ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
18 листопада 2021 року справа №640/30588/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 )
доЦентрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (далі по тексту - відповідач, ЦМУ ДМС)
треті особи1. ОСОБА_2 (далі по тексту - третя особа 1, ОСОБА_2 ) 2. ОСОБА_3 (далі по тексту - третя особа 2, ОСОБА_3 )
про1) визнання протиправним та скасування рішення відповідача №Б-11252/6/8012 та рішення №Б8272-20/8010.5.1/5395-20 від 30 вересня 2020 року у формі листів щодо неможливості оформлення документів для набуття громадянства України за територіальним походженням неповнолітньому ОСОБА_2 та відмови в оформленні документів для видачі паспорта громадянина України для ОСОБА_2 як неповнолітнього на день звернення; 2) зобов'язання Дарницького районного відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області прийняти документи про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням як неповнолітньому ОСОБА_2 та прийняти документи для оформлення видачі паспорта як неповнолітньому громадянину України - ОСОБА_2 та направити їх до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області для прийняття рішень про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням та видачі паспорта неповнолітньому громадянину України ОСОБА_2 ; 3) зобов'язання відповідача прийняти рішення про оформлення набуття громадянства України неповнолітнім ОСОБА_2 за територіальним походженням та прийняти рішення про оформлення документів для видачі паспорта громадянина України ОСОБА_2
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність рішень відповідача щодо неможливості оформлення документів для набуття громадянства України за територіальним походженням неповнолітньому ОСОБА_2 та відмови в оформленні документів для видачі паспорта громадянина України для ОСОБА_2 , як неповнолітнього, оскільки на час набрання законної сили рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 24 жовтня 2018 року у справі №753/15515/18, яким позивач визнаний усиновлювачем ОСОБА_2 , останній був неповнолітній, а тому посилання відповідача в оскаржуваних рішеннях на те, що ОСОБА_2 , є особою, яка досягла 18-річного віку, повинен самостійно звертатись до відділу міграційної служби з метою оформлення набуття громадянства України, є неправомірними.
Ухвалою від 09 грудня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/30588/20 у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання; залучив до участі у справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Відповідач та треті особи відзиву на позовну заяву та письмових пояснень по суті спору до суду не надали.
Від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі.
Ухвалою від 08 листопада 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відмовив у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
03 листопада 2007 року між ОСОБА_1 та громадянкою Російської Федерації ОСОБА_4 (на даний час ОСОБА_3 ) укладено шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , виданим Лівобережним відділом реєстрації шлюбів м. Києва з Державним Центром розвитку сім'ї 03 листопада 2007 року.
Від першого шлюбу ОСОБА_3 має дитину - сина ОСОБА_5 (на даний час ОСОБА_2 ).
Рішенням від 24 жовтня 2018 року у справі №753/15515/18 Дарницький районний суд міста Києва задовольнив заяву ОСОБА_1 про усиновлення, оголосив останнього усиновлювачем малолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов'язав Дарницький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , №76 від 20 грудня 2004 року, вчиненого відділом комітету РАГС при уряді Республіки Хакасія по м. Абакану Росія, вказавши по-батькові ОСОБА_5 « ОСОБА_5 »; записати батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця міста Києва, українця, громадянина України; вилучити дані з актового запису №76 від 20 грудня 2004 року, вчиненого відділом комітету РАГС при уряді Республіки Хакасія по м. Абакану Росія про батька дитини ОСОБА_7 .
У зв'язку із зазначеним, ОСОБА_1 , як усиновлювач ОСОБА_2 , звернувся до Дарницького районного відділу ЦМУ ДМС із заявою про оформлення документів для набуття громадянства України за територіальним походженням неповнолітньому ОСОБА_2 та оформлення документів для видачі паспорта громадянина України.
Дарницький районний відділ ЦМУ ДМС листом від 10 липня 2020 року №Б-11252/6/8012-20 повідомив заявника про те, що оскільки після подання заяви та до моменту прийняття рішення у справі про набуття громадянства України ОСОБА_2 йому виповнилось 18 років, справа повернута до територіального відділу без прийнятого рішення для вжиття заходів, передбачених Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215. Таким чином, ОСОБА_2 , у зв'язку із набуттям повноліття повинен самостійно звернутись до територіального відділу для оформлення справи про набуття громадянства України відповідно до частини третьої статті 11 Закону України «Про громадянство України».
Також, ЦМУ ДМС листом від 30 вересня 2020 року №Б-8272-20/8010.5.1/5395-20 повідомило позивачу про те, що перелік документів для оформлення паспорта громадянина України визначений Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року№302.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб визначено Законом України «Про громадянство України».
Так, відповідно до положень статті 11 Закону України «Про громадянство України», громадянство України набувається, зокрема, внаслідок усиновлення.
Дитина, яка є іноземцем або особою без громадянства і яку усиновляють громадяни України або подружжя, один з якого є громадянином України, а другий - особою без громадянства, стає громадянином України з моменту набрання чинності рішенням про усиновлення, незалежно від того, проживає вона постійно в Україні чи за кордоном.
Дитина, яка є особою без громадянства або іноземцем і яку усиновляє подружжя, один з якого є громадянином України, а другий - іноземцем, стає громадянином України з моменту набрання чинності рішенням про усиновлення, незалежно від того, проживає вона постійно в Україні чи за кордоном.
Повнолітня особа, яка є особою без громадянства, постійно проживає на території України і яку усиновляють громадяни України або подружжя, один з якого є громадянином України, стає громадянином України з моменту набрання чинності рішенням суду про усиновлення.
Таким чином, єдиною підставою набуття дитиною або повнолітньою особою громадянства України є набрання чинності рішенням про усиновлення.
При цьому, згідно з положеннями абзацу 8 частини першої статті 1 Закону України «Про громадянство України» дитина - особа віком до 18 років.
Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі по тексту - Порядок №215), яким визначено перелік документів, які подаються для оформлення набуття громадянства України внаслідок усиновлення.
Пунктами 56-59 Положення №215 встановлено таке:
- для оформлення набуття громадянства України дитиною, яку усиновляють громадяни України або дитиною, яку усиновляє подружжя, один з якого є громадянином України, а другий - особою без громадянства (частина перша статті 11 Закону), відповідні документи подає один з усиновителів;
- для оформлення набуття громадянства України дитиною, яку усиновляє подружжя, один з якого є громадянином України, а другий - іноземцем (частина друга статті 11 Закону), відповідні документи подає один з усиновителів;
- для оформлення набуття громадянства України повнолітньою особою, яка є особою без громадянства, постійно проживає на території України і яку усиновляють громадяни України або подружжя, один з якого є громадянином України (частина третя статті 11 Закону), повнолітня особа подає відповідні документи самостійно.
У відповідності до положень пункту 92 Положення №215 територіальні органи Державної міграційної служби України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України, зокрема, внаслідок усиновлення.
Згідно пункту 94 Положення №215 територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов'язує набуття особою громадянства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Матеріалами справи встановлено та не заперечується сторонами, що позивач звернувся до відповідача із заявою про оформлення документів для набуття громадянства України за територіальним походженням неповнолітньому ОСОБА_2 до того моменту, як останньому виповнилось 18 років.
Разом з тим, станом на час розгляду справи про набуття громадянства України та прийняття з цього приводу рішення, ОСОБА_2 виповнилось 18 років, а тому він не вважався дитиною, у розумінні статті 1 Закону України «Про громадянство України», та повинен був звертатись до відповідного відділу міграційної служби самостійно, у зв'язку із чим, відповідно до приписів пункту 94 Положення №215, територіальний орган Державної міграційної служби України повернув документи, подані позивачем до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, тобто Дарницького районного відділу ЦМУ ДМС.
У свою чергу, Дарницький районний відділ ЦМУ ДМС листом від 10 липня 2020 року №Б-11252/6/8012-20 повідомив позивачу, що оскільки після подання заяви та до моменту прийняття рішення у справі про набуття громадянства України ОСОБА_2 останньому виповнилось 18 років, справу повернуто до територіального відділу без прийнятого рішення для вжиття заходів, передбачених Порядком №215; повідомлено про необхідність самостійного звернення ОСОБА_2 до територіального відділу міграційної служби з відповідною заявою та надано перелік документів, необхідних для такого звернення.
Таким чином, у діях Дарницького районного відділу ЦМУ ДМС щодо повернення позивачу листом від 10 липня 2020 року №Б-11252/6/8012-20 заяви про оформлення набуття громадянства внаслідок усиновлення з документами для усунення недоліків відсутні ознаки протиправності.
Суд також зазначає, що лист від 10 липня 2020 року №Б-11252/6/8012-20 не є рішенням про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.
Стосовно вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення ЦМУ ДМС від 30 вересня 2020 року №Б8272-20/8010.5.1/5395-20 про відмову в оформленні ОСОБА_2 паспорта громадянина України, суд зазначає таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України (далі по тексту - Порядок №302).
У відповідності до положень пунктів 1, 3 Порядку №302 паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт.
Документи для оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміну паспорта подаються особою або її законним представником/уповноваженою особою (далі - заявники) до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта за зареєстрованим місцем проживання особи (пункт 20 Порядку №302).
Пунктами 23-24 Порядку №302 визначено, що працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від заявника перевіряє повноту поданих заявником документів, зазначених у пунктах 35, 46 і 69 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства.
У разі виявлення факту подання не всіх необхідних документів або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган ДМС/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформує заявника про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням заявника відмова надається в письмовому вигляді.
Заявник має право повторно звернутися до територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта в разі зміни або усунення обставин, у зв'язку з якими йому відмовлено в прийнятті документів.
Матеріалами справи встановлено, що позивач, звертаючись до ЦМУ ДМС, не надав відповідної заяви-анкети та необхідного переліку документів для оформлення ОСОБА_2 паспорта громадянина України, а лише звернувся до відповідача із заявою про надання допомоги у вирішенні питання щодо набуття ОСОБА_2 громадянства.
У відповідь на таку заяву ЦМУ ДМС надало відповідь, оформлену листом від 30 вересня 2020 року №Б8272-20/8010.5.1/5395-20, у якій позивачу роз'яснено порядок звернення з заявою про оформлення паспорта громадянина України та наведено необхідний перелік документів.
Крім того, станом на час звернення позивача до ЦМУ ДМС із заявою від 09 вересня 2020 року, ОСОБА_2 не набув громадянства України.
Таким чином, лист ЦМУ ДМС від 30 вересня 2020 року №Б8272-20/8010.5.1/5395-20 у цьому випадку не є рішенням про відмову в оформленні ОСОБА_2 паспорта громадянина України, а тому позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
Оскільки позовна вимога про зобов'язання відповідача здійснити (провести) оформлення всіх необхідних документів для надання позивачу громадянства України внаслідок усиновлення та оформлення паспорта громадянина України є похідними, у суду відсутні підстави для їх задоволення.
Всі інші аргументи та доводи позивача не спростовують висновків суду у даній справі.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено розподіл судових витрат не здійснюється.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );
Центральне міжрегіональне управління Державної міграційної служби у місті Києві та Київській області (02152, м. Київ, вул. Березняківська, 4-А; ідентифікаційний код 42552598);
ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків відсутній);
ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).
Суддя В.А. Кузьменко