17 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/14581/21
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника позивача Галушки М.В.
представника відповідачів Дмитрук І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного сільськогосподарського підприємства ''Червоний Маяк'' до Державної служби України з безпеки на транспорті, Північного Міжрегіонального Управління Укртансбезпеки про скасування постанови,
Приватне сільськогосподарське підприємство ''Червоний Маяк'' звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті, Північного Міжрегіонального Управління Укртансбезпеки та просить: визнати протиправною та скасувати Постанову Управління Укртрансбезпеки в Чернігівській області про накладення адміністративно-господарського штрафу № 304829 від 05.10.2021.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що під час здійснення перевірки вантажу уповноваженими співробітниками Північного Міжрегіонального Управління Укртансбезпеки, відмітка про результати зважування до подорожнього листа внесена не була.
Також позивач зазначив, що у зв'язку з відсутність затвердженої методики вимірювання осьового навантаження транспортного засобу з вантажем, що змінює розподіл навантаження на вісі в русі, дії співробітників Північного Міжрегіонального Управління Укртансбезпеки, під час зважування транспортного засобу, суперечать нормам чинного законодавства та є незаконними.
Також позивач зазначив, що ваги, які використовувались під час зважування транспортного засобу, не мають сівдоцтва про їх повірку та свідоцтва про їх державну метрологічну атестацію.
Окрім того позивач зазначив, що ваги, які використовувались під час зважування транспортного засобу, були розмішені на поверхні, яка має недопустимі перевищення углів, не мають встановлених вимогами про облаштування пунктів вагового контролю необхідних сертифікаційних документів, замір були зроблені на швидкості, що значно перевищує гранично допустиму.
Позивач зазначив, що при проведенні вагового контролю на інших пунктах зважування по маршруту руху транспортного засобу, ніяких порушень виявлено не було.
Також позивач зазначив, що не був, у належний спосіб, повідомлений про час та місце розгляду справи, чим був позбавлений можливості подати докази відсутності порушення з його боку.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
05.10.2021 Управлінням Укртрансбезпеки в Чернігівській області було винесено постанову № 304829 про накладення на ПСП ''Червоний Маяк'' адміністративно-господарського штрафу.
Не погодившись з такою постановою, позивач оскаржив її до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови КМУ № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека).
Відповідно до пункту 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
У відповідності до пункту 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області.
Розпорядженням КМУ № 1378-р від 16.12.2015 «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.
Відповідно до положень розпорядження КМУ від 03.03.2020 року №196-року «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті» та наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 09.09.2020 року № 340 Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області шляхом об'єднання з Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки утворили Північне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
З огляду на викладене, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області під час здійснення своїх повноважень діє як структурний підрозділ суб'єкта владних повноважень, якому надані повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон) автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі - Порядок), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Статтею 48 Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством;
- у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Даний перелік документів не є вичерпним.
Відповідно до пункту 16 Порядку 1567, під час рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку № 879 наведене визначення поняття «габаритно-ваговий контроль» - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 також наведене визначення поняття «великовагові та великогабаритні транспортні засоби» - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Пунктом 6 Порядку № 879 вказано, що габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 879, за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 метри.
З поданих суду доказів вбачається наступне.
26.08.2021 посадовими особами Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки була проведена рейдова перевірка транспортного засобу марки МАЗ, державний номерний знак НОМЕР_1 та проведено зважування.
Під час перевірки було встановлено, що транспортний засіб належить позивачу та використовується ним.
Після проходження габаритно-вагового контролю в автоматизованому режимі габаритно-ваговим комплексом було видано чек зважування, на підставі якого і було складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю та розрахунок плати за проїзд на суму 24,8 євро.
За результатами габаритно - вагового контролю було встановлено, що навантаження на одиночну вісь транспортного засобу складає 12,08 т. при нормативному значенні 11 т. Таким чином, вагові параметри навантаження на одиночну вісь перевищило на 9,81 %.
Даний факт підтверджується талоном зважування від 26.08.2021 року №756.
Ці документи оформлені у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007.
Копію талону зважування, акту, довідки та розрахунку водій ОСОБА_1 отримав, про що зробив власноручний запис на документах.
Зважування проводилось на пересувному габаритно - ваговому комплексі, за допомогою вагів автомобільних для зважування в русі, заводський/серійний номер 20ВА-Д-2-1WWS-0,9 зав №2124 та який утримується в робочому стані та відповідає законодавству в сфері стандартизації, метрології та сертифікації.
Дані ваги пройшли оцінку відповідності Технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, затвердженого ПКМУ №94 за модулем В та мають сертифікат відповідності від 10.11.2020, який чинний до 09.11.2021, декларацію про відповідність №2124 та сертифікат перевірки типу від 11.09.2020.
03.07.2014 набрав чинності Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» №1314-VII від 05.06.2014, яким поняття «метрологічна атестація» не наведена, тому твердження Позивача про те, що вага автомобільна №2124 не має відповідного свідоцтва про метрологічну атестацію, не мають нормативного обгрунтування.
Майданчик для здійснення габаритно-вагового контролю в с. Красне Чернігівського району, 124 км а/д М-01 відповідає всім вимогам до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 №255, що також підтверджується Актом спільного обстеження існуючих та введення в експлуатацію майданчиків (місць) для здійснення габаритно-вагового контролю у Чернігівській області.
В зв'язку з виявленням зазначеного вище порушення державними інспекторами було складено Акт додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.08.2021 №299345, який відповідно до пункту 21 Порядку 1567, складається в одному примірнику.
Бланки документів, складених державними інспекторами, не містять граф для внесення інформації щодо вимірювального обладнання, тому державними інспекторами акти, довідка та розрахунок заповнені з дотриманням вимог законодавства.
Занесення будь-яких додаткових відомостей про вимірювальне обладнання не передбачено.
Щодо твердження позивача про відсутності штампа інспектора як результату проведення перевірки суд зазначає, що про результати перевірки посадова особа, згідно Порядку, робить запис у дорожньому листі та ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв.
Доводи Позивача про те, що водію транспортного засобу не було надано для ознайомлення свідоцтва про перевірку ваг чи свідоцтва про їх державну метрологічну атестація суд не бере до уваги з огляду на те, що такої вимоги під час габаритно-вагового контролю водій транспортного засобу не заявив.
Твердження позивача про те, що вантаж, який перевозився, був сипучим, а тому його маса не є постійною у різних точках автомобіля під час руху, є не обґрунтованим, оскільки транспортний засіб заїжджає на ваги повільно, тобто зі швидкістю, яка не може призвести до миттєвого або суттєвого зміщення вантажу всередині.
Крім того, сам факт активного переміщення вантажу під час руху транспорту є неприпустимим та небезпечним, оскільки може спричинити збільшення динамічної маси транспортного засобу при проходженні повороту або при гальмуванні, порушити стійкість автомобіля та призвести до заносів чи інших непередбачуваних наслідків, відтак стати загрозою безпеці дорожнього руху. До того ж, перевізник має можливість перевозити вантаж не насипом, а з застосуванням тари чи контейнера, які унеможливлюють нерівномірність розподілу завантаження вантажу по транспортному обладнанню.
Правила дорожнього руху містять заборону руху транспортних засобів, що здійснюють перевезення подільних вантажів, коли їх вагові параметри перевищують максимально допустимі. Не зважаючи на таку заборону, перевезення подільних вантажів, коли їх вагові параметри перевищують максимально допустимі, здійснюється. Саме всупереч такій забороні Позивачем перевозився подільний вантаж, оскільки пісок можна розподілити на частини будь-якої ваги та перевозити їх окремими транспортними засобами.
Відповідно до п 12.5 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні затверджених наказом Міністерства Транспорту України від 14.10.1997 №363 для транспортування вантаж треба рівномірно розміщувати в кузові таким чином, щоб не була порушена стійкість автомобіля і не утруднювалося керування ним. Вантаж не повинен зміщуватися під час руху, випадати з кузова, волочитися і створювати небезпеку для пішоходів та інших учасників дорожнього руху.
Так, згідно чинного законодавства та жодними вітчизняним чи міжнародним нормативним документом не передбачені виключення з Правил дорожнього руху України щодо правильності розміщення та кріплення вантажу при перевезенні подільних (в тому числі сипучих, подільних) вантажів.
Завантажуючи вантажний автомобіль в межах дозволеної фактичної маси, перевізник зобов'язаний враховувати дозволені навантаження на осі транспортного засобу, нерівномірний розподіл маси вантажу на осі, зміну маси транспортного засобу та можливе перевищення вагових параметрів після здійснення заправки автомобіля пальним, та використовувати, в таких випадках, транспортний засіб з відповідними технічними параметрами.
Посилання позивача на відсутність затвердженої спеціальної методики виконання вимірювань поосьових навантажень та маси вантажних транспортних засобів, якою повинні були керуватись посадові особи Укртрансбезпеки під час проведення габаритно-вагового контролю, суд не бере до уваги, оскільки її відсутність не є підставою для не внесення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та не звільняє перевізників від відповідальності за зазначені перевищення. До таких висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 03.07.2019 у справі № 819/1381/16, яка є аналогічною за характером спору.
Твердження про те, що в інших пунктах здійснення габаритно-вагового контролю будь-яких порушень виявлено не було, суд також не бере до уваги, оскільки водій, після проходження габаритно-вагового контролю в с. Красне, 26.08.2021 о 18.05 год., привів параметри до нормативу шляхом зміщення насіння ріпаку з одиночної осі на інші, про що свідчить талон повторного зважування від 26.08.2021 №766 о 19.03 год. та запис державного інспектора в Акті №033909 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
Саме тому і плата за проїзд нарахована не на весь маршрут, а від пункту завантаження до пункту габаритно-вагового контролю в с. Красне.
Пунктом 25 Порядку №1567 передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 до Положення 1567.
31.08.2021 позивачу було направлено повідомлення про розгляд справи про правопорушення законодавства про автомобільний транспорт із зазначенням дати та часу 07.09.2021 з 10 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв. і місця розгляду справи, що підтверджується фіскальним чеком АТ «Укрпошта» зі списком №61298 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих від 31.08.2021 з вказанням адресата та адреси, куди повідомлення про розгляд справи направлялося.
07.09.2021 до приміщення Управління представник Позивача не з'явився. Перевіривши отримання повідомлення по трекінгу на сайті АТ «Укрпошта» було встановлено, що повідомлення позивач не отримав, тому було прийняте рішення про перенесення розгляду справи та повторне повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду справи.
10.09.2021 Позивачу було повторно направлено повідомлення про розгляд справи про правопорушення законодавства про автомобільний транспорт із зазначенням дати та часу 05.10.2021 з 10 год. 00 хв. до 11 год. 00 хв. і місця розгляду справи, що підтверджується фіскальним чеком АТ «Укрпошта».
Згідно дати на зворотньому повідомленні, повідомлення про розгляд справи на 05.10.2021 позивач отримав 14.09.2021.
05.10.2021 на розгляд справи представник позивача не з'явився, будь-яких заяв, клопотань, заперечень не надав.
За результатами розгляду порушень вказаного в акті №299345 від 26.08.2021, відповідно до абз. 14 ч.1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» на Позивача винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу від 05.10.2021 №304829 на суму 8500 грн.
Дата набрання чинності постанови зазначена як «05.10.2021», так як постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу є виконавчими документом, який набирає законної сили з моменту прийняття та підлягає примусовому виконанню незалежно від факту оскарження.
Копія постанови була надіслана позивачу разом із супровідним листом №83426/19.3/24-21 від 05.10.2021.
Зважаючи на наведене, судом встановлено, що при проведенні зважування транспортного засобу позивача та при винесенні оскаржуваної постанови відповідач діяв правомірно та у межах свої повноважень.
Від так, у суду відсутні правові підстави для скасування оскаржуваної постанови.
Враховуючи викладене вище, в задоволенні адміністративного позову ПСП ''Червоний Маяк'' необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову Приватного сільськогосподарського підприємства ''Червоний Маяк'' (вул.Генерала Білого, 58, с.Сядрине, Корюківський район, Чернігівська область,15323) до Державної служби України з безпеки на транспорті (просп.Перемоги, буд.14,м.Київ,01135), Північного Міжрегіонального Управління Укртансбезпеки (вул. П'ятницька,39 м. Чернігів, Чернігівська обл. 14000) про скасування постанови - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено 19 листопада 2021 року.
Суддя С.Л. Клопот