13 жовтня 2021 року м. Дніпросправа № 160/15936/20
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Олефіренко Н.А., Шальєвої В.А., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 року в адміністративній справі №160/15936/20 (суддя у 1 інстанції Захарчук - Борисенко Н.В.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ставровщина" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ставровщина" звернулося до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішенням комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 2116755/37196203 від 09.11.2020р., яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “Ставровщина” (код 37196203) № 4 від 01.10.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Ставровщина” (код 37196203) № 4 від з 01.10.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішенням комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 2116753/37196203 від 09.11.2020р., яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “Ставровщина” (код 37196203) № 5 від 05.10.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Ставровщина” (код 37196203) № 5 від 05.10.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- визнати протиправним та скасувати рішенням комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області №2116754/37196203 від 09.11.2020р., яким відмовлено в реєстрації податкової накладної ТОВ “Ставровщина” (код 37196203) №6 від 08.10.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ “Ставровщина” (код 37196203) №6 від 08.10.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позову зазначено, що позивачем подано на реєстрацію податкові накладні № 6 від 08.10.2020р. та № 4 від з 01.10.2020р., проте, їх реєстрацію зупинено та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. Позивачем надані пояснення та необхідні документи, однак, рішеннями комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у реєстрації поданої податкової накладної протиправно відмовлено.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкової накладної № 2116755/37196203 від 09.11.2020 року, № 2116753/37196203 від 09.11.2020 року, № 2116754/37196203 від 09.11.2020року. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну № 4 від 01.10.2020 року, № 5 від 05.10.2020 року, № 6 від 08.10.2020 року подану Товариством з обмеженою відповідальністю “Ставровщина” фактичною датою її подання. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Ставровщина” за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України судовий збір у розмірі 6306,00 грн. в рівних частках.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове рішення про відмову у задоволені позову.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що комісією відмолено у реєстрації ПН/РК з огляду на те, що позивачем не надано первинні документи.
В відзиві на апеляційну скаргу позивач просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що видами діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю “Ставровщина” є : 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний).
Так, між Товариство з обмеженою відповідальністю “Ставровщина” та ДП ІІ “Сантрейд” було укладено договір поставки № 60417042 з урахуванням додаткової угоди № 1 від 03.07.2020р., відповідно до умов якого ТОВ “Ставровщина” (постачальник) прийняв на себе зобов'язання поставити у власність ДП ІІ “Сантрейд” (покупець) товар-соняшник врожаю 2020 року, а покупець у свою чергу, зобов'язується прийняти товар та сплатити за нього передбачену договором ціну.
Умови поставки DAP 9 в редакції (Інкотермс 2000) пункт доставки: ПрАТ з ІІ “ДОЕЗ”, м. Дніпро, вул. Князя Ярослава Мудрого, б. 48
У відповідності до п. 2, п. 3, п. 4 договору поставки № 60417042; найменування товару - соняшник врожаю 2020; кількість (+/- 10 %) 500 тон; базова вартість без ПДВ - 4360095, 74 грн., базова вартість з ПДВ -5232114,89 грн. (+/- 10 %).
Відповідно до п. 4.3. договору в базову вартість товару входять всі транспортні витрати на доставку товару до пункту поставки.
Відповідно до п. 5.3. договору датою поставки та момент переходу права власності вважається дата (момент) документальної (у відповідній товарно-транспортній накладній та/чи акті приймання - передачі) фіксації факту видачі перевізником товару вантажоотримувачу в пункті поставки. Продавець зобов'язаний надати покупцю відповідні видаткові та податкові накладні згідно фактичної кількості товару, що була визначена у пункті доставки.
Відповідно до п. 6.1 договору покупець здійснює оплату 80 % вартості відповідної партії товару протягом 2-х робочих днів з дати поставки. Остаточний розрахунок здійснюється протягом 2-х робочих днів, зокрема, після завершення здійснення покупцем перевірки правильності реєстрації продавцем відповідної податкової накладної в ЄРПН за умов відсутності порушень з боку продавця встановлених законодавством вимог щодо реєстрації та належного заповнення податкових накладних.
На виконання умов договору поставки сільськогосподарської продукції № 60417042 з урахуванням додаткової угоди № 60437602 від 01.10.2020р. ТОВ “Ставровщина” поставлено на адресу ДП з ІІ “Сантрейд” соняшник у кількості 68,94 тон загальною вартістю 582334 грн. без ПДВ (698801 грн. з ПДВ).
Поставка підтверджується видатковою накладною №3 від 01.10.2020р., транспортування товару підтверджується реєстром транспортних засобів від 01.10.2020р., товарно-транспортними накладними № 1 від 01.10.2020р. та № 2 від 01.10.2020р. Факт часткової оплати в сумі 559041 грн. за поставлене насіння соняшнику підтверджується платіжним дорученням № 20093975 від 05.10.2020р.
На виконання умов договору поставки сільськогосподарської продукції № 60417042 з урахуванням додаткової угоди № 60438466 від 05.10.2020 ТОВ “Ставровщина” поставлено соняшник у кількості 54,32 т. загальною вартістю 484949 грн. без ПДВ (581939,28 грн. з ПДВ). Факт поставки підтверджується видатковою накладною № 4 від 05.10.2020р., транспортування товару підтверджується реєстром транспортних засобів від 05.10.2020р., товарно-транспортними накладними № 6 від 05.10.2020р. та № 7 від 01.10.2020р. Факт часткової оплати в сумі 441726,94 грн. за поставлене насіння соняшнику підтверджується платіжним дорученням № 20096656 від 09.10.2020р.
Також позивачем поставлено на адресу ДП з ІІ “Сантрейд” соняшник у кількості 96 т. загальною вартістю 856544 грн. без ПДВ (1027853,57 грн. з ПДВ), що підтверджується видатковою накладною № 5 від 08.10.2020р., транспортування товару підтверджується реєстром транспортних засобів від 08.10.2020р., товарно-транспортними накладними № 30 від 08.10.2020р. та № 31 від 08.10.2020р., № 32 від 08.10.2020р. Факт часткової оплати в сумі 822282 грн. за поставлене насіння соняшнику підтверджується платіжним дорученням 20097835 від 13.10.2020р.
01.10.2020р. ТОВ “Ставровщина” було складено податкову накладну № 4 по взаємовідносинам з ДП з ІІ “Сантрейд” на загальну суму 698801, 76 грн. в т.ч. ПДВ 116466,96 яка 15.10.2020р. відповідно до вимог ст. 201 ПК України була направлена на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно квитанції від 15.10.2020р., вказана податкова накладна була доставлена до ДПС України, проте її реєстрація була зупинена.
Підставою для такого зупинення згідно квитанції є: “Коди УКТ ЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари , що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачанню дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару послуги, що відповідає п.1 критеріїв ризиковості здійснення господарських операцій.
ТОВ “Ставровщина” 01.11.2020р. було направлено на адресу ГУ ДПС у Дніпропетровській області пояснення у вигляді повідомлення № 4 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по заблокованій податковій накладній № 4 від 01.10.2020р. з вичерпним переліком первинних документів бухгалтерського обліку.
Однак рішенням комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 2116755/37196203 від 09.11.2020р. відмовлено в реєстрації податкової накладної № 4 від 01.10.2020р. в Єдиному реєстрі податкових накладних. У якості підстав такої відмови зазначено про ненадання позивачем копій документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування.
05.10.2020р. ТОВ “Ставровщина” було складено податкову накладну № 5 по взаємовідносинам з ДП з ІІ “Сантрейд” на загальну суму 552158, 68 грн. в т.ч. ПДВ 92026,45, та податкову накладну № 6 на загальну суму 856544, 64 грн., в.т.ч ПДВ 171308,93 грн. які 27.10.2020р. та 28.10.2020р. відповідно, направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проте, реєстрація вказаних накладних була зупинена на підставі “Коди УКТ ЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари , що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачанню дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару послуги, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення господарських операцій.
ТОВ “Ставровщина” 01.11.2020р. було направлено на адресу ГУ ДПС у Дніпропетровській області пояснення у вигляді повідомлення № 5 та № 6, щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по заблокованій податковій накладній № 5 від 05.10.2020р. та податковій накладній № 6 від 08.10.2020р. з вичерпним переліком первинних документів бухгалтерського обліку.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області № 2116754/37196203 від 09.11.2020р. та № 2116754/37196203 від 09.11.2020р. відмовлено у реєстрації податкової накладної № 5 від 05.10.2020 та № 6 від 08.10.2020р. в Єдиному реєстрі податкової накладної.
Підставою є ненадання позивачем копій документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року(далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
Відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).
За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 “Критерії ризиковості здійснення операцій” є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Так, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних стало те, що коди
УКТ ЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість як товари , що на постійній основі постачаються, та їх обсяг постачанню дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару послуги, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення господарських операцій.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).
Пунктами 2-7 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач надав контролюючому органу копії документів, що підтверджують реальність здійснення господарських операцій за спірними податковими накладними, а саме: копії первинних документів, що підтверджують походження товару, який в подальшому був реалізований ДП з ІІ “Сантрейд”, тобто копію укладеного договору поставки, видаткову накладну, рахунок, банківські виписки.
На виконання умов договору поставки сільськогосподарської продукції № 60417042 з урахуванням додаткової угоди № 60437602 від 01.10.2020р. ТОВ “Ставровщина” поставлено на адресу ДП з ІІ “Сантрейд” соняшник у кількості 68,94 тон загальною вартістю 582334 грн. без ПДВ (698801 грн. з ПДВ).
Більш того фактичним підтвердженням здійснення господарської діяльності ТОВ “Ставровщина” є звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року, інформація про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020.
Позивачем надано копію договору поставки з додатковими угодами, видаткові накладні, реєстри транспортних засобів та товарно-транспортні накладні, платіжні доручення.
Одночасно надано податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи.
Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначене повідомлення та додані до нього документи, прийнято рішення № 2116755/37196203 від 09.11.2020р., № 2116753/37196203 від 09.11.2020р., № 2116754/37196203 від 09.11.2020р. про відмову в реєстрації податкових накладних.
Колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що рішення №2116755/37196203 від 09.11.2020 року, № 2116753/37196203 від 09.11.2020 року, № 2116754/37196203 від 09.11.2020 року містять лише загальне твердження: “ненадання платником податку копії документів: первинних документів щодо постачання придбання товарів послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) у тому числі рахунків фактури інвойсів, актів приймання-передачі, товарів (робіт, послуг) з урахуванням певних типових форм та галузевої специфіки накладних.
Так, у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року в справі № 815/2985/18 (адміністративне провадження № К/9901/14651/19).
Лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
В даному випадку, відповідачами ґрунтовних недоліків щодо поданих позивачем документів не встановлено та не вказано у відповідному рішенні, а відмова у реєстрації спірної податкової накладної фактично обґрунтована ненаданням платником податків копій документів, а саме: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податків, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних та розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Також, з наданих до матеріалів справи документів та документів, які надавались контролюючому органу, було можливо встановити підстави для складання та направлення на реєстрацію спірної податкової накладної.
З огляду на викладене, відповідачами не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваних рішень, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є необґрунтованими, протиправними та підлягають скасуванню, про що вірно зазначив суду першої інстанції.
Відповідно до підпункту 201.16.4. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі Порядок № 1246) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:
1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).
Так, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необхідності задоволення позову про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну № 4 від 01.10.2020 року, № 5 від 05.10.2020 року, № 6 від 08.10.2020 року подану Товариством з обмеженою відповідальністю “Ставровщина” фактичною датою її подання.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції повно з'ясовані обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, відповідають обставинам справи, судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального права та норми процесуального права, а тому відсутні підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції судового рішення.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 року в адміністративній справі №160/15936/20 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.02.2021 року в адміністративній справі №160/15936/20 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий - суддя С.В. Білак
суддя Н.А. Олефіренко
суддя В.А. Шальєва