Рішення від 18.11.2021 по справі 420/14686/21

Справа № 420/14686/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеськіи області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65017), Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01601) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеськіи області (далі ГУ ПФУ), Пенсійного фонду України (далі ПФУ), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ шодо відмови йому - ОСОБА_1 , викладенаої у листі №10597-9815/Г-02/8-1500/21 від 01.07.2021 р. в перерахунку розміру пенсії з врахуванням індексації у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії;

- зобов'язати ГУ ПФУ здійснити з 01.05.2021 року перерахунок пенсії йому - ОСОБА_1 , з врахуванням у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії сум виплаченої індексації грошового забезпечення згідно довідки від 26.05.2021 №391 УФЗБО ГУ НП в Одеській області про суми шомісячних нарахувань індексації грошового забезпечення;

- зобов'язати Пенсійний фонду України у відповідності до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 23 липня 2014 року №280 в редакції Постанови КМУ від 16 грудня 2020 року №1279 «Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги» здійснити фінансування виплати перерахованої з 01.05.2021 пенсії йому - ОСОБА_1 .

Позивач зазначив, що він з 2002 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, з 07.11.2015 в Національній поліції України. 30.04.2021 року його згідно наказу начальника ГУНП в Одеській області №721 o/c звільнено зі служби в поліції та 01.05.21 року призначено пенсійне забезпечення згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших oсіб» згідно матеріалів УФЗБО ГУ НП в Одеській області про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) премії останні 24 місяці служби підряд перед звільненням.

31.05.2021 позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку щомісячного пенсійного забезпечення з урахуванням додаткової інформації, а саме довідки від 26.05.2021 №391 УФЗБО ГУ НП в Одеській області про суми шомісячних нарахувань індексації грошового забезпечення.

Відповідачем листом від 01.07.2021 року №10597-9815/Г-02/8-1500/21 відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення виплаченої за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням він у складі грошового забезпечення фактично отримав щомісячну індексацію грошового забезпечення, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому підлягає включенню до грошового забезпечення при призначенні пенсії.

Також позивач посилається на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 03.04.2019 по справі №638/9697/17, щодо врахування індексації при обрахунку пенсії з огляду на її систематичний (щомісячний) характер.

Однак, як вважає позивач, ГУ ПФУ протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення, яку позивач отримував під час проходження служби протягом останніх 24 місяців перед звільненням.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.08.2021 року вказаний адміністративний позов було залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 21.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними матеріалами справи.

ГУ ПФУ до суду подано відзив на позов, в якому просив вімовити у задоволенні позову та зазначив, що довідка №391 від 26.05.2021 про нарахування та виплату сум індексації грошового забезпечення позивача від ГУ НП в Одеській області до ГУ ПФУ не надходила. До ГУ ПФУ від позивача надійшла копія довідки від 26.05.2021 №391, що подана з порушенням вимог Порядку 45 та Порядку 3-1, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за наданою довідкою.

Також відповідач посилається на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2015 та рішенні Верховного Суду від 20.02.2018 року по справі №К/9901/1465/17 та просить відмовити у задоволенні позову.

Пенсійним фондом України подано до суду відзив на позов, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що позбавлений можливості здійснювати фінансування пенсії окремому одержувачу, оскільки не складає список та не володіє інформацією про одержувачів, включених до нього.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та з 01.05.2021 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262).

31.05.2021 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням суми індексації грошового забезпечення та копією довідки від 26.05.2021 №391 про нарахування індексації грошового забезпечення за кожний місяць за період з 01.05.2019 року по 30.04.2021 року.

Відповідно до довідки від 26.05.2021 №391 індексація грошового забезпечення сплачувалась позивачу за за кожний місяць періоду з 01.05.2019 року по 30.04.2021 року та склала 23949,41 грн (а.с.21).

Листом №10597-9815/Г-02/8-1500/21 від 01.07.2021 року ГУ ПФУ повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки стаття 43 Закону №2262 та п.7 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року не містить положень про включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, сум індексації грошового забезпечення (а.с.27).

Вважаючи дії ГУ ПФУ щодо відмови у перерахунку розміру пенсії з урахуванням індексації у складі грошового забезпечення для розрахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Статтею 46 Конституції визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частинами 1-3 статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види його складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Частиною 1 статті 15 Закону №2011 визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою КМУ від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).

Пунктом 7 Порядку №393 визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011р. страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Згідно з ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ (далі - Закон №1282), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому, проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Статтею 6 Закону №1282 встановлено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 4 Закону №1282 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Пунктом 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003р. №1078, передбачено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Верховним Судом у постанові від 03.04.2019 року по справі №638/9697/17, у якій колегія суддів судової палати у цій справі відступає від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах в частині відсутності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення.

Верховний Суд дійшов висновку, що незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку №1078.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Своє право перерахунок пенсії з включенням індексації до грошового забезпечення позивач виришив реалізувати шляхом звернення до ГУ ПФУ з наданням довідки від 26.05.2021 №391 про нарахування індексації грошового забезпечення.

Між тим, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Порядок №45).

Згідно з п.3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС (абзац 8 пункту 3 Порядку №45).

Процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом №2262-ХІІ, визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затверджена наказом МВС України від 17.09.2018 року №760 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.10.2018 року за №1152/32604; далі - Інструкція №760).

Відповідно до абзацу 4 пункту 3 розділу І Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції №760 при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює також Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами, внесеними згідно з постановою Пенсійного фонду України від 07.02.2012 року №3-1; далі - Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Крім того, пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, Порядок №3-1 відрізняє подачу документів для перерахунку пенсії у вигляді довідки про складові грошового забезпечення та інших додаткових документів, які дають право саме на підвищення пенсії.

Виходячи зі змісту Порядку (п.8) ці підвищення, пов'язані з надбавками, підвищеннями, додатковимі пенсіями пенсій згідно із Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", "Про донорство крові та її компонентів" , "Про статус гірських населених пунктів в Україні".

Що стосується перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами складових грошового забезпечення, то згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Порядком не встановлено іншої підстави для перерахунку пенсії органом пенсійного забезпечення у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення, ніж подання відповідної довідки про вказані зміни грошового забезпечення уповноваженим органом.

Вказані положення Порядку 3-1 співвідносяться з положеннями в цієї частині Порядку №45.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Компетенція - це сукупність юридично-встановлених повноважень, прав та обов'язків конкретного органу виконавчої влади або його посадової особи, реалізація яких забезпечує виконання основних функцій цього органу.

Суд вважає, що у ГУ ПФУ відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі наданої позивачем довідки про індексацію грошового забезпечення з посиланням на те, що вона входить в складові грошового забехпеення для розрахунку пенсії, оскільки визначення розміру грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсії покладено законодавством на відповідні органи, до повноважень якої відноситься виготовлення довідок про грошове забезпечення.

Порядок №3-1як і Порядок №45, визначають алгоритм дій та повноваження органів УПФ та уповноважених органів, які повинні видавати довідки про грошове забезпечення особам - пенсіонерам при зміні складових грошового забезпечення.

Законодавець не ототожнює процедуру перерахунку пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення (в якому фактично пенсіонер не повинен брати участь, а дії по перерахунку здійснюють уповноважені органи, які готують відповідні довідки для перерахунку пенсії, та пенсійні органи) та процедуру перерахунку пенсії у зв'язку з іншими обставинами, які дають право пенсіонеру на підвищення пенсії (пенсіонер самостійно подає додаткові документи до пенсійного органу).

Аналіз положень Порядку свідчить про те, що такими додатковими документами, які пенсіонер подає самостійно, є документи, які дають право пенсіонеру для встановлення надбавок, підвищень, додаткових пенсій згідно із Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні", "Про донорство крові та її компонентів", "Про статус гірських населених пунктів в Україні"; для призначення надбавки на непрацездатних членів сім'ї (відповідно до пункту "а" статті 16 та пункту "а" статті 24 Закону); для призначення пенсії в разі втрати годувальника

З урахуванням викладеного, суд вважає, що у разі незгоди пенсіонера з даними довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, виготовлену уповноваженим органом, спірні правовідносини у нього виникають саме з вказаним органом, якому надані повноваження по виготовленню вказаної довідки та визначення її складових.

Позивач вважає, що йому в довідку про грошове забезпечення протиправно не включена індексація грошового забезпечення.

Таким чином фактично у позивача виникли спірні правовідносини з суб'єктом владних повноважень, який видав вказану довідку для призначення пенсії позивачу.

До повноважень ГУ ПФУ не відноситься визначення складових грошового забезпечення для призначення пенсії військовослужбовцю. В цьому питанні і суд не може підміняти та виконувати повноваження суб'єкта владних повноважень.

Компетенцією ГУ ПФУ є призначення або перерахунок пенсії на підставі наданої довідки про грошове забезпечення військовослужбовця. Лише у разі не виконання цієї функції є ознакою протиправності дій пенсійного органу.

Відповідно до п.9 Порядку №45 пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок. Але спірні правовідносини з цих питань у пенсіонера та ГУ ПФУ можуть виникнути у разі прийняття рішення ГУ ПФУ за результатами такої перевірки, з яким позивач буде не згодний.

Верховний суд неодноразово зазначав про врахування при обчисленні (перерахунку) пенсії сум, якщо з них були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний соціальний внесок). Вказані обставини встановлюються лише суб'єктом владних повноважень, який видає довідку про грошове забезпечення для обчислення та перерахунку пенсії на підставі бухгалтерської документації та несе за ці дані відповідальність.

Так у постанові від 20.02.2018 року по справі №286/2987/16-а за позовом ОСОБА2 до ГУ ПФУ в Житомирській області про визнання неправомірними дії щодо відмови в перерахунку пенсії згідно довідок про грошове забезпечення та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди АТО, індексації та компенсації за невикористану відпустку, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на підставі довідок, зазначив, відмовляючи у позові ОСОБІ2, що довідки про грошове забезпечення не відповідають встановленим вимогам, з них не можна встановити, що із спірних сум сплачувався єдиний соціальний внесок. Довідки повинні видаватися на підставі первинних документів, вказані місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Суд вважає, що необхідність вирішення спірних правовідносин між суб'єктом владних повноважень, який видає довідку про грошове забезпечення зі всіма її складовими, є необхідною передумовою для звернення до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі такої довідки про грошове забезпечення. На думку суду, саме з цих підстав розглядались дві зразкові справи по працівникам МВС: до пенсійних органів щодо не здійснення перерахунку на підставі наданої довідки про грошове забезпечення, та до Ліквідаційної комісії про зобов'язання виготовити довідку з відповідними складовими грошового забезпечення та направити її до пенсійного фонду (Пз/9901/1/18, Пз/9901/8/18).

Крім того, Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 по справі №240/6263/18 сформовано правовий висновок, відповідно до якого Пенсійний фонд України та його головні управління не мають права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку. У вказаній зразковій справі суд зазначив, що предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Житомирського обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.

Судом встановлено, що позивачем за період з 01.05.2019 року по 30.04.2021 року надано до ГУ ПФУ в Одеській області копію довідки від 26.05.2021 №391 про нарахування індексації грошового забезпечення за кожний місяць вказаного періоду з вимогою влючить індексацію в грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Водночас, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого структурного підрозділу у відповідного органу ГУ ПФУ не виникає обов'язку з перерахунку пенсії.

Суд дійшов висновку, що Порядками №45 та №3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою, або ж формуванням уповноваженим органом зведеного відповідного списку змін розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій.

Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку №3-1 та Порядку №45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складову грошового забезпечення із якого обчислюється розмір перерахованої пенсії, а лише призначають та перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів у передбаченому законодавством порядку.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд дійшов висновку про вибір позивачем неналежного способу захисту свого права - пред'явлення вимоги до суб'єкта владних повноважень діяти шляхом не у спосіб встановлений закнонодавством.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи встановлені обставини суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 7, 9, 242-246 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеськіи області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65017, код ЄДРПОУ 20987385), Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, 9, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.