П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
19 листопада 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/4943/19
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
розглянувши в письмовому провадженні заяву ОСОБА_1 про видачу виконавчого листа по справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 позов ОСОБА_1 задоволено частково та зобов'язано Головне управління ПФУ в Одеській області провести перевірку правильності нарахування пенсії за віком ОСОБА_1 за його заявою від 13.05.2019 (вх. № 1069/М-11 від 13.05.2019) та надати обґрунтовану відповідь на вказану заяву у спосіб, встановлений законодавством.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 26.07.2021 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі - задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати суду у строк 30 днів з дня отримання копії ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 у справі №420/4943/19 із доказами направлення такого звіту ОСОБА_1 .
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області поданий від 27.08.2021 року в порядку ст.382 КАС України про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 року у справі №420/4943/19.
Не погоджуючись із прийнятою ухвалою, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм процесуального права просить зазначену ухвалу скасувати та прийняти нову, якою відмовити у прийнятті звіту відповідача та встановити йому новий строк для виконання рішення суду.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року залишено без змін .
Повернуто ОСОБА_1 сплачений відповідно до квитанції №153 від 15 вересня 2021 року судовий збір у розмірі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
16 листопада 201 року ОСОБА_1 звернувся до П'ятого апеляційного адміністративного суду з заявою про видачу виконавчого листа про повернення судового збору.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 , колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
За правилами пп.18.1 п.18 Розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, оформлення і видача виконавчих документів здійснюється в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Так, приписами ч.1 ст.373 КАС України чітко визначено, що виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною 3 цієї статті визначено, що виконавчий лист, а у випадках, встановлених цим Кодексом, - ухвала суду є виконавчими документами. Виконавчий лист, ухвала мають відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом.
Статтею 3 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII визначено, що виконавчий лист є виконавчим документом, на підставі якого здійснюється примусове виконання судового рішення державною виконавчою службою або приватним виконавцем.
Разом з тим, відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.
Порядок повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 .
Абзацом 1 п. 5 Порядку № 787 визначено, що повернення судового збору (крім помилково зарахованого) здійснюється за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
За приписами абз.7-10 п.5 Порядку № 787, у разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до головних управлінь Казначейства подається копія судового рішення, засвідчена належним чином.
Копія судового рішення, засвідчена належним чином, подається платником до відповідного головного управління Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
У заяві платник може визначити довірену особу для отримання коштів, що мають бути повернені йому з бюджету. У такому разі до заяви про повернення коштів з бюджету додаються довіреність на отримання коштів довіреною особою, засвідчена згідно з вимогами Цивільного кодексу України, та копія паспорта довіреної особи.
З наведеного вбачається, що судові рішення про повернення судового збору не підлягають примусовому виконанню державною виконавчою службою або приватним виконавцем, оскільки Порядком № 787 для повернення судового збору визначено окрему процедуру звернення платника судового збору до відповідного головного управління Казначейства разом із:
- заявою про повернення коштів з бюджету;
- засвідченою копією судового рішення;
- оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
З наведеного вбачається, що відсутні підстави для видачі виконавчого листа для повернення судового збору ОСОБА_1 відповідно до постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року.
Для повернення надмірно сплаченого судового збору ОСОБА_1 необхідно звернутись з копією постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 13 жовтня 2021 року, засвідченою належним чином, до відповідного головного управління Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Враховуючи викладене, заява ОСОБА_1 про видачу виконавчого листа по справі № 420/4943/19 для повернення судового збору не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 248, 311, 325 373, КАС України, судова колегія, -
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про видачу виконавчого листа по справі № 400/4943/21 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року - відмовити.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню у касаційному порядку не підлягає.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К.В.Кравченко