмічення земель, позивачу необхідно встановити факт того, що таке засмічення призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13.04.2018 у справі №904/6886/17.
Згідно з ч. 2 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1 ст. 79 Господарського процесуального кодексу України).
Судом встановлено, що під час проведення в період з 25.06.2019 по 09.07.2019 планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» під час обстеження території підприємства за адресою: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, Луганська область, Державною екологічною інспекцією у Луганській області встановлено факт засмічення (псування) землі відходами виробництва та іншими відходами на ділянці місцевості, розташованій поблизу матеріального складу та будівельного цеху підприємства, а саме на земельній ділянці розміром 3,2x9 м виявлено насип відходів гуми, шиферного покриття та пластику, на земельній ділянці розміром 5x4,4 м розміщено насип залишків шиферного покриття, на земельній ділянці розміром 2x3,7 м розміщено залишки будівельного сміття (скловолоконні гіпсові декоративні плити) та на земельній ділянці розміром 1,8х2 м розміщено пластикову тару від фарби та ґрунтовки, що є порушенням ст. 35, 46 Закону України «Про охорону земель», ст. 96 Земельного кодексу України, ст. 17 Закону України «Про відходи».
Загальна площа зіпсованих (засмічених) земель складає 28,8 м2 + 22 м2 + 7,4 м2 + 3,6 м2 = 61,8 м2.
Вимірювання проведено рулеткою вимірювальною металевою Р-50УЗК зав. №405 (свідоцтво про повірку законодавчого регульованого засобу вимірювальної техніки №382 чинне до 24.04.2020).
За результатами перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» (далі - ТОВ «Старобільський елеватор») Державною екологічною інспекцією складено Акт №256 планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів та надано припис №256 від 09.07.2019 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.
Під час проведення в період з 30.09.2019 по 11.10.2019 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів у частині виконання раніше наданого припису №256 від 09.07.2019, Державною екологічною інспекцією у Луганській області складено акт №403, в якому зазначено, що пункти №5 та №6 припису №256 від 09.07.2019 ТОВ «Старобільський елеватор» виконано.
Державною екологічною інспекцією у Луганській області, відповідно до акту планового заходу державного нагляду (контролю) №256, на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №171 від 27.10.1997, витягу із технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки №2363/0/203-19 від 07.08.2019, протоколу про адміністративне правопорушення №001005 від 26.06.2019; постанови про накладення адміністративного стягнення №001005 від 26.06.2019; фототаблиці за фактом засмічення земельної ділянки на території ТОВ «Старобільський елеватор», у зв'язку з засміченням (псуванням) ТОВ «Старобільський елеватор» земельної ділянки, що розташована поблизу матеріального складу та будівельного цеху підприємства за адресою: вул. 1 Травня, 4, м. Старобільськ, Луганська область, обчислений розмір шкоди, заподіяний державі, який складає: 972 грн 60 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 2х3,7 м; 4376 грн 70 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 1,8х2 м; 46684 грн 80 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 3,2х9 м; 28529 грн 60 коп. за засмічення земельної ділянки розміром 5х4,4 м.
Державною екологічною інспекцією у Луганській області на адресу відповідача були надіслані претензії № 106/4-11-19 від 12.11.2019 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 972 грн 60 коп.; №115/4-11-19 від 04.12.2019 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 46684 грн 80 коп.; №116/4-11-19 від 04.12.2019 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 28529 грн 60 коп.; №113/4-11-19 від 28.11.2019 щодо добровільного відшкодування збитків у розмірі 4376 грн 70 коп.
Відповідач 19.11.2019 відшкодував збиток за шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 972 грн 60 коп. Проти інших претензій позивача заперечив та в листах №88 від 17.01.2020, №89 від 17.01.2020, №90 від 17.01.2020 зазначив, що Державною екологічною інспекцією у Луганській області було порушено основні принципи державного нагляду (контролю), визначені у Законі України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у зв'язку з чим вважає, що припис №256 від 09.07.2019 щодо усунення природоохоронного законодавства, акт №256 складений за результатами проведення в період 25.06.2019 - 09.07.2019 планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища є незаконними, а тому відсутні підстави для задоволення вимог Державної екологічної інспекції у Луганській області щодо добровільної сплати збитків.
Суд зазначає, що позивачем, в порушення приписів Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №171 від 27.10.1997, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за № 285/2725 в редакції наказу Мінприроди від 04.04.2007 № 149, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 за №422/13689, не зазначено відомостей на підтвердження висновку про розміщення промислових відходів саме на відкритому ґрунті, зокрема матеріали ґрунтових досліджень, акти відбору проб та протоколи вимірювань, а також, що таке розміщення призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Державною екологічною інспекцією у Луганській області в розрахунках розміру шкоди вказаний об'єм будівельних відходів, тоді як жоден з оформлених документів, а саме: акт №256 планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, протокол про адміністративне правопорушення №001005 від 26.06.2019, постанова про накладення адміністративного стягнення №001005 від 26.06.2019, не містять даних для визначення об'єму відходів, а вказані лише дані для визначення площі в квадратних метрах, щодо визначення об'єму відходів вказано лише в акті б/н від 26.06.2019 обстеження земельної ділянки, однак доказів вимірювання товщини (розмірної величини, яка має враховуватися при здійсненні математичного розрахунку об'єму та є обов'язковою для його визначення) шару відходів суду не надано.
В наданих розрахунках розміру шкоди, заподіяної державі внаслідок засмічення (псування) земельної ділянки, позивач посилається як на джерело одержання або розрахунок показника на акт планової перевірки від 10.06.2019 - 14.06.2019.
Відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Таким чином, розрахунок шкоди судом не приймається до уваги, оскільки строк проведення заходу державного нагляду (контролю) відповідно до акту планової перевірки складав з 25.06.2019 по 09.07.2019, в свою чергу в наданому до позовної заяви розрахунку, позивач посилається як на джерело одержання або розрахунок показника на акт планової перевірки від 10.06.2019-14.06.2019.
За таких обставин, прокурором та позивачем не доведено належними та допустимими доказами протиправності поведінки відповідача та наявності шкоди, як обов'язкових елементів застосування такого заходу відповідальності, як відшкодування шкоди, що унеможливлює покладення на відповідача обов'язку по відшкодуванню шкоди на підставі ст. 1166 Цивільного кодексу України.
Враховуючи вищевикладене, оскільки виконувачем обов'язків керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі позивача - Державної екологічної інспекції у Луганській області не доведено належними та допустимими доказами наявності шкоди, спричиненої засміченням земельної ділянки, як елементу складу правопорушення для застосування такої міри деліктної відповідальності, як відшкодування шкоди, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги виконувача обов'язків керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі позивача - Державної екологічної інспекції у Луганській області про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» шкоди у розмірі 79591 грн 10 коп. не є законними та обґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України в сумі 2270 грн 00 коп. покласти на Луганську обласну прокуратуру.
Керуючись ст.ст. 129, 232-233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. В задоволенні позову виконувача обов'язків керівника Старобільської окружної прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі позивача - Державної екологічної інспекції у Луганській області до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» про відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок засмічення земельної ділянки - відмовити.
2. Витрати зі сплати судового збору покласти на Луганську обласну прокуратуру.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Позивач - Державна екологічна інспекція у Луганській області (місцезнаходження: вул. Гагаріна, буд. 93, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, ідентифікаційний код юридичної особи 37991372)
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Старобільський елеватор» (місцезнаходження: вул. 1 Травня, буд. 4, м. Старобільськ, Луганська область, 92700, ідентифікаційний код юридичної особи 00952798)
Органи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб:
1. Луганська обласна прокуратура (вул. Богдана Ліщини, буд. 27, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, ідентифікаційний код юридичної особи 02909921)
2. Старобільська окружна прокуратура (вул. Монастирська, буд. 15, м. Старобільськ, Луганська область, 92703)
Повний текст рішення складено та підписано 22.11.2021.
Суддя Сергій МАСЛОВСЬКИЙ