Постанова від 18.11.2021 по справі 340/2126/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2021 року м. Дніпросправа № 340/2126/21

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.07.2021 року (суддя Жук Р.В., м. Кропивницький, повний текст рішення складено 24.07.2021 року) в справі №340/2126/21 за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити дії щодо оформлення та навалення документів для перерахунку пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

29.04.2021 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач), третя особа: Головне управління ПФУ в Кіровоградській області, в якому просив суд визнати бездіяльними дії Головного Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області щодо відмови йому здійснити дії за належним оформленням та поданням документів для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року, у відповідності з положеннями статті 63 та в Порядку положень до статті 49 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в органи які призначають пенси, а саме: відмови в прийнятті заяви на перерахунок пенсії через Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області у відповідності положень пункту 4 та складеною за формою додатку 1 Порядку положень до статті 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого постановою ПФУ від 30.01.2007 року №3-1; не оформлення Листа-повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсії з залученням «додаткового документу» Довідки (відомостей) з інформацією про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, за пунктом 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до положень статті 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1; зобов'язати відповідача здійснити дії в Порядку положень до статті 49 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо оформлення та подання до Головного Управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області формалізованих документів, з отриманням Розписки-повідомлення за пунктом 14 та формою 4 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1: заяви на перерахунок пенсії у відповідності положень пункту 4 та складеною за формою додатку 1 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року №3-1, через уповноважений структурний підрозділ Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області з завіренням копії Національного паспорту, ідентифікаційного коду та реквізитів банківського рахунку; оформлення та подання Листа-повідомлення про виникнення підстав для проведення перерахунку його пенсії з 01.04.2019 року, згідно з положеннями статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з залученням «додаткового документу» Довідки (відомостей) з інформацією про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до пункту 23, пункту 24 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.07.2021 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, апеляційну скаргу подав ОСОБА_1 , в якій просив скасувати рішення суду та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю. Свої вимоги обґрунтував тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт вказував, що судом першої інстанції не досліджений Лист ДСНС України від 01.10.2020 року № 03-14423/201 з належними відомостями нормативно-правових актів, яким керується Управління та помилково зроблений висновок та зазначено, що висновки відповідача в Листі від 02.04.2021 року №5502-1508/55171 в частині того, що подання документів за Порядком ПФУ №3-1 не входить до компетенції відповідача та пенсіонери виключно особисто подають органам, які призначають пенсії документи для перерахунку є вірним. На підставі довідки ГУ ДСНС в області від 24.03.2021 року № 5501-1297/55171 у позивача виникло право на перерахунок грошового забезпечення за статтею 63 в строки встановлених статтею 51 Закону України № 2262-ХІІ з 01.04.2019 року. Апелянт вказував, що ГУ ДСНС в області невірно вважає, що ним вже зроблений перерахунок пенсійного забезпечення особам за умовами Постанови КМУ від 21.02.2018 року №103 та інших зобов'язань відносно позивача в нього не виникає. В зв'язку з вичерпанням дії списку осіб, для перерахунку з 01.01.2018 року, він не може бути застосований в даних спірних взаємовідносинах, як застосування довідки позивача по справі з грошовим забезпеченням станом на 05.03.2019 року для визначення доплати (підвищення) до попереднього розміру пенсії, так як умови перерахунку пенсій за постановою КМУ №103 застосовувались з 01.01.2018 року до 01.03.2018 року та визначали не перерахунок пенсії виду за вислугу років, а визначення доплати до неї, як виду грошового забезпечення. Відповідач не здійснив дії за клопотанням позивача щодо належного оформлення та подання документів для прийняття органом, який призначає пенсії рішення про перерахунок та право на отримання збільшених в 2019 році сум грошового забезпечення (або сум складових пенсії). Для зазначених заходів та на виконання приписів пункту 23 Порядку ПФУ №3-1, щодо перерахунку раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ, в орган, що призначає пенсії, повинні надаватись «додаткові документи» які дають право на прийняття рішення щодо перерахунку пенсії, повідомлення про обставини здійснення такого перерахунку та Заява пенсіонера на перерахунок пенсії за вислугу років (за інвалідності) в ГУ ПФУ області у відповідності з формою додатку 1 Порядку ПФУ №3-1. Апелянт вказував, що від уповноважених силових структур документи подаються в Порядку ПФУ №3- 1 та для прийняття Рішення, органом який призначає пенсії потрібно не виключно Довідка з відомостями грошового забезпечення, а й повідомлення про обставини (зміни) проведення перерахунку пенсії за пунктом 24 Порядку ПФУ №3-1. У відповідності за пунктом 17 Порядку ПФУ №3-1, орган який призначає пенсію, приймає комісійне рішення про призначення або перерахунок ВИДУ пенсії за вислугу років в індивідуальному порядку (або за інвалідністю в розмірах складових пенсії за вислугу років), для здійснення комісійного рішення органу ПФУ на перерахунок (призначення) пенсії за вислугу років за пунктом 17 Порядку ПФУ №3-1 індивідуально для особи, повинно бути подані заява пенсіонера на перерахунок (призначення) даного виду пенсії та прикладені (додаткові) документи, які встановлюють право (підстави) особи на проведення перерахунку. Рішення органу ПФУ на перерахунок виду пенсії, виду доплати (підвищення) до пенсії, слугує процедурі уточнення грошового забезпечення шляхом визначення грошового забезпечення для виплати у відповідності з функціональними обов'язками частини 5 статті 4 Постанови ПФУ №28-2 «Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України». Для уточнення грошового забезпечення за умовами виду пенсії або виду грошового забезпечення за загально пенсійним законодавством, орган, який призначає пенсії, надає в уповноважений структурний підрозділ форму додатку 1 Порядку КМУ №45 «Список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку» з відомостями графи 6 «Розмір грошового забезпечення, з якого обчислена пенсія до перерахунку», уповноважений структурний підрозділ визначає належне нове грошове забезпечення особи та надає відомості в орган, який призначає пенсії через формалізований документ форми додатку 2 Порядку КМУ №45. Для виконання процедури перерахунку виду пенсії за вислугу років (за інвалідністю), що знаходиться разом з іншими видами пенсій та додатковими виплатами за загально пенсійним законодавством в складі пенсії особи, пенсіонер у відповідності пункту 1, пункту 4 Порядку ПФУ №3-1 подає заяву на перерахунок пенсії за вислугу років за формою додатку 1 Порядку ПФУ №3-1 для прийняття органом ПФУ рішення про перерахунок, на яке оформлюється формалізований документ форми додатку 5 Порядку ПФУ №3-1 для процедури уточнення грошового забезпечення через графи 5,6,7 даної форми.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що з 05.03.2019 року, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ. На відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою та подання такої довідки до органу, що призначає пенсії - ГУ ПФУ в Кіровоградській області. Суд першої інстанції вказував, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, є підставою для перерахунку пенсії. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені. Саме на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Судом першої інстанції встановлено, що Управління ДСНС України у Кіровоградській області виготовило 24.03.2021 року довідку №5501-1296/55 171 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 05.03.2019 року за відповідною посадою та направило її до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, отже виконало свій обов'язок встановлений чинним законодавством.

Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Державної служби України з надзвичайних ситуацій та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, одержує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 , пенсія призначена за вислугою років.

Відповідно до протоколу про призначення пенсії за пенсійною справою № 1104006597 від 10.06.2017 року, пенсію призначено як 67 % від грошового забезпечення.

Встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області із заявою від 25.06.2020 року, в якій просив провести обчислення його повного грошового забезпечення за вимогами статті 43 Закону України №2262-ХІІ, станом на 5 березня 2019 року, шляхом визначення та встановлення видів та суму його грошового забезпечення за постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 складом встановленим статтею 9 Закону України №2011-ХІІ та частиною третьою статті 43 Закону України №2262-ХІІ з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Листом від 07.07.2020 року №5501-3421/55 171 Управління повідомило позивача про відмову у обчислення його повного грошового забезпечення за його зверненням, оскільки позивач є пенсіонером ДСНС України.

Не погодившись з відмовою у видачі оновленої довідки про розмір грошового для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 оскаржив таку відмову у суді.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 року у справі № 340/29/21 визнано протиправними дії Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру його пенсії; зобов'язано Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 року, Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області виготовило та направило до Головного управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку від 24.03.2021 року №5501-1296/55171 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 05.03.2019 року за посадою - заступника начальника ДПРЗ.

29.03.2021 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з клопотання щодо здійснення дій щодо оформлення та подання документів для перерахунку основного розміру пенсії, а саме: оформлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листа-повідомлення. Листом від 02.04.2021 року №5502-1508/55171 відповідачем повідомлено, що виключно пенсіонери подають органам, що призначають пенсії додаткові документи, що дають право на підвищення пенсії, вказано, що виготовлену оновлену довідку направлено до пенсійного органу для перерахунку пенсії.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії. Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність зобов'язання здійснити перерахунок пенсії після отримання від Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 24.03.2021 року №5501-1296/55171.

Листом від 26.03.2021 року № 5501-1607/55 171 Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 про здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії та направлення належних для цього документів.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно частин 1, 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, при призначенні пенсії, така обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Законодавцем передбачено обрахування пенсії виходячи з розміру грошового забезпечення до складу якого входячи обов'язкові оклади та надбавки, доплати, премії, всі складові грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Таке твердження зокрема підкріплене ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно ч. 2, ч. 4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Пунктами 1, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Перерахунок пенсії виконувався на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, обрахованого згідно постанови Кабінетом Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Зокрема, пунктами 2- 4 вищевказаного постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується зокрема Міністерством оборони. Установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Згідно п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 внесено зміни до постанови Кабінетом Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»: пункт 4 викладено в такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Оскільки зміни, внесені постановою № 103, зокрема, до пункту 4 постанови від 30.08.2017 року №704, у якому визначався розмір посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18 діє редакція пункту 4 постанови від 30.08.2017 року №704, яка діяла до зазначених змін.

Згідно з п.7 постанови № 103 уповноваженим органам, у тому числі ДСНС, після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 року № 45.

Поряд з тим, пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної у списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

На відповідача покладено функції зі складання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Відповідно до пункту 24 Порядку№ 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони. Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.(п.1). Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». (п.23). Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.(п.24)

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 року у справі № 340/29/21 зобов'язано Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії.

Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області виконано рішення суду та виготовлено та довідку від 24.03.2021 року №5501-1296/55171 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 05.03.2019 року за посадою - заступника начальника ДПРЗ. Довідку направлено для здійснення перерахунку до Головного управління ПФУ у Кіровоградській області.

У відповідності до вище приведених норм, уповноважений структурний підрозділ органу, де працював пенсіонер, зобов'язаний виготовити відповідну довідку про розмір грошового забезпечення та повідомити про це орган, що перераховує пенсії.

Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області виконано Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.

Позивач у своїх позовних вимог просив суд зобов'язати відповідача здійснити дії в Порядку положень до статті 49 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щодо оформлення та подання до Головного Управління пенсійного фонду України в Кіровоградській області формалізованих документів, з отриманням розписки-повідомлення за пунктом 14 та формою 4 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» затвердженого Постановою ПФУ від 30.01.2007 року № 3-1. Однак відповідачем виконано дії з оформлення та подання до органу пенсійного фонду формалізованих документів, зокрема довідки, необхідної для перерахунку пенсії.

Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Не передбачено повернення судових витрат здійснених позивачем у разі відмови у задоволенні позову та відмови у задоволенні вимог апеляційної скарги.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.07.2021 року в справі №340/2126/21 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів, відповідно до ст., ст. 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова