Рішення від 15.11.2021 по справі 910/8467/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

15.11.2021Справа № 910/8467/21

Господарський суд міста Києва у складі судді Алєєвої І.В., за участі секретаря судового засідання Голуба О.М., розглянувши в порядку загального позовного провадження

за первісним позовом Державного агентства резерву України

до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація)

про продовження договору оренди

за зустрічним позовом Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація)

до Державного агентства резерву України

про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення

за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача за первісним позовом та відповідача за зустрічним позовом - Міністерства економіки України

за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача за первісним позовом та позивача за зустрічним позовом - Комунального підприємства «Київжитлоспецексплуатація»

За участю представників сторін, згідно протоколу судового засідання від 15.11.2021

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне агентство резерву України звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про продовження договору оренди.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач в супереч вимогам закону безпідставно не продовжує строк оренди за спірним договором на той самий строк і на тих самих умовах.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.06.2021 позовну заяву Державного агентства резерву України залишено без руху.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.06.2021 розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено до розгляду на 19.07.2021.

23.06.2021 від КП «Київжитлоспецексплуатація» через канцелярію суду надійшли письмові пояснення по справі, в яких підприємство просило в задоволені позовних вимог відмовити.

08.07.2021 від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив в задоволені позову відмовити.

09.07.2021 Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного агентства резерву України про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в зв'язку з припиненням договору оренди, відповідач без достатньої правової підстави користується нерухомим майном. Позивач просить виселити відповідача з займаного приміщення в судовому порядку.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.07.2021 продовжено строк підготовчого провадження по справі. Розгляд справи відкладено на 13.09.2021. Залучено до участі у справі Комунальне підприємство «Київжитлоспецексплуатація» в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Департаменту комунальної всласності м. Києва ВО КМР (КМДА) та залучено до участі в справі Міністерства економіки України в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні Державного агенства резерву України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.07.2021 зустрічну позовну заяву Департаменту комунальної власності м. Києва ВО КМР (КМДА) до Державного агентства резерву України про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення, прийнято до спільного розгляду з первісним позовом та об'єднано в одне провадження з первісним позовом по даній справі. Розгляд зустрічної позовної заяви призначено на 13.09.2021.

Суддя Алєєва І.В. перебувала у відпустці з 09.08.2021 по 03.09.2021.

09.08.2021 від Міністерства економіки України надійшли письмові пояснення, в яких міністерство просило задовольнити позовні вимоги за первісним позовом, а в задоволені зустрічних позовних вимог відмовити.

Суддя Алєєва І.В. перебувала у відпустці з 09.08.2021 по 03.09.2021.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.09.2021 клопотання Державного агентства резерву України про відкладення розгляду справи задоволено. Розгляд справи відкладено на 04.10.2021.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.10.2021 відкладено підготовче засідання на 25.10.2021.

05.10.2021 від Державного агентства резерву України надійшов відзив на зустрічну позовну заяву в якому агентство просило відмовити в задоволені зустрічних позовних вимог.

07.10.2021 від Департаменту комунальної власності м. Києва ВО КМР (КМДА) через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив на зустрічну позовну заяву.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.10.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 15.11.2021.

Представник позивача за первісним позовом, представник відповідача за зустрічним позовом, у судовому засіданні 15.11.2021 надав пояснення по справі та просив первісні позовні вимоги задовольнити, а в задоволені зустрічних позовних вимог відмовити.

Представник відповідача за первісним позовом, представник позивач за зустрічним позовом, у судовому засіданні 15.11.2021 надав свої усні пояснення по справі та заперечив проти задоволення первісних позовних вимог, а зустрічні позовні вимоги просив задовольнити.

Представник КП «Київжитлоспецексплуатація», у судовому засіданні 15.11.2021 надав пояснення по справі та заперечив проти задоволення первісних позовних вимог, а зустрічні позовні вимоги просив задовольнити.

Представник Міністерства економіки України, у судове засідання 15.11.2021 не з'явився.

У задоволені клопотання представника позивача про відкладення розгляду справи відмовлено.

За приписами частини 1 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Так, з метою повідомлення сторін про розгляд даної справи, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду була направлена судом рекомендованими листами з повідомленнями про вручення на адресу місцезнаходження сторін, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Відповідно до частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Згідно частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

За змістом частин 1, 2 статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що сторони не були позбавлені права та можливості ознайомитись із вищевказаними ухвалами у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Отже, судом вчинені всі необхідні дії для належного повідомлення учасників судового процесу.

У відповідності до вимог п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.

Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 15.11.2021 було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

30.06.2000 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 1041 «Про утворення Державного агентства з управління державним матеріальним резервом», якою постановлено взяти до відома, що Агентство розміщується у м. Києві по вул. Пушкінській, 28. Київській державній адміністрації вирішити питання укладення договору оренди будинку за зазначеною адресою з Агентством.

12.06.2015 Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (орендодавець), Державне агентство резерву України (орендар), Комунальне підприємство «Київжитлоспецексплуатація» (підприємство/балансоутримувач) уклали договір № 385-1 про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду (далі - Договір).

Відповідно до умов Договору, в оренду Державному агентству резерву України передаються нежилі приміщення загальною площею 2 635,70 кв. м, в т. ч. підвал - 103,10 кв. м, 1 поверх - 441,80 кв. м, 2 поверх - 508,90 кв. м, 3 поверх - 504,70 кв. м, 4 поверх - 529,50 кв. м, 5 поверх - 547,70 кв. м в будинку № 28/9 літер А на вул. Пушкінській у м. Києві (далі - об'єкт оренди).

Згідно з п.п. 3.1, 3.3, 3.6 Договору, за користування об'єктом оренди орендар сплачує на рахунок КП «Київжитлоспецексплуатація» орендну плату, компенсацію витрат підприємства та компенсацію витрат підприємства за користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт оренди, починаючи з дати підписання акта приймання-передачі. Останнім днем сплати орендної плати, компенсації витрат підприємства та компенсації витрат підприємства за користування земельною ділянкою є дата повернення об'єкта оренди за актом приймання-передачі включно.

Відповідно до п. 3.7, 4.2 Договору, відповідач зобов'язаний сплачувати незалежно від наслідків господарської діяльності орендну плату, компенсацію витрат підприємства та компенсацію витрат підприємства за користування земельною ділянкою щомісячно не пізніше 5 числа наступного місяця.

Згідно п. 9.1 Договору, строк дії договору встановлено з 12.06.2015 по 10.06.2018.

У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього договору або зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором. Зазначені дії оформляються додатковою угодою, яка є невід'ємною частиною цього договору (п. 9.7 Договору).

Рішенням господарського суду міста Києва від 16.12.2019 по справі № 910/8081/19, яке набрало законної сили, встановлено, що Договір № 385-1 від 12.05.2015 поновлений на той самий строк до 09.06.2021.

Позовні вимоги за первісним позовом мотивовані тим, що відповідач в супереч вимогам закону безпідставно не продовжує строк оренди за спірним договором на той самий строк і на тих самих умовах, оскільки Комунальне підприємство «Київжитлоексплуатація» на адресу Держрезерву направило інформаційного листа від 11.02.2021 № 062/15/1/05-639 в якому запропоновано направити комплект документів, який необхідний для розгляду питання щодо продовження договору оренди вищезазначеного приміщення. З метою продовження Договору оренди від 12.06.2015 № 385-1 Держрезервом 05.03.2021 на адресу Департаменту комунальної власності м. Києва Київської міської адміністрації було направлено лист № 546/0/4-21 щодо продовження договору оренди терміном на 2 роки 364 дні разом з необхідними документами, які вимагаються при укладенні договору оренди. Однак, 20.04.2021 Держрезервом було отримано лист Департаменту комунальної власності м. Києва ВО КМР (КМДА) від 19.04.2021 № 062/05-19-2477, яким було повідомлено, що договір оренди припиняється 09.06.2021 та продовжуватись не буде і Державному агентству резерву України необхідно звільнити орендовані приміщення.

Позовні вимоги за зустрічним позовом обґрунтовані тим, що в зв'язку з припиненням договору оренди, відповідач без достатньої правової підстави користується нерухомим майном, оскільки позивач за зустрічним позовом листом від 19.04.2021 повідомив відповідача, що договір оренди продовжуватись не буде та у відповідності до ч. 1 ст. 764 ЦК України з урахуванням приписів п. 9.7. Договору, протягом місяці після закінчення строку договору оренди, повторно листом від 30.06.2021 повідомив відповідача за зустрічним позовом, що договір оренди продовжуватися не буде. Крім того, Департамент зазначає, що Держрезерв порушує умови договору зокрема п. 4.2. Договору та має заборгованість по оренді, компенсаційним витратам підприємства та компенсаційним витратам підприємства за користування земельною ділянкою, а також в порушення умов п. 4.11. Договору не застрахував об'єкт оренди.

Відповідно до ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини (ст. 11 ЦК України).

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ст. 626 ЦК України).

Відповідно до ст. 526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться та у встановлений строк.

Як вже зазначалось, з рішення Господарського суду міста Києва від 16.12.2019 по справі № 910/8081/19 вбачається, що Договір № 385-1 від 12.05.2015 поновлений на той самий строк до 09.06.2021.

Частиною 1 ст. 759 ЦК України визначено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Договір найму укладається на строк, встановлений договором (ч. 1 ст. 763 ЦК України).

Порядок продовження договорів оренди регулюється пунктами 134-152 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оренди державного та комунального майна» від 03.06.2020 № 483.

Відповідно до абзацу 2 ч. 4 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» рішення про продовження договору оренди комунального майна, передбаченого частиною другою цієї статті, та рішення про відмову у продовженні договору оренди комунального майна приймаються орендодавцем або представницьким органом місцевого самоврядування чи визначеними ним органами у випадках, встановлених рішенням представницького органу місцевого самоврядування.

Згідно ст. 777 ЦК України наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк.

Наймач, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору найму на новий строк, зобов'язаний повідомити про це наймодавця до спливу строку договору найму у строк, встановлений договором, а якщо він не встановлений договором, - в розумний строк.

Умови договору найму на новий строк встановлюються за домовленістю сторін. У разі недосягнення домовленості щодо плати та інших умов договору переважне право наймача на укладення договору припиняється.

Згідно пункту 9.4 Договору, договір припиняється у разі закінчення строку, на який його було укладено.

Департамент комунальної власності м. Києва листом від 19.04.2021 № 062/05-19-2477 повідомив Державне агентство резерву України про те, що договір припиняється 09.06.2021 і продовжуватись не буде. Також зазначено, що Агентству потрібно звільнити орендовані приміщення та передати їх за актом приймання-передачі підприємству - балансоутримувачу.

Згідно п. 9.7 Договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором.

На виконання вказаної вимоги Договору Департамент комунальної власності м. Києва листом від 30.06.2021 № 062/05-19-4124 вдруге повідомив Агентство про те, що Договір припиняється 09.06.2021 і продовжуватись не буде. Зазначено, що Державному агентству резерву України необхідно звільнити орендовані приміщення та передати їх за актом приймання-передачі підприємству-балансоутримувачу.

Відповідно до ч. 1 ст. 764 ЦК України якщо наймач продовжує володіти та/або користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Аналогічна правова норма зазначена і в ч. 4 ст. 284 ГК України.

Норма вказаних статей має диспозитивний характер, оскільки не вказує на те, що відповідна вимога про припинення чи зміну договору оренди має називатися виключно заявою. Така заява може бути направлена однією із сторін у формі листа, телеграми, факсограми тощо. Істотне значення у даному випадку має зміст такої заяви, оскільки вона обов'язково повинна бути спрямована на припинення або зміну умов договору оренди, та факт її отримання іншою стороною.

Агенство не заперечує факту отримання від Департаменту листів про те, що Договір припиняється 09.06.2021 і продовжуватись не буде.

Відтак, якщо на дату закінчення строку договору оренди і протягом місяця після закінчення цього строку мали місце заперечення орендодавця щодо поновлення договору на новий строк, то такий договір припиняється.

Вказана правова позиція також зазначена в постанові Верховного Суджу від 28.05.2019 № 911/2980/17.

Крім того, із змісту ч. 6 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» вбачається, що будь-яке рішення, передбачене частиною четвертою цієї статті (рішення про продовження договору оренди або про відмову) приймається на підставі довідки балансоутримувача, в якій зазначається інформація зокрема про наявність або відсутність заборгованості зі сплати орендної плати чи страхових платежів за договором, що продовжується, станом на дату подання довідки, факти суттєвого (більше ніж на три місяці) прострочення сплати орендної плати чи інших обов'язкових за договором платежів.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» однією з підстав для відмови у продовженні договору оренди є те, що орендар станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої частиною шостою статті 18 цього Закону, має заборгованість зі сплати орендної плати або не здійснив страхування об'єкта оренди, чи має заборгованість зі сплати страхових платежів.

Згідно поданої балансоутримувачем довідки від 09.03.2021 Агентство не здійснило страхування об'єкта оренди, чим порушило п. 4.11. Договору. При цьому, в довідці також зазначено, що Агентство заборгувало компенсаційні витрати підприємства в розмірі 227 155, 05 грн (за 27 міс.) та компенсації витрат підприємства з користування земельною ділянкою за 26 міс. в розмірі 198, 01грн, а також має заборгованість за оренду приміщення в розмірі 3, 60 грн.

Пунктом 4.2. Договору визначено, що орендар зобов'язаний вносити оренді платежі (орендну плату, компенсації витрат підприємства та компенсацій витрат підприємства за користування земельною ділянкою) своєчасно і повному обсязі.

Згідно пункту 9.4 Договору, договір припиняється зокрема у невиконанні або систематичному неналежному виконанні істотних умов договору.

Отже, Державне агентство резерву України систематично неналежно виконує істотні умови договору, що є підставою для припинення Договору.

Право володіння, користування та розпорядження майном, згідно із положеннями статті 317 ЦК України, належить власникові майна, а право володіння, відповідно до статті 398 ЦК України, виникає на підставі договору із власником або особою, якій майно було передано власником, а також з інших підстав, установлених законом.

Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ст. 321 ЦК України).

Здійснення власником свого права власності передусім полягає у безперешкодному, вільному та на власний розсуд використанні всього комплексу правомочностей власника, визначених законом, - володіння, користування, розпорядження майном.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

У п. 52 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 653/1096/16-ц вказано, що доки особа є власником нерухомого майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з позовом про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження цим майном.

Право власності має фундаментальний характер, захищається згідно з нормами національного законодавства з урахуванням принципів статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Держави-учасниці Конвенції зобов'язані поважати право кожного на мирне володіння своїм майном та гарантувати його захист передусім на національному рівні. Зазначене положення в Україні закріплено на конституційному рівні принципом непорушності права власника (ст. 41 Конституції України).

Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З врахуванням викладеного Господарський суд дійшов висновку про відмову в задоволені первісних позовних вимог та задоволені зустрічних позовних вимог про усунення перешкод в користуванні майном шляхом виселення Державного агентства резерву України із займаних ним нежитлових приміщень загальною площею 2635, 70 кв.м, які знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Пушкінська, 28/9, Літера А.

Відповідно до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача за первісним позовом по сплаті судового збору покладаються на останнього з огляду на відмову в первісному позові. Судові витрати позивача за зустрічним позовом по сплаті судового збору покладаються на відповідача за зустрічним позовом.

Керуючись ст. 74, 129, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні первісних позовних вимог відмовити.

2. Позовні вимоги за зустрічним позовом задовольнити.

3. Усунути перешкоди в користуванні майном шляхом виселення Державного агентства резерву України із займаних ним нежитлових приміщень загальною площею 2635, 70 кв.м, які знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Пушкінська, 28/9, Літера А.

4. Стягнути з ДЕРЖАВНОГО АГЕНТСТВА РЕЗЕРВУ УКРАЇНИ (01601, місто Київ, ВУЛИЦЯ ПУШКІНСЬКА, будинок 28, ідентифікаційний код 37472392) на користь ДЕПАРТАМЕНТУ КОМУНАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ міста. КИЄВА ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) (01001, місто Київ, ВУЛИЦЯ ХРЕЩАТИК, будинок 10, ідентифікаційний код 19020407) судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 коп.

5. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено: 22.11.2021

Суддя І.В. Алєєва