Справа № 420/14763/21
18 листопада 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Стефанова С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №7491/15-32-09-01-30 від 31.03.2021 року, -
До Одеського окружного адміністративного суду 17 серпня 2021 надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» (надалі - позивач або ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ») до Головного управління ДПС в Одеській області (надалі - відповідач або ГУ ДПС в Одеській області), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №7491/15-32-09-01-30 від 31.03.2021 року, яким до товариства з обмеженою відповідальністю «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі - 500 000,00 грн.
Позиція позивача обґрунтовується наступним
ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» не погоджується з винесеним податковим повідомленням-рішенням, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню та зазначає, що перевірку ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» та подальше складання податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №7491/15-32-09-01-30 від 31.03.2021 року, було здійснено на підставі Наказу про проведення фактичної перевірки №824-п від 22.02.2021 року - який є протиправним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, і відповідно будь-які правові наслідки (прийняті рішення), в подальшому є також протиправними.
Також, позивач зазначає, що оскільки, перше податкове повідомлення - рішення №0017400507 від 27.08.2020 року на даний час оскаржується в судовому порядку та вважається неузгодженим, податковим органом було помилково визначено, що податкове повідомлення - рішення №7491/15-32-09-01-30 від 31.03.2021 року - є повторним, та помилково було застосовано штрафні санкції у розмірі 500 000,00 грн., як за повторне порушення, протягом року, вчинене на тому самому акцизному складі.
Позивач наголошує, що з 01.04.2020 року застосовуються штрафи за не обладнання та/або відсутність реєстрації витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1 000 куб. метрів.
Проте, як вказує позивач, з 12 березня 2020 року на усій території України, згідно Постанови Кабінету Міністрів України №211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19» було введено карантинні заходи, що об'єктивно позбавило платника податків можливості здійснити фактичне замовлення та поставку відповідного обладнання, а також приїзд відповідних фахівців, які здійснили б його монтаж, налагодження та введення в експлуатацію.
Позиція відповідача обґрунтовується наступним
Головне управління ДПС в Одеській області не погоджуються з позовними вимогами ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» та зазначає, що під час проведення фактичної перевірки ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» станом на 03.03.2021 року встановлено відсутність на акцизному складі з уніфікованим номером 1006259, рівнемірів-лічильників на шести резервуарах, а також встановлено використання 4 (чотирьох) паливо-роздавальних колонок, які не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників рівня пального у резервуарі, чим порушено п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПКУ.
Також, відповідач зазначає, що відповідно до доповідної записки від 15.02.2021 року №65/15-32-09-01 на виконання завдання, доведеного листом ДПС України від 29.01.2021 року №2704/7/99-00-09-02-02-07, зазначено, що акцизний склад з уніфікованим номером №1006259, не обладнано витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального.
З метою недопущення порушень у сфері обігу підакцизних товарів, запобігання незаконному обігу пального, було проведено аналіз фінансово-господарської діяльності ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ», та серед якого встановлено інформацію щодо взаємовідносин з контрагентами (постачальники пального): ТОВ «Белойн Комодіті» (код ЄДРПОУ 41197323), стан « 0», остання поставка пального (важкі дистиляти) 21.01.2021 року у кількості 29860 л., ТОВ «Фірма Фідея» (код ЄДРПОУ 41924223), стан « 0», остання поставка пального (важкі дистиляти) 03.12.2020 року у кількості 16.95 т.
Таким чином, на переконання відповідача, наказ №824-п від 22.02.2021 року винесений на підставі п.п.191.1.4 п.191.1 ст.191, п.п.191.1.14 п.191.1 ст.191, ст.20, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) законний та скасуванню не підлягає.
Процесуальні дії та клопотання учасників справи
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2021 року, позовну заяву залишено без руху з підстав недотримання позивачем вимог ст.ст.160, 161 КАС України. Надано позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви.
У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, у зв'язку з чим, ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року, прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін на підставі ст.262 КАС України.
08 жовтня 2021 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вхід. №55567/21).
Станом на 18 листопада 2021 року будь-яких інших заяв, клопотань з боку сторін на адресу суду не надходило.
Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позиції позивача та відповідача, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Обставини справи встановлені судом
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань товариство з обмеженою відповідальністю «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» (код ЄДРПОУ 41924223), зареєстроване 07.02.2018 року за №10741020000073083. Основний вид діяльності товариства з обмеженою відповідальністю «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» згідно код КВЕД - 47.30 Роздрібна торгівля пальним (а.с.11-12).
Наказом Головного управління ДПС в Одеській області №824-п від 22.02.2021 року «Про проведення фактичної перевірки», на підставі п.п.191.1.4 п.191.1 ст.191, п.п.191.1.14 п.191.1 ст.191, ст.20, п.п.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), вирішено провести фактичну перевірку ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» з метою здійснення контролю щодо дотримання вимог діючого законодавства у сфері обігу підакцизних товарів, ведення обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, наявності ліцензій, свідоцтв (а.с.45).
Підставою для прийняття наказу №824-п від 22.02.2021 року, стала доповідна записка начальника управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС в Одеській області №65/15-32-09-01 від 15.02.2021 року (а.с.46-47), подана у зв'язку з отриманням від Державної податкової служби України листа №2704/7/99-00-09-02-02-07 від 29.01.2021 року (а.с.48), в якому наведено перелік акцизних складів, по яких відсутня інформація щодо їх обладнання витратомірів та рівнемірів лічильників (а.с.49).
Головним управлінням ДПС в Одеській області, відповідно до наказу №824-п від 22.02.2021 року та направлень на перевірку від 22.02.2021 року №1848/15-32-09-01-24 та №1850/15-32-09-01-24 (а.с.50, 51) проведено фактичну перевірку АЗС «Балта», що належить ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» за адресою: м. Балта, вул. Ломоносова 177 Б.
За результатом проведеної фактичної перевірки АЗС ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ», Головним управлінням ДПС в Одеській області було складено Акт (довідку) про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального №3237/15-32-09-01-25 від 03.03.2021 року (а.с.52-53).
В Акті (довідці) перевірки №3237/15-32-09-01-25 від 03.03.2021 року зазначено, що посадовими особами Головного управління ДПС в Одеській області у ході проведення перевірки встановлено порушення ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ»:
- п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), за яке передбачена відповідальність згідно із п.121.1 ст.121 цього Кодексу;
- пп.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), за яке передбачена відповідальність згідно із абзацом 2 п.1281.1 статті 1281 цього кодексу.
На підставі Акту (довідки) перевірки №3237/15-32-09-01-25 від 03.03.2021 року, Головним управлінням ДПС в Одеській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №7491/15-32-09-01-30 від 31.03.2021 року, яким до товариства з обмеженою відповідальністю «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі - 500 000,00 грн. (а.с.60).
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням Головного управління ДПС в Одеській області, ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» оскаржило його в адміністративному порядку до Державної податкової служби України.
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги №15821/6/99-00-06-03-01-06 від 12.07.2021 року, залишено без змін податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №7491/15-32-09-01-30 від 31.03.2021 року, а скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» - без задоволення (а.с.6-8).
Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням, вважаючи його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Джерела права та висновки суду
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах передбачених законом. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством (ч.1 ст.19 Конституції України).
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з пп.19-1.1.16 п.19-1.1 ст.19-1 ПК України, контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно із пп.75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Пунктом 80.1 ст.80 ПК України визначено, що фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Відповідно до пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального.
Отже, підставою проведення фактичної перевірки, визначеної підпунктом 80.2.5. пункту 80.2 статті 80 ПК України, є отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства, тобто інформації про конкретний факт недотримання платником податків вимог законодавства щодо виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання спирту, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд не надає окремо оцінку доводам позивача, викладеним у позовній заяві в обґрунтування протиправності наказу Головного управління ДПС в Одеській області №824-п від 22.02.2021 року «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» (код згідно з ЄДРПОУ 41924223), оскільки прохальна частина позовної заяви не містить вимоги про визнання протиправним та скасування вказаного наказу, тобто зазначений наказ не є предметом розгляду даної справи.
Щодо оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №7491/15-32-09-01-30 від 31.03.2021 року суд зазначає наступне.
Так, пп.14.1.6. п.14.1 ст.14 ПК України визначено, що акцизний склад це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
У свою чергу, пп.14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що розпорядник акцизного складу це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Пунктом 230.1. ст.230 ПК України визначено, що акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.
Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник), які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі.
Відпуск пального без наявності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників забороняється.
За змістом п.12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, норми п.230.1 ст.230 цього Кодексу щодо обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками застосовуються з 1 січня 2017 року.
Відповідно до вимог ст.230 ПК України постановою Кабінету Міністрів України №891 від 22.11.2017 року затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку (далі - Порядок №891).
Резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці (пп.3 п.2 Порядку №891).
Відповідно до пп.4 п.2 Порядку обіг пального - будь-які операції, що передбачають: фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції); фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).
Враховуючи норми п.22 підрозд.5 розд. XX ПК України, відповідно до п.12 підрозділ 5 розд. XX ПК України, розпорядники акцизних складів, відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки: 1) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яка перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 01.07.2019 року; 2) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 01.10.2019 року; 3) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 01.01.2020 року.
Тобто, при визначенні загальної місткості розташованих на акцизному складі резервуарів беруться до уваги стаціонарні споруди або ємності, які призначені для здійснення операцій, що передбачають фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального чи/або фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне та його зберігання, при цьому акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Як вбачається з акту перевірки, на АЗС ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» встановлено відсутність на акцизному складі з уніфікованим номером 1006259, рівнемірів-лічильників на шести резервуарах, а також встановлено використання 4 (чотирьох) паливо-роздавальних колонок, які не зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників рівня пального у резервуарі, чим порушено п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПКУ.
Крім цього, судом встановлено, що на вимогу перевіряючих ГУ ДПС в Одеській області оператором АЗС роздруковано Х-звіт за №3194 від 23.02.2021 року. Відповідно до якого встановлено реалізацію пального, а саме бензину А-92 в кількості - 14,44 л.; дизельного пального в кількості - 60,00 л.; газ-пропан в кількості - 27,39 л., а також залишки пального, а саме бензину А-92 в кількості - 2 395,57 л.; бензину А-95 в кількості - 871,71 л.; дизельного пального в кількості - 100160,27 л.; газ-пропан в кількості - 12 889,98 л. Також, згідно вищезазначеного Х-звіту у ТОВ «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» рахується 6 (шість) одиниць резервуарів (а.с.55, 56).
Наявність резервуарів для зберігання пального, які не обладнані рівнемірами-лічильниками та паливних кранів, які не обладнані витратомірами-лічильниками не заперечується позивачем.
При цьому, в тексті позовної заяви «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» наголошувала, що введені Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 12.03.2020 року карантинні заходи позбавили позивача можливості здійснити фактичне замовлення та поставку відповідного обладнання, а також приїзд відповідних фахівців, які здійснити його монтаж, налагодження та введення в експлуатацію.
Враховуючи той факт, що первинна перевірка проводилася ще у липні 2020 року, а позивачем до суду не було надано жодного доказу, як станом на 24.07.2020 року, так і станом на 03.03.2021 року, який вплинув на неможливість поставки та монтажу обладнання з січня 2020 року (ані листа контрагента про хворобу співробітників або закриття підприємства на момент карантину, що унеможливлювало поставку обладнання), суд критично відноситься до аргументів позивача щодо введення карантину (дата введення карантину 12.03.2020 року), оскільки це ніяким чином не спростовує обов'язку позивача своєчасного встановлення відповідного обладнання з січня 2020 року, ще до введення обмежувальних протиепідемічних заходів.
Суд наголошує, що нормами Податкового кодексу України встановлено обов'язок суб'єкта (розпорядника акцизних складів, де розташовані резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів) обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у строк не пізніше 01.01.2020 року.
Відсутність обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та відсутність реєстрації їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у встановлений строк - виключає можливість проведення суб'єктом здійснення операцій з обігу пального та його зберігання.
Суд зазначає, що приписами п.1281.1 ст.1281 ПК України визначено, що не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000,00 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.
Повторне протягом року вчинення на тому самому акцизному складі будь-якого з порушень, передбачених абзацом першим цього пункту, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50000,00 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник / витратомір-лічильник спирту етилового.
Судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 травня 2021 року по справі №420/740/21, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12 жовтня 2021 року, у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Балтська паливна компанія» (66101, м. Балта, вул. Ломоносова 177-Б, код ЄДРПОУ 41924223) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, сул. Семінарська 5, код ЄДРПОУ 43142370) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №0017400507 від 27.08.2020 року, яким до ТОВ «Балтська паливна компанія» застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 300000,00 гривень - відмовлено.
Таким чином, суд критично відноситься до твердження позивача, що сума по податковому повідомленню-рішенню №0017400507 від 27.08.2020 року в розмірі 300000,00 грн. є не узгодженою, оскільки вказане рішення не скасовано в судовому порядку.
Відповідно до пункту 18 Підрозділу 5 «Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку» Податкового кодексу України норми пункту 128-1.1 статті 128-1 цього Кодексу застосовуються з 01 квітня 2020 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу).
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що резервуари, які використовуються для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, з 01.01.2020 року повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (п.230.1 ст.230 ПК України), а відповідальність за порушення цієї вимоги настає з 1 квітня 2020 року.
Беручи до уваги відсутність належного обґрунтування не виконання позивачем обов'язку щодо обладнання резервуарів, які використовуються для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі станом на 01.01.2020 року, суд погоджується з висновком відповідача про правомірне застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за відповідне порушення податкового законодавства.
Враховуючи все вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку, що оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення №7491/15-32-09-01-30 від 31.03.2021 року є правомірними, а тому відсутні підстави для його скасування.
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, у пункті 110 рішення у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Європейський Суд з прав людини визначив, що адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, відповідно до якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку що позов товариства з обмеженою відповідальністю «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №7491/15-32-09-01-30 від 31.03.2021 року задоволенню не підлягає.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову в задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат у відповідності до вимог ст.139 КАС України, судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №7491/15-32-09-01-30 від 31.03.2021 року - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: товариство з обмеженою відповідальністю «БАЛТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» (вул. Ломоносова, 177-Б, м. Балта, Одеська область, 66101, код ЄДРПОУ 41924223).
Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166).
Суддя С.О. Cтефанов
.