Рішення від 19.11.2021 по справі 600/5041/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/5041/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ДП "Чернівецькій облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. Головне управління ДПС у Чернівецької області (далі - позивач або ДПС) звернулось до суду із позовом до ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» (далі - відповідач або Підприємство) про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках та за рахунок готівки на загальну суму 18092828,41 грн, в т.ч. до Державного бюджету 18092828,41 грн.

1.2. Оскільки ця справа не належить до категорії справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження, суд, керуючись положеннями статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, визнав за можливим розглянути справу за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, про що 04.10.2021 року постановив ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН

2.1. Згідно змісту позовної заяви, за відповідачем станом на 29.09.2021 року рахується податковий борг на загальну суму 18092828,41 грн, який виник із податку на додану вартість (далі - ПДВ). Наведена сума податкового боргу є в розумінні податкового законодавства України узгодженою.

Однак, в добровільному порядку відповідач податковий борг не сплатив, що обумовило звернення до суду із цим позовом.

2.2. Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався, хоча ухвала про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі була направлена йому на офіційну адресу завчасно. У зв'язку із цим, суд, керуючись положеннями частини 6 статті 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.

ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

3.1. Підприємство зареєстроване, як юридична особа 16.05.2002 року, за адресою: вул. Головна, 205, м. Чернівці, 58018 (код ЄДРПОУ 31963989), є платником податків та зборів та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернівецької області (а. с.14-15).

3.2. Згідно наявного у справі розрахунку заборгованості по ДП «Чернівецький облавтодор», що підлягає заявленню в судовому порядку, за відповідачем рахується заборгованість по ПДВ на загальну суму 18092828,41 грн, з них 16598836,00 грн основного платежу, 1187256,17 грн штрафна санкція, 306736,24 грн пеня (а.с.12).

3.3. Наведений податковий борг утворений, у зв'язку із несплатою відповідачем сум узгоджених податкових зобов'язань, які платник податку визначив самостійно в податкових деклараціях (а.с.19-28), а саме:

- Податкова декларація з податку на додану вартість №9338575342 від 18.12.2020 року, терм.спл. 30.12.2020 року, сума 51988,00 грн;

- Податкова декларація з податку на додану вартість №9370126863 від 20.01.2021 року, терм.спл. 01.02.2021 року, сума 4262995,00 грн;

- Податкова декларація з податку на додану вартість № 9057789340 від 22.03.2021 року, терм.спл. 30.03.2021 року, сума 1505568,00 грн;

- Податкова декларація з податку на додану вартість № 9091114782 від 20.04.2021 року, терм.спл. 30.04.2021 року, на суму 1727364,00 грн;

- Уточнюючий розрахунок № 9133178282 за 01.03.2021 року від 21.05.2021 року, на суму 1726951,00 грн;

- Податкова декларація з податку на додану вартість №9149685576 за 08.06.2021 року, терм.спл. 09.06.2021 року, на суму 2544411,00 грн;

- Податкова декларація з податку на додану вартість № 9163722139 від 18.06.2021 року, терм.спл. 30.06.2021 року, на суму 713608,00 грн;

- Податкова декларація з податку на додану вартість №9197495848 814 19.07.2021 року, терм.спл. 30.07.2021 року, на суму 1019944,00 грн;

- Податкова декларація з податку на додану вартість № 9239718095 від 19.08.2021 року, терм.спл. 30.08.2021 року, на суму 1195210,00 грн;

- Податкова декларація з податку на додану вартість № 9239718095 від 19.08.2021 року, терм.спл. 30.08.2021 року, на суму 1850797,00 грн.

А також у зв'язку із несплатою узгоджених сум податкових зобов'язань, визначених податковими повідомленнями-рішеннями, прийнятими за наслідками камеральних перевірок, зокрема:

- камеральна перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних, акт №180/24-13-56-03/31963989 від 21.01.2020 року, на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення (форма Ш) №0012755603 від 13.02.2020 року, на суму 268710,07 грн (а.с.29-38);

- камеральна перевірка своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, акт №1355/24-13-56-03/31963989 від 27.04.2020 року, на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення (форма Ш) №0047035603 від 20.05.2020 року, на суму 134338,90 грн (а.с.39-46);

- камеральна перевірка своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, акт №108/24-13-04-14/31963989 від 16.11.2020 року, на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення (форма Ш) №0013380414 від 08.12.2020 року, на суму 242542,91 грн (а.с.47-53).

- камеральна перевірка своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість, акт № 3136/24-13-04-14/31963989 від 30.09.2020 року, на підставі якого винесено податкове повідомлення-рішення (форма Ш) № 0057110414 від 26.10.2020 року, на суму 489855,29 грн (а.с.57-64).

Крім цього, відповідачу нараховано пеню з 18.12.2020 року по 13.09.2021 року у розмірі 306736,24 грн.

3.4. Зазначені вище податкові повідомлення-рішення та акти камеральних перевірок належним чином надіслані та вручені відповідачеві.

3.5. Окрім цього, 02.07.2014 року відповідачеві надсилалась податкова вимога форми «Ю» №2417-25 від 02.07.2017 року із рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на офіційну адресу Підприємства, яка вручена уповноваженій особі 25.07.2014 року і яка на день розгляду справи у суді не є відкликаною (а.с.13).

ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ПОЗИЦІЯ СУДУ

4.1. Предметом цього спору є податковий борг, який позивач просить суд стягнути з Товариства. А тому, в межах цієї справи, суд має перевірити наявність такого боргу та чи дотримана процедура його стягнення.

4.2. Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

4.3. Механізм адміністрування податків та зборів нормативно закріплений в Податковому кодексі України (далі - ПК України).

4.4. Статтею 16 ПК України визначені обов'язки платника податку, серед яких сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1).

4.5. Згідно з підпунктом 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення, а також відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 1 зазначеної статті - визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків.

4.6. Крім того, пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

4.7. Відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

4.8. Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України під податковим боргом розуміють суму узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої на суму такого грошового зобов'язання.

4.9. Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

4.10. Пунктом 54.1 статті 54 ПК України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

4.11. Згідно пункту 203.1 статті 203 ПК України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, а згідно пункту 203.2 статті 203 ПК України, сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

4.12. Крім цього, відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

4.13. Пунктом 57.3 статті 57 ПК України визначено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

4.14. Як встановлено судом вище (див. пункт 3.3. цього рішення), відповідач подавши податкові декларації з ПДВ, самостійно визначив податкові зобов'язання з ПДВ, які в строки визначені статтями 57, 203 ПК України не сплатив, а отже вони набули статусу податкового боргу.

4.15. Крім цього, позивач, реалізуючи свою контрольну функцію, здійснив камеральні перевірки відповідача, наслідками яких стало складання та надсилання Підприємству податкових повідомлень-рішень (форма Ш) №0012755603 від 13.02.2020 року, на суму 268710,07 грн, №0047035603 від 20.05.2020 року, на суму 134338,90 грн, №0013380414 від 08.12.2020 року, на суму 242542,91 грн, № 0057110414 від 26.10.2020 року, на суму 489855,29 грн.

4.16. Суми грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій), визначені в зазначених податкових повідомленнях-рішеннях на момент розгляду справи у суді, є узгодженими та не сплаченими відповідачем, а тому вони перейшли в категорію податкового боргу.

4.17. Згідно підпункту 129.1.3. пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

4.18. Крім цього, відповідно до пункту 129.4 статті 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань, (п.п. 129.3.1 ст. 129 ПК України).

4.19. Оскільки відповідачем грошове зобов'язання своєчасно не сплачено (протягом 10 календарних днів), йому нараховано пеню з 18.12.2020 року по 13.09.2021 року, розмір якої складає 306736,24 грн.

4.20. Таким чином, на день розгляду справи у суді загальний розмір податкового боргу Підприємства становить 18092828,41 грн.

4.21. Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, а згідно пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

4.22. Як встановлено судом (див. пункт 3.5. рішення) відповідачеві надсилалась податкова вимога форми «Ю» №2417-25 від 02.07.2017 року із рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яка вручена уповноваженій особі 25.07.2014 року і яка на день розгляду справи у суді така вимога не є відкликаною.

4.23. Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючий орган (в нашому разі позивач) має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

4.24. Пунктом 95.2 статті 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги, а відповідно до пункту 95.3 цієї ж статті ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

4.25. Враховуючи наявність у Підприємства податкового боргу, наявність у нього відкритих рахунків в банківських установах, те що позивачем дотримано процедуру звернення з цим позов до суду, суд вважає за необхідним стягнути з рахунків у банках, що належить позивачу заборгованість у сумі 18092828,41 грн 00 коп.

V.ВИСНОВОК СУДУ

5.1. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

5.2. Позивачем доведено суду правомірність заявлених вимог, на день розгляду справи заборгованість відповідачем не погашена, а тому зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, а також виходячи з конституційного принципу обов'язковості сплати податків і зборів, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з рахунків у банках Підприємства податкового боргу в сумі 18092828,41 грн 00 коп. - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

VІ. ЩОДО СУДОВИХ ВИТРАТ

6.1. Частиною 2 статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

У матеріалах справи відсутні докази, які б свідчили про витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, відтак, суд не стягує їх з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Головного управління ДПС у Чернівецької області до ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» про стягнення коштів платника податків з рахунків у банках та за рахунок готівки - задовольнити повністю.

2. Стягнути до Державного бюджету з рахунків у банках та за рахунок готівки ДП «Чернівецький облавтодор» ВАТ ДАК «Автомобільні дороги України» податковий боргу на загальну суму 18092828 (вісімнадцять мільйонів дев'яносто дві тисячі вісімсот двадцять вісім) грн 41 коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200-А,м. Чернівці,58013 код ЄДРПОУ 44057187)

Відповідач - Дочірнє підприємство "Чернівецькій облавтодор" ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" (вул. Головна, 205,м. Чернівці,58018 код ЄДРПОУ 31963989)

Суддя О.В. Анісімов