10 листопада 2021 року м. Дніпросправа № 280/7536/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Волкової К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.06.2021 р. (суддя Батрак І.В.) по справі за позовом Офісу великих платників податків ДПС до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», третя особа Фонд державного майна України про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника податків
22.10.2020 р. Офісу великих платників податків ДПС звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника податків, де просив надати дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна ПАТ «Запоріжжяобленерго», що перебуває у податковій заставі у розмірі 105 712 459,00 грн.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 10.12.2020 р. залучений до участі у справі на стороні відповідача третя особа Фонд державного майна України.
У підготовчому засіданні суду першої інстанції 11.05.2021 р. допущена заміна Офісу великих платників податків ДПС на його правонаступника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03.06.2021 р. в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Рішення суду мотивоване тим, що погашення податкового боргу за рахунок майна ПАТ «Запоріжжяобленерго» суперечить нормам діючого законодавства.
Не погодившись з рішенням суду, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків подало апеляційну скаргу, де просили скасувати Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.06.2021 р., прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційна скарга мотивована тим, що позивач звертається за наданням дозволу на погашення боргу за рахунок майна, а не за дозволом на продаж майна відповідача, на який потрібна згода Фонду державного майна.
На апеляційну скаргу позивача відповідачем наданий відзив, де зазначили, що реалізація (відчуження) нерухомого майна ПАТ «Запоріжжяобленерго», яке перебуває у податковій заставі, буде прямим порушенням вимог ст. ст. 1,2 Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна», тому просили рішення суду залишити без змін.
Дослідивши матеріали справи, докази по справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про залишення без задоволення апеляційної скарги в зв'язку з наступним.
З матеріалів справи вбачається, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» перебуває на податковому обліку Східного управління Офісу великих платників податків ДПС та станом на 28.09.2020 р. за відповідачем рахується податковий борг на суму 682 826 362,22 грн.
06.01.2016 р. позивачем винесена податкова вимога №1-23, що отримана відповідачем 06.01.2016 р.
Згідно актів опису майна в податкову заставу ПАТ «Запоріжжяобленерго» описано активів на суму 105 712 459,00 грн.
Також встановлено, що на підставі ст. 95 п. 95.3 абз.2 ПК України позивач звернувся до суду з позовною вимогою надати дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок мана ПАТ «Запоріжжяобленерго», що перебуває в податковій заставі в розмірі 105 712 459,00 грн.
Так, статте 95 ПК України передбачено, що « 95.3. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу».
Однак, Постановою КМ України №83 від 04.0.2015 р. «Про затвердження переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави» затверджений перелік об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, і ПАТ «Запоріжжяобленерго» увійшов до зазначеного переліку.
Крім того, Розпорядженням КМ України № 96-р від 18.02.2013 р. «Про приватизацію об'єктів паливно-енергетичного комплексу та групи Г» вирішено « 1. Приватизувати об'єкти паливно-енергетичного комплексу та групи Г за переліком та до даного переліку входить ВАТ «Запоріжжяобленерго», у якого державний пакет акцій, що підлягає приватизації складає 60,25%.
01.02.2017 р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань проведена державна реєстрація змін до установчих документів в зв'язку із зміною найменування з Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» на Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго».
Згідно розпорядження КМ України № 358-р від 10.05.2018 р. «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації у 2018 році», ПАТ «Запоріжжяобленерго» увійшло до даного переліку, а Фонд державного майна України виніс наказ № 754 від 08.06.208 р. «Про прийняття рішення про приватизацію державного пакета акцій ПАТ «Запоріжжяобленерго».
Однак, в зв'язку з не завершенням процесу приватизації об'єктів великої приватизації державної власності розпорядженням КМ України № 36-р від 16.01.2019 р. «Про затвердження переліку об'єктів великої приватизації державної власності», затверджений перелік об'єктів великої приватизації державної власності, куди увійшло і ПАТ «Запоріжжяобленерго».
Статтею 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» передбачено, що « 4. З дня прийняття рішення про приватизацію єдиного майнового комплексу державного або комунального підприємства або пакета акцій (частки) господарського товариства і до переходу права власності до покупця або припинення приватизації об'єкта приватизації відповідно до частини шостої цієї статті без згоди органів приватизації такі підприємства (товариства), їх уповноважені органи управління не мають права щодо:… вчинення правочинів та/або господарських зобов'язань, предметом яких є відчуження підприємством та/або господарським товариством або набуття ним земельної ділянки та іншого нерухомого майна, та/або майнових прав на зазначені об'єкти та/або внаслідок яких може відбутися зменшення вартості такого майна або зменшення розміру земельної ділянки, що належить такому підприємству та/або господарському товариству або перебуває в його користуванні;…».
За таких обставин суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що реалізація (відчуження) нерухомого майна ПАТ «Запоріжжяобленерго», що перебуває в податковій заставі, без відповідної згоди Фонду державного майна України є прямим порушенням ч.4 ст. 12 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна».
Крім того, статтею 1 Закону України «Про введення мораторію на примусову реалізацію майна» передбачено «Встановити мораторій на застосування примусової реалізації майна державних підприємств та господарських товариств, у статутних капіталах яких частка держави становить не менше 25 відсотків до вдосконалення визначеного законами України механізму примусової реалізації майна».
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 315,16,321,322,325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03.06.2021 р. - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.
Головуючий - суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова