Рішення від 18.10.2021 по справі 911/1652/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" жовтня 2021 р. Справа № 911/1652/21

Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В., за участю секретаря судового засідання Литовки А.С., розглянув матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Генеруюча компанія Теплоінвест»

до Циблівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:

1) Лецьківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти Циблівської сільської ради

2) Хоцьківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Циблівської сільської ради

3) Товариства з обмеженою відповідальністю «Генеруюча компанія «Укрспецтепло»

про стягнення 1273965,80 грн

за участю представників

позивача: Мартинов К.В. - адвокат, ордер, серії АА № 1118679 від 19.07.2021;

відповідача: не з'явився;

третіх осіб: не з'явилися.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Київської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Генеруюча компанія Теплоінвест» (далі - позивач, ТОВ «ГК Теплоінвест») з позовом до Циблівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області (далі - відповідач, Циблівська сільська рада) про стягнення 1273965,80 грн заборгованості за спожиту теплову енергію.

Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язання по сплаті заборгованості за теплову енергію, яка постачалась позивачем без укладання письмового договору у заклади дошкільної та загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Циблівської сільської ради Переяслав-Хмельницького району Київської області, зокрема: Лецьківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів та Хоцьківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 09.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 19.07.2021; залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Лецьківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти Циблівської сільської ради (третя особа 1) та Хоцьківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Циблівської сільської ради (третя особа 2); учасникам справи встановлено строки для вчинення процесуальних дій у справі.

Через канцелярію суду 12.07.2021 від представника Циблівської сільської ради надійшов відзив від 07.07.2021 на позовну заяву.

Відповідач, заперечуючи проти позову, посилається на те, що указані заклади освіти отримують теплову енергію (опалюються) іншою енергопостачальною компанією - ТОВ «Генеруюча компанія «Укрспецтепло», за заявою якого останньому, як постачальнику теплової енергії, Циблівською сільською радою затверджено тарифи на теплову енергію.

Відповідач визнає, що договір у письмовій формі з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії не укладався, однак ТОВ «Генеруюча компанія «Укрспецтепло» постачає теплову енергію закладам освіти, що перебувають на балансі відповідача, за що отримує оплату за фактом отриманої теплової енергії.

При цьому відповідач заперечує факт наявності між ТОВ «ГК Теплоінвест» та Циблівською сільською радою будь-яких правовідносин з надання послуг постачання теплової енергії.

Також відповідач вважає, що надані позивачем акти на зняття показників лічильника теплової енергії не є первинними документами в розумінні Податкового кодексу України та Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» і не можуть підтверджувати факт надання послуг з теплопостачання. Крім того, як зауважив відповідач, вказані акти підписані керівниками закладів освіти, які перебувають на балансі відповідача, однак керівники цих закладів не є уповноваженими представниками Циблівської сільської ради на підписання будь-яких документів у правовідносинах щодо постачання теплової енергії від ТОВ «Генеруюча компанія «Укрспецтепло», а також з іншими суб'єктами господарювання, які надають чи мають намір надавати відповідачеві подібні послуги.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 02.08.2021 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Генеруюча компанія «Укрспецтепло» (далі - третя особа 3, ТОВ «ГК «Укрспецтепло»).

З метою вирішення питань, визначених ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), підготовче засідання неодноразово відкладалось, строк підготовчого провадження продовжувався на тридцять днів, про що 02.08.2021 судом постановлено ухвалу.

Через канцелярію суду 16.08.2021 ТОВ «ГК «Укрспецтепло» подано письмові пояснення щодо позову, у яких зазначається про те, що між ТОВ «ГК «Укрспецтепло» та Управлінням освіти Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області укладено договір про закупівлю теплової енергії № 13 від 27.01.2020 в заклади дошкільної та загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, на підставі якого, за твердженнями ТОВ «ГК «Укрспецтепло», відбувалось постачання теплової енергії в Хоцьківський заклад дошкільної освіти «Сонечко», Лецківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів та Хоцьківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів.

Як стверджує у своїх поясненнях ТОВ «ГК «Укрспецтепло», у січні 2021 року в роботі останнього сталися певні зміни, з огляду на що Циблівській сільській раді запропоновано продовжити постачання теплової енергії в заклади дошкільної освіти та загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів за участю нового постачальника - ТОВ «ГК Теплоінвест».

За твердженнями ТОВ «ГК «Укрспецтепло», з метою недопущення зупинення постачання теплової енергії та, як наслідок, зриву навчального процесу, сторони - Циблівська сільська рада, ТОВ «ГК Теплоінвест» та ТОВ «ГК «Укрспецтепло» - дійшли згоди про здійснення подальшого постачання теплової енергії новим постачальником - ТОВ «ГК Теплоінвест» за тарифами, що були визначені рішенням Циблівської сільської ради від 09.10.2020 № 159.

На підставі ухвали суду від 16.08.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 27.09.2021.

Через канцелярію суду 26.08.2021 від представника Циблівської сільської ради надійшла відповідь від 25.08.2021 на пояснення третьої особи 3, за змістом яких відповідач вважає, що зазначені у поясненнях ТОВ «ГК «Укрспецтепло» обставини жодним чином не доводять законність позовних вимог, а навпаки їх спростовують.

У судовому засіданні 27.09.2021 судом розпочато розгляд справи по суті та заслухано вступні слова представників учасників справи щодо вимог заявленого позову, а також стосовно змісту та підстав заперечень проти позову. Ухвалою суду від 27.09.2021 розгляд справи по суті відкладено на 18.10.2021.

У судовому засіданні 18.10.2021 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання 18.10.2021 не з'явився, натомість подав клопотання про відкладення судового засідання у зв'язку з неможливістю з'явитись у судове засідання, з огляду на зайнятість в інших судових засіданнях.

Згідно з частинами 1, 3 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Таким чином відкладення розгляду справи є правом суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Судом також враховано, що відповідачем у даній справі є юридична особа, яка на власний розсуд обирає представників для захисту та представництва її інтересів. Крім того, в силу ч. 3 ст. 56 ГПК України, юридична особа незалежно від порядку її створення може брати участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Відповідачем не доведено суду неможливості заміни представника, а також неможливості розгляду справи без участі його представника на підставі письмових доказів у справі.

З огляду на те, що наявних у матеріалах справи доказів є достатньо для розгляду справи по суті, клопотання представника відповідача про відкладення судового засідання судом відхилено та розгляд справи вирішено здійснити без участі уповноваженого представника Циблівської сільської ради, за наявними у ній матеріалами.

Треті особи, які належним чином повідомлені про розгляд даної справи, не направили в судове засідання своїх уповноважених представників, про причини неявки суд не повідомили.

Відповідно до ч. 1 ст. 233 ГПК України, суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду.

Після виходу з нарадчої кімнати, відповідно до ст. 240 ГПК України, 18.10.2021 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Переяслав-Хмельницькою районною державною адміністрацією Київської області 17.12.2020 видано розпорядження № 269 «Про вихід Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області зі складу засновників закладів освіти та передачу закладів освіти у комунальну власність Циблівської об'єднаної територіальної громади», відповідно до п. 2 якого вирішено з 01.01.2021 передати безоплатно зі спільної власності територіальних громад сіл Переяслав-Хмельницького (новоствореного Бориспільського) району з балансу відділу освіти Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації у комунальну власність та на баланс Циблівської сільської ради, у тому числі заклади освіти, зокрема: Хоцьківську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів та Лецьківське навчально-виховне об'єднання «загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад».

Між ТОВ «ГК Теплоінвест» та Лецьківським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти Циблівської сільської ради підписано та скріплено печатками юридичних осіб акти на зняття показників лічильника теплової енергії, а саме: № 504, відповідно до якого за січень 2021 року вироблено та передано теплової енергії - 127 Гкал; № 504, відповідно до якого за лютий 2021 року вироблено та передано теплової енергії - 116,99 Гкал. В актах зафіксовано, що лічильник, з якого відбувалось зняття показників, установлено за адресою: с. Лецьки, вул. Мостового, 1.

Між ТОВ «ГК Теплоінвест» та Хоцьківським закладом загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Циблівської сільської ради підписано та скріплено печатками юридичних осіб акти на зняття показників лічильника теплової енергії, а саме: № 508, відповідно до якого за січень 2021 року вироблено та передано теплової енергії - 167,70 Гкал; № 508, відповідно до якого за лютий 2021 року вироблено та передано теплової енергії - 145,94 Гкал. В актах зафіксовано, що лічильник, з якого відбувалось зняття показників, установлено за адресою: с. Хоцьки, вул. Вишнева, 20.

ТОВ «ГК Теплоінвест» 20.03.2021 складено акти на зняття показників лічильника теплової енергії, а саме: № 508, відповідно до якого за березень 2021 року вироблено та передано Хоцьківському закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Циблівської сільської ради теплової енергії - 79,4 Гкал; № 504, відповідно до якого за березень 2021 року вироблено та передано Лецьківському закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти Циблівської сільської ради теплової енергії - 56,33 Гкал.

У матеріалах справи міститься лист ТОВ «ГК Теплоінвест» за вих. № 19/04 від 19.04.2021, адресований Циблівській сільській раді, у якому повідомляється про те, що ТОВ «ГК Теплоінвест» здійснювало теплопостачання, зокрема: Лецьківському закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти Циблівської сільської ради за адресою: Переяслав-Хмельницький р-н, с. Лецьки, вул. Мостового, 1; Хоцьківському закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів за адресою: Переяслав-Хмельницький р-н, с. Хоцьки, вул. Вишнева, 20. ТОВ «ГК Теплоінвест» зазначило про направлення Циблівській сільській раді для підписання актів на зняття показників лічильників теплової енергії за березень 2021 року, спожитої зазначеними вище споживачами.

У подальшому ТОВ «ГК Теплоінвест» звернулось до Циблівської сільської ради з вимогою за вих. № 05/01 від 05.05.2021, у якій просило протягом семи днів з моменту отримання даної вимоги здійснити оплату в розмірі 1277640,56 грн з ПДВ за передану ТОВ «ГК Теплоінвест» теплову енергії у кількості 695,36 Гкал указаним вище закладам дошкільної та загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Циблівської сільської ради.

У відповідь на вказану вимогу Циблівська сільська рада листом від 14.05.2021 № 393 повідомила ТОВ «ГК Теплоінвест» про те, що рішенням виконавчого комітету Циблівської сільської ради № 159 від 09.10.2020 затверджено тариф на теплову енергію ТОВ «ГК «Укрспецтепло» з кодом згідно з ЄДРПОУ, відмінним від коду ЄДРПОУ ТОВ «ГК Теплоінвест». Для вирішення питань, зазначених у вимозі ТОВ «ГК Теплоінвест» за вих. № 05/01 від 05.05.2021 Циблівська сільська рада просила надати документи, що підтверджують правонаступництво ТОВ «ГК Теплоінвест».

Звертаючись з позовом до суду, ТОВ «ГК Теплоінвест» стверджує про те, що на Циблівську сільську раду, як на балансоутримувача Лецьківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти Циблівської сільської ради та Хоцьківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Циблівської сільської ради, покладено обов'язок зі сплати наданих позивачем послуг з теплопостачання вказаним закладам освіти.

Позивач також зазначає, що між ТОВ «ГК Теплоінвест» та Циблівською сільською радою не укладався письмовий договір на постачання теплової енергії, однак, на думку позивача, факт відсутності письмового договору не є підставою для звільнення Циблівської сільської ради, як споживача, від оплати послуг, які фактично надано позивачем.

За розрахунками позивача заборгованість Циблівської сільської ради перед ТОВ «ГК Теплоінвест» складає у сумі 1273965,80 грн з ПДВ за передану з січня по березень 2021 року теплову енергію в загальній кількості 693,36 Гкал.

Зміст позовної заяви свідчить про те, що для розрахунку заборгованості за передану закладам освіти Циблівської сільської ради теплову енергію позивач керувався тарифами, затвердженими рішенням виконавчого комітету Циблівської сільської ради від 09.10.2020 № 159.

Відповідач, заперечуючи проти позову, стверджує про те, що між Циблівською сільською радою та ТОВ «ГК Теплоінвест» відсутні будь-які відносини щодо постачання теплової енергії. За доводами відповідача, постачання теплової енергії закладам освіти, які перебувають на балансі Циблівської сільської ради, здійснює ТОВ «ГК «Укрспецтепло», якому і було затверджено відповідні тарифи на теплову енергію рішенням виконавчого комітету Циблівської сільської ради від 09.10.2020 № 159.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

Правовідносини, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг з теплопостачання між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, регулюються спеціальними Законами України «Про житлово-комунальні послуги» та «Про теплопостачання».

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про теплопостачання» балансоутримувачем (будинку, групи будинків, житлового комплексу) є власник відповідного майна або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно і уклала договір купівлі-продажу теплової енергії з теплогенеруючою або теплопостачальною організацією, а також договори на надання житлово-комунальних послуг з кінцевими споживачами. Споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.

Вказаним Законом також передбачено, що теплогенеруюча організація має право постачати вироблену теплову енергію безпосередньо споживачу згідно з договором купівлі-продажу. Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію (частини четверта та шоста ст. 19 Закону України «Про теплопостачання»).

За змістом ст. 24, 25 Закону України «Про теплопостачання», п. 4 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198 (далі - Правила), договір на теплопостачання укладається між теплопостачальною організацією та споживачем.

Пунктом 3 Правил передбачено, що споживач теплової енергії - це фізична особа, яка є власником будівлі або суб'єктом підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору.

Пунктом 14 Правил передбачений обов'язок споживача укласти з теплопостачальною організацією договір до початку подачі теплоносія до системи теплоспоживання.

Закон України «Про житлово-комунальні послуги» визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

Частиною 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

За приписами ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг. Виконавцями комунальних послуг, зокрема послуг з постачання теплової енергії, є теплопостачальна організація.

Згідно з визначенням, яке наведено у ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 зазначеного Закону споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

Отже, хоча у частині 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» й передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах, проте відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів. Такому праву прямо відповідає визначений п. 5 ч. 2 ст. 7 названого Закону обов'язок індивідуального споживача оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами. Відтак згідно з зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Відповідач у відзиві визнає обставини того, що з 01.01.2021, відповідно до розпорядження Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації Київської області від 17.12.2020 № 269 з балансу відділу освіти Переяслав-Хмельницької районної державної адміністрації передано у комунальну власність та на баланс Циблівської сільської ради заклади дошкільної та загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів, у тому числі й Лецьківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів та Хоцьківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів.

Згідно з ч. 1 ст. 75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Отже, в силу зазначеної норми, не доказуються під час розгляду справи обставини знаходження на балансі відповідача вказаних вище закладів освіти. Однак, як установлено судом, відповідач не уклав договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії, що є порушенням норм Закону України «Про теплопостачання».

При цьому зауважує на те, що відсутність письмово оформленого договору не може бути підставою для звільнення споживача від встановленого законом обов'язку оплати послуги у повному обсязі, якщо він фактично користується нею.

Системний аналіз наведених вище норм свідчить про те, що споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. До того ж статтею 19 Закону України «Про теплопостачання» також передбачено, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.

Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі № 904/7377/17 та від 28.01.2019 у справі № 904/2588/18.

На підставі наведеного вище, суд відхиляє доводи відповідача, пов'язані з відсутністю між сторонами договору на теплопостачання. Та обставина, що між сторонами не було укладено договору зумовлює обов'язок відповідача оплатити фактично надані послуги теплопостачання згідно з діючим тарифом.

Так, матеріалами справи підтверджується, що згідно з актами на зняття показників лічильника теплової енергії № 504, які з боку третьої особи 1 підписані директором Лецьківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти Циблівської сільської ради Зобенько Т.О., за показниками лічильника, як вже зазначалось вище, ТОВ «ГК Теплоінвест» у січні та лютому 2021 передано навчальному закладу 243,99 Гкал (127 Гкал + 116,99 Гкал) теплової енергії, загальна вартість якої разом з ПДВ, за розрахунком позивача, складає 448302,34 грн (233347,26 грн + 214955,08 грн).

Також відповідно до актів на зняття показників лічильника теплової енергії № 508, які з боку третьої особи 2 підписані директором Хоцьківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Циблівської сільської ради Бузницькою О.М., за показниками лічильника ТОВ «ГК Теплоінвест» у січні та лютому 2021 передано навчальному закладу 313,64 Гкал (167,7 Гкал + 145,94 Гкал) теплової енергії, загальна вартість якої разом з ПДВ, за розрахунком позивача, складає 576275,87 грн (308128,63 грн + 268147,24 грн).

Твердження відповідача про те, що вказані акти були підписані неуповноваженими особами Циблівської сільської ради, судом відхиляються, оскільки вказані акти складені в двосторонньому порядку та містять підпис безпосередніх керівників навчальних закладів, що здійснювали споживання теплової енергії.

Відповідачем будь-яких доказів на спростування визначених в цих актах відомостей показників лічильників не надано, як і не надано доказів відсутності теплопостачання у навчальних закладах у спірний період.

До того ж судом враховано надану позивачем до матеріалів справи копію листа Циблівської сільської ради від 19.03.2021 № 216, адресованого ТОВ « ГК Теплоінвест», про припинення з 20.03.2021 теплопостачання в Хоцьківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів та Лецьківський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти, з огляду на переведення цих закладів освіти на дистанційне навчання.

Наведені обставини свідчать про те, що Циблівська сільська рада, будучи обізнаною про здійснення ТОВ «ГК Теплоінвест» у спірний період теплопостачання у зазначені вище заклади освіти, всупереч вимогам законодавства не вчинила жодних дій щодо укладення договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії.

Водночас, як вже зазначалось, у матеріалах справи наявні акти на зняття показників лічильника теплової енергії № 508 та № 504, складені ТОВ «ГК Теплоінвест» 20.03.2021, про те, що у березні 2021 року Хоцьківському закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Циблівської сільської ради передано 79,4 Гкал теплової енергії (на суму 145887,97 грн з ПДВ за розрахунком позивача), а також Лецьківському закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти Циблівської сільської ради - 56,33 Гкал теплової енергії (на суму 103499,62 грн з ПДВ за розрахунком позивача).

Суд зазначає, що вказані акти не можуть бути взяті до уваги судом, оскільки такі не підписані ані керівниками відповідних навчальних закладів, ані Циблівською сільською радою, як балансоутримувачем зазначених навчальних закладів. Доказів надання/відправлення позивачем актів на зняття показників лічильника теплової енергії від 20.03.2021 № 508 та № 504 на погодження закладам освіти, які отримували теплову енергію, чи Циблівській сільській раді матеріали справи не містять.

Слід також зазначити, що долучена до позовної заяви копія листа ТОВ «ГК Теплоінвест» за вих. № 19/04 від 19.04.2021, адресованого Циблівській сільській раді, не підтверджує направлення відповідачеві для підписання вказаних вище актів на зняття показників лічильника теплової енергії за березень 2021 року, оскільки позивач не надав жодних доказів відправлення чи вручення такого листа Циблівській сільській раді.

Таким чином суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджується постачання позивачем теплової енергії Лецьківському закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів - заклад дошкільної освіти Циблівської сільської ради та Хоцьківського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Циблівської сільської ради лише у січні та лютому 2021 року загальним обсягом 557,63 Гкал.

Перевіряючи наданий позивачем розрахунок заборгованості в сукупності з викладеними у позові обставинами, судом установлено, що для визначення вартості переданої закладам освіти теплової енергії ТОВ «ГК Теплоінвест» застосовано тарифи, які затверджено рішенням виконавчого комітету Циблівської сільської ради від 09.10.2020 № 159 «Про затвердження тарифу на теплову енергію ТОВ «Генеруюча компанія «Укрспецтепло».

Як вбачається з матеріалів справи, вказане рішення прийнято виконавчим комітетом Циблівської сільської ради за наслідками розгляду заяви ТОВ «ГК «Укрспецтепло» від 20.08.2020 № 781/1 про встановлення тарифів на теплову енергію, на виробництво теплової енергії, що виробляється на установках з використанням альтернативних джерел енергії, за адресою: вул. Вишнева, 20, с. Хоцьки, Переяслав-Хмельницього району, Київської області; вул. Мостового, 1, с. Лецьки, Переяслав-Хмельницього району, Київської області.

Відповідно до пункту 1 рішення виконавчого комітету Циблівської сільської ради від 09.10.2020 № 159 встановлено тариф на теплову енергію, яка виробляється на установах з використанням альтернативних джерел енергії за адресами: с. Хоцьки, вул. Вишнева, 20 та с. Лецьки, вул. Мостового, 1, Переяслав-Хмельницього району Київської області на рівні 90% від середньозваженого тарифу з використанням природного газу для Київської області для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, згідно з додатком.

У додатку № 1 до рішення виконкому від 09.10.2020 № 159 затверджено Розрахунок тарифу на теплову енергію, яка виробляється на установах з використанням альтернативних джерел енергії.

Долучений до позовної заяви розрахунок вартості переданої теплової енергії свідчить про те, що ТОВ «ГК Теплоінвест» застосовано тариф у розмірі 1837,38 грн/Гкал з ПДВ, який наведено у графі «Тариф на теплову енергію з використанням альтернативних джерел енергії для бюджетних установ» додатка № 1 до рішення виконкому від 09.10.2020 № 159.

Однак суд вважає необґрунтованим застосування позивачем тарифу на теплову енергію, який затверджено органом місцевого самоврядування для ТОВ «ГК «Укрспецтепло», оскільки у даному випадку рішення виконавчого комітету Циблівської сільської ради від 09.10.2020 № 159 «Про затвердження тарифу на теплову енергію ТОВ «Генеруюча компанія «Укрспецтепло» є актом індивідуальної дії, зверненим до окремого суб'єкта господарювання.

Так, згідно з п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» До повноважень органів місцевого самоврядування належать встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про ціни і ціноутворення» суб'єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують: вільні ціни; державні регульовані ціни.

Згідно з приписами ст. 13 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади, державними колегіальними органами та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Частиною 4 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» встановлено, що тарифи на теплову енергію для суб'єктів господарювання, що здійснюють її виробництво на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення встановлюються на рівні 90 відсотків діючого для суб'єкта господарювання тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів. У разі відсутності для суб'єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також для потреб населення тарифи на теплову енергію встановлюються на рівні 90 відсотків середньозваженого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб відповідної категорії споживачів.

Розрахунок середньозважених тарифів на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, здійснюється за адміністративно-територіальними одиницями (Автономною Республікою Крим, областями, містами Києвом чи Севастополем) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч. 6 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання»).

Частиною 11 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що для встановлення тарифу на теплову енергію, тарифу на виробництво теплової енергії суб'єкт господарювання, що здійснює виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, подає органу, уповноваженому встановлювати такі тарифи, заяву із зазначенням розміру тарифу, розрахованого відповідно до частини четвертої та/або п'ятої цієї статті.

У матеріалах справи відсутні докази звернення позивача до виконавчого комітету Циблівської сільської ради про встановлення тарифу ТОВ «ГК Теплоінвест» на теплову енергію для котелень, що розміщені у закладах освіти за адресами: с. Хоцьки, вул. Вишнева, 20 та с. Лецьки, вул. Мостового, 1, Переяслав-Хмельницього району Київської області.

В даному випадку судом враховано, що відповідно до ч. 9 ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, щокварталу, до 25 числа останнього місяця кожного кварталу, розраховує та оприлюднює середньозважені тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також тарифи на транспортування та постачання теплової енергії.

Середньозважені тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також тарифи на транспортування та постачання теплової енергії, опубліковані на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива, станом на 25 число останнього місяця кожного кварталу, використовуються суб'єктами господарювання, що здійснюють виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії, включаючи теплоелектроцентралі, теплоелектростанції та когенераційні установки, для розрахунку тарифу на теплову енергію, тарифу на виробництво теплової енергії на наступний квартал (ч. 10 ст. 20 Закону).

Відповідно до п. 1 положення про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 676, Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива.

Станом на 24.12.2020 Держенергоефективності опубліковані середньозважені тарифи на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб населення, установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, а також тарифи на транспортування та постачання теплової енергії на перший квартал 2021 року. Середньозважений тариф на теплову енергію для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету, по Київській області визначено на рівні 1789,24 грн/Гкал (без ПДВ).

Відповідно, 90% від зазначеного тарифу для періоду січень-лютий 2021 року становить 1610,32 грн/Гкал (без ПДВ).

Як установлено судом протягом січня та лютого 2021 року позивачем передано закладам освіти, які перебувають на балансі відповідача, теплової енергії у кількості 557,63 Гкал.

Отже вартість переданої позивачем теплової енергії протягом січня та лютого 2021 року, розрахованої відповідно до опублікованих на офіційному веб-сайті Держенергоефективності тарифів, становить 1077553,06 грн з ПДВ.

Водночас вартість переданої теплової енергії за січень та лютий 2021 року визначена позивачем загалом в розмірі 1024578,21 грн.

Зважаючи на те, що відповідно до ч. 2 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення вимог ТОВ «ГК Теплоінвест» про стягнення з Циблівської сільської ради вартості переданої у січні та лютому 2021 року теплової енергії в розмірі, визначеному позивачем, - 1024578,21 грн.

У задоволенні вимог ТОВ «ГК Теплоінвест» про стягнення з Циблівської сільської ради 249387,59 грн вартості теплової енергії за березень 2021 року слід відмовити з огляду на необґрунтованість та недоведеність належними доказами таких вимог.

За таких обставин, беручи до уваги той факт, що об'єктами постачання теплової енергії у даному випадку є заклади дошкільної та загальної середньої освіти, які на постійній і безперервній основі здійснюють освітній процес з метою навчання, виховання, розвитку дитини - повинні забезпечуватись першочерговим, безперебійним, ритмічним постачанням, зокрема, і теплової енергії, що здійснено позивачем в даному випадку та прийнято закладами освіти без жодних зауважень, то за переконанням суду, в силу ст. 19 Закону України «Про теплопостачання», обов'язком відповідача, як балансоутримувача таких навчальних закладів, є здійснення розрахунку за фактично надані позивачем послуги з теплопостачання у кількості 557,63 Гкал на суму 1024578,21 грн.

З урахуванням викладеного вище, дослідивши усі обставини справи та докази, подані сторонами в обгрунтування своїх доводів та заперечень, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, з огляду на що з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення 1024578,21 грн заборгованості за передану у січні та лютому 2021 року теплову енергію. В іншій частині позовні вимоги є необгрунтованими та не підлягають задоволенню з підстав, наведених вище.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, суд керується п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, відповідно до якого судовий збір покладається, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 73, 74, 76-80, 129, 237, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Циблівської сільської ради (08454, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Циблі, вул. Шевченка, буд. 41; код ЄДРПОУ 04361628) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Генеруюча компанія Теплоінвест» (04050, м. Київ, вул. Глибочицька, буд. 13, секція 1, офіс 1; код ЄДРПОУ 43721063): 1024578 (один мільйон двадцять чотири тисячі п'ятсот сімдесят вісім) грн 21 коп. заборгованості та 15368 (п'ятнадцять тисяч триста шістдесят вісім) грн 68 коп. судового збору.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 22.11.2021.

Суддя О.В. Щоткін