ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
18 листопада 2021 року м. Київ № 320/8945/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши клопотання Національної поліції України про заміну відповідача в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Національної поліції України
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Національної поліції України (далі - відповідач), в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 як інваліда війни від 12 липня 2020 року, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний № ФИ-10914754; визнати протиправною бездіяльність Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо не вжиття відповідних заходів реагування по обставинам, викладеним у зверненні ОСОБА_1 як інваліда війни від 12 липня 2020 року, поданого через Урядовий контактний центр реєстраційний № ФИ-10914754; визнати протиправною бездіяльність Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо не перенаправлення за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення ОСОБА_1 реєстраційний № ФИ-10914754 від 12 липня 2020 року, до повноважень якої входить вирішення викладених питань у зверненні - згідно вимог пункту 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян»; визнати протиправною бездіяльність Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо не надання роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення згідно вимог статті 15 Закону України «Про звернення громадян»; визнати протиправною бездіяльність Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо не надання відповіді за підписом начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України; зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 як інваліда війни реєстраційний № ФИ-10914754 від 12 липня 2020 року, вжити заходів реагування з урахуванням обставин встановленим судом та подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення; прийняти рішення з урахуванням наданої практики Європейського суду з прав людини, вимог Конвенції про права осіб з інвалідністю, Декларації про права інвалідів та захистити мої порушені права на Національному рівні.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії передано до Окружного адміністративного суду міста Києва за підсудністю.
Протоколом автоматизованого розподілу справ між суддями справу №320/8945/20 передано на розгляд судді Кузьменко А.І.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 грудня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
В подальшому до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшло клопотання представника Національної поліції України про заміну відповідача з Національної поліції України на Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 червня 2021 року сторонам надано строк для подачі до суду пояснень щодо наявності підстав для заміни відповідача.
Розглянувши клопотання представника Національної поліції України про заміну відповідача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач обґрунтовує свої вимоги протиправною бездіяльністю Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України щодо неналежного, на думку позивача, розгляду його звернення, поданого через Урядовий контактний центр, 12 липня 2020 року № ФИ-10914754 та просить зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України повторно розглянути вказане звернення.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VІІ «Про Національну поліцію», систему поліції складають: 1) центральний орган управління поліцією; 2) територіальні органи поліції.
Згідно з частинами 1-2 статті 15 Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VІІ «Про Національну поліцію», територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання. Територіальні органи поліції утворює, ліквідовує та реорганізовує Кабінет Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України на підставі пропозицій керівника поліції.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 887 «Про утворення територіального органу Національної поліції» утворено юридичну особу публічного права, Департамент внутрішньої безпеки, як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції.
Відповідно до пункту 7 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 877, національна поліція здійснює свої повноваження через центральний орган управління та утворені в установленому порядку територіальні (у тому числі міжрегіональні) органи в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах, а також заклади та установи.
Наказом Національної поліції від 06 листопада 2015 року № 1 «Про затвердження структури Національної поліції України» затверджено структуру апарату Національної поліції та структуру територіальних органів поліції.
Відповідно до Положення про Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України, затвердженого наказом Національної поліції України від 09 листопада 2015 року № 83 (у редакції наказу Національної поліції України від 31 липня 2019 року №765), Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції є міжрегіональним територіальним органом у складі кримінальної поліції Національної поліції України, який здійснює свою діяльність у напрямі дотримання внутрішньої безпеки у Національній поліції України.
Згідно з підпунктом 20 пункту 2 Розділу V вказаного Положення начальник Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України організовує розгляд звернень фізичних та юридичних осіб з питань, що належать до компетенції Департамент внутрішньої безпеки.
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України є юридичною особою, не ліквідований та в процесі припинення не перебуває.
Частинами 3-6 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Враховуючи викладене, оскільки звернення позивача адресоване Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України суд вбачає наявними підстави для заміни неналежного відповідача - Національну поліцію України на належного відповідача Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Керуючись статтями 48, 52, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Клопотання представника Національної поліції України про заміну первісного відповідача задовольнити.
2. Замінити відповідача - Національну поліцію України на належного відповідача Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України (01601, місто Київ, вулиця Академіка Богомольця, будинок 10, код ЄДРПОУ 40116086).
3. Зобов'язати позивача у дводенний строк з дня отримання копії даної ухвали надіслати на адресу Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України копію позову з доданими матеріалами, доказ чого подати до Окружного адміністративного суду міста Києва.
4. Встановити відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня одержання копії даної ухвали для подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва відзиву на позовну заяву, відповідних доказів, на які він посилається при його обґрунтуванні проти наведених позивачем обставин та правових підстав позову, оформленого відповідно до положень частин 2-4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, та доказів надіслання (надання) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
5. Запропонувати позивачу у п'ятиденний строк з дня отримання відзиву відповідача на позовну заяву подати до Окружного адміністративного суду міста Києва відповідь на відзив та докази надіслання (надання) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
6. Роз'яснити відповідачу, що у разі ненадання ним відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
7. Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud2670/.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.І. Кузьменко