ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
18 листопада 2021 року м. Київ № 640/30777/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аблова Є.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Пенсійного фонду України
Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
про зобов'язання вчинити дії,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України (далі по тексту - відповідач -1), Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі по тексту - відповідач-2, ГУ ПФУ у м. Києві), в якому просить суд перерахувати його пенсію з 01 травня 2020 року з урахуванням:
- коефіцієнта страхового стажу 0,49167 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в 1 %, що необхідно для приведення пенсії позивача у відповідність вимогам статті 25 та частини першої статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при наявності страхового стажу позивача понад 49 років;
- показника середньої заробітної плати, що застосовується для перерахунку пенсії, проіндексованого згідно частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2020 року №124, від 01 квітня 2020 року №251 у розмірі 4 888, 83 грн;
- понаднормового стажу 24 роки, згідно абзацу 3 пункту 4-1 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при повному страховому стажі позивача понад 49 років;
- мінімального розміру пенсії за віком, встановленого в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного абзацом 2 пункту 4-3 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 1 452, 00 грн;
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправне застосування коефіцієнту страхового стажу 0, 512 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в 1, 2 %, що, на думку позивача, є причиною скасування індексації пенсії та свідчить про порушення приписів ст. ст. 25, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, позивач вказує на протиправність дій відповідача щодо визначення доплати пенсії за понаднормовий стаж, а також про необхідність відповідача зобов'язати відповідача використовувати розмір прожиткового мінімуму в розмірі 1452,00 грн. відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 січня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі № 640/30777/20 та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
Вказаною ухвалою суду відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, або заяву про визнання позову
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 лютого 2021 року у задоволенні клопотання Пенсійного фонду України про заміну неналежного відповідача відмовлено. Залучено до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якості співвідповідача.
14.04.2021 через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярію) Окружного адміністративного суду міста Києва представником відповідача-2 подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній проти адміністративного позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні.
Відзив обґрунтовано тим, що пенсію позивача обчислено відповідно до матеріалів пенсійної справи та відповідно до вимог чинного законодавства. Перерахунок пенсії з 01.03.2019 позивачеві проведений на підставі норм чинного законодавства.
07.05.2021 через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярію) Окружного адміністративного суду міста Києва позивач надав суду відповідь на відзив відповідача-2, зі змісту якого вбачається, що позивач вважає доводи ГУ ПФУ у м. Києві необґрунтованими та зазначає про порушення його прав при проведенні перерахунку пенсії за 2019, 2020, 2021 рр. та зменшені доплат за понаднормовий стаж.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З матеріалів справи вбачається, що в 2018 року позивач звертався до ГУ ПФУ в місті Києві з заявами щодо проведення перерахунку пенсії.
Листом від 18.07.2018 року №12841/Я-11 Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України повідомив позивача, що з 01.10.2017 року пенсійним органом проведений перерахунок пенсії позивача, в зв'язку з прийняттям Закону України від 03.10.2017 №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Відповідно до п. 4-3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються пенсії із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Також, в листі зазначено, що перерахунок пенсії позивача проведений з урахуванням страхового стажу позивача 47 років 2 місяці 10 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,47167) та коефіцієнту заробітної плати - 1,50630 (а.с.14).
Позивач, вважаючи наявність правових підстав для зобов'язання ГУ ПФУ в місті Києві проводити розрахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта заробітної плати в розмірі 2,0258, починаючи з жовтня 2017 року, зобов'язання відповідача відшкодувати позивачу щомісячні пенсійні втрати в розмірі різниці недоплат пенсії з 01.10.2017 з урахуванням різниці проведених виплат та з урахуванням коефіцієнта заробітної плати 2,02580, зобов'язання ГУ ПФУ в місті Києві виплачувати нараховані пенсійні відшкодування без обмежень будь-яким строком з компенсацією інфляційних витрат, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 червня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення ОСОБА_1 коефіцієнту страхового стажу з урахуванням оцінки величини одного року з 1,2%, який становив 0, 51200 на 1%, який становить 0,45917, починаючи з 01.10.2017 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року з урахуванням коефіцієнта страхового стажу з урахуванням оцінки величини одного року 1,2%, який становить 0,51200. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення ОСОБА_1 коефіцієнта заробітної плати з 2,02580 на 1,50630 починаючи з 01.10.2017 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року з урахуванням коефіцієнта заробітної плати - 2,02580. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві з проханням повідомити про розрахунок пенсії.
Листом від 10.07.2020 ГУ ПФУ в місті Києві повідомило позивача, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 20 році» з березня 2019 року проводиться перерахунок пенсій згідно з Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженім цією постановою, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17 (3764,40 х 1,17 = 4404,35).
Повідомлено, що відповідний перерахунок пенсії з 01.03.2019 позивачу проведений.
Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям, населення у 2020 році» (далі - Постанова №251) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11, а саме, 4404,35 грн. х 1,11 = 4888,83 грн.
Повідомлено, що відповідний перерахунок пенсії з 01.05.2020 позивачу проведений.
Пенсію з 01.05.2020 обчислено з урахуванням страхового стажу 47 років 2 місяці 10 днів та заробітної плати, визначеної за період роботи з 01.01.1987 по 31.12.1991.
Коефіцієнт страхового стажу складає 0,47167, коефіцієнт заробітної плати -2,02580.
Пенсію обчислено: 4888,83 грн. х 0,47167 х 2,02580 = 4671,32 грн. - основний розмір пенсії за віком + 319,44 грн. - доплата за понаднормовий стаж - (22 роки ) + 66,43 грн. - підвищення дітям війни = 5057,19 грн.
З матеріалів справи вбачається також, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві з проханням вирішення розбіжностей у визначенні страхового стажу, у відповідь на яке ГУ ПФУ в місті Києві повідомило позивача, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 25.06.2019 Головним управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.10.2017 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнта страхового стажу з урахуванням оцінки величини одного року 1,2%, який становить 0,51200, та коефіцієнта заробітної плати - 2,02580.
За 20 років страхового стажу понад 25 років розмір пенсії позивача збільшено на 20 відсотків мінімального розміру пенсії за віком (як працюючій особі).
Крім того, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» позивачу, як особі, якій виповнилося 80 років, з 18.07.2020 встановлено щомісячну компенсаційну виплату в розмірі 500,00 грн.
Розмір пенсії позивача з урахуванням доплати за 20 років понаднормового стажу (249,40 грн), підвищення дитині війни (66,43 грн) та щомісячної компенсаційної виплати (500,00 грн), з 18.07.2020 становить 4720,30 грн.
Листом від 14.09.2020 ГУ ПФУ в місті Києві повідомило також позивача про те, що розрахунок пенсії позивача станом на 01.09.2020:
3764,40x2,02580x0,51200+249,40+66,43+500=4720,30 грн., де
3764,40 - середня заробітна плата по Україні за 2014-2016 роки;
2,02580 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;
0,51200 - коефіцієнт стажу;
249,40 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 20 років (1247x20%);
66,43 грн. - підвищення дітям війни;
500,00 грн. - компенсаційна виплата 80-ти річним.
Доплата за понаднормативний стаж розраховується з прожитого мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність станом на 01.12.2016 - 1247,00 грн., так як згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форма ОК-5 позивач працює з 01.01.2017.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу першого частини першої, абзацу першого частини другої, абзаців дев'ятого-десятого частини третьої, частини четвертої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
При цьому страховий стаж має значення для визначення коефіцієнту страхового стажу, який враховується при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі.
Так, відповідно до частини першої, другої статті 25 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Системний аналіз вищевикладених норм показує, що правильне визначення страхового стажу застрахованої особи буде мати наслідком правильне обчислення розміру належної до сплати пенсії.
Статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено мінімальний розмір пенсії за віком.
Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
З 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Водночас, згідно з частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
У силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
З матеріалів справи вбачається, що позивачеві, з урахуванням рішення суду від 25 червня 2019 року, на підставі матеріалів пенсійної справи позивача, проведений перерахунок пенсії.
Станом на 01.09.2020 розрахунок пенсії позивача:
3764,40x2,02580x0,51200+249,40+66,43+500=4720,30 грн., де
3764,40 - середня заробітна плата по Україні за 2014-2016 роки;
2,02580 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;
0,51200 - коефіцієнт стажу;
249,40 грн. - доплата за понаднормативний стаж за 20 років (1247x20%);
66,43 грн. - підвищення дітям війни;
500,00 грн. - компенсаційна виплата 80-ти річним.
Доплата за понаднормативний стаж розраховується з прожитого мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність станом на 01.12.2016 - 1247,00 грн., так як згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форма ОК-5 позивач працює з 01.01.2017.
Разом з тим, твердження позивача про необхідність перерахувати його пенсію з 01 травня 2020 року з урахуванням коефіцієнта страхового стажу 0,49167 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в 1 %, що необхідно для приведення пенсії позивача у відповідність вимогам статті 25 та частини першої статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при наявності страхового стажу позивача понад 49 років; показника середньої заробітної плати, що застосовується для перерахунку пенсії, проіндексованого згідно частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та у відповідності до постанов Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2020 року №124, від 01 квітня 2020 року №251 у розмірі 4 888, 83 грн; понаднормового стажу 24 роки, згідно абзацу 3 пункту 4-1 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при повному страховому стажі позивача понад 49 років; мінімального розміру пенсії за віком, встановленого в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного абзацом 2 пункту 4-3 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 1 452, 00 грн. не є обґрунтованими у силу приписів ст. ст. 77, 79, 90, 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розрахунок пенсії, наданий позивачем, за яким розмір пенсії становить: 4888,83 х 2,0258 х 0,49167 + 348,48 + 66,43 = 5284,30 грн.; зменшення пенсії в додатках 4,5 - 3764,40 х 0,512 х 2,0258 + 249,40 + 66,43 = 4220,30 грн. становить 1064 грн. за кожний місяць, починаючи з 01.09.2020 р. не підтверджений матеріалами справи.
Зважаючи на наведене, судом встановлено, що дії Головного управління відповідають нормам чинного законодавства, оскільки позивачем не надано доказів того, що розрахунок пенсії не відповідає матеріалам пенсійної справи та нормам чинного законодавства.
Суд, з наявних матеріалів справи, також не вбачає, що обрахунок доплати за понаднормовий стаж позивачу здійснювався з порушенням норм чинного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на наведене, суд наразі не вбачає наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
З огляду на відмову в задоволенні позову підстави для вирішення судом питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 12, 72--77, 90, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд , -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Пенсійного фонду України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9, ЄДРПОУ 00035323), Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) про зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.В. Аблов