Справа № 524/8645/21
Провадження 3/524/2947/21
12.11.2021 суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Гусач О.М., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ч.1 ст. 130 КУпАП,
Відносно ОСОБА_1 працівниками УПП в м. Кременчуці складено протокол про адміністративне правопорушення, згідно з яким 29.08.2021 року о 01 год. 27 хв. в м. Кременчуці по вул.. Першотравневій ОСОБА_1 керував автомобілем «MERCEDES BENZ ML350» д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив п.2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП..
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та пояснив, що 29.08.2021 року разом із знайомими перебував в районі річкового вокзалу м. Кременчука. Автомобілем Мерседес не керував. До них підійшли працівники патрульної поліції, які почали казати про те, що він керував автомобілем і в нього наявні ознаки сп'яніння. На це він заперечував, що призвело до того, що його посадили в автомобіль та повезли до колишнього райвідділку поліції на вулиці Київській м. Кременчука. Там його протримали більше двох годин після чого запросили свідків і склали протокол за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння за ст.. 130 КУпАП. Одразу ж після того як його звільнили він самостійно поїхав до наркологічного диспансеру де пройшов огляд на стан сп'яніння.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_2 пояснив суду, що 29 серпня 2021 року відпочивав в барі «Ахтамар». Вийшов із бару та побачив свого знайомого ОСОБА_1 , який був разом із незнайомою йому жінкою. Попросив підвезти. Доїхали до річкового вокзалу, зупинились. Жінка-водій пішла до кіоску «Кулінічі». В цей час під'їхали працівники поліції. ОСОБА_1 почав з ними розмовляти. Через деякий час між поліцейськими та Едуардом розгорівся конфлікт і ОСОБА_1 посадили в машину та кудись повезли. Він поїхав за ними до відділення поліції на вулиці Київській. Там ОСОБА_1 тримали більше двох годин в а потім відпустили. Наголошує, що ОСОБА_1 автомобілем не керував, а за кермом була жінка, при цьому автомобіль працівники поліції не зупиняли.
За клопотанням особи, що притягається до адміністративної відповідальності суд відкладав розгляд справи та викликав в судове засідання зазначених в протоколі про адмінправопорушення свідків. На виклики до суду вказані особи не з'явились, а нормами КУпАП не передбачається примусовий привід свідків.
У судовому засіданні також було досліджено диск з відеозаписом з нагрудних камер поліцейських, який не містить даних про те, що автомобіль Мерседес д.н.з. НОМЕР_1 рухався та за кермом вказаного транспортного засобу перебував ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , свідка дослідивши матеріали справи приходжу до наступних висновків.
Стаття 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з диспозицією ч.1 ст. 130 КУпАП відповідальність за вказане правопорушення настає у разі керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння, а так само і за відмову осіб, які керують транспортними засобами, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан такого спяніння.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст.ст. 247, 280 КУпАП. Відповідно до вказаної постанови керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв.
Між тим, виходячи з аналізу змісту ст.130 КУпАП, відмова особи від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння повинна бути в нерозривному зв'язку з керуванням транспортним засобом в такому стані.
Як у судовому засіданні так і під час складання протоколу ОСОБА_1 заперечував, що керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння , зупинку транспортного засобу ніхто не здійснював. Свідків, які б підтвердили факт керування ОСОБА_1 автомобілем Мерседес д.н.з. НОМЕР_1 працівниками поліції встановлено не було.
Доказів, які б могли довести факт керування ОСОБА_3 транспортним засобом з ознаками алкогольного сп'яніння у судовому засіданні не наведено і не спростовано наявними доказами його пояснення з приводу того, що він не керував автомобілем ДЕО д.н.з. НОМЕР_2 .
Окрім того порядок огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначено ст..266 КУпАП, Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015№ 1452/735 та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, що затверджений Постановою КМУ №1103 від 17.12.2008 року.
Статтею 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.7 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103, Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення ознаки алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 працівниками патрульної поліції були виявлені 29 серпня 2021 року о 01год. 27 хв. Направлення на огляд ОСОБА_1 оформлене працівниками поліції 29 серпня 2021 року о 03год. 50 хв. тобто вже більше ніж через дві години після виявлення ознак сп'яніння, а протокол про адміністративне правопорушення складено лише о 04 годині 20 хвилин. Відповідно до наданого ОСОБА_1 висновку щодо результатів медичного огляду з метою встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів від 29.08.2021 року ознак сп'яніння в останнього не виявлено.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.12.2010 №23-рп2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї грунтується на конституційних принципах і правових презумпція, в тому числі і закріпленій в ст. 62 Конституції України.
У відповідності до ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на викладене та на зазначений конституційний припис, за відсутності належних та допустимих доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 247, ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення , -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена на протязі 10 діб до судової палати Полтавського апеляційного суду в кримінальних справах через Автозаводський районний суд м. Кременчука Полтавської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи Апеляційним судом, якщо постанову не скасовано. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя: Олександр ГУСАЧ