Справа № 420/21311/21
18 листопада 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Балан Я.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду, через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, з позовною заявою звернувся ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про:
визнання протиправним та скасувати рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №2892-VІІІ від 23.10.2021 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га (кадастровий номер 5122982500:01:002:0135), яка розташована на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області;
зобов'язання Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га у власність, для ведення особистого селянського господарства у відповідності із пунктом «б» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України, за рахунок сформованих земельних ділянок комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, кадастровий номер: 5122983400:01:002:0206 - 61,482 га., за межами с. Коси Слобідка, або земельних ділянок кадастровий номер 5122985100:01:003:0460 - 28,5436 га., за межами с. Нестоїта, або земельної ділянки кадастровий номер 5122982500:01:001:0490 - 32,3611 га за межами с. Качурівка, чи земельної ділянки кадастровий номер 5122984800:01:002:0319 15,3873 га за межами с. Мардарівка, Подільського району Одеської області, або за рахунок несформованих земельних ділянок, що передані у власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області: - земельна ділянка за межами населеного пункту Коси Слобідка , яка позначена на публічної кадастровій карті: КОАТУУ: 5122983400, зона: 01, квартал: 002, площею більше 29,5689 га., та має межу з земельною ділянкою кадастровий номер 5122983400:01:002:0206; - земельна ділянка за межами с. Коси, яка позначена на кадастровій карті КОАТУ: 5122983400, зона: 01, квартал: 001, площа більше 10 га., та має межу з земельною ділянкою кадастровий номер 5122983400:01:001:0315; - земельна ділянка за межами села Вишневе, яка позначена на Публічної кадастровій карті: архівний кадастровий номер: 5122987400:01:001:0474 загальна площа 391998,77 кв.м.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2021 року, вищевказану позовну заяву залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви п'ять днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачем.
Серед підстав для залишення позовної заяви ОСОБА_1 без руху, серед іншого, судом вказувалося, що спір між сторонами виник з приводу виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/13586/21 від 08 жовтня 2021 року (суддя Кравченко М.М.).
Зокрема, як зазначив ОСОБА_1 у тексті позовної заяви, рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/13586/21 від 08 жовтня 2021 року, було виконано Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області не належним способом. А саме, позивач просив надати дозвіл за рахунок земель зазначених у клопотанні, проте відповідачем було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо земельної ділянки, про яку позивач у клопотанні не просив, тощо.
Враховуючи вищевикладене та зважаючи на заявлені позовні вимоги, які є у зобов'язальній частині ідентичними позовним вимог розглянутим у рамках адміністративної справи №420/13586/21, судом було зазначено, що керуючись пунктом 4 частини 5 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачеві належить обґрунтувати, що позовна заява подана у зв'язку з порушенням прав позивача та позивачем не оскаржуються дії чи бездіяльність, вчинені суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (стаття 383 Кодексу адміністративного судочинства України).
12 листопада 2021 року, через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду, від ОСОБА_1 надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви (вх.№63322/21).
У вищевказаній заяві ОСОБА_1 вказував, що позовна заява до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії, подана у зв'язку з новим порушенням прав позивача.
Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами наданими до позовної заяви та не заперечувалося позивачем, рішенням Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/13586/21 від 08 жовтня 2021 року (суддя Кравченко М.М.) позовні вимоги ОСОБА_1 до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Зокрема, визнано протиправним та скасовано рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 03.06.2021 року №1788-VIII «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» у частині відмови ОСОБА_1 та зобов'язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства.
23 жовтня 2021 року, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/13586/21 від 08 жовтня 2021 року (суддя Кравченко М.М.), Куяльницька сільська рада Подільського району Одеської області рішенням №2892-VІІІ «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» надала ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га (кадастровий номер 5122982500:01:002:0135), яка розташована на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області.
Не погоджуючись з рішенням Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №2892-VІІІ від 23.10.2021 року позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що спір між сторонами по адміністративній справі №420/21311/21 виник з приводу виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/13586/21 від 08 жовтня 2021 року (суддя Кравченко М.М.).
У тексті позовної заяви ОСОБА_1 вказував, що на виконання рішення суду його клопотання не було розглянуто належним чином. Зокрема, відповідач надав дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка вже є складовою частиною сформованої земельної ділянки з присвоєним кадастровим номером та яка перебуває в комунальній власності селищної ради, зміна цільового призначення земельної ділянки не проводилась, звернення щодо поділу сформованої земельної ділянки не розглядалось, а тому, відповідно до частини 6 статті 79-1 Земельного кодексу України її подальше формування здійснюється на підставі технічної документації, а не за проектом землеустрою, про що виніс рішення відповідач. Крім того, ОСОБА_1 вказувалося, що надана Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області земельна ділянка не є придатною для ведення особистого селянського господарства, а її кадастровий номер відмінний від тих кадастрових номерів, які позивач вказував у своєму клопотанні, як бажані.
Суд звертає увагу, що з новим клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 - не звертався. Розгляд його клопотання (повторний, було здійснено Куяльницькою сільською радою Подільського району Одеської області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/13586/21 від 08 жовтня 2021 року, яке набрало законної сили.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідно до статті 372 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Згідно з положеннями частини 1 статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VIII від 02.06.2016 року, виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 382 КАС України визначаються спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема, до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення та інше.
Відповідно до вимог статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.
Суд акцентує, що вищезазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється у порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Звертаючись до суду з новим адміністративним позовом, ОСОБА_1 фактично оскаржує рішення, що було прийняте на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/13586/21 від 08 жовтня 2021 року (суддя Кравченко М.М.).
Вищевказаним рішенням, серед іншого, зобов'язано Куяльницьку сільську раду Подільського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства.
Суд наголошує, що винесення судового рішення, яке передбачає оцінку судового рішення прийнятого в іншій справі, буде суперечити статті 129-1 Конституції України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичний конфлікт та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому, у такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним. При розгляді позовних вимог позивача стосовно невиконання окремого судового рішення у іншій справі, суд не може зобов'язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконавче провадження являє собою завершальну стадію судового провадження.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду по справі №686/23317/13-а від 16 січня 2019 року, по справі № 816/2016/17 від 06 лютого 2019 року, №540/326/20 від 08 грудня 2020 року.
Таким чином, оскаржуване рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №2892-VІІІ від 23.10.2021 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» може бути оскаржене, відповідно до статті 383 КАС України.
Суд наголошує, що такий порядок оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, прийнятого на виконання судового рішення, є більш оптимальним для особи, яка вважає що її права порушені, з огляду, зокрема, на положення частини 5 статті 383 КАС України, відповідно до якої, розгляд заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень здійснюється судом протягом 10 днів, з дня її отримання.
Крім того, відповідно до частини 6 статті 383 КАС України, за наявності підстав для задоволення заяви, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону; у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
З аналізу предмету спору у справі №420/21311/21, суд дійшов висновку, що він фактично спрямований на виконання іншого судового рішення, а саме рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/13586/21 від 08 жовтня 2021 року (суддя Кравченко М.М.).
За вказаних обставин, суд зазначає, що позивач у цій справі обрав спосіб захисту шляхом подання позову про визнання протиправними дій, вчинених на виконання рішення суду. Проте спірні правовідносини між сторонами вже вирішені судом та перейшли до стадії виконання судового рішення.
Отже, у спірних правовідносинах наявні обставини, з якими стаття 383 КАС України пов'язує виникнення підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.
Відповідно до статті 170 КАС України, суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо, зокрема, у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили рішення або постанова суду.
Суд зауважує, що позови вважаються тотожними, якщо в них одночасно збігаються сторони, підстави та предмет спору, тобто коли позови повністю збігаються за складом учасників процесу, вимогами та обставинами, що обґрунтовують звернення до суду.
Нетотожність хоча б одного із цих чинників не перешкоджає повторному зверненню до суду заінтересованих осіб за вирішенням спору.
У розумінні адміністративного процесуального закону підстава позову - це ті обставини і норми права, які дозволяють особі звернутись до суду, а предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача.
Суд зауважує, що, визначаючи підстави позову як елементу його змісту, суд повинен перевірити, на підставі чого, тобто яких фактів (обставин) і норм закону позивач просить про захист свого права.
Неможливість повторного розгляду справи за наявності рішення суду, що набрало законної сили, постановленого між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, ґрунтується на правових наслідках дії законної сили судового рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові по справі №420/5365/19 від 30 вересня 2020 року.
У даному випадку, між адміністративними справами №420/21311/21 та №420/13586/21 збігаються сторони, предмет, а оскаржуване рішення прийняте на виконання судового рішення у справі №420/13586/21.
Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 25 липня 2002 року у справі за заявою №48553/99 «Совтрансавто-Холдинг» проти України», а також рішенням Європейського суду з прав людини від 28 жовтня 1999 року у справі за заявою № 28342/95 «Брумареску проти Румунії» встановлено, що існує усталена судом практика конвенційних органів щодо визначення основним елементом верховенства права принципу правової певності, який передбачає серед іншого і те, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів.
Як зазначив Верховний Суд у постанові по справі №802/1933/18 від 21 листопада 2019 року, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті на виконання судового рішення, в окремому судовому провадженні не розглядаються.
Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що якщо позивач вважав протиправним рішення відповідача, прийняте на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №420/13586/21 від 08 жовтня 2021 року, то він повинен був звернутись до суду у порядку статті 383 КАС України із заявою про визнання протиправним рішення відповідача, а не пред'являти новий адміністративний позов.
Суд також акцентує, що строк, передбачений статтею 383 КАС України, за наявності причин, які можуть бути визнані судом у справі №42013586/21 поважними, підлягає поновленню.
Відтак, оскільки є таке, що набрало законної сили рішення суду з того самого фактичного предмету спору і між тими самими сторонами, суд дійшов висновку, що наявні підстави для закриття провадження по справі на підставі пункту 4 частини 1 статті 238 КАС України.
Керуючись статтями 170, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У відкритті провадження по адміністративній справі №420/21311/21, за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області (вул. Куяльницька, 26 А, с. Куяльник, Подільський р-н., Одеська обл., 66350, ідентифікаційний код 04379835) про визнання протиправним та скасувати рішення Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області №2892-VІІІ від 23.10.2021 року «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,0000 га (кадастровий номер 5122982500:01:002:0135), яка розташована на території Куяльницької сільської ради, Подільського району, Одеської області; зобов'язання Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2 га у власність, для ведення особистого селянського господарства у відповідності із пунктом «б» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України, за рахунок сформованих земельних ділянок комунальної власності Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, кадастровий номер: 5122983400:01:002:0206 - 61,482 га., за межами с. Коси Слобідка, або земельних ділянок кадастровий номер 5122985100:01:003:0460 - 28,5436 га., за межами с. Нестоїта, або земельної ділянки кадастровий номер 5122982500:01:001:0490 - 32,3611 га за межами с. Качурівка, чи земельної ділянки кадастровий номер 5122984800:01:002:0319 15,3873 га за межами с. Мардарівка, Подільського району Одеської області, або за рахунок несформованих земельних ділянок, що передані у власність Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області: - земельна ділянка за межами населеного пункту Коси Слобідка , яка позначена на публічної кадастровій карті: КОАТУУ: 5122983400, зона: 01, квартал: 002, площею більше 29,5689 га., та має межу з земельною ділянкою кадастровий номер 5122983400:01:002:0206; - земельна ділянка за межами с. Коси, яка позначена на кадастровій карті КОАТУ: 5122983400, зона: 01, квартал: 001, площа більше 10 га., та має межу з земельною ділянкою кадастровий номер 5122983400:01:001:0315; - земельна ділянка за межами села Вишневе, яка позначена на Публічної кадастровій карті: архівний кадастровий номер: 5122987400:01:001:0474 загальна площа 391998,77 кв.м. - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили у порядку визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ярослава БАЛАН